Jump to content

Recommended Posts

http://www.fk-shop.de/en/Suspension-Tuning/Coilovers/Coilover-Highsport-fit-for-VW-Golf-4-1J-Yr-10-97-oxid-4.html Αυτην εδω εχω παρει...τωρα για ζαντα μετα το πασχα που θα ξεκινησω τα μηχανικα και θα παω σε μεγαλυτερη (18 η 19)

 

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω εντυπωσεις απο coilover....την εχω βαλει  στο ματι εδω και λιγο καιρο και το καλοκαιρι θα την παραγγειλω απο το ιδιο site.!!Θελω εντυπωσεις απο θεμα κυριως θορυβων τριξιματα και τετοια....εχω ακουσει τα παντα και δεν μπορω να βγαλω αξιοπιστο συμπερασμα.Ποσο θα το χαμηλωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Οσο παει εαν ειναι δυνατον να σκαβει το εδαφος...βεβαιως και θα σου πω το μονο που μπορω να σου πω απο τωρα ειναι οτι δεν ειμαι ευχαριστημενος με τους χρονους παραδοσης... εκνευριστικα αργοι...ενα μηνα παραδοση...

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπράβο και από εμένα, καταπληκτική δουλειά. Μία ερώτηση μόνο, τι θα κάνεις με τα κενά στον προφυλακτήρα και στο καπό αν βάλεις badgeless? Στο εσωτερικό όποτε μπορέσεις βάλε και αυτά 4205879.jpg

 

που είναι και φωτιζόμενα από Bora και θα δείξει πολύ περισσότερο. Μαρέσουν πολύ και τα δέρματα με τις ραφές. Τσέκαρε και για πίσω προσκέφαλα από Α4 (εάν σου αρέσουν φυσικά)

4ac609d2-ba62-92a4.jpg

 

Έχεις σκοπό να βάλεις κομμάτια από anni? με κόκκινες ραφές? θα γίνει κούκλα αλλά είναι πολλά τα λεφτά... Καλή συνέχεια και με τα υπόλοιπα. Από τα λίγα καλά build threads που έχω δει στο forum μας. well done  :thumbsu:  

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

Archon ευχαριστω φιλε μου...εχω πολυ δουλεια ακομα μεχρι το GTI μου γινει οπως θελω...τα προσκεφαλα απο το Audi τα ψαχνω στα μεταχειρισμενα και τα βρηκα αλλα ειναι ακριβουλια...ασε που το μεσαιο το βγαζω συνεχεια οποτε τα audi ειναι ενα και ενα...το badgeless που πηρα εχει τις κουρμπιτσες πανω και κατω για να κλεινει τα κενα...οπως επισης περιεμενω και τριτο καπακι κατω χαμηλα για να τα βαψω μαυρο gloss μαζι με τα υπολοιπα...εδω θελω την γνωμη σου να πεταξω το κλειδι τις ρυμουλκας πανω να το κανω λιγο αγριο οπως τα αδερφακια του στα stance nation η να το βαλω το καπακι να ειναι κυριλε?...Τους καθρεπτες κακουργε τους πηρα και τους περιμενω αποι εβδομαδα...το εσωτερικο trim παω σε oem τελικα απο R32 και θα βαφουν στο χρωμα του αυτοκινητου...μαζι με πλαφονιερες απο W8...

 

Ξερουμε καμια εταιρια αντιστοιχη της  TM tuning?

