Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

Και όμως δεν είναι θέμα μόνο ροπής. Μεγάλο ρόλο παίζει και η κατανομή της ροπής στο φάσμα των στροφών. Για παράδειγμα ένα μοτέρ που βγάζει 30 κιλά λίγο πριν τον κόφτη με ένα που τα βγάζει σταθερά από τις 2000-4500, θα είναι μπροστά το πρώτο. Την κόντρα την κερδίζει αυτό που έχει το μεγαλύτερο εμβαδό στο διάγραμμα ροπής ανά στροφές.

Φιλε, υπαρχει αυτοκινητο που να βγαζει τη ροπη πριν τον κοφτη? Αλλο τα αλογα, αλλο η ροπη...

Αν δε την παλευουμε, δε δινουμε συμβουλες...

Τωρα οσο αφορα και την Overload η ροπη αποκλειετε να ειναι πανω απο 27 kg ..

Και γιατι ηταν μπροστα σου?? αφου αλογα τα ιδια δηλωνετε

Τα λέω καλα συναδελφοι?

Οχι.

και γιατι δεν φτιάχνεις μία με τα μισά λεφτά? και τα 1.000 φάτα τα χριστούγεννα σε ταξίδι στην πράγα

Ρε μλκα, μ'αρεσει που το προτεινεις κιολας...χαχαχ...

Τι εξατμιση φορας τωρα? Mηπως remus?

Γιατι εστειλες στον διαολο την προηγουμενη εξατμιση...?? Μηπως custom? tongue.gif

Ο δρομος τα αποδεικνυει ολα απο θεμα αποδοσης και ο χρονος απο θεμα αξιοπιστιας.

Μη μου θεοποιειτε την revo που πλεον εχει γινει η χειροτερη των custom στις ρυθμισεις με στοχο τον ανταγωνισμο.

Ονομα παιρνετε, ολα τα αλλα ειναι κοινα...

Η overload ειναι απο τρεις ανθρωπους με μερακι που το κανουν σαν 2η δουλεια αυτο για την κ@υλα τους μεχρι ενα σημειο, γι'αυτο και η διαφορα χρηματων...

Αν θελει καποιος να βαλει προγραμμα δε θα παει διαβαζοντας ενα τοπικ.

Θα περασει απο την cargate να ρωτησει για ρεβο, θα παει απο την overload αντιστοιχα,

Και εννοειτε, αν τα καταφερει θα δοκιμασει δυο βελτιωμενα αυτοκινητα στον δρομο για να καταλαβει...

Link to comment
Share on other sites

Αν θελει καποιος να βαλει προγραμμα δε θα παει διαβαζοντας ενα τοπικ.

Θα περασει απο την cargate να ρωτησει για ρεβο, θα παει απο την overload αντιστοιχα,

Και εννοειτε, αν τα καταφερει θα δοκιμασει δυο βελτιωμενα αυτοκινητα στον δρομο για να καταλαβει...

Μίλησα με μέλος απο εδω που έχει overload. Εκει που κατέληξα είναι ότι αν μεινεις μόνο με το πρόγραμμα οι διαφορές δεν είναι τοσο μεγάλες ανάμεσα στις 2 εταιρίες. Όμως αν κάνεις κάτι πιο ολοκληρωμένο η Overload ειναι η καλύτερη λύση και εκεί τελικά θα πάω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σπόρε εγώ εβαλα remus αλλα δεν την πληρωσα και 2000.

1.500 μου βγήκε.απο το να δώσω 1.100 για costum έδωσα άλλα 400 και έβαλα μια εξάτμιση που είναι σχεδιασμένη για Astra και την βγάζουν συνεργασία Remus vxR.οπότε 400 για την συγκεκριμένη δεν λυπάμαι να τα δώσω :D:lol: :lol:

cfdms69 μακρυά απο ποπάυ.πολύ καλή δουλειά αλλα στον χώνει ασάλιοτο σε τιμή.

