Jump to content
2310dimitris1

Πρόβλημα Στο Auto Hold

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω ένα πρόβλημα με το Auto Hold και θέλω να το μοιραστώ μαζί σας και περιμένω τις απόψεις σας. Συγκεκριμένα όταν το ενεργοποιώ κάποιες φορές όταν πάω να ξεκινήσω και αφού είναι ενεργοποιημένο οι πίσω δαγκάνες δεν αφήνουν τους πίσω τροχούς να ξεκινήσουν, το αυτοκίνητο δηλαδή είναι φρεναρισμένο και δεν ξεκινάει. Κάποια βλάβη στον εγκέφαλο δε μου βγάζει το αυτοκίνητο μετά από έλεγχο με Vag-om. Στην αντιπροσωπεία που πήγα δεν μπορούν να καταλάβουν από τι είναι. Οι ενέργειες που έχω κάνει εγώ είναι οι εξής: 1. Άλλαξα τον διακόπτη χειροφρένου και κάνει πάλι τα ίδια, 2. Άλλαξα τον διακόπτη Auto Hold και παρουσιάζει πάλι τα ίδια. Μήπως έχει τύχει σε κάποιον από εσάς; Και αν ναι θα σας παρακαλούσα να με ενημερώσετε γιατί δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

οταν ενεργοποιεις το auto hold και σταματας αν δεν φορας ζωνη ασφαλειας καταλαβαινει οτι σταματας τελειως και ενεργοποιειτε αυτοματα το χειροφρενο.. οπως επισης οταν εχεις χειροφρενο και πας να ξεκινησεις και δεν φορας ζωνη αν ξεχασεις να το κατεβασεις δεν ξεκιναει, μενει σηκωμενο το χειροφρενο. ενω αν το ξεχασεις σηκωμενο και προσπαθησεις να ξεκινησεις αλλα φορωντας ζωνη τοτε απενεργοποιητε αυτοματα

Link to comment
Share on other sites

μαλλον τον batman59 ρωτας αλλα θα απαντησω και γω. δεν ξερω σιγουρα αλλα πιστευω οτι το auto hold μονο με ηλεκτρικο χειροφρενο συμβαδιζει

Link to comment
Share on other sites

σωστα εγω δεν εχω ακουσει παντως να μπλοκαρουν οι τροχοι ενω ειναι λυμενο το ηλεκτρονικο φρενο η μηπως δεν το εχει λυμενο

Link to comment
Share on other sites

Θα επανέρθω στο θέμα του Auto Hold. Βάζουμε σε λειτουργία τον κινητήρα, φοράμε την ζώνη ασφαλείας και ενεργοποιούμε το Auto Hold. Βάζουμε ταχύτητα και ξεκινάμε. Το αυτοκίνητο ξεκινάει κανονικά. Όταν φρενάρουμε το αυτοκίνητο και σταματήσει εντελώς ενώ είναι ήδη ενεργοποιημένο το Auto Hold και πάμε να ξεκινήσουμε ξανά, το αυτοκίνητο δεν ξεκινάει (το ηλεκτρόφρενο δεν είναι ενεργοποιημένο). Δηλαδή οι πίσω δαγκάνες δεν αφήνουν τους δίσκους για να ξεκινήσει το αυτοκίνητο. Ελπίζω να κάλυψα κάθε απορία σας.

Link to comment
Share on other sites

Θα επανέρθω στο θέμα του Auto Hold. Βάζουμε σε λειτουργία τον κινητήρα, φοράμε την ζώνη ασφαλείας και ενεργοποιούμε το Auto Hold. Βάζουμε ταχύτητα και ξεκινάμε. Το αυτοκίνητο ξεκινάει κανονικά. Όταν φρενάρουμε το αυτοκίνητο και σταματήσει εντελώς ενώ είναι ήδη ενεργοποιημένο το Auto Hold και πάμε να ξεκινήσουμε ξανά, το αυτοκίνητο δεν ξεκινάει (το ηλεκτρόφρενο δεν είναι ενεργοποιημένο). Δηλαδή οι πίσω δαγκάνες δεν αφήνουν τους δίσκους για να ξεκινήσει το αυτοκίνητο. Ελπίζω να κάλυψα κάθε απορία σας.

