Jump to content
Ilias_92

Φρένα - Polo 6R

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους!
Ανοιγω νεο θεμα με τον παραπανω τιτλο με σκοπο να κανω καποιες ερωτησεις αλλα και γενικα για συζητηση.

Λοιπον, θα ηθελα να ρωτησω τι διαστασεις εχουν οι δισκοπλακες, εμπρος και πισω, καθως και αν οι δαγκανες ειναι διπιστονες.

Ευχαριστω εκ των προτερων,
Ηλιας.

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Ηλια οι διαστασεις ειναι:

Διαμετρος 288 mm

Παχος δισκοπλακας 25 mm

Διαμετρος κεντρωσης 65 mm

Υψος 34 mm

Διαμετρος κυκλου οπης 100 mm

για τις μπροστινες 

και πισω ειναι :

Διαμετρος 232 mm

Παχος δισκοπλακας 9 mm

Διαμετρος κεντρωσης 65 mm

Υψος 39 mm

Διαστασεις σπειρωματος 16 mm

Διαμετρος κυκλου οπης 100 mm

Αυτα. Οτι αλλο θες πληροφορια μου λες

Βεβαια αυτα μ λεει ειναι για αριθμο παραγωγης 1KV,1LN, 1ZC,1ZD τα μπροστινα και τα πισω ειναι ιδια για αριθμο 1KK,1KT,1KV,2EJ

Μπορει να φοραει και καποια αλλα αν εχεις πχ 1LR,1ZG,1ZJ, 256mm σε διαμετρο..

Ελπιζω να βοηθησα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικοτατος ;)

Ευχαριστω! Παντως ειναι μικρα τα φρενα του για αυτη την κατηγορια. Ισως ειναι τα μικροτερα!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ μικρα τα φρενα για 180 αλογα και 1200 κιλα αμαξι (πυραυλος)
Εμενα το Rocco εχει 160 αλογα 1380 κιλα τα ζωα μου αργα σε σχεση με το πολο δηλαδη και εχει 312 δισκο

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να φοραει και καποια αλλα αν εχεις πχ 1LR,1ZG,1ZJ, 256mm σε διαμετρο..

Ελπιζω να βοηθησα. ;)

Μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για αυτή τη γραμμή παραγωγής.

Διάμετρο μπροστά δίσκων καθώς και εάν φοράνε τις ίδιες δαγκανες;

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφερεις το scirocco να σημειωθει οτι ακομα και το μικρο 1.4 με τα 122 αλογα φοραει μεγαλυτερα απο το polo, νομιζω 312 και αυτο. Ειναι λιγο "αστοχο" οταν ο ανταγωνισμος φοραει μεγαλυτερες δισκοπλακες ακομα κ σε μοντελα με 75 αλογα λιγοτερα (βλ. Mito 105hp) . Δεν λεω να του βαλει και τετραπιστονη δαγκανα (η οποια παλι υπαρχει στον ανταγωνισμο), αλλα με λιγο μεγαλυτερη δισκοπλακα δεν νομιζω να αυξανοταν δραματικα το κοστος.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφερεις το scirocco να σημειωθει οτι ακομα και το μικρο 1.4 με τα 122 αλογα φοραει μεγαλυτερα απο το polo, νομιζω 312 και αυτο. Ειναι λιγο "αστοχο" οταν ο ανταγωνισμος φοραει μεγαλυτερες δισκοπλακες ακομα κ σε μοντελα με 75 αλογα λιγοτερα (βλ. Mito 105hp) . Δεν λεω να του βαλει και τετραπιστονη δαγκανα (η οποια παλι υπαρχει στον ανταγωνισμο), αλλα με λιγο μεγαλυτερη δισκοπλακα δεν νομιζω να αυξανοταν δραματικα το κοστος.

