Jump to content
Guest

Passat B7 Κακος Φωτισμος

Recommended Posts

εχω το πασσατ β7 και θελω να του αλλαξω τα φωτα, οχι λογω ομορφιας αλλα λογω κακου φωτισμου. εχει ανακλαστηρες. τι επιλογες εχω για να βρω το φως μου; να αλλαξω μονο λαμπες; να βαλω καποιο κιτ ξενον;  να βαλω μονο λαμπες ξενον; πια ειναι η καλυτερη λυση για το καλυτερο αποτελεσμα και χωρις προβληματα με αναμενα λαμπακια κτλ.; 

Link to comment
Share on other sites

Guest πανος-gti

ενα καλο κιτ ξενον χωρις να πειραξεις τα φαναρια σου....ειναι το καλυτερο αποτελεσμα!

Link to comment
Share on other sites

Guest πανος-gti

οχι φιλε μου δεν εχω απλα κοιτα να μη ειναι κινεζικο ,αν βρεις ιαπωνικο η ευρωπαικο ..κ να εχει εγγυηση 2 χρονια τουλαχιστον.απο καποιον εμπιστο σου ηλεκτρολογο που πουλαει .



κυκλοφορουν πολλες εταιρειες απο κινα που ξερω ,για αυτο στο λεω.αν βρεις κ φιλιπς τοσο το καλυτερο αλλα λιγο δυσκολα...

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα σε ενα μαγαζι και μου ειπαν οτι θελει ειδικες λαμπες ξενον και για να εχω καλο φως και για να μην τυφλωνω τους αλλους Η7R. 160 ευρω με τοποθετηση

Link to comment
Share on other sites

Guest πανος-gti

μη πιστευεις σε οτι σου λενε η7 φοραω κ γω .ολα εξαρτωνται απο τη ρυθμιση που θα το κανεις μετα τη τοποθετηση.καλη τιμη σου ειπανε.εγω τα ειχα πληρωσει 200 πριν 2 χρονια κ προσφατα αλλξα λαμπες κ τα 2.



δεν φταιει η λαμπα αν τυφλωνει εσυ μπορει να θες να τα βαλεις στο θεο ψηλα  κ να τυφλωνει.μια ρυθμιση κ ολα θα ειναι καλα.παντα το ρυθμιστη στο 0 οταν στα βαλει.

Link to comment
Share on other sites

Guest πανος-gti

δεν ξερω ισως στο πασσατ να θελει αυτο το κωδικο αλλα σαν λειτουργια ειναι πανομοιοτυπες!

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κάνω λάθος το R στο τέλος σημαίνει reflector και είναι για φανάρια με ανακλαστήρες και έχουν διαφορετικό pattern φωτισμού ώστε να μην τυφλώνουν τους απέναντι..

με μια επιφύλαξη όλα αυτά γιατί δεν είμαι 100% σίγουρος.
Link to comment
Share on other sites

ειτε r ειτε χωρις οι κινεζικες λαμπες οπου η βαση σε σχεση με το νημα που παει στην κορυφη του ηλεκτροδιου εινα κουτουρου στραβωνουν.....καλητερα κοιτα για φαναρια με προτζεκτορες

Link to comment
Share on other sites

ειτε r ειτε χωρις οι κινεζικες λαμπες οπου η βαση σε σχεση με το νημα που παει στην κορυφη του ηλεκτροδιου εινα κουτουρου στραβωνουν.....καλητερα κοιτα για φαναρια με προτζεκτορες

Συμφωνώ με τον Γιάννη. Δεν είναι τυχαίο το ότι νομοθετικά απαγορεύονται τα xenon σε φανάρια με κάτοπτρα. Η "σωστή" λύση για μένα, είναι είτε να βάλεις άλλα φανάρια με projector (όπου και αυτά 95% γράφουν επάνω ότι ΔΕΝ κάνουν για xenon (λόγω των θερμοκρασιών που αναπτύσσονται)), ή διαφορετικά, μια λύση που κυκλοφορεί τελευταία, είναι η τοποθέτηση projector στο εργοστασιακό φανάρι. Αυτό έχει το "κακό", ότι τρυπάς το φανάρι σου και μετά δεν έχει πισωγυρίσματα, το θετικό είναι ότι τέτοιοι projectors υπάρχουν και σε έκδοση bi-xenon, που σημαίνει ότι θα έχεις πολύ καλό φωτισμό και στη μεγάλη σκάλα. Υπάρχουν τέτοια καταστήματα που κάνουν την όλη μετατροπή (αφαίρεση των φαναριών, τοποθέτηση projector, τοποθέτηση xenon kit, ρύθμιση δέσμης και τοποθέτηση πίσω στο αμάξι).

