Jump to content
cjgeorgio

Αγορά Laptop

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα laptop-notebook.

Έβαλα στο μάτι τους καινούργιους κλονους-MacBook pro που έβγαλαν οι εταιρίες Acer και Samsung.

Λεπτά μεταλικά ελαφριά με ενσωματομενη μπαταρία και αυτονομία 8 ώρες έχουν και φωτισμό κάτω από το πληκτρολόγιο για να είσαι ποιο ανετος τα βραδιά. Τα παίρνεις μαζί σου χωρίς τον φορτιστή δεν πιάνουν χώρο και δεν σε κουράζουν. Θα πείτε καλά είναι και τα tablet. Είχα ipad και δεν με βόλευε καθόλου. Λάπτοπ και πάλι λάπτοπ. Η χρήση που το κάνω δεν είναι βαριά. Για web search και ταινιουλες.. Να έχεις ανοιχτά 4-5 παράθυρα να κατεβαζεις ταινία να παίζεις και μουσική και να μην κολλάει. Τι έχετε να με προτείνεται; Από επεξεργαστές Intel έχει πολύ διάφορα το i3 από το i5? Οθόνη να μην είναι 10' η 14 η 15,4..

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν αναφέρεσαι στο σημαντικότερο σε ότι αφορά μια αγορά. Πόσα χρήματα διαθέτεις.

 

Από τη στιγμή που δεν θα κάνεις βαριές εργασίες στο laptop ο επεξεργαστής i3 είναι υπεραρκετός.  Αν θέλεις να κατεβάζεις ταινίες ή θα πρέπει να πάρει υπολογιστή με μεγάλο σκληρό, τουλάχιστο 500giga ή να αγοράσεις έναν εξωτερικό σκληρό 2,5 ιντσών με χωρητικότητα 1τερας που κοστίζουν περίπου στα 80 ευρώ.

 

Η  αυτονομία του laptop εξαρτάται κυρίως από την εργασία που θα κάνεις, αλλά και την φωτεινότητα της οθόνης, καθώς και το μέγεθος της. Οπότε άλλη αυτονομία έχεις αν σερφάρεις και άλλη αυτονομία όταν βλέπεις μια ταινία. Αν το θέλεις για να βλέπεις ταινίες στο laptop ( χωρίς να το συνδέεις σε τηλεόραση ), όσο ποιο μεγάλη οθόνη, τόσο καλύτερα.

 

Όσο περισσότερο χρησιμοποιείς το laptop με την μπαταρία του μόνο, η αυτονομία θα πέφτει με το πέρας των χρόνων, πολύ αισθητά.

 

Τέλος θα σου πρότεινα να πάρεις laptop με εγκατεστημένα τα windows8 αλλά τα windows7.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν αναφέρεσαι στο σημαντικότερο σε ότι αφορά μια αγορά. Πόσα χρήματα διαθέτεις.

Από τη στιγμή που δεν θα κάνεις βαριές εργασίες στο laptop ο επεξεργαστής i3 είναι υπεραρκετός. Αν θέλεις να κατεβάζεις ταινίες ή θα πρέπει να πάρει υπολογιστή με μεγάλο σκληρό, τουλάχιστο 500giga ή να αγοράσεις έναν εξωτερικό σκληρό 2,5 ιντσών με χωρητικότητα 1τερας που κοστίζουν περίπου στα 80 ευρώ.

Η αυτονομία του laptop εξαρτάται κυρίως από την εργασία που θα κάνεις, αλλά και την φωτεινότητα της οθόνης, καθώς και το μέγεθος της. Οπότε άλλη αυτονομία έχεις αν σερφάρεις και άλλη αυτονομία όταν βλέπεις μια ταινία. Αν το θέλεις για να βλέπεις ταινίες στο laptop ( χωρίς να το συνδέεις σε τηλεόραση ), όσο ποιο μεγάλη οθόνη, τόσο καλύτερα.

Όσο περισσότερο χρησιμοποιείς το laptop με την μπαταρία του μόνο, η αυτονομία θα πέφτει με το πέρας των χρόνων, πολύ αισθητά.

Τέλος θα σου πρότεινα να πάρεις laptop με εγκατεστημένα τα windows8 αλλά τα windows7.

Στα 600€-800€ και θα έχει Windows 8. Σκληρό πείρα έναν Toshiba μικρο 1.5Τ. Οθόνη 14-15 το συνδεω και με την τηλεοραση Με HDMI η dlna.. Ταινίες και internet. Βρήκα ένα acer aspire λεπτό i5 8GRAM 750HDD 15' οθόνη λεπτο 750€. 8ωρες αυτονομία.

