Jump to content
Billgr4

Το Πρωτο Μου Αυτοκινητο!

Recommended Posts

Ήταν πρίν κάπου 5-6 χρόνια όταν πρωτοκαβάλησα την Passatara σε ένα χωμάτινο γήπεδο.

Ήταν περίεργα τα συναισθήματα....απο την τιμονιέρα του playstation σε ένα real εργαλείο.

Ήταν η αρχη για έναν μεγάλο έρωτα που ακόμα είναι ζωντανός,έναν έρωτα που κάθε μέρα φουντώνει,δημιουργεί σκέψεις και όνειρα.

 

Έφτασε η μέρα που τα όνειρα θα γίνουν πραγματικότητα,3.5 χρόνια η passatara με περίμενε στο γκαράζ,σαν το σαλάμι που έλεγε στον πύρο "φαε με",αυτή περίμενε να την καβαλήσω.

 

Ατελείωτα βράδια στο γκαράζ,με σβηστή μηχανή,ακούγοντας χαλαρή μουσική και σχεδιάζωντας και χαράζωντας αυτά που θα κάνουμε μαζί.....

 

544195_4746800624072_925984848_n.jpg

 

 

Στα 16 καβάλησα το εργαλείο του θείου,Audi A4 turbo quattro ABT πρόγραμμα γύρω στα 200 άλογατα.

Τρομερό εργαλείο,τρόμερο γκάζι,τρομερό κράτημα.....2 βόλτες αξέχαστες.

 

Στα 17 έπιασα δουλειά οικοδομή....

Οδηγώντας συνέχεια ένα mitsubishi l200 πισωκίνητο με 2λιτρο μοτέρ....

Ήταν πραγματικό σχολείο,ώς ένα αμάξι "θάνατος" πολύ γκάζι,δίχως φρένα,δίχως κρατήματα,δίχως τίποτα.

Τρομερά πατιλίκια,δεν ισιωνε πουθενα....

 

1979_Mitsubishi_L200-4.jpg

 

Και στα 18 πήρα το micra της γιαγιάς.....2003 μοντέλο,K12,1200cc,65 άλογα.....7 χρόνια στα χέρια της γιαγιάς δεν δούλεψε πάνω απο 3.000 στροφές....

Σε 4 μήνες του έκανα 12.500 χιλιάδες χιλιόμετρα,σπασμένα,όλα στον κόφτη,δεν άλλαξε ταχυτητα κατω απο 5.000 στροφές.

 

 

Και αύριο παρασκευη 21/3 βγαίνει στο δρόμο το μωρό μου.....προμηθευτηκα μια καλή dslr φωτογραφική για να τραβήξω τις πρώτες στιγμές στον δρόμο....

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα την αρχη με τον αγροτη κι παμε "κοσα" χαχαχ δωστε πονο!!!! σας εβγαλα και μια φωτοτ ο δικο μου γτ οι πρωτες ηταν ενδεικτικες!!να το το εργααλειο μετα την ανακατασκευη του!!!!!!ουτε διαγνωστικα ουτε τπτ!!κανα μπουζι καβατζα και καμια πλατινα...τρεχουμε τωρα για πολλαπλασιαστες κλπ!!

 

045bq.jpg
 

Edited by sodimitris
Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο μου αμαξι στο οποιο και εμαθα να οδηγω ford scorpio του '89 2λιτρο πισοκινητο..Οι πιο παλιοι ισως να το θυμαστε ...

 

 

fordscorpiomk2199001.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να δω κανένα Simca κανένα Skoda με τη μηχανή πίσω, κανένα Austin Morris με το ψυγείο στο εμπρός φτερό... Άντε ψάξτε φωτογραφίες !

Link to comment
Share on other sites

αουστιν μορις ηταν το δευτερο αυτοκινητο που οδηγησα, του πατερα μου και αυτο. αν βρω καμια φωτο θα την ανεβασω



δεν θυμαμαι ομως ακριβως τι μοντελο ητανε

Link to comment
Share on other sites

Α ρε Μάκη!!  που το ξερες !! παράλληλα με το Renault 5  ο πατέρας είχε και αυτήν την λιμουζίνα !!  είχε μόνο ηλεκτρικά παράθυρα !

το είχα σκίσει αλλα δεν πήγαινε βήμα !  μοντέλο του 1978.   θυμάμαι και την πινακίδα  ΜΡ 7012 σε γκρί χρώμα !