Edited by Acidarrow
Link to comment
Share on other sites

Ναι νομίζω θα ταιριάζει πολύ το κλειδί που λες με το όλο look σου. Για μαύρο λες? Χαχα πήρες τους καθρέπτες με τα φλας? θα γίνει κούκλα. Δες αυτό  και το awesomegti.com αν και τώρα τελευταία δε φέρνει πολλά για το 4άρι μας. http://www.awesomegti.com/car/vw/golfmk4/r32-interior-trim-kit Εγώ πάντως τα έχω ντύσει με dinoc film alu brushed της 3M. Το αποτέλεσμα δε μου βγήκε 100% τέλειο γιατί δεν είχα πιστολάκι θέρμανσης και χρησιμοποίησα ένα απλό καλό πιστολάκι για μαλλιά. Παρόλαυτα είναι αρκετά καλό το αποτέλεσμα, τόσο που δεν ξέρω αν αξίζει να δώσεις τόσα χρήματα για το trim kit. Άσε που σε σένα θα είναι πολύ εύκολο να τα περάσεις με dinoc γιατί έχεις τα κομμάτια με το ξύλο τα οποία ξεκουμπώνουν όλα και έτσι μπορείς να κάνεις πολύ καλά τις λεπτομέρειες. Το μόνο που θα χάσεις με το dinoc είναι το σήμα του ποτηριού από την ποτηροθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Λεω η να βαλω το δικο μου οπως ειναι με το μπρονζε φινιρισμα η αυτο...

 

tansky-benen-racing-tow-hook-for-europea

 

Ναι τους πηρα!!!Και ειναι με μηχανισμο αναδιπλωσης (το τονισα ηχηρα στο email μου) οποτε εναν προγγραματισμο με VAG COM στην CCM και θα ειμαι ετοιμος...ακου και ιδεα τα παλια φλασακια που θα μεινουν στο φτερο θα κλεισουν με καπακι που θα φτιαξω απο ρητινη με το logo του GTI και θα βαφει μαυρο...

Για το trim δεν θα κανω πατεντες με φιλμακια και τετοια δεν ψηνομαι..η θα το παρω ετοιμο η θα τα στειλω αθηνα σε μπανιο φιλμαρισματος να γινει ανθρακι carbon...αλλα ειδομεν γιατι παλι με βαζεις σε εξοδα με τα site που μου στελνεις...αααααααργκ...βεβαια αφου εφτασα μεχρι εδω δεν αξιζει να κανω ημιμετρα παμε ολα για ολα να γινει τελοιο...

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να βαυτουν οχι καπακια..να μην υπαρχει η τρυπα επρεπε να το κανεις πριν το βαψιμο σου ξεφυγε αυτο το θεμα

Link to comment
Share on other sites

http://www.fk-shop.de/en/Suspension-Tuning/Coilovers/Coilover-Highsport-fit-for-VW-Golf-4-1J-Yr-10-97-oxid-4.html Αυτην εδω εχω παρει...τωρα για ζαντα μετα το πασχα που θα ξεκινησω τα μηχανικα και θα παω σε μεγαλυτερη (18 η 19)

λαστιχας εδω!!!! ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ 19ΑΡΑ........... εαν βαλεις θα καταλαβεις γιατι σου ειπα να μην βαλεις ;)

Link to comment
Share on other sites

λαστιχας εδω!!!! ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ 19ΑΡΑ........... εαν βαλεις θα καταλαβεις γιατι σου ειπα να μην βαλεις ;)

Ωραια αιτιολογία! :good:

Link to comment
Share on other sites

λαστιχας εδω!!!! ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ 19ΑΡΑ........... εαν βαλεις θα καταλαβεις γιατι σου ειπα να μην βαλεις ;)

 

Τελικα καταληγω τσιμα τσιμα σε 18αρα ROTA οποτε γλιτωνω ασε που ειμαι τσιμα τσιμα με τα φρενα που θα βαλω...

 

καλυτερα να βαυτουν οχι καπακια..να μην υπαρχει η τρυπα επρεπε να το κανεις πριν το βαψιμο σου ξεφυγε αυτο το θεμα

 

Οταν λεω καπακια εννοω τις εργοστασιακες γριλλιες αλλα με ενα προχειρο μετρημα πανε περιπατο ολα απο μπροστα μολις μπει το intercooler...

