Jump to content
DIMIV

Golf 5/6/7 - Προστατευτικό Καπό (Μόνωση)

Recommended Posts

Λοιπόν είναι λίγο αστείο το πρόβλημα αλλά προσπαθω να βρω λύση και θα ήθελα να ακουσω

καμια γνωμη πριν κάνω αυτό που σκέφτομαι να κανω..

ενώ τα κουμπώματα του μονωτικού (με κιτρινο χ στην φωτο) είναι μια χαρά στην θέση τους

κάποια αυτακια (με κόκκινους κυκλους στην φωτο) δεν προσαρμοζουν καλά στις αντίστοιχες

υποδοχές του καπό με αποτέλεσμα το κα΄τω μέρος του συγκεκριμένου μονωτικου να

ακουμπάει μηχανή (νομίζω)

έχετε καμιά ιδέα πως να τα στερεώσω -

σκοπεύω να βάλω κυανοκρυλικη κόλλα (Logo, loctite) :yahoo:

DSC00777.jpg

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είναι λίγο αστείο το πρόβλημα αλλά προσπαθω να βρω λύση και θα ήθελα να ακουσω

καμια γνωμη πριν κάνω αυτό που σκέφτομαι να κανω..

ενώ τα κουμπώματα του μονωτικού (με κιτρινο χ στην φωτο) είναι μια χαρά στην θέση τους

κάποια αυτακια (με κόκκινους κυκλους στην φωτο) δεν προσαρμοζουν καλά στις αντίστοιχες

υποδοχές του καπό με αποτέλεσμα το κα΄τω μέρος του συγκεκριμένου μονωτικου να

ακουμπάει μηχανή (νομίζω)

έχετε καμιά ιδέα πως να τα στερεώσω -

σκοπεύω να βάλω κυανοκρυλικη κόλλα (Logo, loctite) :yahoo:

DSC00777.jpg

Εγώ πάντως σπάστικα και δεν ασχολήθηκα. :yahoo:

Το άλλαξα με καινούριο και ησύχασα.χαχαχα glare.gif

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις βγάλει ώστε να δεις εάν από κάτω έχει κάποιο σημείο-εσοχή ώστε να το στερεώσεις με σύρμα ή tie wrap? Γιατί πιστεύω η κόλλα κάποια στιγμή θα ξεκολλήσει από τη θερμοκρασία …

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Το έχεις βγάλει ώστε να δεις εάν από κάτω έχει κάποιο σημείο-εσοχή ώστε να το στερεώσεις με σύρμα ή tireup? Γιατί πιστεύω η κόλλα κάποια στιγμή θα ξεκολλήσει από τη θερμοκρασία …

όχι δεν το έχω βγάλει ,

αλλά μπορώ και βλέπω ένα μεγάλο κομάτι μεταξυ καπο και υλικου και δυστηχώς δεν υπάρχει

κάτι (ούτε στο καπό ουτε στις εσοχές .)

για την κόλλα και εγώ αυτο φοβάμαι

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν το έχω βγάλει ,

αλλά μπορώ και βλέπω ένα μεγάλο κομάτι μεταξυ καπο και υλικου και δυστηχώς δεν υπάρχει

κάτι (ούτε στο καπό ουτε στις εσοχές .)

για την κόλλα και εγώ αυτο φοβάμαι

καλησπερα και απο μενα! κ σε μενα το ιδιο εκανε. το κολλησα στα σημεια με τον κοκκινο κυκλο της φωτογραφιαςμε βεζινοκολλα κ αμεσως ξεκολλησε παλι. παραγγειλα αλλο καινουργιο με το μεταλλικο πλαισιο πανω απο την τουρμπινα για προστασια για θερμοκρασια. η τιμη στα 55 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα! κ σε μενα το ιδιο εκανε. το κολλησα στα σημεια με τον κοκκινο κυκλο της φωτογραφιαςμε βεζινοκολλα κ αμεσως ξεκολλησε παλι. παραγγειλα αλλο καινουργιο με το μεταλλικο πλαισιο πανω απο την τουρμπινα για προστασια για θερμοκρασια. η τιμη στα 55 ευρω.

και πάλι το μεταλλικό πλαίσιο το εχω δει να φθείρεται ...

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη μόνωση μπαίνει για να μειώσει τον θόρυβο του κινητήρα, αλλά αυξάνει (ελάχιστα) τη θερμοκρασία στο χώρο του κινητήρα.

Βγάλτο να ξεμπερδεύεις.

