Jump to content
stavros geoldasis

Ερωτηση Για Φρενα

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια εχει ενα ξαδερφος μου τα φρενα απο το audi a3 1.8tsi 312 χιλιοστα δισκο ειναι ολοκαινουρια δαγκανες δισκοι τακακια σωληνακια και θελω να τα παρω για το passat να ολοκληρωθει το θεμα ασφαλειας ταιριαζουν η θελουν αποστατες οι δαγκανες για να μπουν στο ακρο? και μια αλλη ερωτηση θελω να βαλω λαστιχα αλλα θελω να βαλω πιο στενα για τεντωσουν πανω στη ζαντα η ζαντες ειναι 7αρες στο φαρδος τωρα εχω 205/55 τι διασταση πρεπει να βαλω για να ειναι τεντωμενα και να μη χαλασει το βημα ? ευχαριστω !!!

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα χρειαστεις αποστατες...απο την στιγμη που αλλαζεις διαμετρο δισκου...πρεπει να δεις επισης τι αποστατη θα χρειαστεις γιατι καμια φορα θελουν να φτιαξεις σε μηχανουργειο εαν δεν υπαρχουν ετοιμοι...δες και το μουαγιε εαν σε παιρνει για τετοια αλλαγη...τωρα για το tyre streching δεν το συνηστω για ελληνικους δρομους...θα στραβωσουν γρηγορα τα λαστιχα ηδη καμια φορα λεμε να βαλουμε μεγαλες ζαντες και το σκεφτομαστε ποσο μαλλον για tyre streching που θα εχεις 2 λογους να καταπονουν το λαστιχο...

Link to comment
Share on other sites

Τα φρενα ειναι κομπλε με δαγκανες δν θα αλλαξω μονο δισκο απλα δν ξερω αν βιδωνουν στο ακρο οσο για τα λαστιχα θελω οπωςδηποτε να κανω αυτη την αλλαγη γιατι ειμαι του στριψιματος και δν θελω να χορευει το αμαξι πανω στα λαστιχα μου τη σπαει και σε μερικες στροφες το χανω.

Link to comment
Share on other sites

Τα φρενα ειναι κομπλε με δαγκανες δν θα αλλαξω μονο δισκο απλα δν ξερω αν βιδωνουν στο ακρο οσο για τα λαστιχα θελω οπωςδηποτε να κανω αυτη την αλλαγη γιατι ειμαι του στριψιματος και δν θελω να χορευει το αμαξι πανω στα λαστιχα μου τη σπαει και σε μερικες στροφες το χανω.

Για να βιδωσουν στο ακρο θα χρειαστεις αποστατες δαγκανας για να μεγαλωσεις την αποσταση απο το κεντρο και να μπορεις να βαλεις μεγαλυτερο διαμετρημα δισκου...

 

στα αριστερα φαινονται οι αποστατες στην φωτο που σου παραθετω...

VW%20forge%20big%20brake%20kit%20T5.jpg

 

Για το στριψιμο που λες καλυτερα να προτιμησεις μικροτερο προφιλ και φαρδυτερο λαστιχο και οχι τεντωμενο λαστιχο το tyre streching δεν προτεινετε για τετοια χρηση επ ουδενι ειναι μονο για show και τιποτα αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω αδερφε για τις πληροφοριες οσο για τα λαστιχα θα το συζητησω με τον λαστιχα μου αλλα μαλλον για tyre streching θα παω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.