Link to comment
Share on other sites

Ωραια αιτιολογία! :good:

:crazy: χρειαζομαι αιτιολογια;;;;;; στην ελλαδα ζεις και οοοοοοοοοπου και να πας θα βρεις τρυπα που να σε βγαζει στην ιαπωνια!!!!! Ειχα και ξερω, οτι ταξιδι και να εκανα δεν μπορεσα ποτε να το ολοκληρωσω και με τις τεσσερις ανεπαφες.... :db:

Link to comment
Share on other sites

:crazy: χρειαζομαι αιτιολογια;;;;;; στην ελλαδα ζεις και οοοοοοοοοπου και να πας θα βρεις τρυπα που να σε βγαζει στην ιαπωνια!!!!! Ειχα και ξερω, οτι ταξιδι και να εκανα δεν μπορεσα ποτε να το ολοκληρωσω και με τις τεσσερις ανεπαφες.... :db:

χαχαχαχχαχαα.Καταλαβαίνω

Link to comment
Share on other sites

:crazy: χρειαζομαι αιτιολογια;;;;;; στην ελλαδα ζεις και οοοοοοοοοπου και να πας θα βρεις τρυπα που να σε βγαζει στην ιαπωνια!!!!! Ειχα και ξερω, οτι ταξιδι και να εκανα δεν μπορεσα ποτε να το ολοκληρωσω και με τις τεσσερις ανεπαφες.... :db:

χαχαχα δλδ σε κάθε ταξίδι υπολογίζεις και τον χρόνο αλλαγής για την ρεζερβα!!χαχα ωραίος!!
Link to comment
Share on other sites

 

χαχαχα δλδ σε κάθε ταξίδι υπολογίζεις και τον χρόνο αλλαγής για την ρεζερβα!!χαχα ωραίος!!

:pardon: τι να κανω;προσπαθω να εχω γνωση με τα προβληματα που μπορουν να σας απασχολησουν στον δρομο πριν απο εσας ετσι ωστε να δεινω λυσεις!!! (καλα καμουφλαριζω την λαλακιες που εχω κανει στην ζωη μου ε; ) :crazy:  :crazy:  :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω εντυπωσεις απο coilover....την εχω βαλει  στο ματι εδω και λιγο καιρο και το καλοκαιρι θα την παραγγειλω απο το ιδιο site.!!Θελω εντυπωσεις απο θεμα κυριως θορυβων τριξιματα και τετοια....εχω ακουσει τα παντα και δεν μπορω να βγαλω αξιοπιστο συμπερασμα.Ποσο θα το χαμηλωσεις?

 

Λοιπον...σου απανταω αγαπητε φιλε μου στην ερωτηση μου που εθεσες....Αφου σημερα πηρα αδεια την μιση μερα να βαλω τα coilover στρωθηκαμε να τα βαλουμε μπαμ μπαμ...και οπως και εγινε...συνολο για να τα βαλουμε μια ωριτσα αφου ειμασταν και εγω και ο αδερφος μου...μολις το καθησαμε το αμαξι μπηκαμε απο κατω και γυρισαμε τα coilover να πεσει το αμαξι...πηραμε και τα σφιξαμε τερμα να πεσει οπως λεει ο κατασκευαστης τους στα 55 χλσ... αφου ιδρωσαμε ξειδρωσαμε 50 φορες καναμε και μια γυρα να πεσει πανω στο βαρος του ξαναγυρισαμε...κατι δεν μας καθονταν καλα...μετραμε το αμαξι σε υψος και το αμαξι ζητημα να εχει πεσει 25 χλσ...λεω κατι δεν καναμε καλα...ξαναελεγχουμε...τερμα κλειστα...ξανακανω βολτα ποιο μεγαλη την δευτερη φορα...μιλαμε τετοιο κοπανημα μεσα να τριζουν ολα...σανιδα το αμαξι πανικος κρατσα κρουτσα μπαπα μπουπα πανηγυρι μιλαμε...μου την εδωσε στα νευρα...τηλεφωνο σε ενα φιλο... του εξηγω την κατασταση...μου λεει οτι εχει ενα set pss9 να τα παρω να δοκιμασω και να δω διαφορες και εαν μου κανουν να τα κρατησω αλλιως να του τα παω πισω...λεω να τον κανω τον κοπο και να δω διαφορες τουλαχιστον...ε  μερα με την νυχτα...αλλο αμαξι...πατημα?ανεση?τι να σου πω...θα εχεις ακουσει...εν ολιγης αφου εστειλα ενα ηχηρο mail τους τα στελνω πισω...μου ειπαν πως δεν γινονται επιστροφες χρηματων αλλα μπορουν να μου πιστωσουν τα χρηματα για μελλοντικες αγορες... 500 ευρω χαμενα...αλλα ο αδερφος μου εχει να παρει τσιτσιμπλικι απο εκει για το κουβαδακι του (106 ραλυ)...παντως μην τα παρεις...δεν τα συνηστω...παρε επωνυμα να εχεις το κεφαλι σου ησυχο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως για να το χαμηλωσεις αρκετα 55-65 που δεινει ο κατασκευαστης πρεπει να βγαλεις τα μικρα ελατηρια τα προοδευτικα.Και για να μειωσεις θορυβους πρεπει να βαλεις λαστιχα αναμεσα στις πρωτες σπειρες πανω και κατω ...τωρα ποσο θα μειωθουν δεν γνωριζω.Παντως φιλος φοραει απλη FK χωρις ρυθμιση υψους με ελατηρια χαμηλωματος και 19αρα σε CLK 200 w203 και δεν εχει κανενα θορυβο ουτε κοπανημα αλλα εκεινο εχει και διπλα ψαλιδια πανω κατω.Στο εξωτερικο φοριεται πολυ Fk,Jom,ta techinx ktl.....Εχω ενα γνωστο με leon cupra r και φοραει ta techinx θα του ζητησω γνωμη και βολτα ειδωμεν....

