Jump to content
Koumparos

Πόσα Τέτοια Κυκλοφορούν Στο Δρόμο ?

Recommended Posts

Ωραία, ας ρωτήσω κι εγώ τον πόνο μου σχετικά με τα ελαστικά.

 

Σκέφτομαι από Σεπτέμβριο - Οκτώβριο να αλλάξω τα λάστιχα στο αυτοκίνητο (θυμίζω Skoda Roomster 1.Tsi 105Hp) και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Οι ζάντες μου είναι σιδερένιες με διάσταση 195/55/15. Τα λάστιχα μου είναι τα πρώτης εφαρμογής από το εργοστάσιο Continental Premium Contct 2 και ήταν υπέροχα μέχρι τις 28.000 χλμ. Από εκεί και μετά άρχισαν να δείχνουν σημάδια κόπωσης.

 

Τώρα εχω 41.650 χλμ και δυστυχώς στα πέλματά μου εμφανίστηκαν σημάδια "σαπουνιάσματος" μιας και γέμισαν με πολλές μικρές ή μεγαλύτερες φολίδες (λέπια) τα οποία αν τα σηκώσω με το νύχι σκάβουν το ελαστικό, αλλά και στο σημείο ένωσης πέλματος - πλαϊνού έκαναν την εμφάνιση τους ρωγμές διάβρωσης, ευτυχώς όχι βαθιές. Οπότε εικάζω δεν θα έχω θέμα μέχρι το φθινόπωρο. Ο δείκτης πέλματος δεν εφάπτεται ακόμη με τις αυλακώσεις.

 

Σε μια δοκιμή που έκανα να στρίψω σφιχτά με 60 Km/h σε γνωστό μου σημείο που ποτέ δεν είχα πρόβλημα, πήρα διαδοχικά μια υποστροφή, μια υπερστροφή και διορθώνοντας την τελευταία μια πλαγιολίσθηση. Λαμπρή η αντίδραση από το "παγωτατζίδικο" που χωρίς ESP / ECS αντίδρασε πολύ προοδευτικά.

 

Επίσης να πω ότι ζω επαρχία και η τιμή που έγραψε ο Passatoukos είναι πολύ μακρινή. Σας λέω ότι έχω διαβάσει πολλά από τα θέματα περί ελαστικών τόσο εδώ όσο κι αλλού, αλλά δυστυχώς πλέον τα οικονομικά μας είναι τραγικά και δεν είναι η καλύτερη στιγμή για πειραματισμούς.

 

Λαμβάνοντας υπόψιν την παραξενιά μου να μην θέλω να αλλάξω διάσταση, την ήπια οδήγηση μου που δεν υπερβαίνει τα 130 Km/h στην Εγνατία, μιας και κουβαλώ και δυο παιδιά στα πίσω καθισματάκια, αλλά και το γεγονός ότι η Skoda ΔΕΝ επιτρέπει τη χρήση αλυσίδων στη διάσταση αυτή, θα ήθελά τις προτάσεις σας. Ειδικότερα από τον ειδικό επί του θέματος, αλλά όχι μόνο,  θα ήθελα και την άποψη σας για τα Nokian WR G2.

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

Τα WR G2 πρέπει να τα ξεχάσεις

Είναι καθαρά χειμερινά λάστιχα, τα οποία είναι ακατάλληλα για χρήση τους καλοκαιρινούς μήνες

Τα χειμερινά λάστιχα πρέπει να αλλάζονται και να αποθηκεύονται όταν οι θερμοκρασίες αρχίζουν να ανεβαίνουν. Γλιστράνε περισσότερο στην ζεστή άσφαλτο και φθείρονται υπέρμετρα. Αν τα 'ξεχάσουμε' στο αυτοκίνητο για ένα Ελληνικό καλοκαίρι, το πιθανότερο τον χειμώνα να αναγκαστούμε να τα πετάξουμε από την φθορά και την γήρανση του πέλματος.

 

Σε ότι αφορά λάστιχα για τη διάστασή σου,

τα TOYO T1R είναι μια καλή και σχετικά οικονομική λύση

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Ποια είναι η άποψή σου για τα all weather /  all season ελαστικά; Αν προτεινες (που δεν το κόβω από όσο σε έχω διαβάσει σε άλλα θέματα) ποια θα έλεγες;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Ποια είναι η άποψή σου για τα all weather /  all season ελαστικά; Αν προτεινες (που δεν το κόβω από όσο σε έχω διαβάσει σε άλλα θέματα) ποια θα έλεγες;

Summer tyres for the summer

Winter tyres for the winter

That's all :drinks:

 

Τα All weather είναι σαν να θέλεις να φτιάξεις σπετζοφάϊ,

αλλά επειδή δεν έχεις καυτερό χωριάτικο λουκάνικο,

βάζεις Φρανκφούρτης

Μπλιαξξξξ :bad:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα βγαλω το καλοκαιρι,θα μπω πιστα να τα σκισω,και το σεμτεμβριο αλλαζω.

