Jump to content
playmaker

Golf 7 Που Βαδίζει Η Vw?

Recommended Posts

Καταρχάς έχεις ακούσει καμια ζημιά για το 7ρι?εγώ όχι.....

Την ποιά?την αντοχή του 5ριού?χααχαχαχαχαχαχχααχαχαχαχχ.....

αλοιμονο αν ακουγαμε για προβληματα απο τωρα...ελα ας σοβαρευτουμε λιγο ολοι μας

Link to comment
Share on other sites

Το OPC βέβαια για άλλη μια φορά θα ναι μπροστά από το GTI σε ιπποδύναμη μιας και οι συντηρητικούρες εκεί στη VW δεν κουνάνε από τα  200-220ps και για να αποκτήσεις το R θέλεις μια περιουσία

 

Συνχωριανε,για να λέμε του στραβού του δίκιο,Tsi ρίχνει σε OPC είδικα σε corsa τα κάνει πρωινό ;)

Link to comment
Share on other sites

Συνχωριανε,για να λέμε του στραβού του δίκιο,Tsi ρίχνει σε OPC είδικα σε corsa τα κάνει πρωινό ;)

 

Μάλλον στο Astra OPC 2.0lt 280ps αναφέρεται ο Wolfsburg.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον στο Astra OPC 2.0lt 280ps αναφέρεται ο Wolfsburg.

Το Astra OPC είναι αντίπαλος του Golf στην κατηγορία του και το καινούριο των 280 είναι αλλού!

Edited by wolfsburg
Link to comment
Share on other sites

Για το καινούριο των 280ps αναφέρομαι, παρακάτω η σύγκριση με το GOLF VII GTI Performance :

 

http://www.zeperfs.com/en/duel4572-4253.htm

 

Το GOLF VII R με τον TFSI EA888 θα αποδίδει περισσότερα από 300 άλογα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν είναι όλα τα Golf TSI προβληματικά. Εγώ τουλάχιστον εκτός φόρουμ 3 φίλους που γνωρίζω με mk5 122, 140 & 170ps κανείς δεν είχε πρόβλημα. Το GT 170ps που είχε ο Δημήτρης που ήταν και μέλος εδώ το πούλησε με 118.000 χιλιόμετρα και η μόνη βλάβη που είχε ήταν ένας πολλαπλασιαστής. Το ίδιο και το mk6 το δικό μου που δεν έχει κάνει κιχ προς το παρόν. Σε φόρουμ με άλλες μάρκες καταγράφονται σοβαρά προβλήματα σε κινητήρες που δεν έχουν τις αποδόσεις των tsi & tfsi.

Δεν ξέρω πόσοι διάβασαν την τεχνική ανάλυση στο link, επί της ουσίας όμως είναι μαγκιά της VW που μείωσε κατά 100 κιλά το νέο μοντέλο και προσάρμοσε τον κινητήρα ώστε να είναι και αποδοτικός αλλά και οικονομικός.

Το ότι για 1η φορά μπαίνει σε τούρμπο αυτοκίνητο 1.4 λίτρων το σύστημα ACT είναι ένα ακόμα επίτευγμα, αφού το συγκεκριμένο σύστημα υπήρχε μόνο σε 8κύλιδρα μοτέρ κλπ.

Για το GTI ας μην το συζητήσουμε, είναι μακράν η καλύτερη έκδοση μέχρι σήμερα. Και όπως λέει ο Alex υπάρχουν πλέον αρκετοί περιορισμοί, το έχουμε ξαναπει τόσες φορές αν έβγαινε σήμερα το Punto GT βαριά θα είχε 90 άλογα, ομοίως ο 20VT το πολύ να προσέγγιζε το tsi 122.

+1, και το δικό μου πέρα απο στραβά χτένια στο δισκο πλατό που μου δημιουργούν αυτόν τον ήχο δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα 2  χρόνια τώρα και λειτουργεί στην πένα!

Το κακό είναι ότι η κατάσταση θα χειροτερεύσει με τα χρόνια. Στο βωμό την οικολογίας και του σεβασμού για το περιβάλλον πολλά άλογα θα μας φύγουν.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως εχω περιπου 7,5 καταναλωση μεσα στην πολη οδηγοντας παντα στο eco και το start&stop ειναι χρησιμο οπως και το act το οποιο χρειαζεται ελαφρυ ποδι :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Leon tsi 125 9,4 μέση κατανάλωση, έχω διανύσει 245 χιλιόμετρα από το τελευταίο φουλάρισμα που μηδένισα τις ενδείξεις.

Golf tsi 160 12 μέση κατανάλωση σε χθεσινή μικρή διαδρομή εντός πόλης, με πολλά φανάρια και βαρύ πόδι.