Ηλία θα σου στείλω με pm τα στοιχεία ενός γνωστού που έχει τέτοιο κατάστημα κι έχει κάνει πολλές τέτοιες τοποθετήσεις...

 

Ενδεικτικά, μια φώτο από το κατάστημα αυτό, από τοποθέτηση projector σε Golf mk6. Φυσικά χωρίς λαμπάκια στο καντράν κλπ.....

 

471713_2215990495178_524412598_o.jpg

Edited by Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Ανακλαστήρες + κιτ ξένον = χάλια φωτισμός και τυφλώνεις και τους απέναντι γιατί δεν διαχεέται σωστά το φως

 

ή αλλάζεις φανάρια ή χρησιμοποιείς κοινές λάμπες με λίγο καλύτερο φωτισμό (π.χ. PIAA)

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κάνω λάθος το R στο τέλος σημαίνει reflector και είναι για φανάρια με ανακλαστήρες και έχουν διαφορετικό pattern φωτισμού ώστε να μην τυφλώνουν τους απέναντι..
με μια επιφύλαξη όλα αυτά γιατί δεν είμαι 100% σίγουρος.

και γω αυτο εχω ακουσει και διαβασει, 

επειδη δεν θελω να αλλαξω φαναρια λογου κοστους ξερεις ποσο μπορει να κοστιζει αυτο που λες νικο; μηπως η τιμη θα ειναι παραπλησια με την τιμη της αλλαγης των φαναριων;

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν θελω να αλλαξω φαναρια λογου κοστους ξερεις ποσο μπορει να κοστιζει αυτο που λες νικο; μηπως η τιμη θα ειναι παραπλησια με την τιμη της αλλαγης των φαναριων;

Ηλία δεν έχω ιδέα για κόστη. Καλύτερα να περάσεις από εκεί και να σου τα πει ο ίδιος... ;)

Link to comment
Share on other sites

και γω αυτο εχω ακουσει και διαβασει, 

επειδη δεν θελω να αλλαξω φαναρια λογου κοστους ξερεις ποσο μπορει να κοστιζει αυτο που λες νικο; μηπως η τιμη θα ειναι παραπλησια με την τιμη της αλλαγης των φαναριων;

Πιστεύω ότι το κόστος μετατροπής θα είναι απαγορευτικό.Σκέψου βάλε-βγάλε φανάρια,προφυλακτήρα,μετατροπή σε προτζεκτορες και xenon κιτ. Εγώ Ηλία σου πρότεινα τη λύση μιας και το έχουμε συζητήσει εδώ και καιρό.

Link to comment
Share on other sites

και γω ετσι νομιζω. το σκεφτομαι γιωργο και απλα περνω γνωμες για το ποια θα ηταν η καλυτερη λυση. για καλο φωτισμο και προσιτη τιμη

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι το κόστος μετατροπής θα είναι απαγορευτικό.Σκέψου βάλε-βγάλε φανάρια,προφυλακτήρα,μετατροπή σε προτζεκτορες και xenon κιτ. Εγώ Ηλία σου πρότεινα τη λύση μιας και το έχουμε συζητήσει εδώ και καιρό.

Απλά το βάλε/βγάλε φανάρια και το κιτάκι το xenon, είναι το ίδιο κόστος και στη λύση που θα αγοράσει κανείς καινούργια φανάρια με projector. Άρα η διαφορά θα είναι μεταξύ του κόστους νέων φαναριών και μετατροπής των υπαρχόντων...

Link to comment
Share on other sites

μια ματια που εριξα στο εβαυ ειδα οτι εχει φαναρια με ξενον  γυρω στα 650 ευρω το ζευγαρι. 

http://www.ebay.de/itm/VW-PASSAT-B7-36-BJ-10-BI-XENON-SCHEINWERFER-RECHTS-KURVENLICHT-D3S-MOTOR-/230918307672?_trksid=p5197.m1992&_trkparms=aid%3D111000%26algo%3DREC.CURRENT%26ao%3D1%26asc%3D14%26meid%3D6884156143212362842%26pid%3D100015%26prg%3D1006%26rk%3D1%26sd%3D230918307672%26#ht_1689wt_1139

αυτα λογικα μπαινουν χωρις καποια μετατροπη

Link to comment
Share on other sites

.για καλο φωτισμο και προσιτη τιμη

 

Αυτά τα 2 δεν συνδυάζονται εύκολα δυστυχώς!  Tο να κάνεις projector retrofit είναι ίσως καλύτερη λύση απο το να αλλάξεις φανάρια γιατί μπορείς να διαλέξεις τους projectors και να βάλεις αυτούς που προορίζονται για xenon (υπάρχουν πολλές μάρκες και μοντέλα με διαφορετική απόδοση) αλλά δεν νομίζω να είναι και ιδιαίτερα φθηνή σαν λύση...