Και θα ήθελα να μου πεις τον σωστό τρόπο φορτησεις μπαταρίας του λάπτοπ. Πολλά ακούω και πολλά γράφονται.

Edited by Cj Georgio
Link to comment
Share on other sites

http://www.notebooksbilliger.de/notebooks/dell+notebooks/inspiron+serie/products_id/112198

Το πουλάει ένας φίλος μου 700€. 1 μηνών με απόδειξη.

Δεν κρατάει η μπαταρία πολύ αλλά απο χαρακτηριστικά είναι καλό..

Αξίζει σε αυτά τα λεφτά;

Link to comment
Share on other sites

Στα 600€-800€ και θα έχει Windows 8. Σκληρό πείρα έναν Toshiba μικρο 1.5Τ. Οθόνη 14-15 το συνδεω και με την τηλεοραση Με HDMI η dlna.. Ταινίες και internet. Βρήκα ένα acer aspire λεπτό i5 8GRAM 750HDD 15' οθόνη λεπτο 750€. 8ωρες αυτονομία.

Και θα ήθελα να μου πεις τον σωστό τρόπο φορτησεις μπαταρίας του λάπτοπ. Πολλά ακούω και πολλά γράφονται.

 

Σε ότι αφορά τη μπαταρία, καλό είναι να μην την έχεις επάνω στο laptop όταν το δουλεύεις με το ρεύμα. Θα την φοράς μόνο όταν δεν έχεις πρόσβαση σε ρεύμα. Έτσι θα έχεις μεγαλύτερη διάρκεια στην αυτονομία.

 

Όμως όταν δουλεύεις το laptop με ρεύμα και χωρίς μπαταρία, είναι εκτεθειμένο σε πτώσεις τάσης, αλλά και σε περίπτωση υπέρτασης που είναι και η χειρότερη περίπτωση. Ενώ αν έχεις την μπαταρία επάνω στο laptop ακόμα και όταν δουλεύεις με ρεύμα, επειδή ουσιαστικά δουλεύεις με την μπαταρία, σε περίπτωση πτώσης τάσης ή υπέρτασης το πρώτο που θα καεί είναι η μπαταρία και όχι κάτι άλλο στο laptop, π.χ. η μητρική. Σε αυτή τη περίπτωση όμως πέφτει η αυτονομία της μπαταρίας σε σύντομο χρονικό διάστημα, μιας και όπως έγραψα και παραπάνω ουσιαστικά δουλεύεις με την μπαταρία.

 

Προσωπικά, μιας και το laptop το έχω ως desktop replacement έχω πάντα την μπαταρία επάνω. Δεν με πολύ απασχολεί η αυτονομία του.

Link to comment
Share on other sites

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=U44q0HSvo74

 

Αυτό κοιτάω. Δεν έχει αποσπόμενη μπαταρία. Δεν θα το έχω σε ένα τραπέζι πάνω η όλο στην μπρίζα γιαυτό θέλω ένα λάπτοπ σαν αυτό για να το παίρνω μαζί μου χωρίς τον φορτιστή 

Edited by Cj Georgio
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το Vaio

 

Και κρατάει αρκετά η μπαταρία του. Σαββάτο θα πάω να το χτυπίσω εκτός αν μπει τίποτα άλλο στο μάτι μου.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο είναι η ωρα της επιλογής..

Sony vaio e series 15'. Έχει δύο μοντέλα εδώ. Ένα με 4G RAM και το άλλο με 6G RAM. HDD έχει με 500 και 640 στο μοντέλο με τα 4 G RAM. Αυτό με τα 6G RAM κάνει 680€ ενώ με 4G RAM Είναι στα 500€-540€ ανάλογα τον σκληρό. Αξίζει να πάω στο μοντέλο με τα 6G RAM και να δώσω +140€?

Link to comment
Share on other sites

Αύριο είναι η ωρα της επιλογής..

Sony vaio e series 15'. Έχει δύο μοντέλα εδώ. Ένα με 4G RAM και το άλλο με 6G RAM. HDD έχει με 500 και 640 στο μοντέλο με τα 4 G RAM. Αυτό με τα 6G RAM κάνει 680€ ενώ με 4G RAM Είναι στα 500€-540€ ανάλογα τον σκληρό. Αξίζει να πάω στο μοντέλο με τα 6G RAM και να δώσω +140€?

