Jump to content
Billgr4

Το Πρωτο Μου Αυτοκινητο!

Recommended Posts

Ωραιο θεμα Γιαννη!!

Βασικα εγω ( στα 9 :p )  εμαθα να οδηγω με αυτο..

 

http://www.auto-moto-super.estranky.cz/img/original/79/zetor_7011.jpg





Ε αφου μιλαμε ομως για αυτοκινητα, ενα χρονο αργοτερα στα 10,  οδηγουσα αυτο το υπεροχο τεχνολογικα για την εποχη αυτοκινητο...

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/51/Lancia_Delta_HF_turbo_001.JPG

Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ ωραιο ποστ γιαννη

 

να πω και εγω σε περιπου 13 ετων και εγω αλλα μι με κραξετε! μιας και καταγωγη απο χωριο (βλαχος) και απο τοτε αγροτικη οικογενεια ειχαν οι δικοι μου ενα isuzu kb 25 για τις δουλεις στα κτηματα και με αυτο εμαθα συμπλεκτη οπως λεγαμε! βλεπετε δεν μου εμπιστευοταν ο πατερας μου το vw golf 2 που ειψε τοτε για πρωτη μου φορα,μετα απο 2-3 φορες που καπως ηξερα μου εδωσε το γκολφ! να πω οτι το isuzu το εκανα γενικη ανακατασκευη το 2009 σαν οικογενιακο κυμηλιο!

 

bedfordpicapeleve1.jpg

volkswagengolfgtihistor.jpg

οσο κοιταω τον αγροτη λιωνω χαχαχα

Edited by sodimitris
Link to comment
Share on other sites

τα πρωτα μου βήματα με Renault 5 (κάπου 900 κυβ. ήταν)

 

91016782.jpg

 

και το εσωτερικό !! ταμπλό και τιμόνι απλά δεν παίζονται !!

 

imageforums.jpg

Edited by chrispant
Link to comment
Share on other sites

Σε τούτο το εργαλείο έκανα τα πρώτα μου βήματα !!    renault 5  mod.1979

 

ναι μαι !!  χαχα

attachicon.gifrenault 5 front.jpg

 

το εσωτερικό ήταν ακριβώς έτσι,  μιλάμε για ταμπλώ και τιμόνι όλα τα λεφτα !

attachicon.gifrenault 5 inside.jpg

πολυλειτουγικο? χα0χ0α0αχ

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέπεται να ποστάρουν οι συμφορουμίτες μόνο με φωτογραφίες.

 

Απαγορεύεται το ποστάρισμα  χωρίς  φώτο !!!!    ---διαφορετικά παρακαλώ να μεριμνήσει ο local-global  moderator  που είναι υπευθυνοι για μένα !!

8)

Link to comment
Share on other sites

πρώτο αυτοκίνητο vw transporter μοντέλο 1980 1,6 κυβικά σε ηλικία 10-11 από χωριό βλέπεται και οδηγούσαμε όλοι από μικροί
vw_transporter_t2_1.jpg

Edited by DimitrisGTIV
Link to comment
Share on other sites

μετά από αυτό σε ηλικία 14-15 πήρε ο πατέρας μου vw transporter t3 2000 κυβικά πισωκίνητο τρέλες πάντες σε χώμα και σε ένα γήπεδο σε διπλανό χωριό 

βάζαμε τσιμεντόλιθους για κώνους και κάναμε πάντες και οργώναμε το γήπεδο πανικός να ο πύραυλος 

vw_transportert3_6.jpg

Link to comment
Share on other sites

μετά από αυτό σε ηλικία 14-15 πήρε ο πατέρας μου vw transporter t3 2000 κυβικά πισωκίνητο τρέλες πάντες σε χώμα και σε ένα γήπεδο σε διπλανό χωριό 

βάζαμε τσιμεντόλιθους για κώνους και κάναμε πάντες και οργώναμε το γήπεδο πανικός να ο πύραυλος 

vw_transportert3_6.jpg

αυτο με ενα μοτερ subaru

Link to comment
Share on other sites

Fiat 132 1.6 εκεί κάπου στις αρχές του '90...

