Jump to content
apoelara89

Απορια Σχετικα Με Golf Gt 170Ps 2007

Recommended Posts

παιδια θα ηθελα να με βοηθησετε σχετικα με την σωληνα της φιλτροχοανης του αυτοκινητου μου...λειπον πανω στον σωληνα της φιλτροχοανης μου ΠΡΙΝ το φιλτροκουτι στα αριστερα του σωληνα ειπαρχει ενα λαστιχακι που ενονετε με μια εισδοχη πανω στο σωληνα και κατευ8εινετε μεσα στην μηχανη(νομιζω).....η απορια μου ειλναι η εξης....τι κανει ποια η χρησιμοτητα του ?και επειδη ο καινουργιος σωληνας με φιλτροχοανη που σκευτομε να αγορασω δεν εχει εισδοχη για το σωληνα η8ελα να ρωτησω αυτο το σωληνακι πειραζει αν το αφεισω ελευ8ερο και να μην το ενωσω με το σωληνα του φιλτρου? η να το κλεισω με καποιο τροπο?

Link to comment
Share on other sites

Θα βιαστούν πολλοί να πουν οτι ειναι σωληνάκι αναθυμιάσεων αλλά ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ .
Το σωληνάκι αυτό μόνο δέχεται αέρα και πάει ακριβώς πάνω στην κυλινδροκεφαλή , τι κάνει δεν ξέρουμε . Ουτε εμένα είχε υποδοχή η εισαγωγή που έβαλα για το σωληνάκι αυτό αλλά το έβαλα .
Καλό θα ήταν να το βάλεις στον σωληνα της εισαγωγης σου

Link to comment
Share on other sites

Θα βιαστούν πολλοί να πουν οτι ειναι σωληνάκι αναθυμιάσεων αλλά ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ .

Το σωληνάκι αυτό μόνο δέχεται αέρα και πάει ακριβώς πάνω στην κυλινδροκεφαλή , τι κάνει δεν ξέρουμε . Ουτε εμένα είχε υποδοχή η εισαγωγή που έβαλα για το σωληνάκι αυτό αλλά το έβαλα .

Καλό θα ήταν να το βάλεις στον σωληνα της εισαγωγης σου

+1. Όταν το πήρα αντιπροσωπεία και το δικό μου για κάποιο λόγο δεν ήταν εκεί πρέπει να το τράβηξα καταλάθος, μου το έβαλε πίσω ο μηχανικός και όταν το ρώτησα τι κάνει μου λέει εισάγει αέρα. Λογικά παίζει ρόλο στις πιέσης...

Link to comment
Share on other sites

επειδη ομως ο σωλήνας που θελω να αγορασω ειναι μεταλλικος θα είναι λιγο δυσκολο να το βαλω... παντος σε πολλα αλλα αμαξια ειδα και το αλο που περνουν μια μικρη φιλτροχοανη και το βαζουν εκει..αλα το ειδα ποιο πολυ σε honda αμαξια να πω την αηθεια και δεν ξερω αν είναι το ιδιο με τα VW

Link to comment
Share on other sites

εγω το ειχα παρει απο μαγαζι που πουλαει χρωματα-σιδηρικα κτλ κ ειναι με πασα οπως αυτο

http://www.ebay.com/itm/Brass-Barbed-fuel-hose-joiner-BSPT-Hose-Tail-Pipe-Fitting-Connector-hose-nipple-/130865746533?pt=LH_DefaultDomain_3&var=&hash=item1e7834d265

 

ανοιξα τρυπα με τρυπανι στο σωλινα της εισαγωγης κ το κολησα με κοληση αλουνινιου.

εννοειται οτι μπαινει μετα τη φιλτροχωανη οπως ειναι κ ο εργοστασιακος πλαστικος σωληνας

Link to comment
Share on other sites

αυτο το σολινακι ειναι για να αναπνεει το μοτερ.εαν το αφησεις στον αερα δεν θα παθει τιποτα εκεινη την ωρα το μοτερ απλα επειδη ο αερας δεν θα μπαινει φιλτραρισμενος σε κανα δυο χρονια θα αρχισει να καιει λαδια και γενικος θα εχεις ενα γερασμενο μοτερ.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε και με δικτυακή δικο του καλα ειναι !

