Jump to content
Guest πανος-gti

Καθρεφτες Με Μηχανισμο Αναδιπλωσης

Recommended Posts

Guest πανος-gti

θα ηθελα να ρωτησω εχω δει στο youtube εναν τυπο που εχει στο μκ4 καθρεπτες με μηχανισμο ανδιπλωσης ,υπαρχει δυνατοτητα να τοποθετηθει εκ των υστερων?θελει αλλους καθρεπτες κ καλωδιωση?κ κατι αλλο το ψαχνω πολυ καιρο το ζητημα αλλα κανεις δεν μου εδωσε σαφεις εξηγησεις,μπορω απο απλο κλειδι να το μετατρεψω σε τηλεχειρισμο το κεντρικο κλειδωμα κ τι χρειαζεται για αυτο?θελει αλλες κλειδαριες εγκεφαλο κ αλλο κλειδι?ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω εχω δει στο youtube εναν τυπο που εχει στο μκ4 καθρεπτες με μηχανισμο ανδιπλωσης ,υπαρχει δυνατοτητα να τοποθετηθει εκ των υστερων?θελει αλλους καθρεπτες κ καλωδιωση?κ κατι αλλο το ψαχνω πολυ καιρο το ζητημα αλλα κανεις δεν μου εδωσε σαφεις εξηγησεις,μπορω απο απλο κλειδι να το μετατρεψω σε τηλεχειρισμο το κεντρικο κλειδωμα κ τι χρειαζεται για αυτο?θελει αλλες κλειδαριες εγκεφαλο κ αλλο κλειδι?ευχαριστω!

 

Εδώ έχει πληροφορίες με κωδικούς κτλ http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=61943&highlight=folding+mirror

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα ειχα αυτην την συζητηση με τον ηλεκτολογο μου που εχει βαλθει να κανει το MK4 του απο τα πολλα extra Phaethon...κοιτα τι μου ειπε... για να βαλεις ηλεκρικα αναδιπλουμενους καθρεπτες ΜΕ ΚΛΕΙΔΙ ειναι ιστορια αλλα πιστεψε με αξιζει...βασικα ΣΕ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ κρατας τις βασεις καθρεπτου απο το δικο σου αμαξι...η SEAT εχει τους καθρεπτες πολυ φτηνους και ειναι ιδιοι με αυτον τις πλευρας του οδηγου και εχουν την αναδιπλωση ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ...το εσωτερικο χειριστιριο ειναι απο bora η jetta και πρεπει να ειναι με το JOYSTICK και ΟΧΙ με τον σταυρο που ειναι τα παλιοτερα (οπως ηταν το δικο μου) η καλωδιωση ειναι η ιδια με μια μικρη πατεντα που φαινετε και στο DIY που εδειξε ο archon παραπανω...

 

τωρα για το κλειδι εαν δεν εχεις στιλετο παμε στα δυσκολα...για να μπει κλειδι στιλετο με λειτουργιες επιπλεον πρεπει να παρεις καινουργια CCM και εκει ειναι το πανηγυρι...εντοπισε την κατω απο το ταμπλω και καπως ψηλα κοντα στον "καθρεπτη" μπροστα απο το ταμπλω ειναι ενα μικρο μαυρο κουτακι...

 

CCM1.jpg

 

αφου την εντοπισεις την αφαιρεις και βλεπεις εαν εχει μια φισα η δυο εαν εχεις 2 φισες εχει καλος μενεις απλα σε εναν προγγραματισμο οταν παρεις τα κλειδια εαν οχι ετοιμασου για πονο... αυτο το πραγματακι ελεγχει τα παντα απο A/C και κεντρικο κλειδωμα μεχρι immo και συναγερμο...που σημαινει οτι εαν εχεις μονοφισο πρεπει να το κανεις διφισο...το καλο ειναι οτι η VW εχει την αναμονη για διφισο οποτε δεν μπλεκεις με πλεξουδες...χωρια οτι μετα απο αυτο πετας οτι θελεις επανω με απλους προγγραματισμους (μεχρι immο3 ταμπλω)... αφου αλλαξεις την ccm με αριθμο ανταλλακτικου αναλογα ποσες πορτες,ηλιοροφη,συναγερμο εχεις βαζεις τα σττιλετακια σου και κανεις παπαδες και τρελενεις κοσμο... εγω εχω μεχρι global open - close.

Link to comment
Share on other sites

Guest πανος-gti

ευχαριστω για τις πληροφοριες αυριο θα κανω μια επισκεψη αντιπροσωπεια να παρω τιμες κ να μαθω τι κ πως κ εαν.......

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορουμε να τα παραγγυλουμε και να μας τα περασει η αντιπροσωπεια

Link to comment
Share on other sites

αμα βρειτε καμια αντιπροσωπεια που να κανει τετοια πραγματα  ο ηλεκτρολογος της. να μας το πειτε και εδω να τους εχουμε στα υποψην...μακαρι...

