Jump to content
Panagiotis_

Χρόνος Παράδοσης Golf 7

Recommended Posts

Παιδιά πρόκειται σε 1 ή 2 βδομάδες να πάω για παραγγελία του Golf 7 1.6 TDI Generation. Επειδή δεν έχω προηγούμενη εμπειρία από την όλη διαδικασία (πρώτο μου αυτοκίνητο), τι χρόνο παράδοσης να περιμένω? θα το έχω για το καλοκαίρι.? Τι άλλο να προσέξω γενικά?

Edited by Panagiotis_
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλεις κάποια έξτρα πχ ηλιοροφή θα το παραλάβεις άμεσα. Αυτό που παίζει είναι να μην έχουν άμεσα διαθέσιμο το χρώμα που θέλεις. Από εκεί και πέρα παίζει το χρονικό διάστημα από 2 εβδομάδες αν έχει φορτωθεί η νέα παραγγελία μέχρι 3 μήνες για την επόμενη. Μερικά μοντέλα υπάρχουν διαθέσιμα ακόμα και με έξτρα. Συνήθως μπορεί να καθυστερήσεις αν θέλεις κάποιο συνδυασμό εξωτερικού χρώματος με χρώμα ταπετσαρίας.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως έχω κακη εμπειρία μιας και απο 3 μήνες που μου είχαν πει περίμενα 5(7ari 1.4 act. το παρήγγειλα αρχές Νοέμβρη και  παρέλαβα 5 μήνες μετά!)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόσο πολύ ρε παιδιά..? Εγώ υπολόγιζα κάνα μήνα - 40 μέρες το πολύ.. 3 και 5 μήνες το θεωρώ πάρα πολύ.. Ένταξη καινούργιο αμάξι περνούμε όχι αεροπλάνο..

Βασικά, ηλιόμορφη δεν θέλω αλλά κάποια έξτρα θα τα βάλω.. και εγώ ήλπιζα να το χαρώ το καλοκαίρι..  :sorry:

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα έχουν κάποια ετοιμοπαράδοτα αλλά με συγκεκριμένα επίπεδα εξοπλισμού.  Με μια επίσκεψη σε μία αντιπροσωπεία μπορούν να δουν on line τα διαθέσιμα ετοιμοπαράδοτα αυτοκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, πιστεύω ότι είναι τραγικοί χρόνοι αυτοί αλλά όπως και να έχει προτιμώ να περιμένω κάποιο διάστημα και να το έχω όπως το θέλω (άλλωστε ένας σοβαρός λόγος επιλογής καινούργιου είναι και αυτός) παρά να συμβιβαστώ με κάτι "λιγότερο"..

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι οι 3 μήνες, το GOLF 4  στο λανσάρισμα του είχε minimum 9 μήνες παράδοση...!

 

Τώρα πλέον με τα νέα εργοστάσια είναι πιο σύντομοι οι χρόνοι. Έχει ελέγξει κανείς το εργοστάσιο κατασκευής από τους νέους κατόχους GOLF 7?

Link to comment
Share on other sites

Για την αγορά να έχεις στο μυαλό σου αυτό ακριβώς... καλλίτερα  να περιμένεις λίγο παραπάνω και να το πάρεις οπως το γουστάρεις παρά να μην βάλεις αυτά που θες και ν το μετανιώσεις μετα! Τα must κατα την γνώμη μου με σειρά προτεραιότητας: εκδοση highline(δεν σου πάει η καρδιά να βγεις απο μέσα... Τόσο όμορφο εσωτερικό!!(Όποιος έχει μπει μέσα έχει μείνει κάγκελο!!), xenon(ακόμα βαράω το κεφάλι μου γτ νόμιζα οτι είναι στν stantar εξοπλισμό όπως στο εξωτερικό), Οροφή(δείχνει πολύ ομορφη εξωτερικά και εσωτερικά εμένα προσωπικα δεν με έχει χαλάσει καθόλου)

 

 ACE στο wolfsburg  παράγονται αν εννοείς αυτο.. Το έχω τσεκάρει (απο τον αριθμό πλαισιου αν θυμάμαι καλα) πριν ακομα παρω το αμάξι στα χέρια μου!

Link to comment
Share on other sites

Για την αγορά να έχεις στο μυαλό σου αυτό ακριβώς... καλλίτερα  να περιμένεις λίγο παραπάνω και να το πάρεις οπως το γουστάρεις παρά να μην βάλεις αυτά που θες και ν το μετανιώσεις μετα! Τα must κατα την γνώμη μου με σειρά προτεραιότητας: εκδοση highline(δεν σου πάει η καρδιά να βγεις απο μέσα... Τόσο όμορφο εσωτερικό!!(Όποιος έχει μπει μέσα έχει μείνει κάγκελο!!), xenon(ακόμα βαράω το κεφάλι μου γτ νόμιζα οτι είναι στν stantar εξοπλισμό όπως στο εξωτερικό), Οροφή(δείχνει πολύ ομορφη εξωτερικά και εσωτερικά εμένα προσωπικα δεν με έχει χαλάσει καθόλου)

 

 ACE στο wolfsburg  παράγονται αν εννοείς αυτο.. Το έχω τσεκάρει (απο τον αριθμό πλαισιου αν θυμάμαι καλα) πριν ακομα παρω το αμάξι στα χέρια μου!