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να προσαρμοστούμε στην ιδεα οτι τα αυτοκίνητα που ξέραμε δεν θα υπάρχουν στο μέλλον, και μάλλον εκει έγκειται και ολη αυτη η διαφωνία που προκύπτει με τις συγκρίσεις.

 

 

Τα αυτοκίνητα του μέλλοντος θα ειναι και ποιο ελαφριά και με πολυ λιγότερους ίππους, ξεχάστε λοιπον τα golf και οχι μόνο με τα 200 αλογάκια  και τα stage2 ...3 κλπ

 

Στο μέλλον θα μιλαμε για αλλα πράγματα, άγνωστα προς το παρόν, αλλα εκει κατα εκει παμε και ο προβληματισμός ειναι φυσιολογικός, οπως εδω ετσι και στο προηγούμενο θεμα και τσάμπα σκοτωνόμαστε.

 

Δεν φταίει ουτε το mk1, ουτε το 2 ....ουτε το 7, αυτα επιτάσσουν οι εποχές, σχεδιαστικά και μονο θα μπορούμε πλέον να κάνουμε συγκρίσεις κατι που σαφώς ειναι τελείως υποκειμενικό.

 

 

Καλη συνέχεια, ελπίζω να συνειδητοποιήσουμε οτι στο μέλλον τα γκάζια θα απαγορεύονται, τουλάχιστον στις εξαρτώμενες απο ευρωπαϊκές και κοινοτικές οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Guest black gt

στην οικογενοια μου υπαρχουν και 20vt leon cupra r kai tsi 140 golf5,και τα 2 πανω απο 130.000χλμ,το λεον 9/2005 και το γκολφ 2009,απο προβληματα σχεδον τπτ μονο δισκο πλατω,στο γκολφ ουτε σκαστρα δεν εχω αλλαξει λαδια καθε 15000, και οι δυο κινητηρες για μενα κορυφη, αξιοπιστοι

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά χάνεται η έννοια της αυτοκίνησης!Της οδηγικής απόλαυσης.Σ αυτό πρέπει να συμφωνήσετε εκτός αν θέλετε το αυτοκίνητο να πηγαίνετε στο supermarket

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά χάνεται η έννοια της αυτοκίνησης!Της οδηγικής απόλαυσης.Σ αυτό πρέπει να συμφωνήσετε εκτός αν θέλετε το αυτοκίνητο να πηγαίνετε στο supermarket

Ρε σύ τι να λέμε,start and stop,αυτοματο φρεναρισμα,ηλεκτρονικα καθισματα,ESP,ASR,και χίλιες 2 άλλες μαλακίες.

 

Πάνε τα αυτοκίνητα που τα πήγαινες εσύ,σε λίγο θα σε πηγαίνουν αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Εν μέρει τα αυτοκίνητα γίνονται πιο "αποστειρωμένα" ενώ παράλληλα προστίθενται διάφορα συστήματα ασφαλείας, το οποίο με την ασφάλεια δεν είναι απαραίτητα κακό, πειραματίζονται οι αυτοκινητοβιομηχανίες μόνο έτσι όμως πάμε μπροστά, αλλιώς ούτε ABS δεν θα είχαμε και θα έκαναν ακόμα τσουλήθρα τα αυτοκίνητα στα απότομα φρεναρίσματα. Δεν χάνει όμως την έννοια της η αυτοκίνηση με τις mainstream εκδόσεις του Golf tsi 1,2 & tsi 140, οι σπορ εκδόσεις είναι ακόμα διαθέσιμες (GTI) εκεί παραμένει σταθερός ο χαρακτήρας και δυναμώνουν τα αυτοκίνητα. Για τα βήματα μπροστά δεν γράφει κανείς, τα 300+ άλογα του Golf mk7 R είναι μικρό επίτευγμα?

 

Επειδή η τσέπη μας φτάνει μόνο για tsi 1,4 μην το ρίχνουμε μόνο στο τι να το κάνουμε το park assist....   ...tsi 140 ή 160 παίρνεις κύριε, όχι R για να ζητάς τις πιο ψαγμένες αναρτήσεις και μπλοκέ διαφορικό..

Link to comment
Share on other sites

Το ότι η σπορ εκδόσεις ειναι μόνο με dsg σου λεεί κάτι ; Το r δν είχε μηχανικό μπλόκε ακόμα μ εκεί ελλείψεις κατα τα αλλα ναι ακόμα κ το tsi 140 ειναι πολυ για τη πολυ δεν χρειάζεται τόση δύναμη

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Leon tsi 125 9,4 μέση κατανάλωση, έχω διανύσει 245 χιλιόμετρα από το τελευταίο φουλάρισμα που μηδένισα τις ενδείξεις.

