Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

μονο εγκεφαλου?δεν παμε καλα....

Ναι δυστυχώς δεν πρόκειται να βρεις κανέναν να σου δώσει γραπτή εγγύηση για τον κινητήρα...Παρολαυτά πολλοί από εμάς και πρόγραμμα βάλαμε και τα οφέλη της εγγύησης από την αντιπροσωπεία δεν τα χάσαμε. Τώρα από που θα βάλεις πρόγραμμα αυτό είναι δική σου απόφαση μέσα στα λίνκ που σου έστειλα υπάρχουν αρκετά αξιόπιστες εταιρείες με γνώση στην χαρτογράφηση αυτοκινήτων.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχώς δεν πρόκειται να βρεις κανέναν να σου δώσει γραπτή εγγύηση για τον κινητήρα...Παρολαυτά πολλοί από εμάς και πρόγραμμα βάλαμε και τα οφέλη της εγγύησης από την αντιπροσωπεία δεν τα χάσαμε. Τώρα από που θα βάλεις πρόγραμμα αυτό είναι δική σου απόφαση μέσα στα λίνκ που σου έστειλα υπάρχουν αρκετά αξιόπιστες εταιρείες με γνώση στην χαρτογράφηση αυτοκινήτων.

Τελικά αυτό που ισχυρίζεται η revo, οτι δηλαδή ο αναπρογραμματισμός δεν φαίνεται στην αντιπροσωπεία κ ουσιαστικά δεν χανεται η εγγύηση ισχύει ή οχι? ας μας πει κάποιος που έχει revo

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτό που ισχυρίζεται η revo, οτι δηλαδή ο αναπρογραμματισμός δεν φαίνεται στην αντιπροσωπεία κ ουσιαστικά δεν χανεται η εγγύηση ισχύει ή οχι? ας μας πει κάποιος που έχει revo

Κ κάτι άλλο, στο διάγραμμα ιπποδύναμης που έχει η revo στο site οι εργοστασιακές τιμές αν δεν κάνω λάθος είναι για το gt (170), κ εκεί που κερδίζει πολύ είναι στις υψηλές. Οπότε οι μεγαλύτερα κερδισμένοι είναι αυτοί με τα 140 που έτσι κι αλλιώς κ στις χαμηλές είναι κάτω απο το 170αρι.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτό που ισχυρίζεται η revo, οτι δηλαδή ο αναπρογραμματισμός δεν φαίνεται στην αντιπροσωπεία κ ουσιαστικά δεν χανεται η εγγύηση ισχύει ή οχι? ας μας πει κάποιος που έχει revo

Εγω προσωπικα εχω REVO και δεν ειχα προβλημα με την αντιπροσωποια (αλλαχτηκαν πραγματα στην εγγυηση ενω ηξεραν οτι ειχα προγραμμα βεβαια τα πραγματα ηταν χαμηλου κοστους) Βεβαια σε κανα 2 μηνες τελειωνει η εγγυηση ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα εχω REVO και δεν ειχα προβλημα με την αντιπροσωποια (αλλαχτηκαν πραγματα στην εγγυηση ενω ηξεραν οτι ειχα προγραμμα βεβαια τα πραγματα ηταν χαμηλου κοστους) Βεβαια σε κανα 2 μηνες τελειωνει η εγγυηση ...

Σίγουρα έχει συζητηθεί στο παρελθόν αλλά μιας κ έχεις revo δώσε μας τα φώτα σου. Κι εγώ από αυτά που ακούω εκεί μάλλον καταλήγω. Όλα οκ? έχει διαφορά μεγάλη να φανταστώ? πες μου γενικότερες εντυπώσεις ή κάτι που πρέπει να προσέξω πριν το βαλω.

Edited by ladaros
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχει συζητηθεί στο παρελθόν αλλά μιας κ έχεις revo δώσε μας τα φώτα σου. Κι εγώ από αυτά που ακούω εκεί μάλλον καταλήγω. Όλα οκ? έχει διαφορά μεγάλη να φανταστώ? πες μου γενικότερες εντυπώσεις ή κάτι που πρέπει να προσέξω πριν το βαλω.

διαφορα??????...πλάκα κάνεις??????κμία σχεση με πριν....και χωρίς ουσιαστική καταπόνηση combresor.......

