Jump to content
Wisdom

Κιβώτιο Dsg7 Τέλος!

Recommended Posts

Γιώργο, ταπεινή μου πάντα άποψη να το προσέξεις στο στρώσιμο! Οι δίσκοι σου και μόνο θέλουν καμία 1000άρα χιλιόμετρα για να στρώσουν καλά! Μην ξεχνάς άλλωστε οτι έχεις νέο σύστημα μετάδοσης που κουμπώνει σε "φορεμένο" βολάν και επομένως χρειάζεται καλό δούλεμα για να μην έχεις έντονη φθορά και μέχρι όλα να "φωλιάσουν" όπως πρέπει.

 

Και για το σαζμάν, από παλιά πάντα μου έλεγαν ότι το πραγματικό στρώσιμο δεν ειναι τόσο για το μοτέρ, όσο για το κιβώτιο ταχυτήτων... όπου και παλι λογικό αν αναλογιστείς ότι μιλάμε για παρα πολλά γραναζάκια, φουρκετάκια κτλ κτλ κτλ τα οποία πρέπει να δουλευτούν μεταξύ τους.

 

Εγώ τουλάχιστον για τα πρώτα 1000χλμ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ, θα το πρόσεχα παρα πολύ το αυτοκίνητο ;)

Link to comment
Share on other sites

Paideia antimetopizo probleima sto polo to gti me to dsg Peoria thl Kai mou rip an 2000€ 2200€ ydrabliki plaketa sazman mou eipan!h gnomh sas?????!

Paideia antimetopizo probleima sto polo to gti me to dsg Peoria thl Kai mou rip an 2000€ 2200€ ydrabliki plaketa sazman mou eipan!h gnomh sas?????!

Link to comment
Share on other sites

On 23/5/2013 at 9:17 ΠΜ, yositosi said:

Γιώργο να ξερεις ότι τους άφησες πολύ χαλαρά επί του θέματος. Σύμφωνα με νομοθεσία της Ε.Ε. ειναι υποχρεωτική η διατήρηση ΠΛΗΡΟΥΣ παρακαταθήκης ανταλλακτικών από τον επίσημο αντιπρόσωπο για οτιδήποτε εισάγει για διάρκεια ελάχιστη 10 ετών από την ημερομηνία διακοπής παραγωγής του εν λόγω προιόντος! Επομένως ήταν υποχρεωμένοι να έχουν ανταλλακτικό διαθέσιμο, ή στη χειρότερη περίπτωση να σου παρέχουν ανταλλακτικό άμεσα και εντός ολίγων ημερών (αερομεταφορά δηλαδή).

Αυτό που λες φίλε Σίμο . 

 

υπαρχει κάπου γραπτώς και επίσημα??? θα με ενδιέφερε να σου πω την αληθεια αυτή η λεπτομέρεια.

 

    

Link to comment
Share on other sites

On 5/13/2013 at 7:03 PM, the_winner said:

Οι συμβουλοι σερβις στην πλειοψηφία ειναι άσχετοι και ξέρουν λιγοτερα και απο εμας ! Με τους αρχιμηχανικους να μιλάτε του συνεργείου αν θελετε οντως να μάθετε .

Όλοι λένε το 7αρι ειναι ξηρό, δεν εχει λάδι, δεν γινονται αλλαγες κλπ σορρυ κιολας αλλα ειναι ΜΠΟΥΡΔΕΣ!

Ας το ξαναπω, το 7αρι εχει 1.7L βαλβολινης καθαρά για λίπανση του κιβωτιου (δεν γινεται κιβωτιο χωρις λυπανση) , την ιδια ποσοτητα βαλβολινης σχεδόν παίρνει και το 6ταχυτο χειροκινητο του group(αυτο γιατι δεν το λέμε ξηρό?) . Έχει επίσης 1l υδραυλικου υγρού (οπως αυτό στο τιμονι) που το διαχειριζεται το mechatronic και μεσω βαλβιδών και εμβόλων ελεγχει το συμπλεκτη και τις αλλαγες . Το mechatronic συνηθως χαλαει γιατι περνάει στην πλακετα το υδραυλικο υγρο .

Το μόνο ξηρό μερος ειναι ο συμπλέκτης στο 7αρι DSG όπως και ενα χειροκινητο σασμαν με δισκοπλατο(Αυτα γιατι δεν τα λεμε ξηρα?). Βασικα το 7αρι DSG εχει παραααα πολλες ομοι

Οι VW οντως δενπροτείνει αλλαγη ουτε βαλβολινης ούτε υδραυλικου υγρου, αλλα οχι οτι δεν γινεται να βγουν και να μπουν καινούργια αλλα ουτε οτι δεν εχουν και ειναι ''ξερα΄΄(χαχαχαα)

ΑΛΛΑ Η VW ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΑΛΛΑΓΗ ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΑ! Αλλα ολοι τις αλλαζουν γιατι ειναι κατι εύκολο!

Ε και στα DSG7 αλλάζει .

Παρτε ενα PDF που έφτιαξα για την αλλαγή βαλβολίνης στο 7αρι DSG

https://docs.google.com/file/d/0B4ZtcmOPPBCOdDdyWFFLZjl5QTg/edit

καλησπέρα!

Γνωρίζω οτι το post είναι παλιό αλλά το θέμα είναι επίκαιρο.

Η ερώτηση μου είναι πως και πότε πρέπει να γίνεται η συντήρηση του dsg7 ξηρού συμπλέκτη και ποιός μπορεί να την κάνει?

Ρώτησα 2 διαφορετικά εξουσιοδοτημένα και ξεροκατάπιναν.Τέλος μου είπαν κατηγορηματικά  οτι δεν χρειάζεται καμία συντήρηση το dsg7.

 

Link to comment
Share on other sites

On 19/11/2019 at 6:23 ΜΜ, Derv_7 said:

καλησπέρα!

Γνωρίζω οτι το post είναι παλιό αλλά το θέμα είναι επίκαιρο.

Η ερώτηση μου είναι πως και πότε πρέπει να γίνεται η συντήρηση του dsg7 ξηρού συμπλέκτη και ποιός μπορεί να την κάνει?

Ρώτησα 2 διαφορετικά εξουσιοδοτημένα και ξεροκατάπιναν.Τέλος μου είπαν κατηγορηματικά  οτι δεν χρειάζεται καμία συντήρηση το dsg7.

 

 

Για καλό και κακό μια αλλαγη όσο να ειναι καλό θα κάνει και όχι κακό :wink:  

 

για να πάρεις μια ιδέα ρίξε μια ματιά εδώ 

 

 

 

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.