Έχεις επιλογές για εξάτμιση.Αντε η μια να δώσει 7 άλογα και η άλλη 10.αμα είναι σωστή δουλειά και οι κούρμπες είναι οκ δεν έχεις πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι ηταν μπροστα σου?? αφου αλογα τα ιδια δηλωνετε

Μη μου θεοποιειτε την revo που πλεον εχει γινει η χειροτερη των custom στις ρυθμισεις με στοχο τον ανταγωνισμο.

Ονομα παιρνετε, ολα τα αλλα ειναι κοινα...

Η overload ειναι απο τρεις ανθρωπους με μερακι που το κανουν σαν 2η δουλεια αυτο για την κ@υλα τους μεχρι ενα σημειο, γι'αυτο και η διαφορα χρηματων...

Πρωτον: Hταν μπροστα γιατι εγω φοραω μονο προγραμμα ενω το αλλο προγραμμα+εξατμιση(dp,καταλυτης)+φιλτρο+i/c + οτι το προγραμμα ηταν αναβαθμισμενο (οχι απο την Overload αλλα απο εναν Κυριλλο στην Πατρα) για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους

Δευτερον: Οσο αφορα την REVO εγω δεν την εχω θεοποιησει απλα ειμαι ευχαριστημενος !!! και αν ηταν να βαλω παλι προγραμμα παλι REVO θα εβαζα για προσωπικους μου λογους !! Εσυ απο την αλλη θεοποιεις την Overload !!! και απαξιωνεις την REVO χωρις να ξερεις τι σου γινεται!!! Δε θελω να μιλησω για

την Overload γιατι δεν ειναι σωστο...

Τωρα οσο αφορα αυτα που λες για τρεις ανθρωπους με μερακι κτλπ ακουγοντε πολυ γελια (σαν να μιλαμε γιατον μαστρομητσο που εχει συνεργειο στην γειτονια) :lol: :lol: και μονο διαφημιση φαινεται να κανεις -_-

Και ναι προτιμω να δωσω 100 Ε παραπανω και να εχω ενα προγραμμα με το ονομα REVO (με οτι συναπεγεται αυτο) παρα 100 Ε λιγοτερα και να εχω ενα προγραμμα απο μια εταιρεια με 3 ατομα που εχουν μερακι για δουλεια ... :lol: :lol:

Ο καθενας κανει τις επιλογες του ;)

Edited by BillVWRuleZ
Link to comment
Share on other sites

Τωρα οσο αφορα αυτα που λες για τρεις ανθρωπους με μερακι κτλπ ακουγοντε πολυ γελια ;):lol: και μονο διαφημιση φαινεται να κανεις :lol:

Είπες και μιά αλήθεια , μαθαίνεις...........

Link to comment
Share on other sites

(οχι απο την Overload αλλα απο εναν Κυριλλο στην Πατρα) για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους

Δηλαδη Overload!!!

Δηλαδή υποστηρίζεις οτι η Overload ειναι μη αξιόπιστη εταιρία?

Link to comment
Share on other sites

Ρε σπόρε εγώ εβαλα remus αλλα δεν την πληρωσα και 2000.

1.500 μου βγήκε.απο το να δώσω 1.100 για costum έδωσα άλλα 400 και έβαλα μια εξάτμιση που είναι σχεδιασμένη για Astra και την βγάζουν συνεργασία Remus vxR.οπότε 400 για την συγκεκριμένη δεν λυπάμαι να τα δώσω ;):lol: :lol:

cfdms69 μακρυά απο ποπάυ.πολύ καλή δουλειά αλλα στον χώνει ασάλιοτο σε τιμή.

Έχεις επιλογές για εξάτμιση.Αντε η μια να δώσει 7 άλογα και η άλλη 10.αμα είναι σωστή δουλειά και οι κούρμπες είναι οκ δεν έχεις πρόβλημα

Οκ Θα το ψάξω το θέμα και εδω να είμαστε να τα λέμε! Εσυ twoface τι πρόγραμμα φοράς?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε, υπαρχει αυτοκινητο που να βγαζει τη ροπη πριν τον κοφτη? Αλλο τα αλογα, αλλο η ροπη...