 

Κορυφαίο μοντέλο για την εποχή του με ραδιοκασετόφωνο, κλιματισμό, ηλεκτρικά παράθυρα, καθίσματα alcantara... και χρώμα όπως στη φωτογραφία!

 

fsfiat132op.jpg

 

post-14607-0-35981900-1363741883_thumb.j

Edited by spooky
Link to comment
Share on other sites

Seat Ibiza mk1 junior 900cc απο εμένα.. ???? Ειναι το πρώτο και μοναδικο κοκκινο αυτοκίνητο που οδήγησα.... Φυσικά απο τα 16 μου! Το αμάξι και τι δεν εχει περάσει!! Με αυτό ταξίδεψαμε όλη την Ευρώπη οικογενειακως! Απο νωρίς ο πατέρας μου το εκανε μετατροπή σε 1.2 με τον "γνωστό" κινητήρα system Porsche,για να αντεξει τα ταξιδια τρομαρα του(!), ο οποίος αισίως εχει φτάσει στα 500.000 χλμ!!!!! ???? Το αυτοκίνητο fyi ακόμα κυκλοφορεί κανονικά μετά απο ακινησία 5-6 ετών και αφού πλεον το έχουμε βαψει και περάσει νέα καθίσματα και ταμπλό! Θα το βγάλω φωτός όταν γυρίσω πισω στις Σέρρες γιαυτο και δεν ανέβαζω τώρα μια έτοιμη! Το μονο πρόβλημα που μας εμφάνιζε συνεχώς ήταν τα ηλεκτρικά του!!

Link to comment
Share on other sites

Ελατε να βγαλουμε τα ποθημενα μας.... ριχτε σακαρακες ελευθερα δεν ειναι ντροπη ηταν τροπος ζωης :clapping:

Χρησταρα αυτο δεν ειναι τιμονι ειναι "λαγουδερα"......χαχαχαχαχα

 

Δημητρη οδηγουσα και εγω αγροτη αλλα μετεπειτα οποτε μην μασας..

Λαγουδέρα!χαχαχαχαχα λιώνω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο αυτοκίνητο ένα Caddy 1.6 8βάβιδο καρμπυρατεράτο με 4άρι σασμάν!Το έχουμε από το 91 καινούριο έχει κάνει πάνω από 380.000 χιλιόμετρα  και χωρίς κίχ.Έχω τουμπάρει μαζί του και βγήκα από το τζάμι του οδηγού.Το φτιάξαμε το ξαναβάψαμε και έγινε καινούριο,δεν είχε πάρει σασί μόνο ουρανό.Πάρτε και μια φώτο ενδεικτική

 

http://imageshack.us/photo/my-images/266/bumpytruck007.jpg/

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ πήραμε πρόσφατα το Isuzu D-Max μεταχειρισμένο με 44.000 χιλ και παρόλα αυτά ο πατέρας μου δεν δέχεται να δώσει το Caddy.Μάλιστα πλήρωσε και για φέτος τέλη.Δεν το αλλάζω λέει ,κρίμα που η VW δεν ξανάβγαλε αγροτικό Caddy και το έκανε κλούβα  

Edited by wolfburg
Link to comment
Share on other sites

σε αυτο το αμαξι εμαθα να οδηγαω στα 12 nissan_sunny_b11___2_by_pete7868-d3c9o0n

 

 

 

μετα το αλαξε ο πατερας μου και πηρε παλι nissan n 14 4x4  γιατι εδω πανω εχει αρκετα χιονιαDSC0000008.jpg

 

 

μετα το προτο αμαξι στην ιδιοκτησια μου ηταν το opel calibra turbo 4x4 ενα πολυ δυνα το αυτοκηνιτο αλλα μετα απο τροχαιο διαλιθηκε

 pics-max-9913-189506-opel-calibra.jpg

 

 

 

 

και τωρα το γολφ μκ5

Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

bumpytruck007.jpg

 

Αυτα ειναι αλλος ενας "αγροτης" στηυ παρεα...   χαχαχαχαχαχα

Ειχε ο κολητος μου ενα τετοιο και λεγαμε να του βαλουμε μοτερ 20vt πανω, αλλα ηταν ολο σαπιο και ισως εφευγε το μοτερ μονο του σε κανα δωσιμο, οποτε το εδωσε για σιδερα...απο τοτε μου εχει μεινει αχτι να παρω ενα τετοιο και να του πεταξω ενα 20vt πανω στα 800κιλα αμαξωμα...

