Jump to content
vegaducatista

Αρυθμια Στο Ρελαντι

Recommended Posts

Εχω γολφ 6 1.4 τσι με τα 122 του 11 μοντελο με 28 χιλιαδες χλμ και εχει μια βδομαδα τωρα που στο ρελαντι μου κανει μια αρυθμια που την καταλαβαινεις κ μεσα στο αυτοινητο οταν καθεσαι γτ κανει ενα ψιλο τρεμουλο αλλα κι αν βαλεις το χερι σου στην εξατμιση καταλαβαινεις την αρυθμια στα καυσαερια.το πηγα στην αντιπροσωπια το εβαλε στον εγκεφαλο δεν εβγαλε καποιο τσεκ κ το εβαλε κ σε αλλο εγκεφαλο που μετραει την λειτουργια των βαλβιδων κ δουλευαν ολα κομπλε.βαλαμε ενα καθαριστικο κ 100αρα μηπως ηταν μαπα η βενζινη κ για κανα δυο μερες δουλευε μια χαρα κ τωρα μου το ξανακανει.εχει τυχη σε κανεναν αλλον ρε παιδια η' ξερει κανεις απο τι να ναι..??

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω γολφ 6 1.4 τσι με τα 122 του 11 μοντελο με 28 χιλιαδες χλμ και εχει μια βδομαδα τωρα που στο ρελαντι μου κανει μια αρυθμια που την καταλαβαινεις κ μεσα στο αυτοινητο οταν καθεσαι γτ κανει ενα ψιλο τρεμουλο αλλα κι αν βαλεις το χερι σου στην εξατμιση καταλαβαινεις την αρυθμια στα καυσαερια.το πηγα στην αντιπροσωπια το εβαλε στον εγκεφαλο δεν εβγαλε καποιο τσεκ κ το εβαλε κ σε αλλο εγκεφαλο που μετραει την λειτουργια των βαλβιδων κ δουλευαν ολα κομπλε.βαλαμε ενα καθαριστικο κ 100αρα μηπως ηταν μαπα η βενζινη κ για κανα δυο μερες δουλευε μια χαρα κ τωρα μου το ξανακανει.εχει τυχη σε κανεναν αλλον ρε παιδια η' ξερει κανεις απο τι να ναι..??

Εμένα έχει ένα μικρό τρέμουλο στο ρελαντί και μου είπαν ότι είναι από βενζίνη.Όταν έβαλα 100αρα σταμάτησε, μετά έβαλα κατώτερης ποιότητας 100αρα και άρχισεε πάλι.  δεν ασχολήθηκα άλλο. μην ασχολείσαι και εσύ πραγματικά γιατί άκρη δεν θα βγάλεις :D 

Link to comment
Share on other sites

Κανε καθαρισμο πεταλουδας 25-30 ευρω εχει... για βαλβιδες...δυσκολο το βλεπω. Το εχεις ξεκαπνισει τελευταια ? scirocco του 09 με 32Κ χιλ σε πολη (10Κ καθημερινα περιπου) ειχε θεματα στο ρελαντι... ενα καλο ανοιγματακι με καποια λεπτα σε πορεια με 4η-5η και 4.500+ στροφες τα ελυσε ολα..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι νομίζω ότι είναι ένα από τα χαρακτηριστικά του VAG. Και το Octavia MK1 1.6 και το Fabia MK1 1.2 που είχα αλλά και το Roomster τώρα αυτό το τρέμουλο στο ρελαντί το έκαναν και το κάνουν, άλλες φορές περισσότερο κι άλλες λιγότερο. Δεν του έδωσα ποτέ σημασία και ποτέ δεν είχα θέμα, ούτε σε επιδόσεις αλλά ούτε σε κατανάλωση και καυσαέρια.

Link to comment
Share on other sites

Κ μενα μια στο τοσο.. κανει πως παει να σβησει στο ρελαντι.. 
Το τι ξεμπουκωμα εχει φαει δν λεγεται αλλα παλι μια φορα την βδομαδα ΣΙΓΟΥΡΑ θα το παρατηρησω..
Κ μιλαμε για αμαξι ΦΠΕ κ παντα 100αρα!

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα το κάνει. Το αν έχει να κάνει με τις βαλβίδες και επικαθίσεις δε ξέρω. Μου το κάνει από τα 10.000km, αν και τώρα τελευταία σταμάτησε... Ένα ξεκάπνισμα συνήθως βοηθά....

Link to comment
Share on other sites

Λιγο ασχετο απο το θεμα αλλα ρε παιδια μπορειτε να μου πειτε καθαρησμο πεταλουδας στην αντιπροσωπια; Και μηπως ξερει καποιος τον κωδικο απο το καθαριστικο; Εχω ακουσει οτι ειναι καλο

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ότι TSI έχω οδηγήσει το έχει αυτό το μικρό τρέμουλο στο ρελαντί. Το καταλαβαίνει κανείς σε μεγάλη αναμονή σε φανάρι. Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα, μην ανησυχείς και κυρίως μην το σκαλίζεις χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Είμαι της άποψης ότι όσο το ψειρίζει κανείς, τόσο πιο πιθανό είναι να γίνει κάτι στραβό.

Edited by PiNiOn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O φίλος PiNiOn, έχει την καλύτερη opinion.