Link to comment
Share on other sites

καλα ναι..για αυτους που εχουνε Tsi θα δουνε διαφορα ενοειτε..αλλα για οσους εχουνε Gt 170 ps δεν νομιζω να δουνε τρελες διαφορες.

Link to comment
Share on other sites

καλα ναι..για αυτους που εχουνε Tsi θα δουνε διαφορα ενοειτε..αλλα για οσους εχουνε Gt 170 ps δεν νομιζω να δουνε τρελες διαφορες.

Το έχω πεί πάνω απο 5 φορές ότι ακόμα και στο GT βλέπεις μεγάλη διαφορά.Δηλαδή οταν είσαι +25 άλογα στο φάσμα των στροφών δεν έχει διαφορά ?

Τι εννοώ. Εχω μια δυναμομέτρηση GT μαμα και έβγαλε 180. Στις 5000 στροφές έχει 160 άλογα ενω ένα αλλο με πρόγραμμα στις ίδιες στροφές έχει 180 άλογα.Αυτό δεν είναι μια συμαντική διαφορά ?και φυσικά όσο ποιο πολλές στροφές τόσο μεγαλώνει η διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

δε γ#@$#@ η καυλα ειναι 1

+1000

Το έχω πεί πάνω απο 5 φορές ότι ακόμα και στο GT βλέπεις μεγάλη διαφορά.Δηλαδή οταν είσαι +25 άλογα στο φάσμα των στροφών δεν έχει διαφορά ?

Τι εννοώ. Εχω μια δυναμομέτρηση GT μαμα και έβγαλε 180. Στις 5000 στροφές έχει 160 άλογα ενω ένα αλλο με πρόγραμμα στις ίδιες στροφές έχει 180 άλογα.Αυτό δεν είναι μια συμαντική διαφορά ?και φυσικά όσο ποιο πολλές στροφές τόσο μεγαλώνει η διαφορά.

μπορεις να βαλεις τις δυναμομετρησεις???

Link to comment
Share on other sites

http://www.carsinspections.com/gr/tuning/V...istage1VSGT.jpg

αυτή πιστευω η δυναμομέτρηση είναι καλύτεη για παράδειγμα γιατι έχει μέσα 2 δυναμομετρήσεις.Μια GT και μία TSi (που είναι ίδια μοτέρ).

Στις 5.800 βλέπουμε μια διαφορά 25 αλόγων περίπου και αυτό είναι απο τα πρώτα προγράμματα και φυσικά τώρα υπάρχουν ακόμα ποιο δυνατά.

Μπορεί με τα ίδια χρήματα να πέρνει το Tsi ποιό πολλά άλογα αλλα το GT είναι ποιό ολοκληρομένο πχ σε φρένα :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω τωρα να κατάλαβες ότι και στο GT άμα του βάλεις πρόγραμμα θα καταλάβεις διαφορά.

Είναι σαν τα tiguan ένα πράγμα που δίνουν τον 2.0L TFSi με 170 & 200 ίππους.

Δεν μπορείς να πείς ότι δεν αξίζει να βάλεις πρόγραμμα στον 200hp :D

Link to comment
Share on other sites

και αναρτηση να προσθεσω..

αυτο ειναι εξακριβωμενο απο ΕΤΚΑ?

εαν εχουν διαφορετικη αναρτηση τοτε το Gt Sport απο πιο μοντελο την πηρε το 2.0FSI κ το GT απο GTI(οπως πχ τα φρενα?)

Για δωστε μου τα φωτα σας εδω οσοι εχετε ΕΤΚΑ κ οχι οσοι απλα ρωτησανε τις αντιπροσωπειες που δεν

ξερουνε τι τους γινετε...

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω τωρα να κατάλαβες ότι και στο GT άμα του βάλεις πρόγραμμα θα καταλάβεις διαφορά.

Για το GT δεν συμφέρει πρόγραμμα παρά μόνο αν το πληρώσεις μισή τιμή σε σχέση πάντα με το tsi!

Στην 1η περίπτωση (gt) πληρώνεις τα ίδια χρήματα για +25 ίππους το πολύ ενώ στην περίπτωση του tsi πληρώνεις τα ίδια χρήματα για + 45 ίππους.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν τα tiguan ένα πράγμα που δίνουν τον 2.0L TFSi με 170 & 200 ίππους.

