Jump to content
cjgeorgio

Αγορά Laptop

Recommended Posts

http://ark.intel.com/products/71458/Intel-Core-i7-3632QM-Processor-6M-Cache-up-to-3_20-GHz-rPGA?wapkw=core+i7+3632qm

Αυτό που δεν ανέφερα είναι ότι η κάρτα γραφικών είναι intergrated δλδ πάνω στον επεξεργαστή. Αυτό το ανακουφίζει από μεγάλες θερμοκρασίες και είναι σίγουρο ότι το λάπτοπ θα κρατήσει πολλά χρόνια ( με ανάλογη συντήρηση). 

 

http://www.youtube.com/watch?v=Nh4pnMgzmDg

 

Όπως βλέπεις και σε High end games Που μόλις βγήκαν καταφέρνει και παίζει με χαμηλό fps αλλά χωρίς spikes και bottlenegs. Σκέψου ότι η hd 3500 και κάτω δεν παίζει ούτε για πλάκα τέτοια παιχνίδια. 

Link to comment
Share on other sites

http://ark.intel.com/products/71458/Intel-Core-i7-3632QM-Processor-6M-Cache-up-to-3_20-GHz-rPGA?wapkw=core+i7+3632qm

Αυτό που δεν ανέφερα είναι ότι η κάρτα γραφικών είναι intergrated δλδ πάνω στον επεξεργαστή. Αυτό το ανακουφίζει από μεγάλες θερμοκρασίες και είναι σίγουρο ότι το λάπτοπ θα κρατήσει πολλά χρόνια ( με ανάλογη συντήρηση). 

 

http://www.youtube.com/watch?v=Nh4pnMgzmDg

 

Όπως βλέπεις και σε High end games Που μόλις βγήκαν καταφέρνει και παίζει με χαμηλό fps αλλά χωρίς spikes και bottlenegs. Σκέψου ότι η hd 3500 και κάτω δεν παίζει ούτε για πλάκα τέτοια παιχνίδια. 

Δηλαδή καλός είναι. Για παιχνίδια ps3.. 

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερομαι και γω να αγορασω λαπτοπ αλλα δεν ξερω σχεδον τιποτα σχετικο. για χρηση πανω κατω οπως αυτη που αναφερει ο

Cj Georgio.  διαβασα το θεμα αλλα εχει περασει ενας χρονος και η τεχνολογια προχωραει.  τι χαρακτηριστηκα πρεπει να εχει; απο 500 ως 700 ευρω θελω να δωσω
Link to comment
Share on other sites

Ο βασικός παράγοντας είναι το τί θα κάνεις. π.χ. για βαριά παιχνίδια ή σχεδιαστικά προγράμματα πας παραπάνω.

Αν θέλεις απλά internet, καμιά ταινία κλπ. βρίσκεις με 500.

Από εκεί και πέρα είναι και άλλοι παράγοντες, π.χ. αν το μεταφέρεις συχνά θα κοίταζα με βάρος γύρω στο 1.5-2 kg αν και αυτό σημαίνει οθόνη γύρω στα 13.3-14''. Ο δίσκος ssd είναι ένα πολύ μεγάλο plus (ίσως το σημαντικότερο) αρκεί να έχεις και έναν usb για αποθήκευση.

Από cpu θα πρότεινα i5 και τουλάχιστον 4gb ram.

Είναι και τί θα σου κάνει κλικ από εμφάνιση π.χ. τα vaio είναι πολύ ωραία αλλά ακριβά. Τα hp είναι καλύτερα value for money ειδικά σε κατηγορία τιμής 500-700.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αυτό και με καλύπτει στα πάντα.........

 

http://www.skroutz.gr/s/2659129/Asus-Zenbook-UX51VZ-XH71-i7-3612QM-8GB-256GB-SSD-256GB-SSD.html

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αυτό και με καλύπτει στα πάντα.........

