Jump to content
Andritsos

Polo 6R 1.6 Tdi Bmt Σε Pepper Grey.

Recommended Posts

Μετά από λίγη αναμονή για να κανονιστεί και να εγκριθεί η χρηματοδότηση τελικά όλα πήραν τον δρόμο τους. Η παραγγελία έγινε και αναμένουμε απο βδομάδα εκτελωνισμό.  :thumbsu:

Πεντάθυρο, σε pepper grey χρώμα, έκδοση comfortline χωρίς κάτι extra ( :thumbsd: δυστυχώς όχι μπεζ εσωτερικό που ήθελα μιας και δέν είχε έτοιμο :thumbsd: ), με τον 1.6 tdi κινητήρα και έχοντας ενεργοποιήσει και την επέκταση εγγύησης.

 

Ανοίγω το συγκεκριμένο topic ώς ενημέρωση για όποιον θέλει να μάθει για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο με τον συγκεκριμένο κινητήρα καθώς θα ενημερώνω το post συχνά.

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο και καλοταξιδο να ειναι φιλε........

Nα είσαι καλά φίλε μου σε ευχαριστώ......

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας ...... 

 

Σήμερα και πριν από μισή ωρίτσα με πήρε ο αντιπρόσωπος για να με ενημερώσει οτί το αυτοκίνητο έφτασε στην αντιπροσωπία και θα περάσω μετά την δουλειά το μεσημέρι να το δώ.

 

Πήγα το είδα. . . . . η αλήθεια είναι οτι δέν το επιθεώρησα ακόμη αλλά περιμένω μέχρι Τετάρτη που θα έχω πινακίδες όπου και θα γίνει επίσημα η παραλαβή. Τα λάστιχα του είναι της 3ης εβδομάδας του 2013 οπότε κάπου αρχές Φεβρουάριου έχει κατασκευαστεί το αμάξι. Υποθέτω μέχρι τέλους του ίδιου μήνα πάτησε ελληνικό έδαφος. Αρκετά φρέσκο θα έλεγα.......

 

Εν αναμονή λοιπόν για 2 μέρες ακόμη. 1 και σήμερα.

Edited by ANDRITSOULAS
Link to comment
Share on other sites

άντε καλορίζικο και καλά χιλιόμετρα....κανε αυστηρό έλεγχο του αυτοκινήτου πριν βάλεις υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

άντε καλορίζικο και καλά χιλιόμετρα....κανε αυστηρό έλεγχο του αυτοκινήτου πριν βάλεις υπογραφή.

Εννοείται . . . . . . . . . . . . . . . .

Link to comment
Share on other sites

Και επίσημα λοιπόν κάτοχος polo απο χθές το μεσημέρι.

 

Οι μέχρι τώρα εντυπώσεις μου από το συγκεκριμένο αυτοκίνητο είναι πάρα πολύ καλές . 

 

Στα πρώτα (σχεδόν) 200 χιλιόμετρα που έχω διανύσει οι καταναλώσεις είναι πολύ καλές. Μέση κατανάλωση δέν είδα ποτέ πάνω από 5 λ/100 μέσα στην πόλη. Εδώ στην Λαμία μιας και το 80% του δικτύου της είναι ανηφορικό. 

 

Στον ανοιχτό δρόμο το αυτοκίνητο έχει πολύ καλό βήμα και καλή 5η ..... με 2000 rpm στο κοντέρ γράφει 120km/h σχεδόν και κατανάλωση πάντα κάτω απο 4 λίτρα και με σταθερή πορεία στις 2000 - 2200 rpm χωρίς δυσκολία η στιγμιαία κατανάλωση κυμαίνεται από 3,5 έως 4l/100km. 

 

Ήσυχη καμπίνα , πολύ καλή ποιότητα κύλισης και στιβαρότητα. Παρά τον βαρύ κινητήρα το νιώθεις πανάλαφρο και ακούει αμέσως το τιμόνι.

Start & stop πολύ καλή λειτουργία. 

 

Στην αρχή το γέμισα με 53 λίτρα γιατί η αντιπροσωπία μου το έδωσε με 10 χλμ καύσιμο. Στην αρχή μου έδειχνε οτι το καύσιμο φτάνει για 400 χλμ. Έχοντας 

κάνει κοντά 200 χλμ ο μετρητής γράφει υπόλοιπο χιλιομέτρων 800.

 

Πολύ ικανοποιημένος.

Edited by ANDRITSOULAS
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και καλοτάξιδο και πάνω απ όλα με απροβλημάτιστα χιλιόμετρα!ΑΑΑΑΑ και επειδή είδα ότι είσαι απο Λαμία την Κυριακή έχει Drag Day!Θα μαι κει 8)

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και καλοτάξιδο και πάνω απ όλα με απροβλημάτιστα χιλιόμετρα!ΑΑΑΑΑ και επειδή είδα ότι είσαι απο Λαμία την Κυριακή έχει Drag Day!Θα μαι κει 8)

 

Σε ευχαριστώ φίλτατε να είσαι καλά...... Εννοείται πως θα είμαι κι εγώ εκεί. Θα έρθεις μόνος.......?