Link to comment
Share on other sites

Ο θορυβος και τα χτυπηματα δεν ηταν απο τα αμορτισερ γιατι φροντισαμε να βαλουμε τα λαστιχα...ο θορυβος ηταν απο το αμαξωμα καταλαβαινες οτι καταπονουνταν...παραηταν σκληρη η αναρτηση και ολο αυτο περνουσε μεσα...στρεβλωση πολυ...περιμενω να δω τι θα μου πουνε και αυτοι απο την FK γιατι μου ειπαν σημερα οτι μπορει να ειναι απο ελλατωματικη αναρτηση (προς το παρον επιφυλασσομαι) με ενοχλησε πολυ το γεγονος ο χρονος που διεθεσα χθες και σκεπτομενος οτι εαν ειμουν πελατης σε συνεργειο θα επρεπε να πληρωσω 2 φορες εγκατασταση και απεγκατασταση αμορτισερ. Για ΤΑ Technix δεν εκφερω γνωμη απο την στιγμη που δεν τα εχω δοκιμασει αλλα σε AUDI που τα φοραει φιλος λεει οτι ειναι ευχαριστημενος...Δεν ξερω απογοητευτικα πολυ γιατι τα περιμενα καιρο και ειχα ακουσει παρα πολυ καλα λογια...απο την αλλη 1 μηνα αναμονη για να τα παρω και να εχω και αυτο το αποτελεσμα με πειραξε πολυ...και επειτα γιατι να πρεπει να αφαιρεσω πραγματα απο την αναρτηση αφου μεσα λεει οτι ολοκληρο το σετ χωρις να αφαιρεσεις κατι σου δινει αποτελεσμα στα 55...

Link to comment
Share on other sites

Οτι μα οτι και να πω, ειναι λιγο. Δεν ηξερα οτι εχεις αρχχιει τετοιο project. Το διαβασα πραγματικα με μια ανασα ολο ! Πολλα μεγαλα μπραβο σου για τον κοπο σου και για την αγαπη σου σε αυτο που κανεις !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω ολους τους συμφορουμιτες και καλως σας βρηκα.

 

Ειπα σαν πρωτο ποστ στο site να κανω ενα θεμα για το αυτοκινητακι μου που επεσε θυμα ενος S3 με απροσεκτο οδηγο.

Το λοιπον ερχομενος ολος τυχαια εκ της Φραγκοβασιλη ενα S3 παραβιαζοντας σηματοδοτη και προτεραιοτητα μου κανει "ψιτ ψιτ την ψησαμε" και σκαει με ολη την δυναμη πανω στην κολωνα του οδηγου. Και με πεταει μαζι με το αυτοκινητο απεναντι με αποτελεσμα να πεσω σε μια κολωνα φωτισμου.