Αν δε την παλευουμε, δε δινουμε συμβουλες...

Καλά εσύ ξέρεις πολλά. Που ήσουν τόσο καιρό;;; ;):lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λαθος καταλαβες.Ο Κυριλλος ειναι η Overload!!

μισο λεπτάκι. Η Overload ειναι αντιπρόσωπος αυστριακου βελτιωτή. Ετσι ξέρω.

Με τα λεγόμενα σου η Overload οπως πιθανόν και οι e-tuners δεν πιάνουν μία μπροστά σε Revo σε θέματα αξιοπιστίας.

Εξήγησε μου απλα τι το καλύτερο προσφέρει η Revo. Γιατί αυριο θα βάλω το πρόγραμμα..

Link to comment
Share on other sites

kai egw revo exw alla den eimai kai poly ikanopoihmenos na pw thn alithia.alla plhroforiaka thn kyriakh anoixa me mama gti manual apo stash mexrh 160 kai hmoyn:sta 100 2 aytokinhto mprosta sta 160 sxedon 1..foraw kai green filtro kai exatmish supersprint...exei anoiksei kanenas allos me mama gti?tou Ane pou mou eixe rixei 3 amaxia den to ypologizw gia mama opote to vgazw apo ton synagonismo.kai h kontra pou valame kapote htan akyrh..skeftomai na valw kai intercooler apo s3 exei valei kaneis?exei diafora sthn apodosh?paidia rixte kai kamia idea gia kamia kalh eisagwgh!!!

Link to comment
Share on other sites

μισο λεπτάκι. Η Overload ειναι αντιπρόσωπος αυστριακου βελτιωτή. Ετσι ξέρω.

Με τα λεγόμενα σου η Overload οπως πιθανόν και οι e-tuners δεν πιάνουν μία μπροστά σε Revo σε θέματα αξιοπιστίας.

Εξήγησε μου απλα τι το καλύτερο προσφέρει η Revo. Γιατί αυριο θα βάλω το πρόγραμμα..

Eγω θα σου πω τι προσφερει η REVO επειδη εχω κι ολας :

α)Προγραμματισμο εγκεφαλου μεσω OBD θυρας μεσα 15 λεπτα (χωρις να βγαινει ο εγκεφαλος απο τον κινητηρα)

β)Εγγυηση στον εγκεφαλο για 2 χρονια

γ)Εγγυηση για την σωστη λειτοργεια του προγραμματος εφ'ορου ζωης

δ)Δωρεαν αναβαθμιση του λογισμικου (εαν βγει)

ε)Μερικες αντιπρωσοπειες VW ειναι αντιπροσωποι και της REVO οποτε δεν εχεις προβλλημα με την εγγυηση και αν φυγει το προγραμμα απο update μπορεις να το ξανα περασεις σε αυτους

στ)Και τελος το ονομα και την επωνυμια που εχει η REVO ...

Υ.Γ Mπορει να ξεχασα και κατι που δε το θυμαμαι

Υ.Γ 2 Αν παντως δεν υπηρχε η REVO (ευτυχως ομως που υπαρχει) αναμεσα απο Overload και η E-tuners θα πηγαινα E-tuners με κλειστα τα ματια...

Edited by BillVWRuleZ
Link to comment
Share on other sites

Eγω θα σου πω τι προσφερει η REVO επειδη εχω κι ολας :

α)Προγραμματισμο εγκεφαλου μεσω OBD θυρας μεσα 15 λεπτα (χωρις να βγαινει ο εγκεφαλος απο τον κινητηρα)

β)Εγγυηση στον εγκεφαλο για 2 χρονια

γ)Εγγυηση για την σωστη λειτοργεια του προγραμματος εφ'ορου ζωης

δ)Δωρεαν αναβαθμιση του λογισμικου (εαν βγει)

ε)Μερικες αντιπρωσοπειες VW ειναι αντιπροσωποι και της REVO οποτε δεν εχεις προβλλημα με την εγγυηση και αν φυγει το προγραμμα απο update μπορεις να το ξανα περασεις σε αυτους

στ)Και τελος το ονομα και την επωνυμια που εχει η REVO ...

