Jump to content
Salami_Tsi

Αλλαγη Τακακια Σε Polo 1.2 Tsi Protaseis Aftermarket!

Recommended Posts

Geia k xara k pali!elpizw na eimaste oloi kala!eimai anamesa se kapoia takakia magkes pou lete...k ta duo einai ths ferodo..ta prwta einai ths seiras PREMIER k deutera ta THERMOQUIET..gnwrizeis kaneis kati apo proswpikh empeiria se auta pou proanefera?k peite m k eseis tis protaseis sas eimai anoixtos se idees..euxaristw!

Link to comment
Share on other sites

Geia k xara k pali!elpizw na eimaste oloi kala!eimai anamesa se kapoia takakia magkes pou lete...k ta duo einai ths ferodo..ta prwta einai ths seiras PREMIER k deutera ta THERMOQUIET..gnwrizeis kaneis kati apo proswpikh empeiria se auta pou proanefera?k peite m k eseis tis protaseis sas eimai anoixtos se idees..euxaristw!

Ποσα χλμ εχεις?Εγω προτεινω τα μανισια.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή τη σελίδα μπορείς να βρεις αρκετούς τύπους για τακάκια.

http://seekpart24.com/vw/polo-6r-09/1-2-tsi-37783/brake-pad-set-100030

 

Από την άλλη, και τα μαμίσια μια χαρά είναι και δε νομίζω ότι τα δίνει ακριβά η VW στην Ελλάδα....Λίγο πολύ, ίδιες τιμές είναι.

 

Link to comment
Share on other sites

Ποσα χλμ εχεις?Εγω προτεινω τα μανισια.

και εγω τα μανισια εχω βαλει παλι φιλε μου..συμφωνω με τον chris ¨-) 

τα μαμισια ειναι galfer..γιατι να κανεις πειράματα;;

συμφωνω και με τον στεφανο 30 ευρω τα πηρα και για τους 4 τροχους απο την vw φιλε μου..δεν ειναι ακριβα :-)

Link to comment
Share on other sites

Kat arxhn paides euxaristw polu gia to endiaferon.apla ithela k alles apopseis panw se auto to thema..egw akoma ta ergostasiaka exw k t amaksaki m exei 33000 xiliometra..apo ta mama eimai apoluta ikanopoihmenos eilikrina apla elega mipws kapoiou gnwstou oikou aksize thn dokimi...thanks k pali paidia.. 8) 

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μονο 33000 χιλιομετρα εχεις τπτ δεν εχουνε παθει τα τακακια σου αδερφε οποτε μην μπαινεις σε αλλα εξοδα μεχρι της 50000 χιλιομετρα θα σου κρατησουνε πολυ ανετα ομως οποτε τοτε τα αλλαζεις ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με τα χιλιόμετρα αλλά με το πως μεταχειρίζεσαι το αμάξι.Αν το δουλεύεις φυσιολογικά δεν χρειάζονται αλλαγή αλλά αν το κυνηγάς σε στροφιλίκια ενδεχομένως να έχουν φθαρεί αρκετά.Το λέω γιατί μου έχει τύχει να βάλω τακάκια και μετά από 1 χρόνο να αλλάξω πάλι 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,   όταν έκανα το service των 45.000km (polo 1.2 tsi) στην αντιπροσωπία μου είπαν να αλλάξω πίσω τακάκια αλλά λόγω ότι μου ζήταγαν 90 ευρώ πήγα και τα άλλαξα στην secret power με 60ευρώ. (είχα αλλάξει τα μπροστά εκεί χωρίς κανένα πρόβλημα). Εδώ και 700km όταν πατάω φρένο ακούγεται το γνωστό γρύλισμα...Επίσης όταν πηγαίνω με χαμηλή ταχύτητα ακούγεται ένα επίσης γρύλισμα. Μήπως δεν τα έβαλαν καλά? Νόμιζα ότι θα έχουν στρώσει μετά από τόσα χιλιόμετρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα χρόνια πολλά!

Ξεθάβω για να μην ανοίξω καινούριο θέμα.

Πολάκι 6R (2010) 1,2 tsi 105 άλογα της συζύγου σε αναζήτηση τακακίων.

Η ανιπροσωπεία ζητάει τη μάνα της κι τον πατέρα της οπότε ψάχνω στο εμπόριο-ίντερνετ.

Βλέπω πολλά διαφορετικά μοντέλα (ακόμη και από ίδιες μάρκες) και έχω μπερδευτεί.

