Jump to content
Guest hellenic vanagon

Πρόβλημα Σασμάν 5 Ταχυτήτων.

Recommended Posts

Guest hellenic vanagon

Το αυτοκίνητο είναι PASSAT SYNCRO G60.

 

Μετά από 21 χρόνια λειτουργίας και 260.000 χλμ., χωρίς ποτέ να έχουν αλλαχτεί οι βαλβολίνες, αφού έτσι λέει η μαμά, χάλασε το συγχρονιζέ της πέμπτης και η φουρκέτα αλλαγής με αποτέλεσμα να μην δέχεται την πέμπτη ταχύτητα.

 

Η VW αρνείται κατηγορηματικά να το καλύψει στην εγγύηση και μου λέει πως είμαι τρελός!

 

Εγώ λέω πως είναι αυτοί τρελοί και πως δεν θα ξαναγοράσω ποτέ VW! (Κάνει και ένα θόρυβο όταν περνάω πάνω από λακκούβες!).

 

H επισκευή γίνεται χωρίς να κατέβει το σασμάν, (η ο κινητήρας), από ένα πλαϊνό καπάκι.

 

Το κόστος, ανταλλακτικά/εργασία, είναι περίπου 200€!!!!!!

 

Καλά τι αμάξα είναι αυτά!

 

Τους αλήτες!

Edited by hellenic vanagon
Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Ωραίος :drinks:

Προτείνω να το ανεβάσεις και στο http://www.filaki.gr/el/   :air_kiss::crazy:

Μα κατάλαβες...

 

Αγοράζεις ένα αμάξι να εξυπηρετηθείς και δεν κρατάει ούτε 20 χρόνια, (καλά 21), χωρίς προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Μέγα λάθος να μην αλλάζετε βαλβολίνες

Bεβαίως!

 

Με αλλαγή θα είχε κρατήσει τουλάχιστον άλλα είκοσι χρόνια!

 

Αλλά όχι! Θέλουν να αλλάζουμε αυτοκίνητα σαν τα πουκάμισα!

 

(Μεταξύ μας...Πιστεύω πως το κάνουν επίτηδες!).

 

Πάντως, διαβάζω πως, μετά την επισκευή, βάζοντας RED LINE και με όχι περισσότερους από 250 hp, θεωρούνται σίγουρα  άλλα 20 χρόνια, η 250.000 χλμ., απροβλημάτιστης λειτουργίας...

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Ωραίος :drinks:

Προτείνω να το ανεβάσεις και στο http://www.filaki.gr/el/   :air_kiss::crazy:

Mα κατάλαβες...

 

Κτίζανε επί δεκαετίες ένα όνομα και τώρα μιλάνε για αντοχές ολίγων...μηνών.

 

Ανικανότητα; Τυχαίο; Ανώριμη τεχνολογία; (Tότε δεν θα έπρεπε να κυκλοφορεί με πειραματόζωα τους αγοραστές/οπαδούς, "early adopters".). Θα δείξει...

Edited by hellenic vanagon
Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλος θα ειχα παρει ενα δικρανο (τριαινα) και θα ειχα παει εκει με με τους πυρσους να τους καψω μαζι με ολο το χωριο...και βαλτε και ασπρες κουκουλες...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ασε την αντιπροσωπια και πηγαινε φτιαξτο εξω και βαλε και καινουριες βαλβολινες εγω αλλαξα στις 140000 εβαλα castrol 75w-90 πιο ενισχυμενες δουλευα σε συνεργειο φορτηγων λεωφορειων και ειχαν περισεψει 2 λιτρα απο ενα λεωφορειο και τις εβαλα εγω το μονο κακο ειναι οταν εχει πολυ κρυο δν παιρνει καλα τις ταχυτητες αλλα οταν ζεσταθει το σασμαν ειναι ακριβεστετατο και τις παιρνει με το μικρο δαχτυλακι.

