Jump to content
Guest

Passat B7 Κακος Φωτισμος

Recommended Posts

+100 στον παραπανω...ακομα και η Jaguar Land Rover που δουλευω στα ανωτερα μοντελα δεν εχει στανταρ στον εξοπλισμο τα Xenon και μαλιστα δεν θελετε να ξερετε τιμη...απο την αλλη να κανω τον δικηγορο του διαβολου...η εταιριες ξοδευουν παρα πολλα λεφτα στην ερευνα και αναπτυξη του φωτισμου των αυτοκινητων τους που ειναι αλληλενδετα με παρα πολλα αλλα πραγματα (ακομα και η θεση του οδηγου απο καθε γωνια παιζει ρολο ωστε να εχουμε επαρκεστατη ορατοτητα)...να αναφερω οτι πλεον ειναι BiXenon που σημαινει οτι εχουμε κατιτις παραπανω οπως συστημα αυτοματης ανοδου καθοδου με αισθητηρα για να μπορεις να εχεις στο σωστο υψος τα φωτα αναλογως με τους επιβατες...

 

Οτι οι εταιρίες κάνουν r&d ισχύει αλλά δεν το κάνουν συνήθως για όλη τη γκάμα τους σε τέτοια θέματα. Και το θέμα ειναι τι σου προσφέρει οταν επιλέξεις τα bixenon. Τα πλυστικά και η αυτόματη ρύθμιση ύψους ειναι υποχρεωτικά απο τη νομοθεσία, όμως πχ η opel στο insignia (και πλέον ίσως και σε άλλα μοντέλα δεν το χω ψάξει) έχει σύστημα με αρκετά προγραματα λειτουργίας που προσαρμόζει τη δέσμη ανάλογα που κινείσαι (πόλη, εθνική) και πόσο γρήγορα...

σαν προτζεκτορες μπορει να μην ειναι αλλα το θεμα ειναι να βελτιωθει λιγο ο φωτισμος γιατι ειναι ανεπαρκες εως και επικινδυνος. εχω οδηγησει αρκετα αυτοκινητα και τα περισσοτερα μεγαλης ηλικιας, το πασσατ ισως εχει τα χειροτερα  φωτα απ ολα. χωρις υπερβολες. 

 

Θα βελτιωθεί αισθητά για σένα, το θέμα ειναι με τους απέναντι τι θα γίνει.

 

Οπως και να χει αν πας σε αυτή τη λύση βάλε ενα ποιοτικό (οσο γίνεται κιτ), καλύτερα 35w (τα περισσότερα τόσο είναι) και λάμπες με θερμοκρασία χρώματος 4300-5000k. Γνώμη μου να μην πας πάνω απο τα 5000 γιατί αρχίζει και μπλεδίζει μετά, ίσως όχι στην αρχή αλλά μετα απο κάποιες ώρες λειτουργίας που αρχίζει το color shifting στις λάμπες...

 

Τα original bixenon φανάρια μονο μεταχειρισμένα συμφέρουν και πάλι το συζητάμε!

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη και με κιτ ξενον  με Η7R παλι θα εχουν προβλημα οι απεναντοι; ο δικος μου φωτισμος ποσο πιστευεις θα βελτιωθει; 

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη και με κιτ ξενον  με Η7R παλι θα εχουν προβλημα οι απεναντοι; ο δικος μου φωτισμος ποσο πιστευεις θα βελτιωθει; 

 

Θα βελτιωθεί σε σημαντικό βαθμό και σε πλάτος αλλά και σε βάθος δέσμης. (δες εδώ φωτο απο τα δικά μου που ειναι σε φανάρι με projector, h7 λάμπες, 55w, 5000k και εντελώς αρυθμιστα στη συγκεκριμένη φωτο :p

δεν θα έχεις τοσο ομοιόμορφη δέσμη αλλά γενικά αποκτά μεγαλύτερο πλάτος και φωτίζει σχετικά πιο μακριά αν ρυθμιστεί σωστά. Aν googlαρεις θα βρεις φωτο πιστεύω)