Δεν μπορείς να πείς ότι δεν αξίζει να βάλεις πρόγραμμα στον 200hp ;)

Με την δικιά σου λογική ισχύει και εδώ ε?

Link to comment
Share on other sites

Για το GT δεν συμφέρει πρόγραμμα παρά μόνο αν το πληρώσεις μισή τιμή σε σχέση πάντα με το tsi!

Στην 1η περίπτωση (gt) πληρώνεις τα ίδια χρήματα για +25 ίππους το πολύ ενώ στην περίπτωση του tsi πληρώνεις τα ίδια χρήματα για + 45 ίππους.

Φιλε μου, ο επαναπρογραμματισμος ειναι επαναπρογραμματισμος, και στις δυο περιπτωσεις την ιδια δουλεια πληρωνεις, αν ειναι ετσι, τα Μ3 θα επρεπε να εδιναν ενα 50αρικο για να παρουν 10 αλογα ας πουμε...και οχι 1000++

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας θέλω να κάνω μια ερώτηση σε όλους σας. Εχω διαβασει σχεδόν όλες τις σελίδες και έχω μια ερώτηση να κάνω για να δω τι θα κάνω με το GT μου..

Συμφωνείται όλοι οτι το πρόγραμμα αξιζει. Εγω όμως θέλω να βάλω είτε REVO (205 αλογα 26 kg ροπης) είτε OVERLOAD (205hp 33kg ροπής).

Είναι το ίδιο αξιόπιστα τα προγράμματα για τον κινητήρα αυτόν? Εχει βάλει κανείς overload? Πείτε γνώμες..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το 33 κιλα ροπης στο overload νομιζω οτι δεν ειναι ρεαλιστικο, τουλαχιστον απο οτι εχει λεχθει, αλλα και θεωρητικα. Πρεπει να ειναι λιγο παραπανω απο revo/etuners, 1-2 κιλα max, αλλα το 33 ειναι υπερβολικο (το gti μαμα εχει 29!).

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το 33 κιλα ροπης στο overload νομιζω οτι δεν ειναι ρεαλιστικο, τουλαχιστον απο οτι εχει λεχθει, αλλα και θεωρητικα. Πρεπει να ειναι λιγο παραπανω απο revo/etuners, 1-2 κιλα max, αλλα το 33 ειναι υπερβολικο (το gti μαμα εχει 29!).

Μα απο gti μαμα ειναι μπροστα, και δεν ειναι θεμα αλογων, ειναι θεμα ροπης :)

Για γραψτε ρε παιδια τι εγινε στο αεροδρομιο την Κυριακη?

Ακουσα οτι δε βρεθηκε αυτοκινητο να περασει το overload?

Και ακομα δεν εχει τελειωσει το προγραμμα ολοκληρωτικα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω θα χάσω την μπάλα....

ΜΟΛΙΣ (το τονίζω αυτό) μιλήσα με Revo.. μου είπαν 850¤ το προγραμμα στα 210 αλογα και θα κερδισω 5 κιλα ροπη απο ότι ειμαι τώρα. Δηλαδή του λέω ποσα? Μου λέει 32 με 33!!

Λοιπόν στο site μεσα άλλα λεει. Στο ATS μου είπαν άλλα..

Λέω τώρα εγώ... 850¤ πρόγραμμα για τα ίδια που η Overload μου είπε χτες 600¤.

Αρα μήπως η Revo άλλαξε το προγραμμά της και το βελτίωσε επιπλέον ή απλα το λέει έτσι και ποντάρει στο όνομα της και σου λέει θα ερθουν σε μενα και όχι στην Overload τώρα που λέω οτι και εγώ δίνω τα ίδια...

Και οι 2 εταιρίες δεν βασίζονται σε ελληνικές πατέντες προγραμματισμού αλλα απο το εξωτερικό έρχονται τα προγράμματα τους. Ποιοτικά όσον αφορα την ομαλή λειτουργία του αυτοκινήτου, υστερεί κάποια απο τις 2? Αυτό θέλω να μάθω. Ποια είναι η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.