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Φιλε ασε την αντιπροσωπια και πηγαινε φτιαξτο εξω και βαλε και καινουριες βαλβολινες εγω αλλαξα στις 140000 εβαλα castrol 75w-90 πιο ενισχυμενες δουλευα σε συνεργειο φορτηγων λεωφορειων και ειχαν περισεψει 2 λιτρα απο ενα λεωφορειο και τις εβαλα εγω το μονο κακο ειναι οταν εχει πολυ κρυο δν παιρνει καλα τις ταχυτητες αλλα οταν ζεσταθει το σασμαν ειναι ακριβεστετατο και τις παιρνει με το μικρο δαχτυλακι.

Συγνώμη αλλά...

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

Μην ασχολεισαι σου λεω δν βγαζεις ακρη.... τι θορυβος ακουγεται οταν περνας πανω απο λακουβες ?

Φίλε μου το post αυτό έχει άλλη κεντρική ιδέα και όχι την υποτιθέμενη δική μου αγανάκτηση για το αυτοκίνητο, που είναι, στην πραγματικότητα, το εντελώς αντίθετο..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ασε την αντιπροσωπια και πηγαινε φτιαξτο εξω και βαλε και καινουριες βαλβολινες εγω αλλαξα στις 140000 εβαλα castrol 75w-90 πιο ενισχυμενες δουλευα σε συνεργειο φορτηγων λεωφορειων και ειχαν περισεψει 2 λιτρα απο ενα λεωφορειο και τις εβαλα εγω το μονο κακο ειναι οταν εχει πολυ κρυο δν παιρνει καλα τις ταχυτητες αλλα οταν ζεσταθει το σασμαν ειναι ακριβεστετατο και τις παιρνει με το μικρο δαχτυλακι.

όταν είναι κρύα το χειμώνα όλα τα σασμάν δυσκολεύονται.Εγώ τις είχα αλλάξει πριν 2 χρόνια περίπου και θα τις αλλάξω το ακλοκαίρι πάλι.Το σασμάν έχει 178.000 και κουμπώνουν με τη σκέψη.Και δεν είναι κ λίγες οι φορές που το "σπάω"!

Link to comment
Share on other sites

Ελα μωρε πες...ειναι κλιν κλον ??? η κλακ κλακ??? γιατι εαν ειναι κλακ κλακ το σασμαν ειπε τωρα στα γεραματα να μαθει κλακετες...αλλιως ειναι μυνημα στο κινητο σου...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το post αυτό έχει άλλη κεντρική ιδέα και όχι την υποτιθέμενη δική μου αγανάκτηση για το αυτοκίνητο, που είναι, στην πραγματικότητα, το εντελώς αντίθετο..

Η VW παλιά ήταν σε θέμα αξιοπιστίας αλεξίσφαιρη,πριν αρχίσει την τυποποιημένη παραγωγή.Μέτα με την ολική εξαγορά της Skoda και της Seat και τις μονάδες που παράγει ετησίως τα έχει σκατώσει εντελώς!

Link to comment
Share on other sites

Guest hellenic vanagon

όταν είναι κρύα το χειμώνα όλα τα σασμάν δυσκολεύονται.Εγώ τις είχα αλλάξει πριν 2 χρόνια περίπου και θα τις αλλάξω το ακλοκαίρι πάλι.Το σασμάν έχει 178.000 και κουμπώνουν με τη σκέψη.Και δεν είναι κ λίγες οι φορές που το "σπάω"!

Eσύ να πας αλλού! (DSG)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι πιστευω οτι για ολα φταιει η μαγνητικη καταιγιδα...και ο Σαμαρας...και ο γειτονας μου που μου κλεβει το ιντερνετ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι πιστευω οτι για ολα φταιει η μαγνητικη καταιγιδα...και ο Σαμαρας...και ο γειτονας μου που μου κλεβει το ιντερνετ...

χαχαχαχχαχααχχααχα.Λιώνω λέμε!

Eσύ να πας αλλού! (DSG)

Καλό! :db:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.