31186610.jpg

10625d1141262414talbots.jpg

 

1500  κυβικά !!   δείτε το χαρακτηρισμό του !!  χαχαχαχααχα

Link to comment
Share on other sites

Τα πρωτα μου μετρα πισω απ το τιμονι σαν παρανομος νεαρος  οδηγος ηταν με ένα FIAT 128 με μοτερ 1.6 από supermirafiori . Βεβαια παντα με τον μπαμπα διπλα..post-9631-0-78737900-1363980649_thumb.jp

 

 

Τα πρωτα μου χλμ όμως ηταν με ένα golf mk1 καναρινι χρωματος του 1978 στην αλανα του εργοστασιου του παππου μου . Εδώ ο μπαμπας ηταν δεν ηταν μαζι αλλα σε καρεκλα να παρακολουθει .post-9631-0-75488600-1363980709_thumb.jp

 

 

Τα επομενα χιλιομετρα με τον μπαμπα –φωνακλα- συνοδηγο ηταν με LADA nova 2105 , και αυτο του παππου αφου το 2001 πουλησε το golf !!!!!!!!!post-9631-0-20562500-1363980768_thumb.jp

 

 

Και το πρωτο αμαξι ηταν το SEAT GREDOS system porsche 1.2 cc με 55hp (το κανονικο του ονομα ηταν MALAGA  αλλα αλλαξε ονομασια για την Ελλαδα , εξου και το GREDOS ) όταν μου το παραχωρησε ο πατερας όταν πηρα διπλωμα και το κρατησα μεχρι το 2008 παραλληλα με το passat (δεν μου πηγαινε καρδια να το δωσω…….)post-9631-0-79772600-1363980822_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω και εγώ με τη σειρά μου τα πρώτα μου βήματα στα αυτοκίνητα

 

1. Daihatsu Hijet S38 -  356cc - δίχρονο - δικίλυνδρο - ξηρού τύπου (δεν είχε καρτερ). Πισωκίνητο !!!

s381a.jpg

Uploaded with ImageShack.us

s382.jpg

Uploaded with ImageShack.us

 

2. FIAT 127 900cc

fiat127l.jpg

Uploaded with ImageShack.us

 

3. Clio '92 1200cc

clio1kg.jpg

Uploaded with ImageShack.us

 

4. Clio '96 1200cc

clio2q.jpg

Uploaded with ImageShack.us

 

Σημειώστε ότι:

το daihatsu βρίσκεται κλεισμένο σε μια αποθήκη από όταν έσπασε ο ένας εκ των δύο κυλίνδρων μετά από περίπου 200.000χλμ καθώς δεν βρίσκαμε πια ανταλλακτικά (ο πατέρας μου πήρε αμέσως suzuki super carry 1300cc το οποίο χρησιμοποιεί για τα αγροτικά του ως συνταξιούχος).

τα δύο clio συνεχίζουν να κυκλοφορούν (πατέρας & αδελφός) έχοντας ξεπεράσει τις 220.000 χλμ απροβλημάτιστα (φαντάζεστε τί ακούω με τα προβλήματα του golf...xaxaxxa)

 

 

Link to comment
Share on other sites

opel-astra-f-caravan.jpg

Οpel Astra F 1.6i 98ps sportwagon μελιτζανι! 

Στα 15 μου αρχισα κρυφα κιολας να το παιρνω βολτες στην πολη!για 1 χρονο ολα πηγαινανε ρολοι.Μεχρι τη στιγμη που επιστρεφοντας σπιτι ειδα τον πατερα μου στην εισοδο να με περιμενει!Ηταν ο λογος που εμαθα τι παει να πει δουλεια στα 16,για να ξεπληρωσω τα πρωτα 300 σε λαμαρινοδουλειες απο την κολονα του γκαραζ.  :diablo:

Πολλα οπελακια φιλων ακολουθησαν για ''τεστ ντραιβ'' αλλα αποδειχθηκανε κουβαδες μπροστα του!

Πρωτο δικο μου αυτοκινητο και νυν το lupo 1.4 16v.

 

Χιλια συγνωμη astra,αλλα ο νεος ειναι ωραιος!