 

Και ιδου το αποτελεσμα.

 

attachicon.gifGolf (9).jpgattachicon.gifGolf (3).jpgattachicon.gifGolf (4).jpgattachicon.gifGolf (5).jpgattachicon.gifGolf (6).jpgattachicon.gifGolf (7).jpg

 

Για την ιστορια το αυτοκινητο ειναι γνησιο GTI (AGU 1J1) το οποιο αγοραστηκε το 2007 (78.000 χλμ) ελαφρως μεταχειρισμενο απο ενα ξαδερφο που ειναι στην γερμανια. Σε μενα εφτασε μαμα κατασταση και το χερακι μου δεν αντεξε να μην το γαργαλησει. Ετσι σαν αρχη μπηκαν 17" Autostrata ζαντες με λαστιχα 215/45/17 και xenon φωτα. Ακολουθησε κιτ εξατμισης 73mm με τελικο Isotta Firestorm, σχαστρα ρυθμιζομενη turbosmart, φιλτρο ελευθερας ροης K&N και προγραμμα 1ου σταδιου. Εσωτερικα εβαλα μονο δυο οργανα κολωνας ( μπαρομετρο και hallmeter), οθονη 2 Din Pioneer, engine start button, full led φωτισμο, και εναν καινουργιο εγκεφαλο συναγερμου.

 

Ετσι αποφασισα να το πλακωσω στις καρπαζιες και να το φτιαξω εξ ολοκληρου και με την μια.

 

Εξωτερικα αποφασισα να παω για το clean german look που εχει γινει μοδα σε ολη την ευρωπη. Ουτως ειπην εργοστασιακοι προφυλακτηρες με αφαιρεμενα ολα τα bumper guards (σηρητια) και αφαιρεση των guards και απο τις πορτες. Επισης θα αλλαχτει και το χρωμα με το εργοστασιακο ασημι να πηγαινει περιπατο και την θεση του να παιρνει το Gun Metal της Mipa που χρησιμοποιει και η Avendator (σσσσσ δεν θελω σχολια :-) ) Ιδου το project μεχρι τωρα.

 

attachicon.gifGolf (29).jpgattachicon.gifGolf (10).jpgattachicon.gifGolf (11).jpgattachicon.gifGolf (16).jpgattachicon.gifGolf (22).jpgattachicon.gifGolf (24).jpgattachicon.gifGolf (26).jpg

 

Τα μπετα εχουν ξεκινησει να πεφτουν και στους προφυλακτηρες χρησιμοποιηθηκε μια κολλα 2 συστατικων (πανακριβη αλλα τα αξιζει τα cents της) για να αποφυγουμε σπασιματα και λοιπα παρατραγουδα στο μελλον.

 

Το σαλονι μαζι με τα πλαινα ειχαν πεσει θυμα ενος απατεωνα (pardon my french) οπου σε βιολογικο που το ειχα παει να το κανουν αποφασισε πως η καλυτερη λυση ειναι να στεγνωσει με τις πορτες κλειστες μεσα στο κατακαλοκαιρο. Ετσι εφυγαν ολα για τον ταπετσιερη οπου επιλεχθηκε αγγλικο δερμα Soft grain απο jaguar με χρωμα warm charcoal και κοκκινες πλακοραφες. Ο ουρανος και τα πλαινα εγιναν νωριτερα μεσα στον χρονο και απο γκρι εγιναν μαυρα. Ο ταπετσιερης με καλεσε να δω οταν ξηλωσε τα εργοστασιακα υφασματα. Ιδου τι ειδαν τα ματακια μου.

 

attachicon.gifGolf (18).jpgattachicon.gifGolf (17).jpgattachicon.gifGolf (20).jpgattachicon.gifGolf (19).jpg

 

Με απλα λογια στο τσακ προλαβαμε πριν σαπισουν τα αφρολεξ και χρειαστει να πεταξω τα recaro στα σκουπιδια. Τα σχολια δικα σας.