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχε ένας φίλος της παρέας εδώ στη Θεσσαλονίκη. Αν θυμάμαι καλά, το πρόβλημα ήταν στο κουμπί του χειροφρένου (ξέρω ότι δεν το πειράζεις αυτό, αλλά η εντολή μάλλον περνάει από εκεί). Το άλλαξε και όλα καλά. Αν θυμάμαι καλά, αγορά καινούργιο από το ebay, κάπου στα 20€.

 

Ο Professor μπορεί να σου το επιβεβαιώσει, αφού νομίζω ο ίδιος άλλαξε το κουμπί σε αυτόν τον φίλο που σου λέω...

Edited by Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχε ένας φίλος της παρέας εδώ στη Θεσσαλονίκη. Αν θυμάμαι καλά, το πρόβλημα ήταν στο κουμπί του χειροφρένου (ξέρω ότι δεν το πειράζεις αυτό, αλλά η εντολή μάλλον περνάει από εκεί). Το άλλαξε και όλα καλά. Αν θυμάμαι καλά, αγορά καινούργιο από το ebay, κάπου στα 20€.

Ο Professor μπορεί να σου το επιβεβαιώσει, αφού νομίζω ο ίδιος άλλαξε το κουμπί σε αυτόν τον φίλο που σου λέω...

Xαχαχαχααχα Νίκο έχεις χάσει επεισόδια.....

Ο φίλος που λες και ο batman59 είναι το ίδιο πρόσωπο.Παρά την αντικατάσταση του κουμπιού το πρόβλημα επιμένει.Υπάρχει υποψία για πρόβλημα στον εγκέφαλο ή στις πίσω ηλεκτρομαγνητικές δαγκάνες.

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Εχει γίνει μήπως πισω αλλαγή στα τακάκια σε κάποια φάση? Από όσο θυμάμαι νομίζω ότι μπορει να γίνει ξανά "βασική ρύθμιση"... Κάπου είχα ακουσει οτι ειχε "φάει κόλλημα το λογισμικό" και έτσι επανήλθε!

 

Αλλιώς μαλλον αυτό που λέει ο professor ειναι :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ένα πρόβλημα με το Auto Hold και θέλω να το μοιραστώ μαζί σας και περιμένω τις απόψεις σας. Συγκεκριμένα όταν το ενεργοποιώ κάποιες φορές όταν πάω να ξεκινήσω και αφού είναι ενεργοποιημένο οι πίσω δαγκάνες δεν αφήνουν τους πίσω τροχούς να ξεκινήσουν, το αυτοκίνητο δηλαδή είναι φρεναρισμένο και δεν ξεκινάει. Κάποια βλάβη στον εγκέφαλο δε μου βγάζει το αυτοκίνητο μετά από έλεγχο με Vag-om. Στην αντιπροσωπεία που πήγα δεν μπορούν να καταλάβουν από τι είναι. Οι ενέργειες που έχω κάνει εγώ είναι οι εξής: 1. Άλλαξα τον διακόπτη χειροφρένου και κάνει πάλι τα ίδια, 2. Άλλαξα τον διακόπτη Auto Hold και παρουσιάζει πάλι τα ίδια. Μήπως έχει τύχει σε κάποιον από εσάς; Και αν ναι θα σας παρακαλούσα να με ενημερώσετε γιατί δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Ευχαριστώ.
Καλησπέρα σας.

