Jump to content
bgiano

Θορυβος Clima Golf6

Recommended Posts

Εχω ένα 6αρι 122ps highline  είχα παει ενα πολύ χαλαρό ταξιδάκι εξ.θερμοκρασία βαθμοί και για μια στιγμή με το clima on στους βαθμούς auto με α/c και με πολύ χαλαρό ρυθμό ακουγόταν ένας περίεργος θόρυβος όταν πατούσα γκάζι ή κατέβασα ταχύτητα σαν βουητό από μπροστά,ο οποίος εξαφανιζότανε μόλις πάταγα off στο clima ή έκλεινα το a/c.Έχει κανείς υπόψη τι μπορεί να είναι και αν θα είναι πολύ κοστοβόρο(στο αυτοκίνητο  γράφει ότι θέλει σέρβις μόλις ξεκινάς,τελείωσε ένας χρόνος, αλλά θέλω ακόμη 4.000km και είπα να α εξαντλήσω μια κοι μου είπαν ότι και μετά πό 2μήνες να κάνω δεν πειράζει).Περιμένω γνώμες παρακαλώ και σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

δυο πραγματα μπορη να ακουγεσ η το βεντηλατερ το οποιο λογο ανοδοσ τησ θερμοκρασιασ πηρε η γρηγορη σκαλα η το κομπρεσερ του AC κανει θορηβο.

Ναι μα ήμουν σε πορεία και δεν το έχω ξανακόύσει το βουητό λέτε να θέλει κάτι που προαναφέρατε αντικατάσταση ή είναι κάτι φυσιολογικό?Πως θα το καταλάβω??

Link to comment
Share on other sites

εαν ητανε απο το βεντηλατερ και ανεβασε λογο εξοτερηκισ θερμοκρασιασ η υψιλη πιεση του αc kati to oποιο ειναι φισιολογικο δεν χρειαζετε κατι αλλαγη ειναι νορμαλ.εαν ωμοσ ειναι απο το κομπρεσερ μαλον θελει αλλαγη οχι κατι το αμεσο ωμοσ και μην ανχονεσαι.εαν το ξανακουσησ το κατεβα ανοιξε το καπο και δεσ εαν τα βεντηλατερ δουλευουν δυνατα.εαν το δησ αυτο ησαι νορμαλ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα 6αρι 122ps highline  είχα παει ενα πολύ χαλαρό ταξιδάκι εξ.θερμοκρασία βαθμοί και για μια στιγμή με το clima on στους βαθμούς auto με α/c και με πολύ χαλαρό ρυθμό ακουγόταν ένας περίεργος θόρυβος όταν πατούσα γκάζι ή κατέβασα ταχύτητα σαν βουητό από μπροστά,ο οποίος εξαφανιζότανε μόλις πάταγα off στο clima ή έκλεινα το a/c.Έχει κανείς υπόψη τι μπορεί να είναι και αν θα είναι πολύ κοστοβόρο(στο αυτοκίνητο  γράφει ότι θέλει σέρβις μόλις ξεκινάς,τελείωσε ένας χρόνος, αλλά θέλω ακόμη 4.000km και είπα να α εξαντλήσω μια κοι μου είπαν ότι και μετά πό 2μήνες να κάνω δεν πειράζει).Περιμένω γνώμες παρακαλώ και σας ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Το ίδιο σύμπτωμα έχω κι εγώ αλλά μόνο στο ρελαντί και μέχρι περίπου τα 60 χλμ/ωρα. Οσο πατάς γκάζι τόσο περισσότερο συντονίζει, από τα 60+ δεν ακούγεται τίποτα. OFF ο κλιματισμός? OFF και ο θόρυβος. Μετά από ελεγχο η αντιπροσωπεία αποφάνθηκε: Αλλαγή compressor AC, ψυγείου AC και σωληνώσεων (!). Το πρόβλημα είναι ο κομπρεσσορ απ’ ότι κατάλαβα αλλά λόγω διαρροής που είχα σε φρεον μια εβδομάδα πριν, πήγαμε σε ολική αλλαγή. next week τα αποτελέσματα... 

Link to comment
Share on other sites

Πηγα αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι είναι το κομπρεσέρ από το κλιματιστικό κόστος:650Ευρώ.Επειδή με είχαν πάρει από μία εταιρεία για ανανέωση εγγύησης για χρόνο 265 Ευρώ λέω να προβώ και να κάνω την αλλαγή εντός εγγύησης.΄Αλλες λύσεις είναι να βρω από κανένα τρακαρισμένο ή να πάω εκτός αντιπροσωπείας και με κανά 350 Ευρώ να το βάλω.Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι έπρεπε να κάνω σέρβις πριν κανένα μήνα και δεν πιστεύω να παίξει ρόλο αυτό στην αντικατάσταση του ανταλλακτικού βάσει εγγύησης.Εσείς τι προτείνετε??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο εμενα. Το σκ που μας περασε αρχισε και το δικο μου clima να μου κανει καποια περιεργα.

1ον.Αρχικα εχει σιγουρα πεσει η αποδοση του ξαφνικα και εξηγω. στους 22 ενω παγωνα, απο την 1η μερα που το εχω,

απο το σκ ξεκινησε να εχει μειωμενη αποδοση και πρεπει να το κατεβασω κατω απο 20 για να βγαλει την ιδια ψυξη.

2ον.εχω την εντυπωση οτι σε χαμηλη ταχυτητα, δηλαδη 30km, ακουσα κι εγω ενα περιεργο τραχυ θορυβο απο τον χωρο της μηχανης και συγκεκριμενα με το clima στο ON.

3ον.παρατηρησα πως καποιες φορες κολλαει η λειτουργια του κουμπιου της ανακυκλωσης του αερα. Δηλαδη ενω πατωντας το διαδοχικα 3 φορες, εχουμε αντιστοιχα -μονιμη ανακυκλωση-

αυτοματη ανακυκλωση-εξωτερικος αερας (δηλαδη σβηστο λαμπακι), τελικα κολλαει και δεν σβηνει στο 3ο πατημα το λαμπακι η αλλες φορες ξαναναβει στις 2 πρωτες θεσεις.

 

Καθότι μεχρι τελος ιουλιου εχω την επεκταση εγγυησης (ευτυχως) σκοπευω να το ψαξω πολυ. Παρασκευη πρωι εκλεισα στο συνεργειο RV.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.