Και η αλήθεια είναι οτι τα φρένα του Polo GTI πάσχουν....Δεν σου δίνουν αυτοπεποίθηση. κάποιος πωλητής μου ειπε οτι στο νέο αυξησανε την διάμετρο αλλά δεν ήξερε λεπτομέρειες. Ξέρει κανένας με ΕΤΚΑ?

Η tarox έβγαλε ένα kit αλλά για τις standard ζάντες παει στα 2500€ (10πιστονες δασκάλες κλπ υπερβολή για μένα)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το 'χω ακούσει αυτό. Για τα μοντέλα του ΜΥ2013 και μετά αν δεν κάνω λάθος. Τέλη του άλλου μήνα θα έχει έρθει και το δικό μου οπότε θα ξέρουμε αν όντως άλλαξε η διάσταση. Πάντως πιστεύω ένα τετραπίστονο κιτ brembo ή hispec για κάτι πιο οικονομικό με διάσταση 312 ή 328 με ~200€ παραπάνω είναι ότι πρέπει!

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου polo gti 6r το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν η αλλαγη στα φρενα, ζεστενονται για πλακα και καμια αιστηση το πεταλι, εβαλα monoblock τετραπιστονα brembo και δεν ξαναασχοληθηκα....

Link to comment
Share on other sites

ναι brembo απο cayman-boxter τα ιδια ειναι με ferrodo ds2500 και τριπιτους 312 brembo απο golf 5

Μπορείς να πεις λεπτομέρειες? (απο που τα πήρες, κωδικούς, φωτογραφίες μετατροπής κλπ)

Καινούργια η μεταχειρισμένα?

Κόστος?

Το μόνο που έχω βρει είναι αυτό http://www.vagoc.co.uk/vb/showthread.php?t=7500&showall=1

Edited by GEORGETDM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για αυτή τη γραμμή παραγωγής.

Διάμετρο μπροστά δίσκων καθώς και εάν φοράνε τις ίδιες δαγκανες;

 

δαγκανα fn3 25μμ

διαμετρος εμβολου φρενων μπροστα 54μμ

 

Και για αριθμο παραγωγης 1LR ,1ZG και 1ZJ που λεγαμε εχουμε τα εξης:

Υψος 37μμ

παχος 22μμ

εξωτερικη διαμετρος 256μμ

διαμετρος κυκλου οπης 100μμ

διαμετρος πλημνης 146μμ

διαμετρος οπης πλημνης 65μμ.

αρα εχουμε αλλη διασταση στη δισκοπλακα..

Οτι αλλο θελετε ρωτατε ;)

Edited by zibo
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πεις λεπτομέρειες? (απο που τα πήρες, κωδικούς, φωτογραφίες μετατροπής κλπ)

Καινούργια η μεταχειρισμένα?

Κόστος?

Το μόνο που έχω βρει είναι αυτό http://www.vagoc.co.uk/vb/showthread.php?t=7500&showall=1

Εδω εχει οτι χρειαζεσε το ιδιο project ακολουθησα και εγω στα φρενα

http://www.clubpolo.co.uk/forum/index.php?showtopic=278450

Κατι που δεν αναφερει ειναι οτι θελει 16χιλιοστα αποστατη για να εχουν λιγο αερα τα φρενα απο την ζαντα στο ζεσταμα και ποιο μακρια μπουλονια.

Το κοστος της μετατροπης σε εμενα με ολα καινουρια μου πηγε περιπου ενα 1000αρικο αλλα με τιμες συνεργειου και οχι λιανικης. Ειμαι μηχανικος.

Link to comment
Share on other sites

Εδω εχει οτι χρειαζεσε το ιδιο project ακολουθησα και εγω στα φρενα

http://www.clubpolo.co.uk/forum/index.php?showtopic=278450

Κατι που δεν αναφερει ειναι οτι θελει 16χιλιοστα αποστατη για να εχουν λιγο αερα τα φρενα απο την ζαντα στο ζεσταμα και ποιο μακρια μπουλονια.