 

Είχα βάλει κάποιο διάστημα σε ενα megane με απλά φανάρια xenon kit με h7 απλές αλλά το έβγαλα άμεσα γιατι η δέσμη δεν ρυθμιζόταν με τπτ. Την είχα φτιάξει με τον ηλεκτρολόγο σε ύψος αλλά οι ακτίνες που διέφευγαν προς ολες τις κατευθύνσεις τύφλωναν απέναντι οπότε τα ξήλωσα. Με τις h7r μειώνεις αυτό το φαινόμενο, το πόσο εξαρτάται απο το kit και απο το φανάρι...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε για το χρονο σου και τις πληροφοριες που μου εδωσες. θα ρωτησω σε κανα δυο μαγαζια τι παιζει και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

μια ματια που εριξα στο εβαυ ειδα οτι εχει φαναρια με ξενον  γυρω στα 650 ευρω το ζευγαρι. 

http://www.ebay.de/itm/VW-PASSAT-B7-36-BJ-10-BI-XENON-SCHEINWERFER-RECHTS-KURVENLICHT-D3S-MOTOR-/230918307672?_trksid=p5197.m1992&_trkparms=aid%3D111000%26algo%3DREC.CURRENT%26ao%3D1%26asc%3D14%26meid%3D6884156143212362842%26pid%3D100015%26prg%3D1006%26rk%3D1%26sd%3D230918307672%26#ht_1689wt_1139

αυτα λογικα μπαινουν χωρις καποια μετατροπη

Ilias αυτά τα φώτα έχω στο δικό μου passat  , αλλά είναι εργοστασιακά και έχουν αυτόματη ρύθμιση της δέσμης των φώτων. Θα μπορέσεις να τα ρυθμίσεις?

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν γινεται απ οτι ειπαν και πιο πανω τα παιδια. ποσο τα πληρωσες; αν θυμαμαι καλα εγω οταν παρηγγειλα το αμαξι, τον ιουλιο του 2011 τα χρεωναν  κοντα στα 2.500 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Tα εργοστασιακά bixenon θέλουν 2 αισθητήρες στα ψαλίδια, εναν εμπρός και εναν πίσω για να μπορούν να αυτορυθμιστούν ως προς το ύψος. Αν οι αισθητήρες δεν υπάρχουν τότε δεν ρυθμίζονται...

 

Mπαίνουν και εκ των υστερων αλλά θέλει αρκετό ξύλωμα και το αυτοκίνητο και η τσέπη :p Παράδειγμα σε mkv gti

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως ειναι πολλα τα λεφτα και εκτος απ αυτο πρεπει να βρεθει και ενας καλος και σωστος μαστορας για να κανει αυτη τη δουλεια.  θα προτιμησω μια πιο οικονομικη λυση. ακομα στο ψαξιμο ειμαι. 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και τα δικά μου φώτα ήταν άθλια και τα φανάρια μου είναι τα απλά με κάτοπτρα, δηλαδή χρησιμοποιούν λαμπτήρες Η4, αυτό που έκανα κι επιτέλους δεν φοβάμαι να οδηγήσω βράδυ ήταν το εξής.

 

α. Άλλαξα τους εργοστασιακούς λαμπτήρες με Osram Nightbraker. Εξίσου καλές είναι και οι Philips Xtreme. Οι PIAA είναι επίσεις πολύ καλές αλλά πολύ ακριβές.

β. Ζήτησα και μου σήκωσαν τα φώτα "μια ιδέα" πάνω από τη γραμμή στο φωτόμετρο. Αυτό είναι περίπου μισή στροφή (σκάρτη) από το ρυθμιστικό που είναι στο φανάρι.