 

http://www.skroutz.gr/s/2659129/Asus-Zenbook-UX51VZ-XH71-i7-3612QM-8GB-256GB-SSD-256GB-SSD.html

ειπα ρε γιωργο οτι δεν το θελω για επαγγελματικη χρηση αλλα για να περναω την ωρα μου. αν ομως  με περισευαν τοσσα λεφτα ισως και να το επερνα αλλα τωρα πρεπει να πουλησω το αμαξι μου για να παρω αυτο

Ο βασικός παράγοντας είναι το τί θα κάνεις. π.χ. για βαριά παιχνίδια ή σχεδιαστικά προγράμματα πας παραπάνω.

Αν θέλεις απλά internet, καμιά ταινία κλπ. βρίσκεις με 500.

Από εκεί και πέρα είναι και άλλοι παράγοντες, π.χ. αν το μεταφέρεις συχνά θα κοίταζα με βάρος γύρω στο 1.5-2 kg αν και αυτό σημαίνει οθόνη γύρω στα 13.3-14''. Ο δίσκος ssd είναι ένα πολύ μεγάλο plus (ίσως το σημαντικότερο) αρκεί να έχεις και έναν usb για αποθήκευση.

Από cpu θα πρότεινα i5 και τουλάχιστον 4gb ram.

Είναι και τί θα σου κάνει κλικ από εμφάνιση π.χ. τα vaio είναι πολύ ωραία αλλά ακριβά. Τα hp είναι καλύτερα value for money ειδικά σε κατηγορία τιμής 500-

απο παιχνιδια καμια ξερη και ποκερ μονο, τιποτα το ιδιαιτερο δηλαδη. ουτε σχεδιαστικα προγραμματα και τετοια.

οπως ειπες, απλα ιντερνετ. να μπορω να εχω 4 5 σελιδες ανοιχτες, να βλεπω βιντεακια στο youtube και καμια ταινια να κατεβαζω.

το βαρος δεν με απασχολει ιδιαιτερα. οθονη ομως θα ηθελα σχετικα μεγαλη, 15,6 νομιζω βγαινουν ε;

με αυτα τα χαρακτηριστηκα που ζηταω και αυτα που λες εσυ, εχεις να προτεινεις κατι; απο 500 ως 700 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

με αυτα τα χαρακτηριστηκα, λιγο που εψαξα βρηκα μονο δυο. και αυτα στα 700 και 730 ευρω. ο δισκος ssd απ οτι καταλαβα ανεβαζει  πολυ την τιμη. χωρις αυτο εχω περισσοτερες επιλογες. σε τι  εξυπηρετει αυτο; τι διαφορες εχει με εναν κανονικο δισκο;

Link to comment
Share on other sites

Το ssd σε σχέση με HDD φορτώνει πιο γρήγορα και είναι πιο ασφαλές σε κραδασμούς. Πως έχουμε micro-sd στα κινητά κάτι παρόμοιο σε πιο μεγάλο μέγεθος σε Laptop.

Όχι ότι ο σκληρός δίσκος δεν είναι καλός η αργός. Καλύτερα πάρε ένα με HDD θα έχεις και 1Τ χώρο σε αυτά τα λεφτά.

 

Από μάρκες τώρα..

Acer αρκετά καλή

Asus αρκετά καλή και ποιοτική

Toshiba και αυτή καλή..

Samsung καλή.

 

Σε αυτά τα λεφτά θα κοιτούσα ένα λάπτοπ να είναι και ποιότικό και όχι μια μαύρη πλαστικούρα.

Τα Sony είναι όμορφα αλλά τα φοβάμαι από θέμα αξιοπιστίας.. Αρκετοί καταναλωτές είχαν θέμα..

Γενικά δεν ξέρεις πως θα σου κάτσει. Τίποτα δεν είναι 100% αξιόπιστο... 

Ακόμα και το δικό μου που είναι καλό το πήγα μια φορά για σέρβις και μου άλλαξαν και της 2 SSD.

Θα δω μέχρι 700 τι όπλο θα βρω και θα σου πω...

 

Έχουμε και λέμε...

