Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Ίσως κατάλαβες λάθος.

Γιατι το TSi μαμά ροπή έχει 22 οπότε σε πάει 26-27.32 33 απλά δεν παίζει

Εγω ενα GT εχω... δε καταλαβα λάθος. Μου ειπε +5 κιλα ροπη και για να ΜΗΝ καταλάβω λαθος του λέω δηλαδη πόσα?

Το παληκαρι όπου μιλήσαμε ήταν ενα Νίκος (δε συγκράτησα επώνυμο).

Edited by cfdms69
Link to comment
Share on other sites

Εγω ενα GT εχω... δε καταλαβα λάθος. Μου ειπε +5 κιλα ροπη και για να ΜΗΝ καταλάβω λαθος του λέω δηλαδη πόσα?

Το παληκαρι όπου μιλήσαμε ήταν ενα Νίκος (δε συγκράτησα επώνυμο).

στείλε μου pm να σου πω λεπτομέρεις για το revo αν θες...και το τηλ. του Κώστα... ;)

Link to comment
Share on other sites

κανονικά πρέπει να μιλήσεις με τον κώστα.μπορεί τότε να κατάλαβε αυτός λαθος ότι έχεις TSi

Φιλε μου twoface το παληκαρι καταλαβε οτι ειχα GT. Για το 170αρι μου ειπε συγκεκριμενα θα πας 210 και +5κιλα. Δεν υπηρχε παρεξηγηση των στοιχείων που του έδωσα και αυτών που μου είπε.

Link to comment
Share on other sites

Μα απο gti μαμα ειναι μπροστα, και δεν ειναι θεμα αλογων, ειναι θεμα ροπης ;)

Και όμως δεν είναι θέμα μόνο ροπής. Μεγάλο ρόλο παίζει και η κατανομή της ροπής στο φάσμα των στροφών. Για παράδειγμα ένα μοτέρ που βγάζει 30 κιλά λίγο πριν τον κόφτη με ένα που τα βγάζει σταθερά από τις 2000-4500, θα είναι μπροστά το πρώτο. Την κόντρα την κερδίζει αυτό που έχει το μεγαλύτερο εμβαδό στο διάγραμμα ροπής ανά στροφές.

Ακόμα ένας παράγωντας που κάνει ένα αυτοκίνητο να πηγαίνει καλύτερα από κάποιο άλλο, είναι το μίγμα καυσίμου και οι αβανς. Μπορεί 1 νορμάλ με 1 πειραγμένο αμάξι να βγάζουν την ίδια ισχύ, αλλά λόγω όλων των παραπάνω, το πειραγμένο θα είναι μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

¶σχετο...έχει δει κανείς τι τελική έχει το tsi με πρόγραμμα?

245 με προγραμμα REVO (σε ευθεια) ... και πιστευω οτι αν μπω Εγνατια σε καποιες κατηφορες μπορει να δω και πανω απο 250 ;)

Link to comment
Share on other sites

Και όμως δεν είναι θέμα μόνο ροπής. Μεγάλο ρόλο παίζει και η κατανομή της ροπής στο φάσμα των στροφών. Για παράδειγμα ένα μοτέρ που βγάζει 30 κιλά λίγο πριν τον κόφτη με ένα που τα βγάζει σταθερά από τις 2000-4500, θα είναι μπροστά το πρώτο. Την κόντρα την κερδίζει αυτό που έχει το μεγαλύτερο εμβαδό στο διάγραμμα ροπής ανά στροφές.

Ακόμα ένας παράγωντας που κάνει ένα αυτοκίνητο να πηγαίνει καλύτερα από κάποιο άλλο, είναι το μίγμα καυσίμου και οι αβανς. Μπορεί 1 νορμάλ με 1 πειραγμένο αμάξι να βγάζουν την ίδια ισχύ, αλλά λόγω όλων των παραπάνω, το πειραγμένο θα είναι μπροστά.

