Jump to content
Guest hellenic vanagon

Bridgestone Potenza Re 002 Andrenalin (205 55 15)

Recommended Posts

Τα Bridgestone αυτά ήθελα να τα δοκιμάσω πέρσυ το καλοκαίρι που άλλαξα λάστιχα αλλά τελικά έβαλα τα Toyo Τ1-R.Είμαι αρκετά ευχαριστημένος ακόμα και όταν το πιέζω δεν φεύγει καθόλου καθώς φοράω και aftermarket αναρτήσεις.Αλλά για μένα το λάστιχο που θεωρώ κορυφαίο και είχα πριν και ήταν παραπάνω από άψογο ακόμα και στο βρεγμένο( έστριβα με 150-160 στην εθνική)και έδινε σιγουριά ήταν το Sport Contact 2!Κάποιοι λένε ότι σταμάτησε να το παράγει άλλοι το αντίθετο εγώ όμως δεν το βρήκα πουθενά! Προτείνω Continental!

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Τα Bridgestone αυτά ήθελα να τα δοκιμάσω πέρσυ το καλοκαίρι που άλλαξα λάστιχα αλλά τελικά έβαλα τα Toyo Τ1-R.Είμαι αρκετά ευχαριστημένος ακόμα και όταν το πιέζω δεν φεύγει καθόλου καθώς φοράω και aftermarket αναρτήσεις.Αλλά για μένα το λάστιχο που θεωρώ κορυφαίο και είχα πριν και ήταν παραπάνω από άψογο ακόμα και στο βρεγμένο( έστριβα με 150-160 στην εθνική)και έδινε σιγουριά ήταν το Sport Contact 2!Κάποιοι λένε ότι σταμάτησε να το παράγει άλλοι το αντίθετο εγώ όμως δεν το βρήκα πουθενά! Προτείνω Continental!

Σύμφωνοι! 

 

Πλην όμως αυτό το πινακάκι με τις αξιολογήσεις κατά τομείς που παραθέτω και περιλαμβάνει και την σύγκριση του Βridgestone με το Continental που λες, είναι λίγο... καταθλιπτικό...

 

Βέβαια θα μου πεις αν ήξεραν από αυτοκίνητα οι Μερσεντεζάκηδες δεν θα αγόραζαν Mercedes...

 

 

Tέλος πάντων...

 

Μου υποσχέθηκαν ένα test του Αμερικάνικου περιοδικού "TURBO" με συγκρίσεις. Αν επαληθευτεί θα το έχω από εβδομάδα. 

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι! 

 

Πλην όμως αυτό το πινακάκι με τις αξιολογήσεις κατά τομείς που παραθέτω και περιλαμβάνει και την σύγκριση του Βridgestone με το Continental που λες, είναι λίγο... καταθλιπτικό...

 

Βέβαια θα μου πεις αν ήξεραν από αυτοκίνητα οι Μερσεντεζάκηδες δεν θα αγόραζαν Mercedes...

 

 

Tέλος πάντων...

 

Μου υποσχέθηκαν ένα test του Αμερικάνικου περιοδικού "TURBO" με συγκρίσεις. Αν επαληθευτεί θα το έχω από εβδομάδα. 

Μα εγώ ξέρω ότι τα μισά και πλέον γερμανικά γρήγορα φοράνε Sport Contact 3!

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Μα εγώ ξέρω ότι τα μισά και πλέον γερμανικά γρήγορα φοράνε Sport Contact 3!

1)Mα δεν υπάρχει αμφιβολία ότι είναι εξαιρετικό λάστιχο!

 

2)Πάντως, από κει και πέρα, πολλά έχουν σχέση με εμπορικά θέματα και όχι με τεχνικά.

Edited by hellenic vanagon
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ για το εμπορικό του θέματος και απόδειξη το Yokohama S-Drive ένα από τα καλύτερα λάστιχα, μου τα βγάζανε χάλια και ότι γλιστράνε πολύ.Μάλιστα λαστιχάς πρότεινε Vredestein.Λες και δεν έχουμε ιδέα απο λάστιχα!Εγώ προτείνω να το φορέσεις αφού σ αρέσει είναι high performance και καινούριας τεχνολογίας και πιστεύω θα τα βγάλει τα λεφτά του

Link to comment
Share on other sites

Με γεια!!

 

Το συγκεκριμένο το κοιτούσα κι εγώ, αλλά τελικά ο λαστιχάς με έπεισε να προτιμήσω το Dunlop Sport Maxx RT για το Γκολφ μου σε διάσταση 205/55/16 και δεν το έχω μετανιώσει.

 

Είμαι σίγουρος ότι θα το ευχαριστηθείς πολύ στις στροφές! Το λάστιχο από τη μέση του πέλματος και έξω είναι σχεδόν μασίφ!!

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Με γεια!!

 

Το συγκεκριμένο το κοιτούσα κι εγώ, αλλά τελικά ο λαστιχάς με έπεισε να προτιμήσω το Dunlop Sport Maxx RT για το Γκολφ μου σε διάσταση 205/55/16 και δεν το έχω μετανιώσει.

 

Είμαι σίγουρος ότι θα το ευχαριστηθείς πολύ στις στροφές! Το λάστιχο από τη μέση του πέλματος και έξω είναι σχεδόν μασίφ!!

1)Eυχαριστώ πολύ!

 

2)Καλοπερπάτητα τα DUNLOP σου!