Για Acer http://www.skroutz.gr/s/4712519/Acer-Aspire-V5-573-74504G1Taii-i7-4500U-4GB-1TB.html

 

Για Asus http://www.skroutz.gr/s/4565228/Asus-A551LB-XX234H-i7-4500U-8GB-1TB.html

 

Για Samasung http://www.skroutz.gr/s/3486037/Samsung-510R5E-A01-i5-3230M-8GB-1TB.html

 

Για Sony http://www.skroutz.gr/s/4535675/Sony-Vaio-SV-F1532P1E-i5-4200U-8GB-1TB.html

 

Εμένα μου αρέσει το Asus... Καλό και ποιοτικό.. 

Edited by Cj Georgio
Link to comment
Share on other sites

Ο δίσκος ssd είναι διαφορετικός τεχνολογικά σε σχέση με αυτούς που είχαμε μέχρι σήμερα, σχεδόν ότι είναι το turbo σε σχέση με τα ατμοσφαιρικά.

 

1. Δεν περιλαμβάνει κινούμενα μέρη, με βελόνα και περιστρεφόμενες πλάκες (πχ στις 5400 ή 7200rpm) --> δεν θερμαίνεται, δεν χαλάει με τα χτυπήματα (χωρίς να προσπαθούμε όμως :p ), είναι πολύ ελαφρύτερος

 

2. Αποτελείται από τσιπάκια όπου γίνεται η αποθήκευση και μεταφορά των αρχείων, με ταχύτητες που δεν φτάνει κανένας συμβατικός σκληρός, Χαρακτηριστικό είναι το άνοιγμα των windows σε μερικά μόνο δευτερόλεπτα από το πάτημα του κουμπιού της εκκίνησης

 

Τα είπα λίγο χοντρικά και μπορεί κάπου να έχω πει χαζομάρα. Πάντως, οι τιμές τους πέφτουν συνεχώς αν και στα laptop γίνεται μια σχετική υπερχρέωση - θα έβγαινε πολύ φθηνότερο ένα laptop αν του βάζατε εσείς ssd αντί να το πάρετε έτοιμο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 αναμεσα σ αυτα που προτεινει ο γιωργος και σε αυτα που εχουν SSD ποια θα ηταν καλυτερη επιλογη;

ASUS S550CB-CJ018H

TURBO-X BLADE i533-6256 SSD

ειναι στα ιδια λεφτα περιπου

Link to comment
Share on other sites

 αναμεσα σ αυτα που προτεινει ο γιωργος και σε αυτα που εχουν SSD ποια θα ηταν καλυτερη επιλογη;

ASUS S550CB-CJ018H

TURBO-X BLADE i533-6256 SSD

ειναι στα ιδια λεφτα περιπου

 

Μακριά από Turbo-X..............................

 

Καλό και το Asus.Εχουν ίδιο σκάφος με αυτό που σε είπα αλλά είναι i5 το ASUS S550CB-CJ018H και λίγο πιο βαρύ. Το καλό είναι ότι έχει ssd και θα ανοίγει και θα κλίνει κάποια δευτερόλεπτα πιο γρήγορα. 

Αυτό που σε πρότεινα είναι με πιο δυνατό επεξεργαστή i7. Πάνω κάτω το ίδιο είναι και τα 2. Τι θέλεις να ανοίγει και να κλίνει πιο γρήγορα με 500GB μνήμη HDD (η ssd είναι για το λειτουργικό σύστημα) η να είναι πιο σβελτό στην λειτουργία του αλλά να αργεί να ανοίγει κάποια δευτερόλεπτα παραπάνω όταν είναι τελείως κλειστό? Αμα το έχει σε αναμονή η αδράνεια και με HDD πάλι ανοίγει γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι δηλαδη η διαφορα τους; επειδη δεν ξερω οπως ειπα, δεν παιζει καποιο ρολο στο ανοιγμα των σελιδων , στη φορτωση των βιντεο κτλ.;

Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι δηλαδη η διαφορα τους; επειδη δεν ξερω οπως ειπα, δεν παιζει καποιο ρολο στο ανοιγμα των σελιδων , στη φορτωση των βιντεο κτλ.;

Εδώ παίζει ρόλο και τι ταχύτητα έχεις στο ίντερνετ.