 

Επισης εχει παραγγελθει και ειναι προς παραλαβη. Full kit APR 3ου σταδιου (turbo, intercooler, εγκεφαλος κλπ), AP Galfer φρενα (εμπρος - πισω), FK - Automotive full coilovers, λαστιχα continental contactsport 5 225/40/17, ZF custom made σασμαν, short shift, τιμονι R32, ταμπλω οργανων immo3 και καινουργια εσωτερικα φινιρισματα custom made αντι για τα κλασικα αλουμινενια η κατι αλλο.

 

Θα προσπαθησω να ενημερωνω το ποστ για το project ει δυνατον καθημερινα εαν γινετε.

 

 

Εν καιρο περιμενουμε να ερθουν απο την carglass για να αφαιρεθουν τα τζαμια ωστε να γινει σωστα το βαψιμο. Το αποτελεσμα που περιμενω ειναι καπως ετσι.

 

attachicon.gif579883_462152003818192_446226095_n.jpj

 

 

Ωραίο το big port golfάκι σου !

Σο εύχομαι γρήγορα στους δρόμους με φωτογραφίες!

Link to comment
Share on other sites

Λοιποοοον σημερα ενεκα αργιας (Αγ. Αχιλλειος) πηγα την μπουμπου στον οφθαλμιατρο (γιατι μας τρομαξε ο Jimaras) να αλλαξουμε τα ματουλια...

 

τα παλια μαμα φαναρια αλλαχτηκαν με μαυρα με angel eyes και xenon H1 6000Κ σε μικρη (προτζεκτορας)και μεγαλη σκαλα...

 

20130515142034.jpg
 

με αποτελεσμα να αλλαξει ολο το look της μπουμπους και να αγριεψει λιγο....

 

20130515142029.jpg
 

Μετα πηγαμε για μπανακι ενθεν κι ελθεν εκειθεν και εντεθεν

μοτερακος πλυμμενακος

 

20130515141617.jpg

 

και γενικη κατωψη της μπουμπους να λαμπει στο auto lampiko

 

20130515142021.jpg
 

 

Οτι μα οτι και να πω, ειναι λιγο. Δεν ηξερα οτι εχεις αρχχιει τετοιο project. Το διαβασα πραγματικα με μια ανασα ολο ! Πολλα μεγαλα μπραβο σου για τον κοπο σου και για την αγαπη σου σε αυτο που κανεις !!!!!!!

 

 

Ωραίο το big port golfάκι σου !

Σο εύχομαι γρήγορα στους δρόμους με φωτογραφίες!

 

ευχαριστω πολυ παιδια αντε να τα πουμε και απο κοντα σε καμια πανελληνια...

 

Link to comment
Share on other sites

Κουκλί έχει γίνει μπράβο. Έβαλες και το γάντζο βλέπω. Πίσω γιατί είσαι τόσο ψηλός? Προτείνω και anni sideskirts που είναι διακριτικά και clean look. Με ζάντες τι θα κάνεις τελικά? πίσω είναι που θέλει δουλειά, αν δεν βάλεις από 8,5" και πάνω, ο μόνος τρόπος για να "δείξει" είναι αποστάτες και μάλιστα 20 άρηδες. Εγώ έχω 15ηδες και δεν είμαι και 100% ικανοποιημένος ως προς αυτό που ήθελα. 

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

έδειξε πολύ με τα angel eyes... πολύ καλό προτζεκτ.. μπράβο μέχρι εδώ και καλή συνέχεια..να το κάνεις όπως επιθυμείς..!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ μαύρη πατουράτη και είσαι κομπλέ.Βέβαια μπορείς να βάλεις και ένα προφυλακτήρα απο 4άρι R32 μπροστά.Το χρώμα είναι και γαμώ!!!

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφο το αμαξι σου. πολλα μπραβο. να ρωτησω και κατι ασχετο, απο που εισαι; γιατι εγω ειμαι απο γρεβενα και εκει ειναι αργια σημερα, (Αγ. Αχιλλειος).

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.