Οπότε και με φιλτρο δικο του καλα ειναι !

Οπότε και με φιλτρο δικο του καλα ειναι !

Link to comment
Share on other sites

παιδια μιας και μιλαμε για αυτο το θεμα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο...βλεπω σε διαφορες μαρκες φιλτροχοανες που ειναι φτιγμενες αποκλιστηκα για ενα συγκεκριμενο αμαξι...πχ στην περιπτωση μου Golf mk5 gt 170ps 2007 υπαεχει η φιλτροχοανη της forge αλα κανει 300 ευρο....επειδι τςρα μου ειναι λογο δυσκολο να δωσω τοσα ηθελα να ρωτησω αμα παρω ενα απλο φιλτρο Universal που κανει για ολα τα αμαξια υπαρχει περιπτωση να μου κανει ζημια στο αμαξι? οτι δεν θα μου δωσει υπποδυναμη το ξερω απλα πιο πολυ για τον ηχο θελω να το βαλω...απλα ηθελα να ρωτησω αμα βαλω ενα φιλτρο 60-70 ευρο θα μου δημιουργιση καποιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δε θα κανεις καποια ζημια στον κινητηρα σου.Προτημησε ομως να βαλεις καποια επωνυμη φιτροχωανη πχ ΚΝ κ οχι καποια φτηνιαρικια που πουλαν στα βενζιναδικα!Θα σου δωσει κ παραπανω ηχο αλλα κ λιγακι δυναμη σε σχεση με το μαμα φιλτρο που φορας τωρα

Link to comment
Share on other sites

Οχι δε θα κανεις καποια ζημια στον κινητηρα σου.Προτημησε ομως να βαλεις καποια επωνυμη φιτροχωανη πχ ΚΝ κ οχι καποια φτηνιαρικια που πουλαν στα βενζιναδικα!Θα σου δωσει κ παραπανω ηχο αλλα κ λιγακι δυναμη σε σχεση με το μαμα φιλτρο που φορας τωρα

ναι το ξερω φιλε απλα θα ηθαλα να βαλω μια φτηνη μεχρι να μαζεψω τα χρηματα να βαλω μια επωνυμη...σιγουρα δλδ δεν θα μου κανει ζημια ε γιατι μπορει να τραβαει περισοτερο η λιγοτερο αερα η φτηνη?

Link to comment
Share on other sites

δε σου κανει ζημια σιγουρα.παρε μια καλη φιλτροχωανη κ φτιαξε μια custom εισαγωγη...ετσι το χω κανει κ εγω...γιατη να δωσεις 300 ευρω να παρεις forge?αν τη φτιαξεις σωστα θα εχεις πολυ καλη αποδοση

Link to comment
Share on other sites

αεμ ειναι η δικια μου φιλτροχωανη...τη πηρα απο αγγλια. αν θες μπορω να ψαξω να βρω κ το σαιτ που τη πηρα...βεβαια μπορεις να βρεις κ απο δω...ψαξε στο *μη επιτρεπόμενο @ URL* εχει αρκετες

Link to comment
Share on other sites

ειμαι απο κυπρο εγω!! αμα βρεις την ιστοσελιδα απο αγγλια στειλε μου και μενα !! :)  (αν και ειχα την εντυποση οτι η AEM δεν απευ8εινετε σε γερμανικα αμαξια)

Edited by apoelara89
Link to comment
Share on other sites

η συγκεκριμενη ειναι universal.βασικα βαζεις πανω οτι γουσταρεις αρκει να φιλτραρει καλα,θα ψαξω στα faivorites στο pc οταν παω σπιτι κ θα σου στειλω ενα πμ τη σελιδα γιατι ειμαι online απο κινητο τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.