 

Δες εδώ ενα site που ασχολείται ακριβώς με αυτό ;)

 

Τα aftermarket φανάρια όντως λένε πάνω οτι δεν είναι κατάλληλα για xenon όπως λέει και ο Νίκος αλλά δεν ειναι λόγω θερμοκρασίας (οι xenon λάμπες βγάζουν λιγότερη ζέστη απο τις πυρακτώσεως) αλλά λόγω του pattern της δέσμης αφου οι projectors που έχουν είναι για λάμπες πυρακτώσεως. Τέτοια φανάρια έχω και γω στο golf και ναι μεν δεν στραβώνουν απέναντι αλλά η δέσμη δεν είναι ίδια με εργοστασιακό φανάρι xenon...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

μια ματια που εριξα στο εβαυ ειδα οτι εχει φαναρια με ξενον  γυρω στα 650 ευρω το ζευγαρι. 

http://www.ebay.de/itm/VW-PASSAT-B7-36-BJ-10-BI-XENON-SCHEINWERFER-RECHTS-KURVENLICHT-D3S-MOTOR-/230918307672?_trksid=p5197.m1992&_trkparms=aid%3D111000%26algo%3DREC.CURRENT%26ao%3D1%26asc%3D14%26meid%3D6884156143212362842%26pid%3D100015%26prg%3D1006%26rk%3D1%26sd%3D230918307672%26#ht_1689wt_1139

αυτα λογικα μπαινουν χωρις καποια μετατροπη

 

Τα εργοστασιακά φανάρια θέλουν συνήθως άλλες φύσες (τουλάχιστον στο golf, υποθέτω και στο passat) και δεν έχεις ρύθμιση ύψους απο το ρυθμιστικό της καμπίνας μετά αφου αυτά εχουν μοτέρ για αυτόματη ρύθμιση ύψους αλλά το αυτοκίνητο σου δεν έχει τους αισθητήρες που χρειάζεται το σύστημα οπότε τα φανάρια μένουν σταθερά! 

Link to comment
Share on other sites

οποτε μενω στης επιλογ, η κιτ ξενον με Η7R που μου εχουν πει η αλλαγη τους ανακλαστηρες με προτζεκτορες ( αν και νομιζω οτι αυτο θα ειναι ακριβο ) η μονο αλλαγη λαμπων με ποιο μεγαλες

Link to comment
Share on other sites

οποτε μενω στης επιλογ, η κιτ ξενον με Η7R που μου εχουν πει η αλλαγη τους ανακλαστηρες με προτζεκτορες ( αν και νομιζω οτι αυτο θα ειναι ακριβο ) η μονο αλλαγη λαμπων με ποιο μεγαλες

 

Οι h7r όντως κόβουν πολλές αντανακλάσεις αλλά και πάλι δεν είναι σαν projector...

 

Το απαράδεκτο της όλης φάση είναι οι εταιρίες που δεν το παίρνουν απόφαση πλέον να βάλουν τα xenon στον στανταρ εξοπλισμό τουλάχιστον των σχετικά premium μοντέλων. Τα χρεώνουν 1000+ ευρώ συνήθως και το κόστος γι αυτούς δεν νομίζω οτι είναι πουθενά κοντά σε τέτοιο νούμερο!!

Link to comment
Share on other sites

+100 στον παραπανω...ακομα και η Jaguar Land Rover που δουλευω στα ανωτερα μοντελα δεν εχει στανταρ στον εξοπλισμο τα Xenon και μαλιστα δεν θελετε να ξερετε τιμη...απο την αλλη να κανω τον δικηγορο του διαβολου...η εταιριες ξοδευουν παρα πολλα λεφτα στην ερευνα και αναπτυξη του φωτισμου των αυτοκινητων τους που ειναι αλληλενδετα με παρα πολλα αλλα πραγματα (ακομα και η θεση του οδηγου απο καθε γωνια παιζει ρολο ωστε να εχουμε επαρκεστατη ορατοτητα)...να αναφερω οτι πλεον ειναι BiXenon που σημαινει οτι εχουμε κατιτις παραπανω οπως συστημα αυτοματης ανοδου καθοδου με αισθητηρα για να μπορεις να εχεις στο σωστο υψος τα φωτα αναλογως με τους επιβατες...

Link to comment
Share on other sites

σαν προτζεκτορες μπορει να μην ειναι αλλα το θεμα ειναι να βελτιωθει λιγο ο φωτισμος γιατι ειναι ανεπαρκες εως και επικινδυνος. εχω οδηγησει αρκετα αυτοκινητα και τα περισσοτερα μεγαλης ηλικιας, το πασσατ ισως εχει τα χειροτερα  φωτα απ ολα. χωρις υπερβολες. 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.