Οπότε μου λες οτι αν ενα αμαξι κάνει πικ 33κιλα στις 3000 και καταλίγει λίγο πρίν απο τον κόφτη στα 22 είναι χειρότερο απο ενα που κανει πικ στα 30 και μενει μεχρι 26 λιγο πριν απο τον κόφτη?

http://www.vwclub.gr/vwforum/uploads/12118...3_567_24170.jpg

παραθέτω δυναμομέτρηση άλλου μέλους μας με overload..

υπαρχει στο site δυναμομετρηση καποιου μελους μας με Revo?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου twoface το παληκαρι καταλαβε οτι ειχα GT. Για το 170αρι μου ειπε συγκεκριμενα θα πας 210 και +5κιλα. Δεν υπηρχε παρεξηγηση των στοιχείων που του έδωσα και αυτών που μου είπε.

Ενταξει ανθρωποι ειμαστε.. μπορει να εκανε λαθος ο Νικος που μιλησατε θα ειχε το TSI στο μυαλο του 22kg + 5kg (απο το προγραμμα) = 27 kg ;)

τοσο παει με REVO ... Να εισαι σιγουρος REVO εχω και ξερω και δεν εχει βγει καμια αναβαθμιση ... Τωρα οσο αφορα και την Overload η ροπη αποκλειετε να ειναι πανω απο 27 kg .. Τωρα αν ενδιαφερεσαι για Overload καλο ειναι να μιλησεις με τον George80 να σου εξηγησει καποια πραγματα...

Εγω παντως απο την REVO ειμαι ευχαριστημενος ...

bbp@

Eγινε η συναντσηση κανονικα στο γνωστο σημειο αλλα με λιγες συμμετοχες τεσσερα TSI ημασταν ..

Edited by BillVWRuleZ
Link to comment
Share on other sites

Οπότε μου λες οτι αν ενα αμαξι κάνει πικ 33κιλα στις 3000 και καταλίγει λίγο πρίν απο τον κόφτη στα 22 είναι χειρότερο απο ενα που κανει πικ στα 30 και μενει μεχρι 26 λιγο πριν απο τον κόφτη?

http://www.vwclub.gr/vwforum/uploads/12118...3_567_24170.jpg

παραθέτω δυναμομέτρηση άλλου μέλους μας με overload..

Δυναμομετρημένο στον μαλιώρα!!!!

Και εγώ είμαι 217 και 30ΝΜ σε maha και του έριξα ένα αμάξι.στο συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω κατόπιν συνομιλίας που είχα κ με άλλο μέλος μας, ότι η Οverload αναφερει την τιμή αυτή ως πικ και πως και η revo κανει πικ σε τετοιο σημείο απλά η revo δε θα κρεμάσει έτσι στο τέλος οπως το overload..

Τα λέω καλα συναδελφοι? ( να θυμηθω και το πανεπιστήμιο λιγο) ;)

Link to comment
Share on other sites

245 με προγραμμα REVO (σε ευθεια) ... και πιστευω οτι αν μπω Εγνατια σε καποιες κατηφορες μπορει να δω και πανω απο 250 ;)

...και σε πιο σημείο γίνεται η έκρηξη???? rocket.gifrocket.gif:rolleyes::unsure:

Link to comment
Share on other sites

Δεν κολάει αυτό που είπες τώρα.

Αμα έχει χαμηλή πίεση και δεν ζορίζεται το μοτέρ δεν έχει πρόβλημα στην τελική.τι να πώ και εγώ που έχω δει 260.

και 250 σε ευθεία.

Link to comment
Share on other sites

θές να έχεις 26 κιλά μήπως στον κόφτη?

Δε κατάλαβα το μηνυμα σου. Τι θες να πεις?

