Jump to content
Guest n.filadelfia

Τρεμουλο Τιμονιου Σε Polo 6R Gti

Recommended Posts

Guest n.filadelfia

Καλησπερα παιδια .Εχω το πολο 6r gti 2010 απο τα πρωτα που φερανε στην Ελλαδα με περιπου 27000 ΚΜ ολα καλα ως τωρα με πολυ νορμαλ καταναλωση λαδιου σε σχεση με αλλα πολο gti που εχω ακουσει απο το σαιτ και απο τους μηχανικους της auto club που το παω για σερβις.Το μονο που εχω αλλαξει ειναι το πολυδισκο του dsg .Αλλα τον τελευταιο καιρο μου κανει ενα τρεμουλο το τιμονι αλλοτε πολυ εντονο και αλλοτε λιγοτερο οταν το φρεναρω αποτομα στα πολο χιλιομετρα απο 140 και πανω.Σημειωνω οτι το αμαξι δεν τρεμει καθολου στην πορεια του παρ οτι εχω αλλαξει τα λαστιχα μπρος πισω και ειναι ακομα με την εργοστασιακη ζυγοσταθμιση.Επισης τα δισκοφρενα τα μπροστινα ειναι σε αριστη κατασταση τοσο εμφανισιακα οσο και με το χερι που τα πιανω φαινονται ολοισια.Επισης το τρεμουλο ειναι πολυ πιο εντονο οταν φρεναρω αποτομα σε ασφαλτο με πολυ προσφυση οπως της αττικης οδους.Γενικα τα gti εχουν  ενα θεμα νομιζω με το ψαρεμα του μπροστινου συστηματος .Οποιαδηπουε συμβουλη η σκεψη τι μπορει να φταιει τελικα θα μου ειναι πολυ χρησιμη.Ευχαριστω Αποστολης απο Ν.Φιλαδελφεια.

Link to comment
Share on other sites

οταν λες τρεμουλο τι ακριβως εννοεις?

θα ελεγα ζυγοσταθμιση αλλα ειπες οτι εκανες. στο κανει οταν φρεναρεις αποτομα η και χαλαρα?δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο στο δικο μου και εχω 32000χλμ.

μηπως πιανει το esp και σου φαινεται οτι τρεμει το τιμονι? δεν μου ερχεται κατι αλλο.... κατι αναλογο συμβαινει στο αυτοκινητο της δουλειας που χρησιμοποιω απο τα 100 και πανω οταν φρεναρω σιγα σιγα, τρεμει το τιμονι παρα πολυ και πιστευω πως η ζυγοσταθμιση θελει η κανενα θεμα με τους δισκους??

αν μας φωτισουν και οι γνωστες .......

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ειχα ακριβως το ιδιο θεμα και ηταν λιγο στραβη η δεξια δισκοπλακα και μονο σε τορνο φαινοταν...την ισιωσα κ απο τοτε ολα οκ...αν στο κανει μονο στο φρεναρισμα τοτε σιγουρα ειναι μια απο τις 2 δισκοπλακες αρπαγμεμη...

Link to comment
Share on other sites

Guest n.filadelfia

Φιλε μου τρεμει το τιμονι αλλοτε εντονα αλλοτε πιο λιγο οταν φρεναρω γερα με πολλα Κm .Δεν εχω κανει ζυγοσταθμιση και δεν τρεμει καθολου ουτε με λιγα ουτε με πολλα Km. Επισης με νορμαλ ταχυτητες σε αποτομο φρεναρισμα ειναι μια χαρα το αμαξι.Παντως θα ξεκινησω απο μια ζυγοσταθμιση και βλεπουμε.


και αυτο με της δισκοπλακες παιζει αλλα εμφανισιακα φαινονται ενταξει.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ετρεμε το τιμονι σε φρεναρισμα πανω απο 100 km και μονο σε φρεναρισμα.εαν ηταν ζυγοσταθμιση θα ετρεμε το τιμονι ασχετως φρεναρισματος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εχει ενα δικιο σε αυτο που λεει σχετικα με τη ζυγοσταθμιση. εαν εκτος απο φρεναρισμα δεν σου τρεμει καθολου στην πορεια μην δσεις τσαμπα χρηματα.τσεκαρε τις δισκοπλακες...

Link to comment
Share on other sites

Guest n.filadelfia

εχει ενα δικιο σε αυτο που λεει σχετικα με τη ζυγοσταθμιση. εαν εκτος απο φρεναρισμα δεν σου τρεμει καθολου στην πορεια μην δσεις τσαμπα χρηματα.τσεκαρε τις δισκοπλακες...