Link to comment
Share on other sites

τα 122αρια ΔΕΝ εχουν :whistling: βγαλτο να ακους τουρμπισματα ποιο πολυ

οχι ολα... :rolleyes:

παρεπιπτοντως...κετσες δεν λεγεται το υλικο;

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη μόνωση μπαίνει για να μειώσει τον θόρυβο του κινητήρα, αλλά αυξάνει (ελάχιστα) τη θερμοκρασία στο χώρο του κινητήρα.

Βγάλτο να ξεμπερδεύεις.

χε χε αυτό είναι, ριζικές λύσεις -

έχω κάνει μια πατέντα τώρα και με μια δυο βόλτες που έκανα φαίνεται να

κραταεί -εάν συνεχιστεί θα το βγάλω μια και καλή -

συγκεκριμενα έκανα το εξής :

έχω αυτοκόλλητη ταινεία από ένα μονωτικό υλικο που βάζουν σε σωλήνες

a/c κλπ- εκοψα ένα κομάτι το οποίο η μία άκρη αγκαλιάζει το αυτάκι

και η άλλη μπαίνει λίγο στριμοωχτα μέσα στην εσοχή με αποτέλεσμα να

μην μπορεί να βγει γιατί είναι πιο στενή από το άνοιγμα-

επισης εκτός από την κόλλα της ταινίας το έχω ενισχύσει και με μικρό tire up (στο αυτάκι)

-δεν νομίζω να κατάλαβε κανείς τι έκανα ...

-επίσης δεν νομίζω ότι θα κρατήσει...

πάντως αυτός ο κέτσες (thanks Joop ) εάν είναι μόνο ηχομωνοτικός ο ρόλος του θα φάει σίγουρα σουτ..

μήπως όμως χρησιμοποιείται για θερμομόνωση και προστασία του χρώματος του καπό;

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

εγω μαγκες ειχα το ιδιο προβλημα δενε ειχα δωσει σημασια..... ετσι οστε καποιο κουναβι η γατα η δεν ξερω και εγω τη ηταν αυτο, στης εγκοπες αυτεσ που δεν εκλιναν καλα πηγε εκει και το τραβαγε με αποτελεσμα να το ξηλωση σιγα σιγα και να μου βγαλι το υλικο που εχει μεσα αυτο το πραμα πανο στην μηχανη .......τεσπα αφου το πηρα χαμπαρι πηγα αντιπροσοπεια και παραγκιλα καινουργιο, κοστος 80 ευρο και μου το εβαλαν κιολας.απο τοτε το ζωο προσπαθησε παλι να κανει το ιδιο αλλα επιδι ηταν ολα κλισμενα κομπλε με το καινουργιο μονοτικο, μονο κατι σαν γρατζουνιες αφησε και δεν ξαναπατησε αφου δεν ειχε μελλον εκει:)

Link to comment
Share on other sites

εγω μαγκες ειχα το ιδιο προβλημα δενε ειχα δωσει σημασια..... ετσι οστε καποιο κουναβι η γατα η δεν ξερω και εγω τη ηταν αυτο, στης εγκοπες αυτεσ που δεν εκλιναν καλα πηγε εκει και το τραβαγε με αποτελεσμα να το ξηλωση σιγα σιγα και να μου βγαλι το υλικο που εχει μεσα αυτο το πραμα πανο στην μηχανη .......τεσπα αφου το πηρα χαμπαρι πηγα αντιπροσοπεια και παραγκιλα καινουργιο, κοστος 80 ευρο και μου το εβαλαν κιολας.απο τοτε το ζωο προσπαθησε παλι να κανει το ιδιο αλλα επιδι ηταν ολα κλισμενα κομπλε με το καινουργιο μονοτικο, μονο κατι σαν γρατζουνιες αφησε και δεν ξαναπατησε αφου δεν ειχε μελλον εκει:p

:) ωχ μην μου βάζεις ιδέες ,λες να μου το έκαναν τίποτα γάτες .. έχω κάτι περίεργες στην

γειτονιά -το χειρότερο μου είναι να μπει μεσα στο μοτερ γάτα ,παέι η χοάνη μου και οι

λοιπες καλωδιώσεις-

παρεπιμπτόντως έχουμε κανένα tip για να μην μπαινουν οι γάτες στην μηχανή;-

χειμωνιάζει και τωρα ψάχνουν για ζέστη..

στο προηγούμενο μου αυτοκίνητο είχα πάθει σοκ -άνοιξα το καπώ και ήταν μια γάτα μέσα

και από την τρομάρα που πήρε σχεδόν πήδηξε απάνω μου -

(και εγώ ψιλοχέστηκα ,μεταξύ μας:whistling:)

Edited by DIMIV
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα 122αρια ΔΕΝ εχουν :) βγαλτο να ακους τουρμπισματα ποιο πολυ

χε χε το βγαλα, ήταν που ήταν αλλά τώρα είναι ηχητική πανδαισία !