Το κοστος της μετατροπης σε εμενα με ολα καινουρια μου πηγε περιπου ενα 1000αρικο αλλα με τιμες συνεργειου και οχι λιανικης. Ειμαι μηχανικος.

Πίσω έχεις κάνει κάτι?

Οι εντυπώσεις σου απο τις αλλαγές?

Link to comment
Share on other sites

Πισω αλλαξα τοις δυο γραμμες με  υψυλης πιεσεως μιας και εχει 4 μαρκουτσια πισω και χανεις πολυ με τα απλα οταν φουσκονουν.

Οι εντυπωσεις η καλυτερες, ειναι ακουραστα τους εχεις εμπιστοσυνη και επιτελους απεκτησε εστιση το αριστερο πεταλι....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για τους αποστατες τι αποψη εχετε? Εχουν καποιο αρνητικο αποτελεσμα στο πατημα του αυτοκινητου ? Ειναι ασφαλεις?

Ακομα για τις τρυπητες δισκοπλακες ισχυει οτι κανουν θορυβο στο ρολαρισμα? Η μονο οταν φρεναρεις?

Link to comment
Share on other sites

Η αποστατες αν ειναι σωστα κομμενη, και εχουν και τον απαρετητο αφαλο που αγκαλιαζει και το μουαγε αλλα και την ζαντα δεν δημιουργουν προβλημα χωρις βεβαια να κανουμαι υπερβολες.

Οσο για τοις δισκοπλακες οι τρυπητες σιγουρα δεν κανουν θορυβο, θορυβο μπωρει να κανουν οι χαρακτες αν οι χαραξει εχει γινει στα γνωστα μηχανουργια της γειτονιας που τα κανουν ολα και συμφερουν, η οταν εχουν τοποθετηθει ανα ποδα απο την φορα της χαραξης τους και μονο κατα την διαρκεια του φρεναρισματος!

Link to comment
Share on other sites

Η αποστατες αν ειναι σωστα κομμενη, και εχουν και τον απαρετητο αφαλο που αγκαλιαζει και το μουαγε αλλα και την ζαντα δεν δημιουργουν προβλημα χωρις βεβαια να κανουμαι υπερβολες.

Οσο για τοις δισκοπλακες οι τρυπητες σιγουρα δεν κανουν θορυβο, θορυβο μπωρει να κανουν οι χαρακτες αν οι χαραξει εχει γινει στα γνωστα μηχανουργια της γειτονιας που τα κανουν ολα και συμφερουν, η οταν εχουν τοποθετηθει ανα ποδα απο την φορα της χαραξης τους και μονο κατα την διαρκεια του φρεναρισματος!

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση...λοπον ο λογος που εκανα την ερωτηση ειναι οτι εγω φοραω τετραπιστονα brembo με τρυπητους δισκους 330 και φυσικα αποστατες και απο βδομαδα θα τα βγαλω και θα βαλω τα εργοστασιακα. Ο λογος ειναι οτι καποιος μου εκανε πολυ προχειρη δουλεια και αντιμετωπιζω τα εξης προβληματα.. 1ον τρεμουλο τιμονιου στο φρεναρισμα και λιγοτερο στην επιταχυνση προφανως λογω κακοφτιαγμενων αποστατων 2ον προβλημα ευθυγραμμησης και 3ον ιδιαιτερα ενοχλητικο τακ τακ σαν να εχεις παρει πετραδακι στο λαστιχο κατα το ρολαρισμα λογω οπως μου ειπωθηκε και εντος πολλων εισαγωγικων των τρυπητων δισκων..... οπως καταλαβαινετε ξενερωσα και δεν εχω καμια διαθεση να ασχοληθω περισσότερο ουτε αλλα χρηματα να πεταξω γι αυτο βαζω τα εργοστασιακα και θα πουλησω τα τετραπιστονα...το μονο που σκεφτομαι τωρα ειναι να βαλω μεγαλυτερους δισκους στην εργοστασιακη δαγκανα....δεν ξερω αν γινεται..καθε βοηθεια δεκτη

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.