Πάνω κάτω η διαφορές στα 2 notebook είναι μικρές.

Σαν σκάφος όμως το Asus είναι ωραίο. Δύο χρώματα δίνει μια ωραία αίσθηση...

Link to comment
Share on other sites

Για τον ssd μιας και ασχολουμαι πολυ με το θεμα θα σ πω το εξης. Τον βαζουμε στο λαπτοπ καθαρα για χαμηλες θερμοκρασίες. Αν χρησιμοποιεις το λαπτοπ πανω σε cooler pad που ψυχει την βαση και γενικα το προσεχεις το lp και δεν το βαζεις πανω στο κρεββατι σου, παρε ενα απλο χωρις ssd θα σου κανει την ιδια δουλεια. Αν τωρα τον χρησιμοποιεις στα ποδια σου με αποτελεσμα να ζεσταινεται προτεινω για να μην επιβαρυνεις παραπανω την θερμοκρασια του σασι και κατ'επέκταση να εχεις υψηλες θερμοκρασίες λειτουργιας βαλε εναν ssd . Αν βρεις λαπτοπ με δυο θηκες για σκληρους οπως εχω εγω ... βαλε στον εναν ssd 120 gb και στον απλο σκληρο οτι γουσταρεις . Btw να ξερετε οτι οι ssd λειτουργουν στο 100 % μεχρι να γεμισουν με δεδομενα που καλυπτουν την μιση χωρητικότητα. Απο εκει και πέρα η αποδοση τους πεφτει δραμματικα γιαυτο καλο ειναι να μην του γεμιζετε παρα μονο μεχρι την μεση . Πχ. Ενας 300αρης θα πρέπει να γεμιζει μεχρι τα 150 gb

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για τον ssd μιας και ασχολουμαι πολυ με το θεμα θα σ πω το εξης. Τον βαζουμε στο λαπτοπ καθαρα για χαμηλες θερμοκρασίες. Αν χρησιμοποιεις το λαπτοπ πανω σε cooler pad που ψυχει την βαση και γενικα το προσεχεις το lp και δεν το βαζεις πανω στο κρεββατι σου, παρε ενα απλο χωρις ssd θα σου κανει την ιδια δουλεια. Αν τωρα τον χρησιμοποιεις στα ποδια σου με αποτελεσμα να ζεσταινεται προτεινω για να μην επιβαρυνεις παραπανω την θερμοκρασια του σασι και κατ'επέκταση να εχεις υψηλες θερμοκρασίες λειτουργιας βαλε εναν ssd . Αν βρεις λαπτοπ με δυο θηκες για σκληρους οπως εχω εγω ... βαλε στον εναν ssd 120 gb και στον απλο σκληρο οτι γουσταρεις . Btw να ξερετε οτι οι ssd λειτουργουν στο 100 % μεχρι να γεμισουν με δεδομενα που καλυπτουν την μιση χωρητικότητα. Απο εκει και πέρα η αποδοση τους πεφτει δραμματικα γιαυτο καλο ειναι να μην του γεμιζετε παρα μονο μεχρι την μεση . Πχ. Ενας 300αρης θα πρέπει να γεμιζει μεχρι τα 150 gb

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Δηλαδη ο ssd χρησιμευει περισσοτερο στη μειωση της θερμοκρασιας παρα στην αυξηση τη ταχυτητας?πως μπορουμε να δουμε αν το λαπτοπ εχει θεση για ssd?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ο ssd χρησιμευει περισσοτερο στη μειωση της θερμοκρασιας παρα στην αυξηση τη ταχυτητας?πως μπορουμε να δουμε αν το λαπτοπ εχει θεση για ssd?

 

O HDD όταν γράφει ανεβάζει την θερμοκρασία. 

Με ssd όπως είναι το δικό μου ανοίγει σε 4 δευτερόλεπτα, άρα βοηθάει στην αυξηση  της ταχύτητας.

Όσο για την θερμοκρασία ακόμα και με ssd ζεσταίνεται άμα το έχεις στο κρεβάτι..

