Jump to content
than

Usb Adaptor Και Aux Port Σε Rcd 300

Recommended Posts

Καλημέρα,

Εχω ένα Passat 1.8 tsi (B6, BZB) έχει εγκατεστημένω το RCD 300 (mp3). Ψάχνωντας στο Internet βρήκα τον παρακάτω αντάπτορα.

 

http://www.ebay.com/itm/USB-AUX-Switch-Plug-For-VW-Passat-B6-B7-RCD510-RCD300-3CD-035-249-A-/251273810907?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item3a811613db&vxp=mtr

 

Επειδή η τιμή του είναι πολύ δελεαστική θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις.

 

1. Το έχει κάποιος εγκαταστήσει; δουλεύει σωστά; Αναγνωρίζει τα μενού από USB stick;

2. Στον τίτλο αναφέρει RCD 300+ . Ποιά είναι η διαφορά του RCD 300 με το RCD 300+ ;

3. Σε ποιό μέρος του ταμπλό τοποθετήται ο αντάπλορας;

 

Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μιλάει με το canbus δεν δουλεύει; (Για το τι είναι canbus πρώτη φορά τώρα το έμαθα από σένα και διάβασα λίγο στο ιντερνετ, οπότε υπάρχει περίπτωση κάτι να μην κατάλαβα σωστά) 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αν θέλεις να χειρίζεσαι απο το rcd σου τα τραγουδια κλπ πρεπει το μηχανάκι που θα βάλεις να μιλάει με τον υπολογιστή του αυτοκινητου αλλιώς τιποτα, θα πρέπει να γυρίζεις το τραγουδι απο την φορητή συσκευή για usb δεν το συζητάω. Τον ανταπτορα που έβαλες δεν τον γνωριζω για να σου πω παρ' τον

Link to comment
Share on other sites

OXI.Ο αντάπτορας αυτός είναι απλώς μια προέκταση καλωδίων (το μπεζ βύσμα λογικά είναι το AUX και το άσπρο είναι το USB) είναι μόνο για κάποια νέου τύπου ραδιόφωνα όπως το κινέζικο rcd510 που υποστηρίζουν απευθείας USB. Στο rcd300 δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψει το usb. Μόνο αντάπτορας που εξομοιώνει σιντιέρα, όπως στο λινκ που έβαλε ο Νίκος. Τέτοιο είχα κι εγώ μέχρι που έβαλα το 510 μαζί με το εεργοστασιακό media in.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

@xaros

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Πολύ καλή λύση.

Για επιβεβαίωση. Στο site γράφει: Full control over the music via steering wheel or head unit controls. Είναι έτσι;

Και κάτι ακόμα.Την εγκατάσταση την έκανες ο ίδιος; (είναι τόσο εύκολο όσο φένεται σε κάποια video στο youtube) ή σε κάποιο κατάστημα;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά υποστηρίζει και τα κουμπιά στο τιμόνι αφού δουλεύει σαν σιντιέρα, αν και εγώ δεν έχω πολυλειτουργικό για να σου πω σίγουρα. Εγκατάσταση εννοείται μόνος μου δεν είναι τίποτα. Το μόνο αρνητικό που βρίσκω εγώ είναι ότι δεν βγάζει τους τίτλους από τα τραγούδια, δηλαδή έχω στο usb mp3 κομμάτια με ονόματα με λατινικούς χαρακτήρες αλλά στην οθόνη βγάζει track1 track2.... 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα για έναν φίλο αυτό:

http://www.ebay.co.uk/itm/290893058188?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

 

Όταν έρθει και το δοκιμάσουμε, θα σας πω αν παίζει...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα για έναν φίλο αυτό:

http://www.ebay.co.uk/itm/290893058188?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

 

Όταν έρθει και το δοκιμάσουμε, θα σας πω αν παίζει...

Συνονόματε που θα το συνδέσεις αυτο ξερεις?

Link to comment
Share on other sites

Δείχνει να έχει το καλώδιο "τύπου" εργοστασιακή φίσα, και να κουμπώνει όπως λέει ο πωλητής στο RCD. Αλλά δεν κάτσαμε να το ψάξουμε. Είδαμε το κόστος μικρό και είπαμε να το πάρουμε να παίξουμε... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δείχνει να έχει το καλώδιο "τύπου" εργοστασιακή φίσα, και να κουμπώνει όπως λέει ο πωλητής στο RCD. Αλλά δεν κάτσαμε να το ψάξουμε. Είδαμε το κόστος μικρό και είπαμε να το πάρουμε να παίξουμε... ;)

 

Ειναι συμβατό μονο με τα μηχανήματα που πισω έχουν αυτο το φισάκι πχ RCD510

 

 

rcd300usb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι για τέτοιου είδους αγορές  - παρεμβάσεις θα πρέπει να το ψάχνουμε λίγο περισσότερο γιατί εκτός από το κόστος υπάρχει και η πιθανότητα της φθοράς ή τις ακούσιας βλάβης στο αυτοκίνητο με άγνωστες συνέπειες κάθε φορά.