 

3) Σωστή η παρατήρηση σου! Σε επαρχιακό δρόμο με στροφές, όπου δεν τολμούσα να περάσω με περισσότερα από 80 χλμ/ω, έχω φτάσει τα 100 και φαίνεται πως υπάρχει ακόμα περιθώριο βελτίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Eπίσης, και σε μία προσπάθεια αποφυγής των κοινοτυπιών, ας αναφέρω κάτι που δεν είδα πουθενά να συζητιέται: το λάστιχο, ίσως λόγω της συμπαγούς κατασκευής του χωρίς τακούνια, είναι πολύ καλό...στην άμμο!

 

P4260023_zpsb0cc481b.jpg

 

(Ίσως βέβαια αυτό να επιδρά αρνητικά σε λάσπη/χιόνι).

 

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι αναβάθμιση ελαστικών και ειμαι ανάμεσα στα adrenalin και στα pzero nero. Για τα pzero εχω ακούσει πολλά. Λίγα όμως εχω ακούσει για τα adrenalin.

Φίλε "hellenic vanagon" μιας και εχουμε και το " ίδιο " αυτοκίνητο και εχεις δοκιμάσει τα συγκεκριμένα ελαστικά θα ήθελα την γνώμη σου. Εννοειται και όποιος άλλος τα εχει δοκιμάσει ας πει την γνώμη του. Με ενδιαφέρει κυρίως η απόδοση στις στροφές, στο φρενάρισμα και το σπινιάρισμα, ΠΑΝΤΑ σε στεγνό έδαφος! Στο βρεγμένο δεν με ενδιαφέρει και ιδιαίτερα γιατί δεν το πολυ βγάζω και αν τύχει πηγαίνω σαν την κότα....

 
Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

 

Σκέφτομαι αναβάθμιση ελαστικών και ειμαι ανάμεσα στα adrenalin και στα pzero nero. Για τα pzero εχω ακούσει πολλά. Λίγα όμως εχω ακούσει για τα adrenalin.

Φίλε "hellenic vanagon" μιας και εχουμε και το " ίδιο " αυτοκίνητο και εχεις δοκιμάσει τα συγκεκριμένα ελαστικά θα ήθελα την γνώμη σου. Εννοειται και όποιος άλλος τα εχει δοκιμάσει ας πει την γνώμη του. Με ενδιαφέρει κυρίως η απόδοση στις στροφές, στο φρενάρισμα και το σπινιάρισμα, ΠΑΝΤΑ σε στεγνό έδαφος! Στο βρεγμένο δεν με ενδιαφέρει και ιδιαίτερα γιατί δεν το πολυ βγάζω και αν τύχει πηγαίνω σαν την κότα....

 

 

Είναι πολύ νωρίς για να πω.

 

Από την τοποθέτηση τους έχουν περάσει 15 μήνες και έχουν κάνει 10.000 χλμ..

 

Τέλος πάντων, έως τώρα, είναι άψογα.

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι πως και γω θα τα σκεφτομουν τα αντρεναλιν....αν δεν υπηρχαν τα εσ πι σπορτ μαξ

 

 

edit:ο τιτλος ειναι ολοσωστος?μηπως ειναι 205/55/16 το σωστο?

Edited by dubbeR_xronis
Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

η αληθεια ειναι πως και γω θα τα σκεφτομουν τα αντρεναλιν....αν δεν υπηρχαν τα εσ πι σπορτ μαξ

 

 

edit:ο τιτλος ειναι ολοσωστος?μηπως ειναι 205/55/16 το σωστο?

205 55 15 είναι για τις "μαμίσιες" ζάντες της Passatitsas.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραία! Για να δούμε... Αν τα βρω σε καλή τιμή ίσως τα πάρω.

Κοιτάζοντας για το passat στο πινακάκι που εχει μεσα στο ντουλαπάκι του συνοδηγού είδα πως σε 15" δείχνει 195/55/15 84V  και 205/50/15 85V

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Πολυ ωραία! Για να δούμε... Αν τα βρω σε καλή τιμή ίσως τα πάρω.

Κοιτάζοντας για το passat στο πινακάκι που εχει μεσα στο ντουλαπάκι του συνοδηγού είδα πως σε 15" δείχνει 195/55/15 84V  και 205/50/15 85V

Αυτές που δίνεις, είναι σωστά,  οι επίσημες τιμές του κατασκευαστή.

 

Είδα όμως ότι με τόσο χαμηλό προφίλ, στραβώνουν οι ζάντες, και έτσι πέρασα σειρά 55, αν και ο κατασκευαστής, για το b3, δεν το εγκρίνει.

 

Πάντως, το 5% που "κερδίζουν" όλα τα κοντέρ, σχεδόν,  μηδενίζεται.

 

Επίσης, δείχνει πολύ πιο ωραίο, υποκειμενικά.

Link to comment
Share on other sites

Αισίως,7000χλμ με τα 002,φορεμένα στο 3άρι(υπενθυμίζω πως φοράω KW v2) σε 205/55/16.....εν ολίγοις:εξαιρετικό σε όλους τους τομείς!!!!

  υγ.με εξέπληξε,το πόσο καλά είναι στη βροχή..είτε σε ταξίδι,είτε μέσα στη πόλη με λιμνάζοντα νερά......Από τα κορυφαία ελαστικά εκεί έξω!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.