οποιαδήποτε ανάσα ,φύσημα ,ξεφύσημα ακουγεται πεντακάθαρα τώρα new_sugkrotima.gif

υγ πωλείται κετσές ελαφρώς μεταχειρισμένος έτοιμος για εγκατάσταση new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι με το θέμα new_iloveyou.gif

όλα καλά και όλα ωραία αλλα΄σήμερα έφαγα πολύ βρόχα και μόλις πάρκαρα

βγαίναν υδρατμοι απο το καπό για περίπου 10 δλ-σίγουρα έχει να κάνει με την αφαίρεση

του κετσέ-

πέρα από το αισθητικό αποτέλεσμα που για λίγο θυμίζει καπνισμένο μοτέρ;) υπάρχει

κάποιο άλλο αρνητικό στο όλο θέμα ; τα φώτα σας παρακαλώ

Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι με το θέμα new_iloveyou.gif

όλα καλά και όλα ωραία αλλα΄σήμερα έφαγα πολύ βρόχα και μόλις πάρκαρα

βγαίναν υδρατμοι απο το καπό για περίπου 10 δλ-σίγουρα έχει να κάνει με την αφαίρεση

του κετσέ-

πέρα από το αισθητικό αποτέλεσμα που για λίγο θυμίζει καπνισμένο μοτέρ;) υπάρχει

κάποιο άλλο αρνητικό στο όλο θέμα ; τα φώτα σας παρακαλώ

Δε νομιζω.Το μονωτικο βρισκεται απλα για να μην ζεσταινεται το καπο.Και στο audi 1.6 του πατερα μου που δεν εχει μονωτικο ετσι καπνιζει οταν βρεχει.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα που δεν εχει εδω και 12 χρονια κετσε δεν εχει παθει τιποτα το χρωμα απο το καπο μονο αυτο το κακο εχω οτι οταν βρεχει παει το ντουμανι συννεφο φαινετε λες και πηρα φωτια μεταξυ μας ετσι νομιζα μια μερα και τρελαθηκα σταματησα στην ακρη και διαπιστωσα οτι ηταν αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το λες και μόνος σου Νάσο.

Καπνίζει όταν η θερμοκρασία του καπό (άρα και η διαφορά θερμοκρασίας του με αυτή του περιβάλλοντος) είναι μεγάλη.

Αν υπήρχε το μονωτικό, η θερμοκρασία του καπό θα ήταν μικρότερη, η διαφορά αυτής της θερμοκρασίας με του περιβάλλοντος μικρότερη, άρα θα κάπνιζε λιγότερο ή καθόλου.

Η απουσία του μονωτικού βοηθάει το φαινόμενο του "καπνίσματος".

Αν δημιουργείται πρόβλημα δεν το γνωρίζω, αν και δεν το νομίζω.

Ναι το ξερω οτι οφειλεται στην απουσια του μονωτικου απλα το ανεφερα για να δειξω οτι οσα δεν εχουν μονωτικο παρουσιαζουν αυτο το καπνισμα.

Edited by Νasos_p
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερει κανενας αν ειναι για το χρωμα???

είναι μόνο ηχομονωτικό το κάλυμμα ...

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

γνωρίζει κάποιος πόσο κοστίζει η μοκέτα που κουμπώνει εσωτερικά του καπό του αυτοκινήτου γιατί την έπλυνα με πιεστικό και έγινε κουβάρι. Κάποιος με ETKA ίσως?

Link to comment
Share on other sites

μιλάς για τον κετσέ -

 

κωδικός 5KO 863 831 A  (σε εμένα με golf vi του 10 αυτο αναφερει-made in chech rep :crazy: )

 

κόστος περίπου 60€

 

εγώ τον έχω αφαιρέσει εδω και 2 χρόνια γιατί είχαν χαλαρωσει τα αυτακια και επεφτε στις άκρες

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις εγγυηση παντως να ξερεις οτι στο αλλαζουν χωρισ κανενα προβλημα.το αλλαξα εγω πριν 4 μηνες γτ χαλασε απο πλυσιμο κ εχει βγει ενα πιο καινουργιο λιγο που εκτος απο τη φετα αλομινιου πανω απο τον κινητηρα εχει κ πλαστικα αυτακια για να μην σπανε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θα ηθελα να ρωτησω και εγβ για την μοκετα καθως μου εχει κρεμασει αλλα και εκει που ακουμπαει το μεταλλικό μερος του κινητήρα εχει καει..αξιζει να την βγαλω??η θα χασω σε μόνωση?Επίσης για το πλαστικο μερος ισχυει οτι κάνει καλο να αφαιρεθει?

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.