 

Υ.Γ.       RCD 300 με RDC300+ έχουν διαφορές και ποιές;

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι για τέτοιου είδους αγορές  - παρεμβάσεις θα πρέπει να το ψάχνουμε λίγο περισσότερο γιατί εκτός από το κόστος υπάρχει και η πιθανότητα της φθοράς ή τις ακούσιας βλάβης στο αυτοκίνητο με άγνωστες συνέπειες κάθε φορά.

 

Υ.Γ.       RCD 300 με RDC300+ έχουν διαφορές και ποιές;

Σιγά την παρέμβαση, εδώ έχουμε διαλύσει το μισό αυτοκίνητο :crazy:

 

Δεν υπάρχει RCD300+. Είναι εμπορικό πακέτο της vw, σημαίνει ότι έχουν εγκατασταθεί περισσότερα ηχεία 10 τον αριθμό 2x3+2x2. Τα RCD είναι η ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Rcd 300 υπάρχουν αυτά που υποστηρίζουν και αυτά που δεν υποστηρίζουν cd mp3. Η διαφορά τους είναι ότι αυτό που τα υποστηρίζει το γράφει με ασημένια γράμματα πάνω από το cd. O αντάπτορας που έχω εγώ, είχα παραγγείλει 2 τεμάχια, τον έχω συνδέσει στο δικό μου που υποστηρίζει mp3 και το άλλο σε ένα φιλαράκι μου που είναι χωρίς mp3. Και τα δυο παίζουν πάνω από 2 χρόνια απροβλημάτιστα 

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω βαλει αυτο σε Touran Highline 2008 me RCD 300 mp3

 

http://www.ebay.com/itm/400350188466?item=400350188466&viewitem=&vxp=mtr

 

Καθε φορα που παιζει το μηχανημα και σβησω το αμαξι η τον διακοπτη και ξαναβαλω μπροστα, δεν βλεπει τους φακελους παρα μονο το CD5, στα αλλα λεει NO CD.

Ο μονος τροπος να ξαναδει τους φακελους ειναι να βγαλω το usb stick και να το ξανακουμπωσω. Οποτε με αυτον τον τροπο εκτος απο την ταλαιπωρια χανω και το last position memory. 

Το www.tuning-fanatics-shop.com που το αγορασα μου το εκανε αντικατασταση αλλα και αυτο που μου εστειλε τα ιδια κανει.

Το μαγαζι που μου εκανε την εγκατασταση μου ειπε οτι απο πλευρας εγκαταστασης ειναι ολα ΟΚ, γιατι ειναι plug n play, και το βλεπει σαν cdiera.

Καμια ιδεα ρε παιδια ποιο μπορει να ειναι το προβλημα?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Edited by JazzyK
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω βαλει αυτο σε Touran Highline 2008 me RCD 300 mp3

 

http://www.ebay.com/itm/400350188466?item=400350188466&viewitem=&vxp=mtr

 

Καθε φορα που παιζει το μηχανημα και σβησω το αμαξι η τον διακοπτη και ξαναβαλω μπροστα, δεν βλεπει τους φακελους παρα μονο το CD5, στα αλλα λεει NO CD.

Ο μονος τροπος να ξαναδει τους φακελους ειναι να βγαλω το usb stick και να το ξανακουμπωσω. Οποτε με αυτον τον τροπο εκτος απο την ταλαιπωρια χανω και το last position memory. 

Το www.tuning-fanatics-shop.com που το αγορασα μου το εκανε αντικατασταση αλλα και αυτο που μου εστειλε τα ιδια κανει.

Το μαγαζι που μου εκανε την εγκατασταση μου ειπε οτι απο πλευρας εγκαταστασης ειναι ολα ΟΚ, γιατι ειναι plug n play, και το βλεπει σαν cdiera.

Καμια ιδεα ρε παιδια ποιο μπορει να ειναι το προβλημα?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Tώρα που το λες μου το έκανε και σε μένα αυτό. Έβγαλα την κάρτα την ξανακούμπωσα και όλα οκ. Δεν θεώρησα ότι είναι πρόβλημα του yatour αλλά ότι δεν είχε κουμπώσει καλά η κάρτα και δεν την διάβαζε. Τι να πω.....κινεζιές.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το κανει σχεδον καθε φορα και επισης τα πιο πολλα κομματια τα παιζει για 2- 3 λεπτα η και καθολου, δηλαδη προσπερναει 2-3 tracks για να παιξει κατι και αν το παιξει θα ειναι για κανα 3 λεπτο! Καταραμενες κινεζιες κ απ οτι βλεπω δεν λενε και τιποτα για εγγυηση καλης λειτουργιας...ας προσεχα περαστικα μου !

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, 

 

θέλω να βάλω αυτόν τον αντάπτορα http://www.ebay.com/itm/RCD510-310-300-RNS315-AUX-USB-Switch-Cable-FIT-VW-MK6-Golf-Jetta-CC-PASSAT-B6-B7-/301075892464?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item46198588f0&vxp=mtr

στο διικό μου passat 2006 b6 το οποίο δεν ειναι mp3 (έβαλα cd με mp3 και δεν το αναγώρισε)

 με ενδιαφέρει μόνο το aux και αν μπορεί να μπει 

υπάρχει κάποιος οδηγός εγκατάστασης ?

 

Ευχαριστώ πολύ !!!

Edited by Mdgeorge
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.