 

Από τότε πλέον και βλέπω ΚΑΙ ΔΕΝ ενοχλώ τους απέναντι αλλά ούτε κι αυτούς που προπορεύονται.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν γινεται απ οτι ειπαν και πιο πανω τα παιδια. ποσο τα πληρωσες; αν θυμαμαι καλα εγω οταν παρηγγειλα το αμαξι, τον ιουλιο του 2011 τα χρεωναν  κοντα στα 2.500 ευρω

1200 Ευρω τα πλήρωσα, Απρίλιος του 2011, αλλά τα φως που έχουν δεν παίζεται, χαλάλι τα λεφτά που έδωσα, δεν το μετάνιωσα

Link to comment
Share on other sites

μονο λαμπτηρες αλλαξες; τι τιμες παιζουνε περιπου ξερεις;

Αν ρωτάς εμένα, ναι άλλαξα μόνο λαπτήρες και η τιμή τους ήταν στα 32 ή 34 ευρώ, αλλά μπορείς να τις βρεις και φθηνότερα, εγώ απλά επειδή είχα αηδιάσει με το θέμα του φωτισμού μπήκα στο πρώτο κατάστημα με αξεσουάρ αυτοκινήτων και ζήτησα ποια από τις δυο είχε και τις πήρα. Μετά στην αντιπροσωπεία τους ζήτησα κατά το service να μου σηκώσουν ελαφρώς τα φώτα, όπως σου περιέγραψα. Τόσο όσο που λένε και οι γυναίκες στις συνταγές.

Link to comment
Share on other sites

Nightbreaker είχα και γω πριν αλλάξω φανάρια (και τωρα τις εχω στη μεγάλη σκάλα) και δίνουν μια ιδέα διαφορά σε σχέση με τις απλές κιτρινες αλλά οχι κατι τραγικά καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.de/itm/HID-BI-XENON-LINSEN-Projector-Kit-de-Xenon-Linse-H4-H7-H1-Universal-/321077684736?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item4ac1b8aa00#ht_3434wt_794

Κατι τετοι θα μπορουσε να μπει στα εργοστασιακα φαναρια του passat???

Link to comment
Share on other sites

δεν ανεβαινουν - κατεβαινουν απο μεσα; τι εννοεις;

Πέρα από το μηχανισμό ρύθμισης που έχουμε εμείς μέσα από την καμπίνα, τα φανάρια ρυθμίζονται τόσο σε σχέση με το ύψος όσο και με το δεξιά - αριστερά από κάτι βίδες torx που βρίσκονται πάνω στο φανάρι.

Link to comment
Share on other sites

τελικα εβαλα λαμπες ξενον Η7R. ο φωτισμος εχει αλλαξει κατα πολυ προς το καλυτερο. σε καποια δρομολογια που εκανα δεν χρειαστηκε πουθενα να αναψω τη μεγαλη σκαλα, πριν τα ειχα συνεχεια αναμμενα, οταν φυσικα δεν ειχα αλλα αμαξια. και το καλο ειναι οτι ουτε καποιος μπροστινος μου ( παραπονεθηκε ) αλλα ουτε και κανεις απο το αντιθετο ρευμα. αλλαξα και τις ψειρες για να μην υπαρχει διχρωμια, δεν τα καταφερα στο 100 τις 100 γιατι μπλεδιζουν λιγο οι ψειρες. οταν περασα τις λαμπες μου αναβε το λαμπακι των φωτων στο καντραν και μου ελεγε για βλαβη. το προβλημα ηταν απο τις ψειρες, ξαναπηγα στο μαγαζι και μου εβαλε κατα καλωδιακια εχτρα στις ψειρες και ολα καλα, το λαμπακι δεν ξανα αναψε.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα, πριν από μερικούς μήνες έγινα κάτοχος vw passat B7 1.4 tsi DSG MY2013, τα φώτα του οποίου είναι απλώς ικανοποιητικά. Τοποθέτησα στη μεσαία και μεγάλη σκάλα τις Philips Extreme Vision και Racing Vision αντίστοιχα, προκειμένου να βελτιώσω τα φώτα. Υπήρξε μεν βελτίωση αλλά όχι στο μέγεθος που εγώ επιζητούσα. Επειδή δε θέλω να προχωρήσω στην τοποθέτηση xenon ή led στη μεσαία και μεγάλη σκάλα, έψαξα στο διαδίκτυο και βρήκα στο vwvortex, ότι μέσω VDCS μπορείς να επέμβεις στην τάση που φθάνει στα φανάρια προκειμένου οι λάμπες να εκπέμπουν περισσότερο φως. Δηλαδή υπάρχει εντολή Disabling “Bulb Life Extension” or Changing the Headlight & Taillight voltage δηλ. μπορείς να ορίσεις την παρεχόμενη τάση μέχρι τα 13,6V αντί τα 12,6V που έχει εργοστασιακά. Αυτό ισχύει τα το αμερικανικό passat B7 το οποίο ονομάζεται και NMS, αλλά διαφέρει σε πολλά σημεία από το ευρωπαϊκό passat B7. Υπάρχουν αντίστοιχες εντολές στο ευρωπαϊκό Β7; Μήπως κάποιος από εσάς έχει ασχοληθεί με το θέμα και έχει προχωρήσει σε αλλαγές.

