Jump to content
FRee-tezas

Δεν Ξεκλειδώνει Η Πίσω Πόρτα Επιβάτη

Recommended Posts

Έχω Jetta τέλη του '08 ουσιαστικά.

Δεν ξεκλειδώνει κ δεν ανοίγει η πίσω αριστερή πόρτα, ούτε από μέσα, ούτε απ'έξω. Ούτε με τηλεχειρισμό, ούτε με το κλειδί, ούτε με το κουμπί από τη πόρτα του οδηγού, ούτε ταυτόχρονα κ από τα 2 χερούλια (μέσα έξω)

Επίσης το εξωτερικό χερούλι δείχνει κάπως....τζούφιο όταν κάνεις να το ανοίξεις, δεν παρουσιάζει τη "διπλή" σκάλα αντίστασης όπως οι άλλες πόρτες που ανοίγουν κανονικά.

 

Το παράθυρο ανοιγοκλείνει κανονικά. Επίσης ακούγεται ο ήχος της . . . απόπειρας (!) που κάνει η πόρτα να ξεκλειδωθεί όταν πατάω το κουμπάκι. Οπότε μάλλον δεν είναι θέμα καλωδίωσης.

 

Αφού παίξαμε μπουνιές με την πόρτα (μπας κ φταίει η "δαγκάνα" στη κλειδαριά κ ξεμαγκώσει) μπήκα στη διαδικασία να βγάλω τον καπλαμά (από την άλλη πόρτα) για να δω πως είναι, μήπως κ "δίνει χέρι". Κ από τα λίγα που καταλαβαίνω, δε δίνει...ή να το θέσω καλύτερα, επειδή η πόρτα εσωτερικά είναι σχεδόν όλη κλειστή με μέταλλο, δε ξέρω αν μπορώ να κάνω κάτι. Οπότε δεν ασχολήθηκα με την κλειδωμένη.

 

Αφού υπολόγισα τη θέση της κλειδαριάς, έριξα αντισκουριακό κ έκανα απόπειρα μ'ένα συρματάκι, αλλά όπως έιναι φυσικό...τζίφος...

 

 

Ξέρει κανείς τι παίζει;

Υ.Γ.1: Πριν πάρω τ'αμάξι, όταν είχα πάει να το δω, ήταν πάλι έτσι, αλλά με την παράδοση μου την είχε φτιάξει κ ούτε αναφερθήκαμε στο τι είχε πάθει.

Υ.Γ.2: Όλα τα λοιπά ξεκλειδώματα-κλειδώματα κανονικά.

 

 

Edit: Υ.Γ.3: Στον τομέα των Golf δεν έχω προλάβει να ψάξω, αν το δει κάποιος κ απαντήσει . . . καλώς κ ευχαριστώ!

Edited by FRee-tezas
Link to comment
Share on other sites

καλημερα το προβλημα σου ειναι η κλειδαρια εχει κοληση το μοτερακη εσωτερικα στην κλειδαρια .πρεπει να ξεκολησησ την κλειδαρια και να βγη το εξωτερικο φυλο τησ πορτασ για να αλλαχθη η κλειδαρια .μην προσπαθησησ να βγαλησ την επενδηση τησ πορτασ γιατι δεν εχεισ προσβαση δοκημασε πολεσ φορεσ πατοντασ το ξεκλειδομα του κοντρολ γαι τραβοντασ συνχρονοσ την πετουγια μηποσ ξεκοληση.εαν δεν κανεισ δουλεψη ετσει πεσ μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κλασικο συμπτωμα κλειδαριας.

Αναγκαστικα πας για αντικατασταση της.

Καινουριες παιζουν κοντα στα €150 εκαστη.Αν ψαξεις σε μεταχειρισμενα μπορει να βρεις πιο οικονομικη.

Link to comment
Share on other sites

MISSION ACCOMPLISHED (προσωρινά απ'οτι καταλαβαίνω απ'τα λεγόμενά σας....)

Πήγα στο SuperMarket κ όπως πάω στο γυρισμό να μπω στ'αμάξι, την ώρα που πατάω το ξεκλείδωμα, σα να άκουσα κ την πίσω πόρτα ν'ανοίγει. Δοκιμάζω κ . . . τσούπ! άνοιξε!!