Link to comment
Share on other sites

Με την κοπέλα μου θα μαι.Θα μιλήσω και με τα μέλη απο δω να δω αν θα ακολουθήσουν

τι ώρα και που ραντεβού..... :clapping:

Λοιπόν κύριοι να δούμε ποιοι ακόμη θα έρθουν και κανονίζουμε να πάμε παρέα για το drag......... και για κανά καφέ μετά αν υπάρχει χρόνος

Δυστυχώς η κοπελιά μου εμένα δέν ακολουθεί

Edited by ANDRITSOULAS
Link to comment
Share on other sites

Απο την σημερινή μεσημεριανή βόλτα

3.6 με 110+ χλμ 

DSC_0037_1.jpg

 

εχω κάνει 255 σχεδόν και έχω άλλα 860 και δέν έχει κουνηθεί καθόλου ο δείκτης

DSC_0038_1.jpg

 

Για μάθετε αν είναι και κανένας άλλος . . . . . . 

Edited by ANDRITSOULAS
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ... Χθές μετά από πολύ κόπο κατάφερα στα 426χλμ να ρίξω ένα κουτάκι στον μετρητή καυσίμου. 

 

DSC_0039_1.jpg

 

Πραγματικά και πέρα απο την πλάκα νόμιζα οτί είχε κολλήσει το φλοτέρ. Φυσικά δεν περιμένω κάθε κουτάκι να αντιστοιχεί σε 400+χλμ πάντως η κατανάλωση είναι πολύ καλή και δεν το περίμενα και τόσο. Το καλύτερο είναι οτι δέν δυσκολεύεσαι να πας οικονομικά.

Edited by ANDRITSOULAS
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια για το στρώσιμο τί αναφέρει η VW;

 

Πόσα χιλιόμετρα περίπου τί στροφές κλπ....

 

Ο μηχανικός της αντιπροσωπίας εδώ δεν με κατατόπισε θα έλεγα.......

 

Προς το παρόν το πάω μέχρι 2000rpm εκτός απο τις πρώτες σχέσεις 1η και 2η που τις πάω μέχρι 2200rpm το πολύ για να μήν κρεμάει 

 

Τώρα μετά τα 500χλμ λέω να τραβάω την 5η μέχρι και τις 2500rpm .. . . . 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου καλοταξιδο να ειναι .

 

Εγω εχω το 1.2 TDI Bluemotion .

 

Το πηρα απο την Κορινθο τον περασμενο Ιουνιο (2012) τωρα εχω 34.000χιλιαδες απροβληματιστα χιλιομετρα και δεν του εκανα κανενα στρωσιμο .

 

Κατευθειαν ξεκινησα τα ταξιδια καθε μερα Κορινθος-Αθηνα για δουλεια . Την πρωτη φορα μονο ,πηγαινε -ελα, το πηγα μεχρι 3000 σ.α.λ μετα κανονικα μεχρι 3500 -4000. Απ την αντιπροσωπεια μου ειχαν πει οτι δεν θελει στρωσιμο .

 

Πολυ καλο στησιμο το αμαξωμα μιας και κινουμαι συνεχεια παλαια εθνικη οδο (με αρκετες στροφες) για να αποφευγω τα διοδια.

 

Η καταναλωση εντος-εκτος πολης πολλη χαμηλη και ενα παρεδειγμα , στην πανελληνια στην Καστορια εκανα 1528 χλμ , καταναλωσα 75 λιτρα πετρελαιο με 4 ατομα μεσα και 6 σακους. Ειχα μεση καταναλωση 5.8 και μεση ωριαια ταχυτητα 140 .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου καλοταξιδο να ειναι .

 

Εγω εχω το 1.2 TDI Bluemotion .

 

Το πηρα απο την Κορινθο τον περασμενο Ιουνιο (2012) τωρα εχω 34.000χιλιαδες απροβληματιστα χιλιομετρα και δεν του εκανα κανενα στρωσιμο .

 

Κατευθειαν ξεκινησα τα ταξιδια καθε μερα Κορινθος-Αθηνα για δουλεια . Την πρωτη φορα μονο ,πηγαινε -ελα, το πηγα μεχρι 3000 σ.α.λ μετα κανονικα μεχρι 3500 -4000. Απ την αντιπροσωπεια μου ειχαν πει οτι δεν θελει στρωσιμο .

 

Πολυ καλο στησιμο το αμαξωμα μιας και κινουμαι συνεχεια παλαια εθνικη οδο (με αρκετες στροφες) για να αποφευγω τα διοδια.

 

Η καταναλωση εντος-εκτος πολης πολλη χαμηλη και ενα παρεδειγμα , στην πανελληνια στην Καστορια εκανα 1528 χλμ , καταναλωσα 75 λιτρα πετρελαιο με 4 ατομα μεσα και 6 σακους. Ειχα μεση καταναλωση 5.8 και μεση ωριαια ταχυτητα 140 .