Επισης θέλω να πω οτι εδω ποστάρω και μιλάω για να μάθω 2-3 πράγματα. Στα @@@@ η Revo και η Overload. Εγω ψάχνω να βρω το πρόγραμμα που θα με βελτιώσει συνολικά στο μεγαλύτερο φάσμα στροφών και ιδιαίτερα ψιλά. Οχι απλα να κανει ενα μπαμ και τελος.

Επαναλαμβάνω ρωτάω για να μάθω...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι με την συγκεκριμένη τουρμπίνα υπάρχει και ένα όριο.αν μιλάμε μόνο για πρόγραμμα και όχι εξάτμιση i/c τότε όλα τα προγράμματα overload revo e-tuner ίδια είναι.

Για να έχεις διάρκεια ψιλά πρέπει να έχεις και ροπή.και ροπή ψιλά απο το 1.4 είναι δύσκολο να έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι με την συγκεκριμένη τουρμπίνα υπάρχει και ένα όριο.αν μιλάμε μόνο για πρόγραμμα και όχι εξάτμιση i/c τότε όλα τα προγράμματα overload revo e-tuner ίδια είναι.

Για να έχεις διάρκεια ψιλά πρέπει να έχεις και ροπή.και ροπή ψιλά απο το 1.4 είναι δύσκολο να έχεις.

Θα μπει πρόγραμμα τώρα και σε 4 μηνες περιπου πακέτο i/c S3 και Miltek. Με την προοπτική αυτή μιλάω παντα

Link to comment
Share on other sites

Θα μπει πρόγραμμα τώρα και σε 4 μηνες περιπου πακέτο i/c S3 και Miltek. Με την προοπτική αυτή μιλάω παντα

Ξερεις ποσο παει η Miltek ??

Link to comment
Share on other sites

και γιατι δεν φτιάχνεις μία με τα μισά λεφτά? και τα 1.000 φάτα τα χριστούγεννα σε ταξίδι στην πράγα

:D:lol: :lol: :lol: η πραγα πως σου ηρθε ??

Link to comment
Share on other sites

και γιατι δεν φτιάχνεις μία με τα μισά λεφτά? και τα 1.000 φάτα τα χριστούγεννα σε ταξίδι στην πράγα

To έχω σκεφτεί απλα δεν εμπιστεύομαι εύκολα του ελληναραδες και η Miltek ειναι μια πολυ αξιόπιστη λύση. Τώρα αν εχετε να προτείνεται κατι δοκιμασμένο σε Golf GT/TSI ειμαι ολος αυτιά

Link to comment
Share on other sites

Θα μπει πρόγραμμα τώρα και σε 4 μηνες περιπου πακέτο i/c S3 και Miltek. Με την προοπτική αυτή μιλάω παντα

Εφοσον ξερεις οτι δε θα μεινεις μονο σε προγραμμα τοτε ψαξε για tuners που προσφερουν και Updates για περιφερειακα.Εκει γινεται το παιχνιδι για να πας παραπανω και απο οσο ξερω η Overload εχει εκδοσεις για ολα τα σταδια που λες.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι με την συγκεκριμένη τουρμπίνα υπάρχει και ένα όριο.αν μιλάμε μόνο για πρόγραμμα και όχι εξάτμιση i/c τότε όλα τα προγράμματα overload revo e-tuner ίδια είναι.

Για να έχεις διάρκεια ψιλά πρέπει να έχεις και ροπή.και ροπή ψιλά απο το 1.4 είναι δύσκολο να έχεις.

...αμέσως εσύ :D ...joke......

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον ξερεις οτι δε θα μεινεις μονο σε προγραμμα τοτε ψαξε για tuners που προσφερουν και Updates για περιφερειακα.Εκει γινεται το παιχνιδι για να πας παραπανω και απο οσο ξερω η Overload εχει εκδοσεις για ολα τα σταδια που λες.

Όντως η Overload γνωρίζω οτι έχει updates για καθε ένα στάδιο. H Revo έχει τιποτα τέτοιο. Γνωρίζετε κατι εσεις?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.