Κανένα με SSD δεν υπάρχει σε αυτά τα λεφτά???

Link to comment
Share on other sites

Αύριο είναι η ωρα της επιλογής..

Sony vaio e series 15'. Έχει δύο μοντέλα εδώ. Ένα με 4G RAM και το άλλο με 6G RAM. HDD έχει με 500 και 640 στο μοντέλο με τα 4 G RAM. Αυτό με τα 6G RAM κάνει 680€ ενώ με 4G RAM Είναι στα 500€-540€ ανάλογα τον σκληρό. Αξίζει να πάω στο μοντέλο με τα 6G RAM και να δώσω +140€?

Όχι δεν αξίζει, μιας και για τις εργασίες που το θέλεις δεν θα χρησιμοποιείς ούτε τα 2G ram.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα με SSD δεν υπάρχει σε αυτά τα λεφτά???

Υπάρχει αλλά είναι ποιο μεγάλο σε μέγεθος σαν λάπτοπ. Έχει και 15 και 17 vaio στα ίδια λεφτά. Είμαι σε διλιμα. Άμα δεν είναι βάρη το 17 μπορεί. Απλά έχω μια απορία με 17 οθόνη θα έχει και ποιο μεγάλη μπαταρία. Απο αυτονομία τι γίνεται; με ποιο μεγάλη οθόνη θα την τρώει ποιο γρήγορα;

Όχι δεν αξίζει, μιας και για τις εργασίες που το θέλεις δεν θα χρησιμοποιείς ούτε τα 2G ram.

Στα ίδια λεφτά έχει και 15,6' και 17,3.. Αμα το μεγάλο δεν έχει πολύ διάφορα σε βάρος και μέγεθος μπορεί να το επιλεξω. Από μπαταρία θα δω αυτονομίες.

Link to comment
Share on other sites

http://www.saturn.de/mcs/product/SONY-VAIO-SVE1513U1ESI-i5-3230M-6GB-750GB,48352,241166,595629.html?langId=-3

 

Αυτό το λάπτο χωρίς blueray στα 700 ευρώ.
??????

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αλλά είναι ποιο μεγάλο σε μέγεθος σαν λάπτοπ. Έχει και 15 και 17 vaio στα ίδια λεφτά. Είμαι σε διλιμα. Άμα δεν είναι βάρη το 17 μπορεί. Απλά έχω μια απορία με 17 οθόνη θα έχει και ποιο μεγάλη μπαταρία. Απο αυτονομία τι γίνεται; με ποιο μεγάλη οθόνη θα την τρώει ποιο γρήγορα;

Στα ίδια λεφτά έχει και 15,6' και 17,3.. Αμα το μεγάλο δεν έχει πολύ διάφορα σε βάρος και μέγεθος μπορεί να το επιλεξω. Από μπαταρία θα δω αυτονομίες.

 

Φυσικά και θα υπάρχει διαφορά στην αυτονομία 2 ίντσες είναι μεγάλη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θα υπάρχει διαφορά στην αυτονομία 2 ίντσες είναι μεγάλη διαφορά.

Ο πωλητής με προσγειωσε κάπως. Μου λέει αυτονομία 2 ώρες.. Τώρα λέω ξέρει τι λέει;;;;; είναι όντως τόσο;

Link to comment
Share on other sites

Ο πωλητής με προσγειωσε κάπως. Μου λέει αυτονομία 2 ώρες.. Τώρα λέω ξέρει τι λέει;;;;; είναι όντως τόσο;

Η αυτονομία εξαρτάτε από τι δουλειές κάνεις 'όπως έγραψα και παραπάνω. Το δικό μου για παράδειγμα ( 18 ίντσες οθόνη ) έχει αυτονομία περίπου 2 ώρες όταν βλέπω ταινία και διπλάσιες όταν σερφάρω ή όταν χρησιμοποιώ ελαφριά προγράμματα όπως κειμενογράφο.

 

Τώρα για τις 8 ώρες που έχεις γράψει παραπάνω δεν πιστεύω ότι είναι εφικτές ούτε και σε περίπτωση σερφαρίσματος.

Link to comment
Share on other sites

Μην πάρεις πάνω απο 15" στο λέω σαν συμβουλή! Τα 17αρια δεν εχουν αυτονομία και μετά από καιρό θα σε κουράσει πολύ.

 

Και αν μπορείς να έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά.

 

intel core i5 η i7

nvidia gt 700Μ series που είναι ολοκαίνουργια και κορυφάια σειρά.