Δύο τα τινά.
-Κατά τη διάρκεια της διαδρομής, κυνηγούσα τη κάθε λακούβα κ πάταγα συνέχεια το κλείδωμα-ξεκλείδωμα.
-Επίσης όταν άνοιξα τη πόρτα είδα ότι το αντικουριακό-λιπαντικό είχε βρει στόχο κ ίσως να έκανε δουλειά (αφού μεσολάβησε κάνα 2ωρο)
Τέλος να αναφέρω ότι είχα μιλήσει μεσοβδόμαδα με τον μάστορα στο τηλέφωνο, κ αν κ ήταν απαισιόδοξος μου είπε να το παλέψω μια ΖΕΣΤΗ μέρα. Λέω μήπως έπαιξε το ρόλο του το ότι όση ώρα ήμουν στο Market τ'αμάξι το έβλεπε καλά ο ήλιος.

 

Συνεπώς τη βλέπω τη δουλειά, πάμε γι'αλλαγή...

 

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.

 

Υ.Γ.: Επειδή μόνος μου θα κάνω την προσπάθεια να την αλλάξω, electric doctor είπες το εΞωτερικό φύλλο;
Βλέπω καλά;
Βγαίνει αυτό με συμβατικά εργαλεία; (δεν θυμάμαι τώρα πως είναι, θα πάω μετά να την . . . μελετήσω!!!)

Edited by FRee-tezas
Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου το εξωτερικο φυλο λυνησ με ενα τορξ 30 ολεσ τησ βηδεσ που εχει γυρο .και θελεισ επεισησ ενα τορξ 20 για ναβγαλησ το καπακι δυπλα στην πετουγια λυνοντασ μια κρυφη βιδα που εχει στα πλαγια και αφου βλαλησ το καπακι τησ μπετουγιασ βγαζησ την ντιζα που κραταη την χειρολαβη ξεκουμπονησ την μπετουγια τραβοντασ την λιγο προσ τα δεξια και πισω.και λυνησ και μια τορξ βιδα που εχει.προσοχη να βγαλησ προτα την μπετουγια και μετα τα υποληπα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.

Προς το παρόν η πόρτα λειτουργεί κανονικά. Θα κάνω μια προσπάθεια να λαδώσω τον μηχανισμό περαιτέρω κ αν μου ξαναδημιουργήσει θέμα, πάω για άλλαγμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά κράτησε τόσο καιρό...αλλά...
Επειδή έχω πάλι θέμα, άρχισα να χαζοψάχνω για αλλαγή.
Πριν βγω στο κυνήγι μιας μετάχειρης , είπα να ρίξω μια ματιά στο αγαπημένο e-bay.
Βρήκα αυτή (στην κατηγορίας ξεφτύλα τιμής) κ μου έκανε εντύπωση.
Είπα να ρωτήσω μήπως ξέρει κανείς πως μοιάζει ο μηχανισμός της κλειδαριάς, πριν "ανοίξω" την πόρτα για να δω πως είναι.

 

http://www.ebay.co.uk/itm/New-L1GD-839-015-A-VW-Door-Lock-Box-Catch-Latch-Rear-Left-Fit-For-Jetta-5V-/230964052268?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item35c687c12c

 

EDIT :
Μετά από λίγο ψάξιμο κατέληξα ότι ο παραπάνω μηχανισμός που παραθέτω ΔΕΝ είναι από το 5άρι το Jetta αλλά από το 1ο Jetta (επι εποχής ΜΚ1 Golf) (Τον αφήνω για εγκυκλοπεδικούς λόγους !!!!!)

Βρήκα αυτό:
http://www.ebay.co.uk/itm/VW-GOLF-MK5-PLUS-JETTA-DOOR-LOCK-MECHANISM-LOCKING-MOTOR-ACTUATOREAR-L-7L0839015-/180778966380?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item2a17441d6c

Τι λέτε;

Edited by FRee-tezas
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτος ειναι ο μηχανισμος.

Προσοχη μονο να επιλεξεις σωστα το δεξια αριστερα.

Απο αυτον εχω παραγγειλει και εγω προσφατα και ηταν μια χαρα.Δουλευει ρολοϊ.