εχεις δικιο το πιο πιθανον να φταινε οι δισκοπλακες αλλα ειναι αμαρτια να πεταξω τουλαχιστον 150 ευρω για καινουργιες χωρις να ειμαι εκατο της εκατο σιγουρος οτι φταινε αυτες .Παντως ευχαριστω ολους σας για της αμεσες απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

απο οτι ειπε ο φιλος τις ισιωσε που σημαινει οτι τις επισκευασε. μπορει να ειναι επισκευασιμες μην σκας χωρις να ξερεις. πανε μια μερα να μαθεις τι ακριβως φταιει και μετα αγχωνεσαι για το χρηματικο :db: . εχουμε τοσα βασανα στο μυαλο τετοιου ειδους προβληματα ειναι πταισματα

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση όμως ρε μάγκες, πως γίνεται να στραβωσουν οι δισκοπλακες; πέρα απο τυχόν χτυπήματα τρακαραρισματα κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση όμως ρε μάγκες, πως γίνεται να στραβωσουν οι δισκοπλακες; πέρα απο τυχόν χτυπήματα τρακαραρισματα κλπ..

Overheating during braking process :suicide:

Link to comment
Share on other sites

θες να σου πω και εναν αλλο τροπο στραβωματος?

ενω ειναι ζεστες τοο πας στο πλυντηριο να πλυθει η το πλενεις μονος σου. ζεστη κρυο = διαστολη συστολη = στραβωμα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα προσωπικα ητανε επειδη επεσα σε μεγαλη λακουβα με νερο ενω πατουσα φρενο...και εγινε η ζημια...

Link to comment
Share on other sites

Guest n.filadelfia

kαλησπερα παιδια .ρωτησα σημερα σ ενα συνεργειο που ασχολειται μονο φρενα οτι αποκλειστικα και μονο φταινε οι δισκοπλακες και οτι και αν της ισιωσουμε σε τορνο πολυ γρηγορα θα ξαναστραβωσουνε αναλογα με την χρηση που τους κανω.του ειπα να μου πει την δευτερα για καινουργιες τιμη σε λιγο καλυτερης ποιοτητας απο της μαμισιες και βλεπουμε ποτε θα καταφερω να της αλλαξω γιατι θα χρειαστουν και νεα τακακια αναγκαστικα οποτε ανεβαινει το ποσο που θα χρειαστω.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλησπερα.ειναι σιγουρα οι δισκοπλακες,οπως προ αναφερε ο φιλος ποιο πανω,λογικα ή το επλυνες ενω ηταν ακομα ζεστο ή επεσες σε νερα και ηταν ζεστος ο δισκος.απο την στιγμη που λες πως οταν πατας φρενο σου "τρεμει" το τιμονι,ειναι σιγουρα αυτο.το θεμα της ζυγοσταθμησης ειναι αλλο,αν εισαι πορεια με 100Km χωρις να κανεις τιποτα θα τρεμει το τιμονι.οσο για το θεμα του τορνου ειμαι λιγο καθετος,διοτι κατα την "διορθωση" αφαιρεις υλικο (ψωμι) απο την δισκοπλακα για να την φερεις στα ισα της.αν δεν της εχεις βαλει ακομα,που δεν νομιζω γιατι εχει περασει καιρος απο τοτε που το ποσταρες,θα σου προτεινα να βαλεις ενα σετ brembo δισκους και ferodo τακακια τα οποια ειναι απο τα καλυτερα της αγορας κατα την γνωμη μου , οπως επισης υπαρχουν και οι ζιμενμαν δισκοπλακες.δουλευω σε συνεργειο γιαυτο στο λεω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση

 

εχω παρατηρησει κατα καιρους το εξης φαινομενο:

 

ειμαι σταματημενος κοβω το τιμονι να στριψω δινω γκαζι και νιωθω τρανταγμα απο τις μπροστα ροδες.

ξερει κανεις κατι γι αυτο? μου το κανει κατα περιοδους. ας πουμε τωρα ξεκινησε και το κανει το καλοκαιρι δεν το εκανε.

μηπως φταινε τα ελαστικα 50000 χλμ και δεν τα εχω αλλαξει? μηπως κατι με το μπροστινο συστημα? μηπως ειναι φυσιολογικο απο το esp?

το εχει παρατηρησει κανεις αλλος?

υ.γ

μιλαω παντα για ξεκινημα και στριψιμο πο σταση η με πολυ λιγα χλμ π.χ κατω απο 10.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.