4Gb είναι αρκετά αλλά αν βρεις και με 6 δεν θα σε χαλάσει.

 

πχ http://www.e-shop.gr/product?id=PER.902713 μια καλή επιλογή εδώ στην Ελλάδα θα ήταν αυτό!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάθε εμπόδιο σε καλό που λένε.Αυτό που ήθελα δεν τον είχε παρά μόνο το εκθεσιακό.

Πάω σε άλλο κατάστημα και βρήκα ένα μέσα σε αρκετά που πιστευω είναι κοριφή.

Sony Vaio series e 15,5' οθόνη μαύρο ματ με i5 η i7 αν θυμάμαι καλά αλλά...8G RAM 1000HDD BLU-RAY οθόνη FULL HD στα 700 euro. 

Link to comment
Share on other sites

Τι κάρτα γραφικών έχει ; Να ξέρεις ειναι κρίμα να δώσεις τόσα λεφτά και να μην έχει καλή κάρτα γραφικών. Επειδή το έχω ψάξει παρά πολυ σε θέμα PC μετράνε πολυ οι νέες κάρτες γραφικών της nvidia. Χώμα θερμοκρασίες Κ το λάπτοπ κρατάει χρόνια !!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι κάρτα γραφικών έχει ; Να ξέρεις ειναι κρίμα να δώσεις τόσα λεφτά και να μην έχει καλή κάρτα γραφικών. Επειδή το έχω ψάξει παρά πολυ σε θέμα PC μετράνε πολυ οι νέες κάρτες γραφικών της nvidia. Χώμα θερμοκρασίες Κ το λάπτοπ κρατάει χρόνια !!

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Nvidia έχει αλλά δεν κράτησα τον αριθμό. Σε σχέση με τα λάπτοπ τον 500 ευρώ έχει ποιο καλή κάρτα.

Τα περισσότερα laptop είναι με 4GRAM και αυτό έχει 8GRAM. Από σκληρό 1000HDD είναι πολλά (έχω και έναν εξωτερικό 1.5Τ με USB3 TOSHIBA) παίζει και bluray. Θα πάει χρόνια αυτό το laptop.

Link to comment
Share on other sites

Το λάπτοπ που στην Γερμανία κάνει 700 στην Ελλάδα κάνει 1300-1400.

Ελλαδαρα.....

Τιμές απο skroutz.

http://www.skroutz.gr/s/3306012/Sony-Vaio-SV-E1513KCXS-i7-3632QM-8GB-1TB.html

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλή επιλογή απλά να ξέρεις ότι η hd κάρτες δεν ειναι και τρέλα αποδοτικές! Βέβαια για ταινίες και Ίντερνετ είσαι εντάξει! Τώρα αν τι θέλεις για κανά σχεδιαστικο προγραμμα πανε σε κάτι με nvidia gt 700 series που ειναι ότι καλύτερο

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρ το απο Γερμανία τότε φίλε, μην το σκευτεις καν, τουμπανειρο το λάπτοπ που αναφέρεις

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλή επιλογή απλά να ξέρεις ότι η hd κάρτες δεν ειναι και τρέλα αποδοτικές! Βέβαια για ταινίες και Ίντερνετ είσαι εντάξει! Τώρα αν τι θέλεις για κανά σχεδιαστικο προγραμμα πανε σε κάτι με nvidia gt 700 series που ειναι ότι καλύτερο

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Έχει και bluray. Ναι για ιντερνετ ποιο πολύ το θέλω, να μου πάει κάποια χρόνια και να αντέχει της αναβαθμίσεις χωρίς να γονατίζει. 

Η τιμή του είναι μισή από ότι αν το έπαιρνα από Ελλάδα. Είναι ωραίο εμφανισιακά και τα led κάτω από το qwerty ομορφαίνουν αρκετά το laptop και η ομορφιά για μένα παίζει ρόλο. 

Αν όχι σήμερα (έχει καλό καιρό και η πισίνα περιμένει) αύριο που θα βρέχει θα πάω να το πάρω.

Παρ το απο Γερμανία τότε φίλε, μην το σκευτεις καν, τουμπανειρο το λάπτοπ που αναφέρεις

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

 

 

Αυτό θα κάνω. Το 7ετίας (δανεικό) λευκό ACER 17' που έχω άρχισε τα κολίματα του αν και είναι από φορμάτ. 

Χώρια αυτό λόγο βάρους είναι άβολο να το έχεις στα μπούτια σου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.