Το λινκ είναι αυτό   http://forums.vwvortex.com/showthread.php?6019602-HOW-TO-VagCom-VCDS-Mods-(w-pics)

Edited by tpap
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε tpap προσωπικά και αν γινόταν να πειράξεις την τάση, δεν θα το έκανα ποτέ. Οι λάμπες θα παίζουν σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες μειώνοντας κατά πολύ τον χρόνο ζωής τους. Έχεις πάει σε ηλεκτρολόγο να σου ρυθμίσει τις δέσμες από τους προβολείς; Πες τον να σου τσεκαρει και τις τάσεις που πάνε στις λάμπες να είσαι 100% σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

H λάμπες Η7R η διαφορές που έχουν είναι αυτές εδώ h7h7r.jpg.f064c6e59343ab1efdb61e254144a9b2.jpg

 

Οι H7R έχουν αυτό το λαμακι στην λάμπας επάνω. 

Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2018 at 2:07 ΠΜ, OMINUS said:

H λάμπες Η7R η διαφορές που έχουν είναι αυτές εδώ h7h7r.jpg.f064c6e59343ab1efdb61e254144a9b2.jpg

 

Οι H7R έχουν αυτό το λαμακι στην λάμπας επάνω. 

Και μιας και έχω χρόνο γράφω κάποιες λεπτομέριες.

 

Οι λάμπες xenon H7R είναι έτσι.

 

h7rbulb.thumb.jpg.fddfada9b1f30eae41ef1f1528075847.jpg

 

Και έχουν κατά μήκος τους αυτό το λαμακι επάνω τους,  το οποίο κόβει και τα οποία είναι για φανάρια με κάτοπτρα, 

 

Για φανάρια με projectors είναι η κανονικές λάμπες H7 ,σε αυτά κόβει είδη ό projector που έχουν τα φανάρια.

(Καλή ώρα όπως έχουν τα Passat B6, το Passat B7 είναι αποκλειστικά με κανονικά φανάρια με κάτοπτρο)

 

1971360333_ProjectorReflector.jpg.e6d3757c470fcf97fc032a36d0c70d89.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όπως επίσης υπάρχουν εκτός από της H7 και H7R.

 

Και η έξεις λάμπες 

 

H7C και H7CR η οποίες είναι ποιό κοντές στο μήκος από της H7 και H7R.

 

SKYJOYCE-55W-Xenon-Canbus-H7RC-hid-kit-Short-40MM-H7CR-6000K-metal-base-xenon-HID-kit.thumb.jpg.bafbb24a0444cf9ce05a717713d08be0.jpg

 

ampoule-H7C.jpg.5bd4e9b77b9c44bc6651c5533390ab22.jpg

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.