Jump to content
ΜαρκοΠολο

Τιμή Σέρβις - Οκ ?

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

 

ζητώ συγγνώμη εάν βάζω το θέμα σε λάθος thread, αλλά είμαι καινούργιος και δέν βρήκα κάτι ποιό ταιριαχτό. Υπάρχει thread μόνο για θέματα σέρβις ?

 

Τέλος πάντων, στο κυρίως θέμα:

 

Είμαι κάτοχος ενός Πόλο 9N3, 10/08, με 55.000, το αγόρασα μεταχειρισμένο στα 35.000 (πριν ένα χρόνο) και το

πήγα για σέρβις επειδή μου έβγαζε την αντίστοιχη ένδειξη. Πρώτο VW στην ζωή μου, δεν ήξερα κανένα συνεργείο , είπα να το πάω σε εξουσιοδοτημένο να του κάνει ένα καλό σέρβις μιάς και δεν ξέρω τι του κάνανε οι προηγούμενοι, εκτός απο τα γενικά που γράφει στο service book.

To συνεργείο μου έκανε:

 

Λάδια (5W30)

Φίλτρα (βενζίνη, αέρα, κλιματιστικό)\

Υπόλοιπο τσέκ βάση γενικού σέρβις ( ελεγχος φρένων, χειρόφρενο κλπ....)

υγρό φρένων

Αλλαγή σινεμπλόκ ψαλιδιών μπροστά (και τα δύο) - ήτανε αναγκαίο, έννιωθα οτι κάτι "βρωμάει"

Ευθυγράμμιση

 

Όλα αυτά για 415,-  με εργατικά / ΦΠΑ "μεσα".

Γενικά ακούγεται πολύ, αλλά διάβασα ότι τα σινεμπλόκ είναι βρωμοδουλειά.

 

Εσείς τι λέτε, είναι εντάξει ? Η αναλογία είναι περίπου 150 - 250 (σινεμπλόκ / υπόλοιπο γενικό σερβις)

 

 

P.S.: Εάν γνωρίζεται κανένα καλό συνεργείο μεταξύ Αγ. Φιλοθέης και Κυψέλης ακολουθώντας τον άξονα μέσω Βείκου, θα με βοήθαγε για το μέλλον.

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των πρωτέρων,

Μάρκος

 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ξέρω τι παίζει απο τιμές για σινεμπλόκ.

250 ευρώ για λάδια φίλτρα υγρα φρένων και ευθυγράμισση ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ξέρω τι παίζει απο τιμές για σινεμπλόκ.

250 ευρώ για λάδια φίλτρα υγρα φρένων και ευθυγράμισση ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.

συμφωνω και εγω μαζι σου φιλε...το πολυ 180 ευρω να δωσεις για αυτα που σου γραψε ο passatoykos αν θελεις μπορω να ρωτησω τον μπαρμπα μου και να σου πω ποσο κανουνε το σετ σινεμπλοκ ψαλιδια φιλε ...εννοειται οτι 400 ευρω σιγουρα δεν κανουνε ολα μαζι ρε συ

Link to comment
Share on other sites

Του είπα να μου στείλει μια αναλυτική κατάσταση, για το συνεμπλόκ βγαίνει 110 + 30 (εργασια/ ανταλλακτικα) και τα

υπόλοιπα θα πηγαινανε για φιλτρο ανθρακα, φιλτρο βενζινης , φιλτρο αερα, φιλτρο λαδιου, υγρο φρενων, μπουζι (* 4) και λαδι.

 

Το κοστος ανταλλακτικα / εργατικά ειναι περίπου 50-50. Είναι ακριβα τα ανταλλακτικα ή η εργασία ?

 

Το γενικό σερβις μονο του θα πήγαινε ~ 235,- , πόσο πρέπει να είναι περίπου δηλαδή ?

 

Υπάρχει thread  στο site να ψαξω για εναλλακτική λύση ?

Edited by ΜαρκοΠολο
Link to comment
Share on other sites

γενικά αν ψάξεις καλά τα θέματα στο forum σχετικά με τα σερβις θα βρεις αρκετά πράγματα

ορίστε ένα θέμα για διάβασμα: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=52088&page=1

 

η γενικότερη τακτική είναι ότι αγοράζουμε τα ανταλλακτικά μόνοι μας (λάδια, φίλτρα και γενικά ότι άλλο αυθεντικό/εγκεκριμένο για το αμάξι σου) απ έξω (καταστήματα ή sites από Ελλάδα ή εξωτερικό) και τα πας όμορφα και ωραία στο σέρβις που σου κάνει τις δουλειές και σφραγίζει το βιβλιαράκι με τα λιγότερα λεφτά (χωρίς να σου διαλύσει το αμάξι όμως :p )

 

edit: έβαλα λινκ για άλλο polo αλλά το σκεπτικό είναι ίδιο

Edited by Le Poulet
Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχουμε και λεμε τα λαδια τα castrol εχουνε ενα 70 αρι περιπου φιλε μαζι με την εργασια μπορει και πιο λιγο το φιλτρο καμπινας εχει 6 ευρω το φιλτρο βενζινης δεν θυμαμαι ποσο εχει και τα ψαλιδια σινεμπλοκ περιπου στο 100 αρι σου λεω χοντρικα οκ΄??αλλα θα σου δωσω περιταιρω απαντηση αυριο που θα μαθω φιλαρακι με ενα 250 πιστεθω καθαριζεις φιλε μαζι με την εργασια

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολλά!Γιατί κάνετε μάγκες τις αντιπροσωπίες?Μια πολύ καλή λύση να πάρεις τα αναλώσιμα απο τον Σαββέλο και να πας σε κάποιον μάστορα να στα περάσει με μια λογική τιμή

 

http://www.saveltrade.gr/

Link to comment
Share on other sites

Εάν ζητήσεις να σου κόψει τιμολόγιο που να γράφει επάνω τους κωδικούς των ανταλλακτικών που χρησιμοποιήθηκαν δεν έχεις πρόβλημα.Αλλά να το πεις και να προσέξεις να τα αναφέρει όλα αναλυτικά!

Μια ερώτηση από εμένα.Είδα στο τιμολόγιο του σέρβις να γράφει ζουάν και κόστος μισό ευρώ.Τί είναι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν απαττώμαι υπάρχει νόμος της ευρωπαικής ένωσης βάση του οποΐου μπορείς να κάνεις σέρβις σε οποιοδήποτε συνεργεΐο θέλεις αρκεί το συνεργείο που θα πας να πληρεί κάποιες προδιαγραφές που ορίζει αυτός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.