Οπότε ο ανεμηστήρας καλό θα του κάνει ότι και να έχεις.... 

θα είναι και πιο άνετο όταν το έχεις στα πόδια σου..

Link to comment
Share on other sites

O HDD όταν γράφει ανεβάζει την θερμοκρασία. 

Με ssd όπως είναι το δικό μου ανοίγει σε 4 δευτερόλεπτα, άρα βοηθάει στην αυξηση  της ταχύτητας.

Όσο για την θερμοκρασία ακόμα και με ssd ζεσταίνεται άμα το έχεις στο κρεβάτι..

Οπότε ο ανεμηστήρας καλό θα του κάνει ότι και να έχεις.... 

θα είναι και πιο άνετο όταν το έχεις στα πόδια σου..

Δηλαδη εγω που θελω να κανω λιγο πιο γρηγορο το laptop το ssd θα με βοηθησει...το θεμα ειναι πως μπορω να δω αν εχει υποδοχη για ssd?

Link to comment
Share on other sites

Πας με τον κωδικό του λαπτοπ σου σε ένα κατάστημα που ασχολείται με υπολογιστές και τους ρωτάς αν μπορείς να βάλεις ssd.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα το σερβις στο λαπτοπ τι εννοουμε?εγω δηλαδη που εχω το λαπτοπ 1.5 χρονο θα πρεπει καποια στιγμη να παω για σερβις?και το σερβις τι θα περιλαμβανει?

 

Υ.Γ συγχωρεστε με για τις πολλες ερωτησεις αλλα ειμαι πολυ ασχετος

Link to comment
Share on other sites

Σέρβις σε λαπτοπ δεν υπάρχει. Από την στιγμή που έχεις έναν υπολογιστή είναι καθήκον σου να τον προσέχεις. Ένα καλό antivirus να το κάνεις ενημερώσεις όταν χρειάζεται να μην μπαίνεις σε περίεργα site για να μην κατεβάσει κανέναν περίεργο ιό. Απλά με της ενημέρωσης μετά από καιρό μπορεί το λαπτοπ αν δεν είναι δυνατό να το δεις να αργεί πιο πολύ να ζεσταίνεται και να έχει πέσει η απόδοση του. Αν κολισες κανέναν ιό τότε έρχεται το σέρβις που λες. Το οποίο αν ξέρεις το κάνεις μόνος σου η πας κάπου που ξέρουν και στο κάνουν. Φορματ. Δλδ σβήνουν τα πάντα και γίνεται όπως ήταν την πρώτη μέρα που το πήρες.

Link to comment
Share on other sites

O HDD όταν γράφει ανεβάζει την θερμοκρασία.

Με ssd όπως είναι το δικό μου ανοίγει σε 4 δευτερόλεπτα, άρα βοηθάει στην αυξηση της ταχύτητας.

Όσο για την θερμοκρασία ακόμα και με ssd ζεσταίνεται άμα το έχεις στο κρεβάτι..

Οπότε ο ανεμηστήρας καλό θα του κάνει ότι και να έχεις....

θα είναι και πιο άνετο όταν το έχεις στα πόδια σου..

Αμα κλεισεις τις διοδους για να ψυχθει ο επεξεργαστης εννοειται. Εγω μιλαω για την περιοχη της motherboard οπου κοντα στον σκληρο δεν υπαρχει ενεργητικη ψυξη παρα μονο παθητικη . Εγω με δοκιμες με hdd κ ssd ειδα τρομερη διαφορα σε σημειο που ενω με hdd η βαση ηταν απαραίτητη, με ssd η θερμοκρασιες ηταν υποφερτες για απεριοριστη χρηση χωρις να παρατηρησω μείωση επεξεργαστικης ισχυος .

Θεωρητικα ολα τα λαπτοπ που εχουν sata υποδοχη παιρνουν και ssd.!