Ποιά πρέπει να αγοράσω?  :help:

Edited by polo2010
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τακάκια σε polo tsi (105). Ποια μάρκα προτείνετε; Τα μαμά τί μάρκα είναι, γνωρίζει κανείς; Τέλος, ποια είναι μια λογική τιμή για εργασία για αλλαγή και των 4 τακακίων;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Υ.Γ. Ανάβει κάποιο λαμπάκι όταν φαγωθούν εντελώς ή τα ελέγχω απλώς οπτικά όσο μπορώ;

Link to comment
Share on other sites

και εγω τα μανισια εχω βαλει παλι φιλε μου..συμφωνω με τον chris ¨-) 

συμφωνω και με τον στεφανο 30 ευρω τα πηρα και για τους 4 τροχους απο την vw φιλε μου..δεν ειναι ακριβα :-)

Φίλε αγόρασες και τα 4 τακάκια μόνο 30€; από πού αν επιτρέπεται; στην αντιπροσωπεία ζητάνε για εργασία και ανταλλακτικά περί τα 200+€! Οπότε αν τα βρω σε αυτή την τιμή, τα τοποθετήσω σαφώς φθηνότερα!

 

Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

και εγω τα μανισια εχω βαλει παλι φιλε μου..συμφωνω με τον chris ¨-) 

συμφωνω και με τον στεφανο 30 ευρω τα πηρα και για τους 4 τροχους απο την vw φιλε μου..δεν ειναι ακριβα :-)

συμφωνω και με τον στεφανο 30 ευρω τα πηρα και για τους 4 τροχους απο την vw φιλε μου..δεν ειναι

 

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

και εγω τα μανισια εχω βαλει παλι φιλε μου..συμφωνω με τον chris ¨-) 

συμφωνω και με τον στεφανο 30 ευρω τα πηρα και για τους 4 τροχους απο την vw φιλε μου..δεν ειναι ακριβα :-)

 

Καλησπέρα σε όλους... Φίλε Beckman τα 4 τακάκια πήρες 30 € ή τακάκια για τους 4 τροχούς??? Από ποια αντιπροσωπία της vw αν επιτρέπεται γιατί με ενδιαφέρει άμεσα και η τιμή ακούγεται πραγματικά πολύ καλή...

 

Τι μάρκα ήταν? Galfer???

 

Ευχαριστώ!!!

Edited by free4golf
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πού τα βρήκατε ρε παιδιά 30€ και για τους 4 τροχούς; Εμένα στην επαρχία στην αντιπροσωπεία μου είπαν αν θυμάμαι καλά 88€ τα μπροστά και 77€ τα πίσω και εργασία άλλα 53€. Τελικά αγόρασα aftermarket, της TRW περίπου 80€ και για τους 4 τροχούς. Εργασία σε εξωτερικό συνεργείο θα πάει κανά 30€. Όλα αυτά χωρίς αλλαγή υγρών φρένων. Αν βρήκατε τα Galfer τόσο φθηνά, να πάω να τα πάρω για να τα έχω μελλοντικά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.

Πρόσφατα στην αντιπροσωπεία στην Πειραιώς άλλαξα τα μπροστινά τακάκια για πρώτη φορά από το 2010 που το πήρα με 58.000 km. Οι δίσκοι σε καλή κατάσταση ακόμα.

Τακάκια μπροστά+εργασία 80€

Υγρά φρένων 25€

Ακριβά νομίζω αλλά αντιπροσωπεία είναι αυτή...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Ξεθάβω το θέμα για να ρωτήσω τι να προτιμήσω: τακάκια Ιταλίας άγνωστης μάρκας από εξουσιοδοτημένο στα €80 με εργατικά, ή κάτι από εμπόριο?

 

Αν μου λέγανε Galfer στο εξουσιοδοτημένο, μάλλον θα ήμουν πιο αποφασισμένος...

Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2017 at 11:47 ΠΜ, Le Poulet said:

Καλημέρα!

 

Ξεθάβω το θέμα για να ρωτήσω τι να προτιμήσω: τακάκια Ιταλίας άγνωστης μάρκας από εξουσιοδοτημένο στα €80 με εργατικά, ή κάτι από εμπόριο?

 

Αν μου λέγανε Galfer στο εξουσιοδοτημένο, μάλλον θα ήμουν πιο αποφασισμένος...

Χωρίς να θέλω να γίνομαι φορτικός (μιας και με εκνευρίζει κι εμένα αυτό), αλλά επειδή γενικά έχει πέσει λίγο η κίνηση στο forum, μήπως μπορεί κάποιος που έχει αλλάξει τακάκια να προτείνει κάτι?

 

Διαφορετικά, μήπως υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει πού μπορώ να βρω τακάκια Galfer σαν τα εργοστασιακά, καθώς στο ιντερνετ με τους κωδικούς τους δε βρήκα κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.