εμπειρικα καταθετω οτι ακομη και για τα απλα τα κανουν βουνο και αν δεν ειναι κατι που να εχει ξανακανει ο καθε ηλεκτρολγος της εκαστοτε τοπικης αντιπροσωπειας ...τρως κατι ακυρα που λες τι το θελα....

γατονι λιγο καλυτερος απτουε νορμαλ σε μετατροπες ειχε βρει του λατση στην πατρα  οπου με βοηιησε με πλεξουδες και ιμμο στο γκολφ 4 αλλα πιστευω πρεπει να εχει εμπειρια πανω σε τετοια πραγματα για ναμην σου πει οχι δεν το κανω...ενα κρουσε κοντρολ πηγαμε να προσθεσουμε στα γιαννενα και μονο που δεν το εκανα ταμα του ηλεκτρολογου 15 ημερες παιδευοταν...λολ

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

εδω ακομα και με τα προβολακια ρωτισα 2 αντιπρωσοπειες και ο ενας μου ειπε δεν γινεται να τα βαλω και τα 2 μαζι με τον διακοπτη γιατι μπορει να υπερφορτωθουν τα καλωδια και ο αλος μου ειπε οτι ναι φερτω και θα βαλουμε 2 ρελεδες καλωδια του εμποριου και θα αναβουν και τα 4 h3 μαζι στον κεντρικο διακοπτη και εχω μπερδεφτει

Link to comment
Share on other sites

εδω ακομα και με τα προβολακια ρωτισα 2 αντιπρωσοπειες και ο ενας μου ειπε δεν γινεται να τα βαλω και τα 2 μαζι με τον διακοπτη γιατι μπορει να υπερφορτωθουν τα καλωδια και ο αλος μου ειπε οτι ναι φερτω και θα βαλουμε 2 ρελεδες καλωδια του εμποριου και θα αναβουν και τα 4 h3 μαζι στον κεντρικο διακοπτη και εχω μπερδεφτει

γιατι να αναβουν και τα 4 με τον ιδιο διακοπτη?βαλε τα πανω να αναβουν με τον εγοστασιακο, και εναν εξτρα να αναβουν τα κατω.

θα ηθελα να ρωτησω εχω δει στο youtube εναν τυπο που εχει στο μκ4 καθρεπτες με μηχανισμο ανδιπλωσης ,υπαρχει δυνατοτητα να τοποθετηθει εκ των υστερων?θελει αλλους καθρεπτες κ καλωδιωση?κ κατι αλλο το ψαχνω πολυ καιρο το ζητημα αλλα κανεις δεν μου εδωσε σαφεις εξηγησεις,μπορω απο απλο κλειδι να το μετατρεψω σε τηλεχειρισμο το κεντρικο κλειδωμα κ τι χρειαζεται για αυτο?θελει αλλες κλειδαριες εγκεφαλο κ αλλο κλειδι?ευχαριστω!

τι εκανες τελικα?εβαλες καθρεφτες αναδιπλωμενους ηλεκτρικα?γιατι το ψαχνω κι εγω πολυ καιρο

Link to comment
Share on other sites

γιατι να αναβουν και τα 4 με τον ιδιο διακοπτη?βαλε τα πανω να αναβουν με τον εγοστασιακο, και εναν εξτρα να αναβουν τα κατω.

τι εκανες τελικα?εβαλες καθρεφτες αναδιπλωμενους ηλεκτρικα?γιατι το ψαχνω κι εγω πολυ καιρο

και γιατι να μην τα κανω να αναβουν και τα 4 προβολακια τι ειναι παρανομο αυτο 1 με βολευει γιατι θα αναβουν ολα μαζι 2 γλυτωνο χωρο και φυσικα να μην κανω τρυπες στο ταμπλο μου αρκετες εχει απο τα εργοστασιακα διακοπτακια που ελειπαν το esp Και τα 2 διακοπτακια για τα θερμενωμενα καθυσματα

Link to comment
Share on other sites

και γιατι να μην τα κανω να αναβουν και τα 4 προβολακια τι ειναι παρανομο αυτο 1 με βολευει γιατι θα αναβουν ολα μαζι 2 γλυτωνο χωρο και φυσικα να μην κανω τρυπες στο ταμπλο μου αρκετες εχει απο τα εργοστασιακα διακοπτακια που ελειπαν το esp Και τα 2 διακοπτακια για τα θερμενωμενα καθυσματα

οπως θες εννοειται. ιδεες δινουμε. για να μην κανεις τρυπες οπως λες, βαλε ενα ζευγαρι πχ. τα πανω  να αναβουν απ τον διακοπτη φωτων και ενα ζευγαρι, (αγορασε μετεχειρισμενο διακοπτη για θερμενομενο πισω τζαμι) και αν δεν εχεις esp η θερμενομενα καθισματα βαλτον εκει να αναβουν τα κατω. και λιτουργικο ειναι, και ομορφο, και φωτιζομενο και δε γεμιζεις τρυπες το ταμπλω. ετσι το ειχα εγω τουλαχιστων.  μπορεις να θες να αναψεις μονο τα πανω η μονο τα κατω, αν το κανεις οπως λες δεν εχεις αυτην την επιλογη. γνωμη μου φιλικα.