Link to comment
Share on other sites

Ειχε ο κολητος μου ενα τετοιο και λεγαμε να του βαλουμε μοτερ 20vt πανω, αλλα ηταν ολο σαπιο και ισως εφευγε το μοτερ μονο του σε κανα δωσιμο, οποτε το εδωσε για σιδερα...απο τοτε μου εχει μεινει αχτι να παρω ενα τετοιο και να του πεταξω ενα 20vt πανω στα 800κιλα αμαξωμα...

925 κιλά αν δεν κάνω λάθος.Το δικό μας δεν έχει καθόλου σάπια απλά κάτω από το πίσω πλαστικό τζάμι της καμπίνας είχαν αρχίσει να τρέχουν κάτι σκουρίες και το πέρασε ο πατέρας μου κάποιο ειδικό αστάρι αν δεν κάνω λάθος,γκρί χρώματος

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει λοιπόν, με κάνατε να ψάξω όλη τη ντουλάπα της μάνας μου στο πατρικό μου για να βρώ φωτό...

 

post-21003-0-63061300-1363789042_thumb.j

 

Fiat 124 του 1974, 1200cc 62PS με 1 διπλό καρμπυρατέρ της Weber. Εκκεντροφόρος στο πλάι και ανάφλεξη με πλατίνα. Ποιότητα κατασκευής μοναδική! Είχε 4 πόρτες και κάθε μία έκλεινε με διαφορετικό τρόπο!

Στη φωτό είμαι στα 12 - 13 (είχαμε πάει στο χωριό) και πλέον το οδηγούσα εκεί στη γειτονιά και μόνος μου ( ο πατέρας μου βέβαια ήταν καραούλι στο δρόμο).

 

Υ.Γ. Το Lancia Beta και  το 132 climatizzata ήταν οι καψούρες μου εκείνη την εποχή. Μιλάμε για τεχνολογία και εξοπλισμό από άλλη εποχή. Μόνο το DS και αργότερα το CX (ο βάτραχος της citroen) τα ξεπερνούσε.

Edited by symearg
Link to comment
Share on other sites

με αυτο εμαθα στα 13,τρομερο αγροτικο,ειχα βαλει και εχτρα κορνα σειρηνα(ηταν το μοναδικο εχτρα που ειχε!!!)

 

34202081b.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη μου οδηγική επαφή με αυτοκίνητο στα 12-13 μου με ένα Datsun cherry...Αξέχαστη αίσθηση τιμονιού,θεόβαρο :p Και έπειτα με Renault Megane 1.4 75 άλογα,απίστευτα βαρή και δυσκίνητο λόγω των λίγων ίππων...DATSUN-N12-1982.jpg3724488-renault-megane-1-6-levne-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, αξίζει τον κόπο να προσέξετε, στην φωτογραφία του Chrispant στην πρώτη σελίδα, με το Renault 5, το λεβιέ ταχυτήτων. Οι σχέσεις ήταν λοξές. Έβαζες πρώτη στη θέση της τρίτης και η δεύτερη ήταν κανονικά , η τρίτη στην θέση της πέμπτης και η τέταρτη κάτω από την πρώτη! Α! και η ρεζέρβα στο χώρο του κινητήρα.

post-21003-0-20062600-1363809744_thumb.j

Edited by symearg
Link to comment
Share on other sites

με αυτο εμαθα στα 13,τρομερο αγροτικο,ειχα βαλει και εχτρα κορνα σειρηνα(ηταν το μοναδικο εχτρα που ειχε!!!)

 

34202081b.jpg

και γω σε ενα τετοιο εμαθα να οδηγω. μοντελο 81 ητανε, σειρα μου. οσο σκεφτομαι τη ειχε τραβηξει. αθανατο αμαξι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.