 

 

Σε ευχαριστώ φίλε μου .....

Πραγματικά είναι πολύ οικονομικά και το 1.2 και το 1.6 . . . . . .

Πιστεύω πως το πρώτο ντεπόζιτο θα με βγάλει άνετα πάνω απο 1000 χλμ χαλαρά με μικτή χρήση κυρίως ανοιχτά κομμάτια επαρχιακού και εθνική.

 

Αλήθεια για το drag day εδώ Λαμία θα ανέβει άλλος ; 

 

wolfsburg και m@kro τι ώρα θα είστε περίπου Λαμία την Κυριακή.......;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πατήσαμε τα 750 χλμ και συνεχίζουμε, έχοντας απο τα 700 ακριβώς μισό ντεπόζιτο σύμφωνα με την ένδειξη στο καντράν.Το μόνο που παρατηρώ είναι οτι ψιλοτρίζει ο καπλαμάς της πόρτας του οδηγού...

 

Τελικά η φρέσκια τσιμούχα της πόρτας τρίζει όταν ΄΄παραμορφώνει΄΄ το αμάξωμα σε κάποιες λακούβες.

Edited by ANDRITSOULAS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . . . . Σήμερα μετά από 952 χλμ με ένα φουλάρισμα μου άναψε λαμπάκι ρεζέρβας γράφοντας υπόλοιπο περίπου 100 χλμ ακόμη.

Τα πρώτα 500 χλμ γίνανε σε εθνική αποκλειστικά, μέχρι τα 750χλμ εθνική και επαρχιακό και μέσα πόλη, και τα υπόλοιπα λίγο εθνική αρκετό επαρχιακό και πόλη.

Μέσα στην πόλη η κατανάλωση κρατιέται χωρίς δυσκολία κάτω απο τα 5 λίτρα (μπορεί και παρακάτω γιατί εδώ Λαμία είμαστε ψιλό ανηφορικά) στο επαρχιακό άνετα 4,5....... και εθνική εγώ προσωπικά με 2100 - 2200 rpm και 125 - 135 km/h δέν θα περάσει τα 4,5 λίτρα. Αν πάς με 2000rpm στα 115km/h δέν περνάς τα 4 λίτρα .......

Πολύ ευχαριστημένος με τις καταναλώσεις και την δύναμη του κινητήρα. Από τα 100 km/h με 5η προσπερνάς άνετα χωρίς κατέβασμα και μάλιστα χωρίς τσαρούχωμα το γκάζι. 

 

Το αυτοκίνητο έχει 963χλμ και συνεχίζουμε το στρώσιμο. . . . . . . . 

Link to comment
Share on other sites

Να 'μαι πάλι ....

 

Το πολάκι τελικά τα μαζεύει τα ποδαράκια του. :goodjob:  Το πήγα με 5η μέχρι 3000rpm στα 170+ km/h και με χαλαρό πάτημα το γκάζι και το ένιωθα να ζητάει κι άλλο ...... ρε το άτιμο . . . . . .  πραγματικά το καημένο δέν μασάει. :roadrage:

 

Σήμερα στα 1240 χλμ και με αρκετή ανακούφιση τέλειωσε και αυτό το βασανιστικό 20ευρω πετρελαίου, μιας και απο την επόμενη που είχα βάλει σε συγκεκριμένο πρατήριο το αμάξι χτύπαγε ελαφρώς πιράκια στα χαμηλά και πιο θορυβώδης ο κινητήρας γενικά δέν μου γέμιζε το μάτι .......

 

Έβαλα για πρώτη φορά v-power diesel (πάλι 20 ευρώ) και ομολογώ πως με το που το έβαλα μπροστά κατάλαβα τεράστια διαφορά στον ήχο αλλά και στην απόκριση του γκαζιού.

Καμία σχέση πραγματικά.........

Δέν το περίμενα....... :thumbsu:

 

Μέχρι στιγμής έχω μείνει ευχαριστημένος από συγκεκριμένο πρατήριο bp και στο τελευταίο που έβαλα σήμερα v-power diesel.

 

1250 χλμ και συνεχίζουμε με μεγαλύτερη ελευθερία μέχρι τα 1500 χλμ σύμφωνα με την vw αλλά πάντα με μέτρο.......

Link to comment
Share on other sites

Να το χαίρεσαι το πόλο σου φιλε μου. Έχω ακριβως το ίδιο μοντελο σε άσπρο χρωμα! Όταν μιλάω για καταναλώσεις οι φίλοι μου απλα μένουν χαζοι :p...Το αγόρασαν μέσα Ιανουαρίου και σήμερα έχω γύρω στα 6500 χλμ! Άνετο πανω στην εγνατία, τώρα όσων αφορά το στρώσιμο μετα 1000χλμ το εσπασα κανονικά... Χθες μου κούνιοτανε ενα saxo...δεν αντεξα το πυροβολησα :p

Edited by igna
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.