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω και με το δικό μου golf. Ενώ έχω φορέσει την ζώνη έχω ανάψει τον κινητήρα και απενεργοποιω το χειρόφρενο, δεν με αφήνει να ξεκινήσω. Σαν να έχω χειρόφρενο. Μήπως βρήκες καμιά λύση εσύ;

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων

Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το αυτοκίνητο σε σημείο που να είναι ίσιο. Τακάρισε εμπρός και πίσω στους μπροστινούς τροχούς. Σήκωσε το αυτοκίνητο πίσω. Πρέπει να πηγαίνουν φίσες στις πίσω δαγκάνες των φρένων. Αν ναι, αφαίρεσε της φίσες. Κατέβασε το αυτοκίνητο και δοκίμασε να δεις αν κινείται. Αν κινείται πας στο συνεργείο και ο Θέος βοηθός να μην υπάρχει ζημιά και να είναι κάτι τυχαίο!!

 

Υ.Γ Τις φίσες πρόσεξε μην πάθουν ζημιά. Σταθεροποιησέτες με δεματικά. 

Edited by tsikis007
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ενεργοποιημενες οι πισω δαγκανες, και να βγαλει τα φις απο τις δαγκανες δεν θα αλλαξει κατι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απ ότι εχω καταλάβει απο τον τρόπο λειτουργίας του δικού μου για να καταλάβει το σύστημα οτι θέλεις να ξεκινήσεις και να απελευθερώσει τα φρένα χρησιμοποιεί διάφορες πληροφορίες.

Το πάτημα του γκαζιού (ίσως και σε σχέση με το φορτίο που αναγνωρίζει στον κινητήρα) αλλα και το άν έχεις αφήσει τον συμπλέκτη.

Τώρα, πώς θα καταλάβεις άν ο διακόπτης στο πεντάλ του συμπλέκτη λειτουργεί σωστά?

Δεν έχω κοιτάξει για το συγκεκριμένο θέμα αλλα είμαι σίγουρος πως με το VCDS και κάπου στα measuring values θα μπορέσεις να δείς το status να αλλάζει όταν πατάς και αφήνεις τον συμπλέκτη.

 

Αν έχεις cruise control μπορείς νομίζω επίσης να το διαπιστώσεις άν ενω κινείσαι με τον cruise control ενεργοποιημένο και πατήσεις τον συμπλέκτη. Θα πρέπει να απενεργοποιήσει το cruise control όπως και όταν πατάς το φρένο.

Αν θυμηθώ θα το δοκιμάσω το βραδάκι μήπως και η συμπεριφορά είναι διαφορετική απο όπως το σκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχε χαλάσει ο αισθητήρας του συμπλεκτη δεν θα μπορούσε καν να πάρει μπρος το αυτοκίνητο, αφού πρέπει να αναγνωρίσει ότι είναι πατημένος για να πάρει μπρος.

Link to comment
Share on other sites

On 12/5/2013 at 10:19 ΜΜ, 2310dimitris1 said:

Καλησπέρα, έχω ένα πρόβλημα με το Auto Hold και θέλω να το μοιραστώ μαζί σας και περιμένω τις απόψεις σας. Συγκεκριμένα όταν το ενεργοποιώ κάποιες φορές όταν πάω να ξεκινήσω και αφού είναι ενεργοποιημένο οι πίσω δαγκάνες δεν αφήνουν τους πίσω τροχούς να ξεκινήσουν, το αυτοκίνητο δηλαδή είναι φρεναρισμένο και δεν ξεκινάει. Κάποια βλάβη στον εγκέφαλο δε μου βγάζει το αυτοκίνητο μετά από έλεγχο με Vag-om. Στην αντιπροσωπεία που πήγα δεν μπορούν να καταλάβουν από τι είναι. Οι ενέργειες που έχω κάνει εγώ είναι οι εξής: 1. Άλλαξα τον διακόπτη χειροφρένου και κάνει πάλι τα ίδια, 2. Άλλαξα τον διακόπτη Auto Hold και παρουσιάζει πάλι τα ίδια. Μήπως έχει τύχει σε κάποιον από εσάς; Και αν ναι θα σας παρακαλούσα να με ενημερώσετε γιατί δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Ευχαριστώ.

Καλησπέρα και από εμένα. Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ. Λύθηκε όμως όταν πήγα στην αντιπροσωπεία και απλά πέρασαν τις ενημερώσεις. Τώρα είναι οκ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.