Υ.Γ Mπορει να ξεχασα και κατι που δε το θυμαμαι

Υ.Γ 2 Αν παντως δεν υπηρχε η REVO (ευτυχως ομως που υπαρχει) αναμεσα απο Overload και η E-tuners θα πηγαινα E-tuners με κλειστα τα ματια...

foras exatmhsh?exeis valei kontra me gti mama?me overload kai e tuners ta exeis rixei?kai an nai ti diafores eixes?eisoun mprosta?

Link to comment
Share on other sites

Γ.Εδώ κάνεις ένα λάθος.και το πρόγραμμα να μην λειτουργεί σωστά θα στο ξανα ρυθμίσουν.

Δ.Δωρεάν update έχουν όλοι.και απο e-tuner και overload.

Ε. Στο περνάνε οι ίδιοι οι προγραματιστές δεν υπάρχει πρόβλημα.

ΣΤ.Όντως στα 1.8TSi έχει κάψει 2 αντλίες απο άτομο στο seatclub.

Link to comment
Share on other sites

Eγω θα σου πω τι προσφερει η REVO επειδη εχω κι ολας :

α)Προγραμματισμο εγκεφαλου μεσω OBD θυρας μεσα 15 λεπτα (χωρις να βγαινει ο εγκεφαλος απο τον κινητηρα)

β)Εγγυηση στον εγκεφαλο για 2 χρονια

γ)Εγγυηση για την σωστη λειτοργεια του προγραμματος εφ'ορου ζωης

δ)Δωρεαν αναβαθμιση του λογισμικου (εαν βγει)

ε)Μερικες αντιπρωσοπειες VW ειναι αντιπροσωποι και της REVO οποτε δεν εχεις προβλλημα με την εγγυηση και αν φυγει το προγραμμα απο update μπορεις να το ξανα περασεις σε αυτους

στ)Και τελος το ονομα και την επωνυμια που εχει η REVO ...

Υ.Γ Mπορει να ξεχασα και κατι που δε το θυμαμαι

Υ.Γ 2 Αν παντως δεν υπηρχε η REVO (ευτυχως ομως που υπαρχει) αναμεσα απο Overload και η E-tuners θα πηγαινα E-tuners με κλειστα τα ματια...

Κοιτα αν αυτο το βασίζεις σε αντικειμενικά στοιχεία είμαι πρόθυμος να ακουσω να μάθω μην κάνω καποιο λάθος. Αν όμως ειναι υποκειμενική αποψη την ακουω και τη σεβομαι ως απλα μια αποψη

Link to comment
Share on other sites

Eγω θα σου πω τι προσφερει η REVO επειδη εχω κι ολας :

α)Προγραμματισμο εγκεφαλου μεσω OBD θυρας μεσα 15 λεπτα (χωρις να βγαινει ο εγκεφαλος απο τον κινητηρα)

β)Εγγυηση στον εγκεφαλο για 2 χρονια

γ)Εγγυηση για την σωστη λειτοργεια του προγραμματος εφ'ορου ζωης

δ)Δωρεαν αναβαθμιση του λογισμικου (εαν βγει)

ε)Μερικες αντιπρωσοπειες VW ειναι αντιπροσωποι και της REVO οποτε δεν εχεις προβλλημα με την εγγυηση και αν φυγει το προγραμμα απο update μπορεις να το ξανα περασεις σε αυτους

στ)Και τελος το ονομα και την επωνυμια που εχει η REVO ...