Link to comment
Share on other sites

το πρώτο μου αυτοκίνητο   ήταν ένα  golf 2 gti 16 edition one 1990 τύπος 19KR22  , και το πηρα 2002  , Ήμουνα στο Παρίσι  ( για αυτο η πινακιδα ειμαι γαλλική )  συγγνώμη για τη φωτογραφια  κινητο  :)  

 

735127gghjghj.png

113057ghgjghj.png

701907IMG11472.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γειά Σας..εγώ με τη σειρά μου "έμαθα συμπλέκτη" σε ιλικία 12-13 που λέμε στο αμάξι του θείου μου..ένα Lada 2102 λευκό όπως της φώτο η μάλλον έκανα γαμπίτσα σπέσιαλ..για χέρια δεν μιλάμε..!!lada2102ussr19721.jpg

 
ενώ τα παρθενικά μου κρυφά χιλιόμετρα έκανα με ένα fiat tipo '92 2.0 παρακαλώ και 16v 2πορτο...λευκό και αυτό..και το κυριότερο με ηλιοροφή..
 
1993fiattipo20ie16v03.jpg
 
το γνώρισα με αυτές τις ζάντες 34702710n.jpg
 
ενώ όταν το δώσαμε ήταν με αυτές hpim0489a.jpg
 
το είχα αγαπήσει..κρίμα που δεν πρόλαβα να το κυκλοφορήσω νόμιμα..τώρα πια βρίσκεται στα χέρια κάποιου στο Ρίο με μοτέρ integrale..όποτε περνάω από κει τώρα πια για να πάω Αγρίνιο σταματάω και του ρίχνω μια ματιά...αυτά από εμένα απ΄τα πρώτα μου μηχανοκίνητα βήματα...
Link to comment
Share on other sites

βλέπω η συγκίνηση είναι μεγάλη.... έχετε όλοι δίπλα σας κι απο 1 χαρτομάντηλο.. οι σκέψεις και οι μνήμες είναι δυσβάσταχτες....

 

ρε πάτε καλά ??? :crazy:  :crazy:  :crazy:  :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Σαν χθες θυμαμαι που ημουν τοσο δα παιδακι κ καθομουν στα ποδια του πατερα μου σε ενα kadett που ειχαμε τοτε για ενα (μικρο) φεγγαρι,για να συνηθησω την ιδεα "να οδηγεις" κ την εικονα πισω απο το τιμονι..opel_kadett_1979_pictures_1_b.jpg
Και επειδη αγροτης χωρις τρακτερ δεν υπαρχει, που αλλου φυσικα θα μαθαινα το συνδυασμο ταχυτητα κ συμπλεκτη?? pleasantry.gif tease.gif tongue.png f89a2869f25d404228d3ee78b30cdbff.jpg_vie Και cabrio παρακαλω 
Οποιος δεν εχει οδηγησει τρακτερ,δε θα μαθει ποτε τι θα πει "να τελικιαζεις απο σταση σε ~4 sec" (ασχετα αν αυτη η  τελικη ειναι τα 30 km/h) laugh.png lol.gif
Στα 15μου ξεκινησα τις βολτες με το χαλιλουξ f_70185737-e3da1808.jpeg  Μαζι περασαμε τοσα κ τοσα στα εφηβικα χρονια.. Ακομα κ οταν ειχαμε ενα τροχαιο μαζι,δεν επαψε ποτε να αγαπαει ο ενας τον αλλον..Αυτη η πισω κινηση εχει καψει λαστιχα κ λαστιχα με παντιλικια κ burn-outroadrage.gif ..Ευτυχως ειναι ακομα μελος της οικογενειας κ θα συνεχισει για πολυ ακομα,μιας κ εχει αποδειξει οτι ειναι μεγαλο σκυλι diablo.gif 
​Ααααααχ τι μου θυμισατε τωρα cray.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Τώρα εξηγείτε γιατί έχεις τα "κατσάβραχα" στο αίμα σου...... :)

και οι περισσότερες φώτο απ το αμάξι σου είναι σε βουνά.

:good:

 

Ωστόσο αν δώσεις στο Google "των πιστών και των ο(ω)ρέ(αι)ων θα σε βγάλει εδώ:

 

http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=49098&start=570#p2590327

 

Γιατί πάντα πίστευα πως "οι πιστοί στις πίστες και οι ωραίοι στα όρη!"

 

:yahoo:  

Edited by hellenic vanagon
Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου πρωτο αμαξι.Ιαπωνας της παλιας κοπης.Nissan Sunny 1.6 SGX με ηλεκτρικα παραθυρα,υδραυλικο τιμονι,κεντρικο κλειδωμα και air-condition!!Μιλαμε για εργαλειο αν σκεφτει κανεις οτι το πηραμε στην οικογενεια το 1992!Μετα απο 295.000 χλμ επωληθη 1200 ευρω και αγοραστηκε ο μουναρος....

post-22218-0-58174700-1364393121_thumb.j

post-22218-0-02258700-1364393138_thumb.j

Edited by MasterMindD
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.