 

Μου κατέβηκε στο κεφάλι και δεν κρατήθηκα, το έγραψα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδες την δευτερα ξαναπηγα στην αντιπροσωπεια κ το βαλαμε στον εγκεφαλο κ δεν εδειξε τιποτα παλι.σκεφτηκαμε μηπως ειναι απο το φιλτρο βενζινης κ το βγαλαμε κ ηταν γεματο μαυριλα μεσα κ το αλλαξαμε αλλα μετ παλι το ιδιο εκανε.επειτα το βαλαμε στον ονλινε εγκεφαλο κ εχει βγαλει η vw αναβαθμιση εγκεφαλου για ακριβως αυτο το λογο.λεει οτι πρεπει να γινεται σε αυτοκινητα τσι 122 σε περιπτωσεις που κανει αρυθμια στο ρελαντι.το καναμε κ αλλαξε την χαρτογραφηση απο οτι ελεγε στο ρελαντι κ απο τοτε το αυτοκινητο λειτουργει παλι λουλουδι.ουτε κοψιματα ουτε σκασιματα ουτε η παραμικρη αρυθμια.δυο μερες τουλαχιστον που το εχω κανει δεν κανει τπτ ουτε κρυο ουτε μετα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα ακριβώς το ίδιο κάνει στο ρελαντί. Δεν βγάζει κανένα σφάλμα αλλά κάνει χαρακτηριστικό τρέμουλο χωρίς να ανεβοκατεβαίνουν οι στροφές στο ρελαντί! Δηλαδή πρέπει να απευθυνθούμε στην αντιπροσωπία για το εν λόγο update;

Link to comment
Share on other sites

κοιτα δε θα μου αρεσε να πω σε καποιον πηγαινε καντο αλλα θα σου πω οτι εγω που ειχα ακριβως αυτο που περιγραφεις το ελυσα.απο εκει και περα να σου πω οτι αν εχεις καποιον γνωστο σε αντιπροσωπεια καλα θα ηταν να πας εκει γτ ενδεχεται να εχει μια χρεωση 20-25-30 ευρω η εν λογω δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου! Θα το κοιτάξω το θέμα, εξάλλου σε 2 μήνες πρέπει να το πάω για σερβις οπότε θα τους πω να του ρίξουν μια ματιά. Πάντως αν μετά την αναβάθμιση παρατηρήσεις ότι το κάνει πάλι ενημέρωσέ μας...

Link to comment
Share on other sites

Σιγα μην τους πληρώνουμε για ελλατωματικές χαρτογραφήσεις που έχουν !! ΔΕν παν να γα. Έφυγα και εγώ για αντιπροσωπεία!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ γιατί να τους πληρώνουμε για updates που ούτως η άλλως πρέπει να μας τα παρέχουν δωρεάν. Δηλαδή σαν να λέμε, αγοράζουμε τα windows και μετά πρέπει να πληρώνουμε κάθε φορά που βάζουμε κάποιο update! Έλεος!  Θα με ενδιέφερε να μου πεις τι σου είπαν στην αντιπροσωπεία... 

Link to comment
Share on other sites

5 μερες χωρις να το ξανακανει κατι κ με απλη βενζινη ...στην αντιπροσωπια που πηγαινω γενικα εχουμε εξαιρετικη σχεση κ δεν μου εκαναν καν λογο για χρηματα αλλα επειδη πιο παλια ειχα το 5αρι το 1.6 θυμαμαι οτι στην αντιπροσωπεια στη συμπρωτευουσα μου το ειχαν χρεωσει 20 ευρω κ ηταν τα τελευταια τους..

Link to comment
Share on other sites

Προγραμματιζω να πάω αυτη την εβδομαδα εδω στην θεσσαλονικη αλλα δεν ξερω αν πρεπει να παω ΕΤΕΑ η μανδυλα .... Φίλε vegaducatista σε ποια ειχες
πάει και σου χρεώσανε 20 ευρω ????

Link to comment
Share on other sites

τι αναβαθμιση ειναι αυτη βρε παιδια?τι προβλημα ειχατε στο αμαξη και το κανατε?και τη διαφορα ιδατε με την αναβαθμιση αυτη?

Link to comment
Share on other sites

Αφορά αρρυθμίες που έχει ο κινητήρας με τα 122 στο ρελαντί. και όπως προκύπτει από την αναβάθμιση, αυτό διορθώνεται .


Μολις πηγα ΕΤΕΑ 38€ χρεωσανε για την αναβαθμιση!

ούτε που θα με δούνε τότε ... τουλάχιστον έστρωσε με την αναβάθμιση ????

Edited by AlexkSeRRes
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά στο δικό μου(Passat 1.8 20v),καμια φορά σε φανάρι μου έκανε κάνα 2 αρυθμίες,μολις τσιμπησω λιγο γκαζι επανέρχεται.

Μου το κάνεις 1-2 φορές την εβδομάδα.

Να ανυσηχώ για κάτι?

 

Service και είναι όλα στην ώρα και έχουν γινει τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι μια φορά μπορεί να είναι και λόγω βενζίνης ξερω γω. Εμας το έχει σε μόνιμη βάση. είναι θέμα χάρτη.

δεν νομίζω ότι είναι ανυσηχητικό!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.