Edited by xrigolfakias
Link to comment
Share on other sites

μπορει να το κανω με τον διακοπτη του esp γιατι ετοιμαζομαι να βαλω θερμενομενα πρωτα η τσεπη μου και ο θεος

Link to comment
Share on other sites

μπορει να το κανω με τον διακοπτη του esp γιατι ετοιμαζομαι να βαλω θερμενομενα πρωτα η τσεπη μου και ο θεος

καλα ειναι τα θερμενομενα αλλα προσεξε που θα το πας γιατι ενα φιλαρακι μου του πηρε φωτια το αυτοκινητο απο θερμενομενα καθισματα που εβαλε αργοτερα. ξεκινησε απο την αντισταση , κακη συνδεσμολογια

μπορει να το κανω με τον διακοπτη του esp γιατι ετοιμαζομαι να βαλω θερμενομενα πρωτα η τσεπη μου και ο θεος

με τον διακοπτη του esp δε ξερω αν δουλεψει γιατι δε ξερω αν ειναι on-off. με διακοπτη για θερμενομενο τζαμι δουλευουν συγουρα

Link to comment
Share on other sites

καλα ειναι τα θερμενομενα αλλα προσεξε που θα το πας γιατι ενα φιλαρακι μου του πηρε φωτια το αυτοκινητο απο θερμενομενα καθισματα που εβαλε αργοτερα. ξεκινησε απο την αντισταση , κακη συνδεσμολογια

με τον διακοπτη του esp δε ξερω αν δουλεψει γιατι δε ξερω αν ειναι on-off. με διακοπτη για θερμενομενο τζαμι δουλευουν συγουρα

καλη χρονια τετοια πες μου οσο για το esp ναι ειναι on-off το πας μια μεσα και αναβει πορτοκαλι σαν το κουμπι για το θερμενομενο τσαμι πισω αλα ειπα να τα κανω να αναβουν μαζι και τα 4 προβολακια με τον κεντρικο διακοπτη του μπλιντηριου που τον λεω δεν ειναι σαν τα ιαπωνικα που εχει το γυριστο που μαρεσει πολυ

Link to comment
Share on other sites

εδω ειναι για τους ηλεκτρικους καθρεπτες video απο ελληνα στην αμερικη του εστιλα και μνμ ωστε να μου πει κωδικους για αναδυπλωση και διακοπτη και καλωδια ολη την διαδικασια δλδ περιμενω
Link to comment
Share on other sites

εδω ειναι για τους ηλεκτρικους καθρεπτες video απο ελληνα στην αμερικη του εστιλα και μνμ ωστε να μου πει κωδικους για αναδυπλωση και διακοπτη και καλωδια ολη την διαδικασια δλδ περιμενω

περιμενουμε

Link to comment
Share on other sites

εδω ειναι για τους ηλεκτρικους καθρεπτες video απο ελληνα στην αμερικη του εστιλα και μνμ ωστε να μου πει κωδικους για αναδυπλωση και διακοπτη και καλωδια ολη την διαδικασια δλδ περιμενω

Θες....

καθρέυτες, διακόπτη, και τα μοτέρ/εγγεφάλους για τα παράθυρα εμπρός, κάποια καλωδιάκια από τους καθρέυτες προς τα μοτέρ παραθύρων, άσχετα αν έχεις ηλεκρικά παράθυρα, θες άλλον κωδικό. Το είχα ψάξει, μιας και το δικό μου είχε μόνο τον διακόπτη!!! φασαρία.

Αυτός στο βίντεο έχει κάνει κάποια πατέντα με ρελεδάκια, δεν μπόρεσα να καταλάβω πως.

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

μερικα golf  πχ το δικο μου, εχει τον διακοπτη για να κλεινουν  οι καθρεφτες. αλλα δεν εχει τους μηχανισμους στους καθρεφτες. λετε να εχει την καλοδιωση ετοιμη και να θελει μονο βασεις καθρεφτων με μοτερακια. το ξερει κανενας? δεν το εχω κοιταξει καμια φορα τι καλοδια φευγουν απο τον διακοπτη στους καθρεφτες.