Γενικα σας προτεινω να παρετε πεπιεσμενο αερα και κθε λιγο 1-2 μηνες να το φυσατε και επισης ενα "ξεπαμπαλιασμα " τον χρονο ειναι απαραίτητο. Σημαντικό ειναι να βρειτε και λαπτοπ οπου ο χωρος οπου βρίσκεται ο ανεμιστηρας ~ cpu cooler ειναι αποσπωμενος ωστε να το καθαριζετε μονοι σας και να γλυτωνετε τα 6μηνα service για καθαρισμο απο μαστορα.

Σας μιλαω εκ πειρας μιας και συνεχιζω να διατηρω σε αψογη κατασταση ενα λαπτοπ που πηρα το 2007 και εξακολουθω να ειμαι συμβατος με win 8.1 παντα χωρις προβλημα ! ???? ουτε λαγκ! εχω αναβαθμισει μονο μνημες και σκληρο !

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Και επαναλαμβανω ο ssd απλα ανοιγει το λαπτοπ πιο γρηγορα καμια διαφορα δεν θα δεις αλλη ! Διαφορα βλεεπεις μονο απο ram και επεξεργαστή και εννοειται κάρτα! Δες αν μπορεις να αυξησεις την ραμ στα 8 gb αν δεν ειναι ηδη τοσα.

Και μιας και γράφετε για antivirus, να πω οτι εαν δεν περνας cracks και σπασμενα στο λαπτοπ το καλύτερο ειναι της microsoft τα windows essential που ειναι φρεε και τα βρίσκει όλα. Απο εκει και περα πας για internet security set με καλυτερο της kaspersky αλλα βαρυ και μετα της esset το iss ! Οπως ειπε ο cj προσοχη.

Επισης αν ξερετε αρκετα απο pc προτεινω το εξης. Format το laptop και περνατε οποια εκδοση windows θελετε ΚΛΕΙΝΕΤΕ ΤΙΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ και δεν περνατε καμια. Χειροκινητα εγκαθιστατε τα drivers και εχετε το πιο πουπουλο laptop του κόσμου.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά να προσθέσω ότι γίνεται προληπτικό σέρβις σε λαπτοπ και αυτό περιλαμβάνει κυρίως καθαρισμό. Δε θα πιστεύετε τι υπάρχει μέσα σε ένα λαπτοπ 2 ετών από σκόνη. Το νούμερο 1 πρόβλημα των λαπτοπς είναι οι υψηλές θερμοκρασίες που δημιουργούνται κυρίως από την κάρτα γραφικών και εκεί χτυπούν και το λαπτοπ με αποτέλεσμα κολλήματα και μαύρες οθόνες. Οπότε πρέπει πάντα να υπάρχει καλή ροή αέρα. Εκεί είναι που κάνει στρώματα η σκόνη και δε γίνεται σωστή ψύξη. Η θερμοκρασία ανεβαίνει κατακόρυφα παίζοντας ακόμη και ένα βίντεο 5 λεπτών. Σέρβις και γενικά σουλουπωμα γίνεται και στο λογισμικό, αλλά εκεί η καλύτερη λύση είναι backup και format.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δηλαδη που μερικες φορες μου πεταει μαυρες οθονες και αργει να ξεκινησει ειναι απο τη θερμοκρασια?και ειναι μολις 1.5 ετους το λαπτοπ αλλα λειτουργει περιπου 12 ωρες την ημερα

Link to comment
Share on other sites

Μαύρες οθόνες εννοώ το κλασσικό πρόβλημα των λαπτοπς που ανοίγουν αλλά δεν δείχνουν τίποτα στην οθόνη. Το δικό σου θέμα δεν είναι απαραίτητα λόγω θερμοκρασιών. Όπως το περιγράφεις μου κάνει για θέμα λειτουργικού και των προγραμμάτων που είναι εγκατεστημενα σε αυτό. Όταν λες εσύ μαύρες οθόνες τι εννοείς?

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

πριν μπει στο μενου πεταει για περιπου 1.5 λεπτο μαυρη οθονη και μετα ξεκιναει σαν να μη συνεβη τιποτα...δεν το κανει συνεχεια αλλες φορες ξεκιναει κατευθειαν αλλα και παλι αργει λιγο 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.