Υ.Γ Mπορει να ξεχασα και κατι που δε το θυμαμαι

Υ.Γ 2 Αν παντως δεν υπηρχε η REVO (ευτυχως ομως που υπαρχει) αναμεσα απο Overload και η E-tuners θα πηγαινα E-tuners με κλειστα τα ματια...

Για όλα τα παραπάνω έβαλα και εγώ REVO + ότι το πρόγραμμα είναι έτσι φτιαγμένο να λειτουργεί ψηλά και να μην επηρεάζει τον combressora ...(και τον πάρεις στο χέρι)...για αυτό πιθανά πολλοι να υποστηρίξουν ότι δεν είναι ευχαριστημένοι - πράγμα που δεν ισχύει ουσιαστικά...Εαν έβαζα ξανά πρόγρμαμμα πάλι revo θα έβαζα πάντως....

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αν αυτο το βασίζεις σε αντικειμενικά στοιχεία είμαι πρόθυμος να ακουσω να μάθω μην κάνω καποιο λάθος. Αν όμως ειναι υποκειμενική αποψη την ακουω και τη σεβομαι ως απλα μια αποψη

Μα δεν ειναι αποψη ειναι η πραγματικοτητα...

το προγραμμα μπαινει μεσω OBD θυρας οσο για τις εγγυησεις ειναι γραπτες... Δεν νομιζω να χρειαζεται να τα ξανα πω... Α και ξεχασα να πω οτι εαν δεν εισαι ευχαριστημενος απο το προγραμμα της REVO μεσα σε 30 μερες απο την μερα που θα το βαλεις μπορεις να το ξαναβγαλεις και να παρεις τα λεφτα σου πισω ;)

Link to comment
Share on other sites

Για όλα τα παραπάνω έβαλα και εγώ REVO + ότι το πρόγραμμα είναι έτσι φτιαγμένο να λειτουργεί ψηλά και να μην επηρεάζει τον combressora ...(και τον πάρεις στο χέρι)...για αυτό πιθανά πολλοι να υποστηρίξουν ότι δεν είναι ευχαριστημένοι - πράγμα που δεν ισχύει ουσιαστικά...Εαν έβαζα ξανά πρόγρμαμμα πάλι revo θα έβαζα πάντως....

gi ayto emena moy fenete oti den anoigei xamhla!an einai etsi kalytera pou evala revo..mhn pathei tpt kai o compressor.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ειναι αποψη ειναι η πραγματικοτητα...

το προγραμμα μπαινει μεσω OBD θυρας οσο για τις εγγυησεις ειναι γραπτες... Δεν νομιζω να χρειαζεται να τα ξανα πω... Α και ξεχασα να πω οτι εαν δεν εισαι ευχαριστημενος απο το προγραμμα της REVO μεσα σε 30 μερες απο την μερα που θα το βαλεις μπορεις να το ξαναβγαλεις και να παρεις τα λεφτα σου πισω ;)

file se eixa rwthsei kati..to eides?

Link to comment
Share on other sites

gi ayto emena moy fenete oti den anoigei xamhla!an einai etsi kalytera pou evala revo..mhn pathei tpt kai o compressor.

..τι εννοείς δεν σου ανοίγει χαμηλά? μια χαρά ανοίγει...μήπως σου πέθανε καμιά βαλβίδα??? ;)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε μου λες οτι αν ενα αμαξι κάνει πικ 33κιλα στις 3000 και καταλίγει λίγο πρίν απο τον κόφτη στα 22 είναι χειρότερο απο ενα που κανει πικ στα 30 και μενει μεχρι 26 λιγο πριν απο τον κόφτη?

http://www.vwclub.gr/vwforum/uploads/12118...3_567_24170.jpg

παραθέτω δυναμομέτρηση άλλου μέλους μας με overload..

υπαρχει στο site δυναμομετρηση καποιου μελους μας με Revo?

εξήγησέ μας αν θες, γιατί από δύο καμπύλες σε δύναμη κ ροπή? thanks

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.