Link to comment
Share on other sites

καλα τ αλες..το ρωταγα προσφατα και ετσι παει.θελουμε μοτορια και μηχανισμους και απο καλωδια ειμαστε οκ.και εγω διακοπτη εχω αλλα μου λειπουν τα προηγουμενα

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως δεν έχει καλώδια απο τους καθρέφτες προς τα μότερ, διακόπτη έχει όμως , με ποια λογική ποιος ξέρει......τα μοτέρ παραθύρων τεροιάζουν και απο πάσατ, είχα κωδικούς και link, αλλά δεν τα έχω πλέον.  Επίσης για να διπλώνουν και με το κλείδι θέλει αλαγή ή κωδικοποιήση ο εγγέφαλος άνεσης.

Link to comment
Share on other sites

καλα τ αλες..το ρωταγα προσφατα και ετσι παει.θελουμε μοτορια και μηχανισμους και απο καλωδια ειμαστε οκ.και εγω διακοπτη εχω αλλα μου λειπουν τα προηγουμενα

τι κανουμε δηλαδη? βρησκουμε βασεις καθρεφτων απο leon 2001?

Link to comment
Share on other sites

τι κανουμε ? υπομονη κυριοι αυριο θα ρωτισω την αντιπροσωπεια μου η τα κεντρικα στην καρεντα και θα μαθουμε κωδικους και τι χρειαζεται οποτε θα ξερουμε τι θελουν και με τιμες και εγκατασταση

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα ειχα αυτην την συζητηση με τον ηλεκτολογο μου που εχει βαλθει να κανει το MK4 του απο τα πολλα extra Phaethon...κοιτα τι μου ειπε... για να βαλεις ηλεκρικα αναδιπλουμενους καθρεπτες ΜΕ ΚΛΕΙΔΙ ειναι ιστορια αλλα πιστεψε με αξιζει...βασικα ΣΕ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ κρατας τις βασεις καθρεπτου απο το δικο σου αμαξι...η SEAT εχει τους καθρεπτες πολυ φτηνους και ειναι ιδιοι με αυτον τις πλευρας του οδηγου και εχουν την αναδιπλωση ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ...το εσωτερικο χειριστιριο ειναι απο bora η jetta και πρεπει να ειναι με το JOYSTICK και ΟΧΙ με τον σταυρο που ειναι τα παλιοτερα (οπως ηταν το δικο μου) η καλωδιωση ειναι η ιδια με μια μικρη πατεντα που φαινετε και στο DIY που εδειξε ο archon παραπανω...

 

τωρα για το κλειδι εαν δεν εχεις στιλετο παμε στα δυσκολα...για να μπει κλειδι στιλετο με λειτουργιες επιπλεον πρεπει να παρεις καινουργια CCM και εκει ειναι το πανηγυρι...εντοπισε την κατω απο το ταμπλω και καπως ψηλα κοντα στον "καθρεπτη" μπροστα απο το ταμπλω ειναι ενα μικρο μαυρο κουτακι...

 

CCM1.jpg

 

αφου την εντοπισεις την αφαιρεις και βλεπεις εαν εχει μια φισα η δυο εαν εχεις 2 φισες εχει καλος μενεις απλα σε εναν προγγραματισμο οταν παρεις τα κλειδια εαν οχι ετοιμασου για πονο... αυτο το πραγματακι ελεγχει τα παντα απο A/C και κεντρικο κλειδωμα μεχρι immo και συναγερμο...που σημαινει οτι εαν εχεις μονοφισο πρεπει να το κανεις διφισο...το καλο ειναι οτι η VW εχει την αναμονη για διφισο οποτε δεν μπλεκεις με πλεξουδες...χωρια οτι μετα απο αυτο πετας οτι θελεις επανω με απλους προγγραματισμους (μεχρι immο3 ταμπλω)... αφου αλλαξεις την ccm με αριθμο ανταλλακτικου αναλογα ποσες πορτες,ηλιοροφη,συναγερμο εχεις βαζεις τα σττιλετακια σου και κανεις παπαδες και τρελενεις κοσμο... εγω εχω μεχρι global open - close.

ποιον ηλεκτολογο εχεις να περασω μια βολτα να δω τι γινεται με τους καθρεφτες?

Link to comment
Share on other sites

1J1857507Q 01C μαύρο σατέ

αυτο 1J1857507Q 01C ο κωδικος 1J1857508L για golf και για bora 1J2857507E 1J2 δεν ειναι το bora

εξωτερικό περίβλημα καθρέφτη. εξωτερικό περίβλημα καθρέφτη? για τα οχήματα με ηλεκτρικά? ρυθμιζόμενο, αναδιπλούμενο και? μπορεί να θερμανθεί εξωτερικοί καθρέπτες? δεξιά rhd? "J.."


http://autopartmaster.com/en/?action=catalog_show&cat=vw&t_id=42048&id_pic=6418&cod=N90594201 εδω τα υποληπα με μεταφραση

Edited by BILL5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.