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε ευχαριστώ για την απάντηση.
Την άνοιξα πάλι σήμερα (στο τέλος θα σταματήσει να ανοίγει τελείως!!!) έκανα πάλι κάτι λιπάνσεις, αλλά θα την παραγγείλω να την αλλάξω να τελειώνουμε.
Το θέμα είναι αν θα μπορέσω ν'ανοίξω την πόρτα όπως λέει το παλικάρι παραπάνω...Θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λαχειο.

Σε εμενα υπηρξε αρκετη ταλαιπωρια λογω του οτι ειχε μεινει καιρο και ειχε φρακαρει για τα καλα,αλλα τελικα ανοιξε.

Link to comment
Share on other sites

Με το "ανοίξω", εννοώ να βγάλω τη λαμαρίνα για να αλλάξω τον μηχανισμό.

Προτού παραγγείλω (έστω κ αυτόν τον οικονομικό) θα "ποτίζω" κάθε ΣΚ τον μηχανισμό με WD80 μήπως και....

Αν μου ξαναπαρουσιάσει συμπτώματα, δεν θα έχει 3η ευκαιρία...(η τσέπη μου...)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχουμε διαφορες στην πορτα,αλλα εμενα ολη η αλλαγη της κλειδαριας εγινε απο μεσα και οχι βγαζοντας την λαμαρινα της πορτας.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει παραγγελία τον μχανισμό.
"Πήρε" κ παζάρι ο "τύπος" κ μου βγήκε ένα κλικ ακόμα οικονομικότερα. (στα 37.5 Ευρώπουλα)

(Ευελπιστώ ότι έγινε η παραγγελιά της σωστής)

 

Σήμερα (μια ζεστήηηηηηη μέρα) , παίξαμε πάλι σφαλιάρες με την πόρτα κ άνοιξε (ξανά). Αλλά την ακούω, ακόμα κ όταν ανοίγει, τραβάει τα ζόρια του ο μηχανισμός.

 

Κωνσταντίνε, λέει λίγο πιο πάνω ο ηλεκτρολογοδόκτωρ (electric doctor) ότι ανοίγει απ'έξω. Νέες "μόδες"...

Link to comment
Share on other sites

Σε μοντελα μεχρι Β5 για να κανεις δουλεια στην κλειδαρια βγαζεις τη λαμαρινα απο μεσα , στα επομενα μοντελα βγαινει το εξωτερικο φυλλο της πορτας .

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1,5 σχεδόν χρόνο, εδέησα να ασχοληθώ με την κλειδαριά της πόρτας.

 

Ύστερα από δύο αποτυχημένες προσπάθειες στο παρελθόν (η 1η όταν ξεκίνησα βγάζοντας τον καπλαμά, έφαγα την μάπα μου, ξεκίνησα τα απ'έξω κ εγκατέλειψα όταν είδα ότι ΔΕΝ μπορώ να ξεβιδώσω τις βίδες της κλειδαριάς κ η 2η όταν δεν μπορούσα να βγάλω το εξωτερικό χερούλι της πόρτας), τα κατάφερα σήμερα με μια αρκετά παιδεψίδικη DIYκατάσταση.

 

Η πίστη μου βγήκε, όχι στο λύσιμο, όπου όλα κύλησαν σχετικά εύκολα (μετά από μελέτη διαφόρων video στο you-tube καθώς κ μετά απο μια κουβεντούλα με φίλο μηχανικό), αλλά στο δέσιμο.........shit....happened...
Έφυγε ένα μεταλλάκι από τη θέση του, που οδήγησε στο να φύγει ένα ελατήριο από τη θέση του, με τη σειρά του ένα λαστιχάκι από τη θέση του (το μοναδικό που ήξερα που κ πως μπαίνει, ΑΛΛΑ εκτοξεύτηκε κ το έψαχνα!) καθώς κ ένα ακόμα...απάρτιο...
Party κάναμε!!!

 

Σύνοψη: Τελικά τα κατάφερα, το έδεσα, έχω ξανά 2 πίσω πόρτες!!tongue.png + έμαθα πως δουλεύει ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΗ η πόρτα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.