 

Η έκδοση highline συνδυάζεται με τον 1.6 TDI ? Στο σίτε της vw στην Ελλάδα δεν το έχει, αλλά δεν είναι και να το εμπιστεύεσαι..θέλει λίγο εκσυχρονισμό

Edited by Panagiotis_
Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχεις αλλα τ ελληνικο site παιζει ν ειναι κ λγ ελιπες οποτε κλτερα να πας απο καμια αντιπροσωπεια!...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρέλαβα σε 2 εβδομάδες 1,4 tsi 140ps highline.

το TDI δεν βγαίνει σε highline. ο top εξοπλισμός του είναι το generation

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δυο αυτοκίνητα πήρα καινούρια ένα Octavia το 2002 κι ένα Roomster το 2010. Το πρώτο ήρθε σε επτά (7) ημέρες και το δεύτερο σε δώδεκα (12). Μάλλον ήμουν τυχερός γιατί και τα δυο ήταν όπως τα ήθελα. Σε περίπτωση όμως που ήθελα κάποιον συνδυασμό είτε εξοπλισμού είτε χρώματος τότε μάλλον θα περίμενα πάνω από δυο (2) μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση κατά την μεταφορά του απο ότι ξέρω. Εγώ το παρήγγειλα τέλος Ιανουαρίου, κατασκευάστηκε 12 Απριλίου και το περιμένω μέσα στην εβδομάδα να έρθει. Περίμενε να φορτωθεί 3,5 εβδομάδες στο Κόπερ και 3 εβδομάδες περιμένει να φορτωθεί από το τελωνείο. Golf 7 1.6TDi και 1.2Tsi είχε στο τελωνείο όταν πήγα εγώ να κάνω την παραγγελία(1.4 act).

Link to comment
Share on other sites

Αν το TDI έχει top έκδοση την Generation τότε μάλλον θα περιμένω αρκετά γιατί θέλω να του βάλω 4 5 έξτρα.. πάει το καλοκαίρι.. :sorry:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το 1.6 tdi βγαίνει max στην generation.

Aπό ότι είχα δει στο γερμανικό vw site, σε tdi μόνο το 2.0 βγαίνει highline, οπότε όντως θέλει κάποια extra....

Link to comment
Share on other sites

Για την αγορά να έχεις στο μυαλό σου αυτό ακριβώς... καλλίτερα  να περιμένεις λίγο παραπάνω και να το πάρεις οπως το γουστάρεις παρά να μην βάλεις αυτά που θες και ν το μετανιώσεις μετα! Τα must κατα την γνώμη μου με σειρά προτεραιότητας: εκδοση highline(δεν σου πάει η καρδιά να βγεις απο μέσα... Τόσο όμορφο εσωτερικό!!(Όποιος έχει μπει μέσα έχει μείνει κάγκελο!!), xenon(ακόμα βαράω το κεφάλι μου γτ νόμιζα οτι είναι στν stantar εξοπλισμό όπως στο εξωτερικό), Οροφή(δείχνει πολύ ομορφη εξωτερικά και εσωτερικά εμένα προσωπικα δεν με έχει χαλάσει καθόλου)

 

 ACE στο wolfsburg  παράγονται αν εννοείς αυτο.. Το έχω τσεκάρει (απο τον αριθμό πλαισιου αν θυμάμαι καλα) πριν ακομα παρω το αμάξι στα χέρια μου!

 

Δεν παράγονται όλα στο Wolfsburg, αλλά και σε Βέλγιο κλπ. Φαίνεται από το VIN.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=4929

 

Σχετικά με τις παραγγελίες πάντως έχετε κατά νου ότι έξτρα όπως ηλιοροφή, ξένον κλπ δεν μπαίνουν εκ των υστέρων (τα ξένον είναι εξαιρετικά περίπλοκη υπόθεση και ακριβό σπορ - μόνο ένα μέλος, ο Στάθης με Golf 6 έβαλε εκ των υστέρων ξένον - εργοστασιακά εννοείται πάντα - όχι κινέζικες λαμπίτσες). Αντίθετα με ηλιοροφές κλπ το ηχοσύστημα αναβαθμίζεται με ένα after market.

Προσοχή πάντως στην αρχική παραγγελία και καμία υποχώρηση στο χρώμα φυσικά ή άλλες επιλογές του καθενός - σε τέτοιου μεγέθους αγορές η βιασύνη δεν πρέπει να παρασύρει κανέναν, θέλει υπομονή η αγορά καινούριου, δεν είναι μια στιγμιαία αγορά / απόφαση όπως στο μεταχειρισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Τα xenon και το acc ηταν το καλυτερο extra που εβαλα και τα συνιστω γιατι πραγματικα αξιζουν αποψη μου παντα :clapping:

Τι είναι το acc..?

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το acc..?

 

Adaptive Cruise Control = ένα από τα συστήματα ασφαλείας του Golf 7.

 

http://www.go*μη επιτρεπόμενο @ URL*/test-drives/first-drive/8441,VW_Golf_VII_2013.html

Link to comment
Share on other sites

Το άτιμο το 7άρι έχει πολλά add on που τα ζηλεύω πραγματικά :)

Έχει το ατιμο.. αλλα να δουμε και η τσεπη ποσα αντεχει..  :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.