Koumpare τι προτεινεις για αθορυβο ταξιδι,κρατημα για στροφιλικια και μεγαλη αντοχη?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα βγαλω το καλοκαιρι,θα μπω πιστα να τα σκισω,και το σεμτεμβριο αλλαζω.

Koumpare τι προτεινεις για αθορυβο ταξιδι,κρατημα για στροφιλικια και μεγαλη αντοχη?

Βάλε DUNLOP SPORT BLURESPONSE αγαπητέ Passatouko

Είναι απίστευτα

Θα με θυμηθείς

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί δεν βρίσκω τέτοιες τιμές την επαρχία μου μέσα;

Τι τιμές βρίσκεις stratosg ?

Link to comment
Share on other sites

Στην καλύτερη 320 για 195/55/15 και στη χειρότερη 430 για michelin pilot sport (3 αν δεν με απατά η μνήμη μου)

 

360 για Pirelli P6

340 για τα Nokian

...

Link to comment
Share on other sites

Στην καλύτερη 320 για 195/55/15 και στη χειρότερη 430 για michelin pilot sport (3 αν δεν με απατά η μνήμη μου)

 

360 για Pirelli P6

340 για τα Nokian

...

Εντάξει δεν είναι κι άσχημα

320 ποια βρίσκεις ?

Link to comment
Share on other sites

Savva Intensa. Δεν παίζει να τα βάλω όμως.

 

Τώρα στράβωσα. 100 ευρώ είναι πολλά για εμένα σε διαφορά. Δυστυχώς όμως θα την πληρώσω...

 

Πάω να περπατήσω καμιά 10χλμ... Να πάρω αέρα.

 

Αλήθεια λέω...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ... Δυστυχώς!

 

Πάω να περπατήσω. Τα λέμε αργότερα. Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ τα Pirreli p6 στον λαστιχά μου τα βάζω με 250 αν θυμάμαι καλά.

Σε τι διάσταση ακριβώς; Γιατί αν και μόλις γύρισα από τα 10χλμ μου, εσείς θα με κάνετε να το πάθω το εγκεφαλικό. Τελευταία φορά που πήρα αυτά τα λάστιχα σε 195/65/15 για το Octavia που είχα πλήρωσα 360 ευρώ (2009).

Link to comment
Share on other sites

Σε τι διάσταση ακριβώς; Γιατί αν και μόλις γύρισα από τα 10χλμ μου, εσείς θα με κάνετε να το πάθω το εγκεφαλικό. Τελευταία φορά που πήρα αυτά τα λάστιχα σε 195/65/15 για το Octavia που είχα πλήρωσα 360 ευρώ (2009).

Σόρυ αλλά σε είχαν πιάσει κότσο =@8)

Link to comment
Share on other sites

195/65/15 φοραω φίλε.

Πριν κάνα 20ήμερο που πήγα για ζυγοστάμιση τον ρώτησα για τα P6 και μου είπε 260 φαντάζομαι τοποθετημένα.

 

H μικρή μου εμπειρία με τα P6 (6.000km) μου έδειξε ότι στο βρεγμένο κάνουν πατινάζ,στο φρενάρισμα χάνουν,αργούν να ζεσταθούν,σε στροφιλίκια μολις ζεσταθούν καλά δεν ξεκολλάνε,και στο ταξίδι κάνουν θόρυβο).

 

Προσωπικά δεν θα τα ξαναβάλω,θα κοιτάξω για κατι καλύτερο ;)

Link to comment
Share on other sites

Σόρυ αλλά σε είχαν πιάσει κότσο =@8)

 

Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω στα μηνύματα μου. Και τό θέμα είναι ότι δεν είναι μόνο το κατάστημα που έχω επιλέξει να εξυπηρετούμαι, αλλά οι περισσότεροι. Τι να πω!!!

 

195/65/15 φοραω φίλε.

Πριν κάνα 20ήμερο που πήγα για ζυγοστάμιση τον ρώτησα για τα P6 και μου είπε 260 φαντάζομαι τοποθετημένα.

 

H μικρή μου εμπειρία με τα P6 (6.000km) μου έδειξε ότι στο βρεγμένο κάνουν πατινάζ,στο φρενάρισμα χάνουν,αργούν να ζεσταθούν,σε στροφιλίκια μολις ζεσταθούν καλά δεν ξεκολλάνε,και στο ταξίδι κάνουν θόρυβο).

 

Προσωπικά δεν θα τα ξαναβάλω,θα κοιτάξω για κατι καλύτερο ;)

To φαντάστικα ότι έχεις αυτή τη διάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.