Golf tsi 160 12 μέση κατανάλωση σε χθεσινή μικρή διαδρομή εντός πόλης, με πολλά φανάρια και βαρύ πόδι.

...φανταζομαι θα εκοβες φλεβες αν ησουν σε μενα που κανω ταξιδια με 100-130 και κατι καταναλωσει 5.8-6.5 :) και στην πολη συνηθως εχω 8.5-9.5 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...φανταζομαι θα εκοβες φλεβες αν ησουν σε μενα που κανω ταξιδια με 100-130 και κατι καταναλωσει 5.8-6.5 :) και στην πολη συνηθως εχω 8.5-9.5 

Μάλλον θα με είχε πάρει ο ύπνος....  ...προς τα 2 χωριά που ταξιδεύω συνήθως κάνω αποστάσεις 490 και 350 χιλιόμετρα, δεν πηγαίνω προφανώς με 100-110 γιατί θα φτάσω σε 3 μέρες... :sorry:  Γράφει όμως το Golf το 7 μπροστά στο ταξίδι. Στο Ναύπλιο πριν 2 μήνες που είναι 2 ώρες και πήγαινα όπως λες έγραψα και το 6 μπροστά, φοράει όμως 18αρια λάστιχα το αυτοκίνητο και στα ταξίδια πάντα έχω αποσκευές 4 ατόμων. Στην πόλη επίσης με οικονομική οδήγηση πετυχαίνω τις καταναλώσεις που λες ακολουθώντας τις ενδείξεις αλλαγής ταχυτήτων, άλλο όμως Μεταμόρφωση - Πόρτο Ράφτη από Αττική Οδό χαλαρά και άλλο π.χ. Πεύκη - Μεταμόρφωση με 40 φανάρια και να βιάζεσαι, το "εντός πόλης" έχει διαφορετικές συνθήκες, διαδρομές και ερμηνείες..

 

katsas πάντως πάει και έτσι αν θες!! :

http://www.youtube.com/watch?v=ANCWaQ7EwAg

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Το ότι η σπορ εκδόσεις ειναι μόνο με dsg σου λεεί κάτι ; Το r δν είχε μηχανικό μπλόκε ακόμα μ εκεί ελλείψεις κατα τα αλλα ναι ακόμα κ το tsi 140 ειναι πολυ για τη πολυ δεν χρειάζεται τόση δύναμη

Υπάρχει όμως και μια λεπτομέρεια που πρέπει να γνωρίζετε για να καταλάβετε γιατί το νέο Golf GTI είναι τόσο απολαυστικό στην οδήγηση: Ο άνθρωπος που εξέλιξε το πλαίσιό του εργαζόταν στην Porsche μέχρι που η VW του έδωσε να φορέσει μια καινούργια φόρμα με τις λέξεις «Golf GTI» κεντημένες πάνω της. Και όταν δούλευε στην Porsche, η τελευταία του δουλειά ήταν η εξέλιξη της 997 GT3 RS! Βλέπετε λοιπόν τι παράδοση έχει αυτό το νέο GTI – αφού η 997 GT3 RS ήταν μία από τις καλύτερες Porsche παραγωγής σε κράτημα. Αμήν…

Αυτή είναι η πρώτη φορά που ένα προσθιοκίνητο μοντέλο δρόμου προσφέρεται με ηλεκτρονικά (αντί μηχανικά) ελεγχόμενο διαφορικό. Και το διαφορικό αυτό χαρίζει στο νέο GTI έναν σχεδόν μαγικό συνδυασμό σταθερότητας και ελκτικής πρόσφυσης. Λειτουργεί με παραπλήσιο τρόπο που λειτουργούν τα συστήματα μεταφοράς ροπής (torque vectoring) στις περισσότερες σημερινές Porsche, και κάνει το GTI να συμπεριφέρεται σχεδόν σαν τετρακίνητο καθώς υπάρχει διαθέσιμη πρόσφυση παντού.

Από τεστ του νέου GTI Performance...

 

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκινητο σε καποιους τομεις ειναι τεχνολογικα μπροστα απο οποιονδηποτε ανταγωνισμό ,ειδικα στον τομεα του πλαισιου και των τμηματων του. Αυτο που δεν μου αρεσει ειναι η λεξη "μειωμενο κοστος" στα pdf της vw αν και για να ειμαι δικαιος το 3πτυχο ειναι "Βελτιωμενη λειτουργια ,χαμηλοτερο βαρος,μικροτερο κοστος". Αυτο ομως δεν σημαινει οτι το νεο πλαισιο τα νεα ρουλεμαν και ολα τα νεοσχεδιασμενα τμηματα της μεταδοσης και των αναρτησεων δεν ειναι καλυτερα απο την προηγουμενη γενια ,απο οτι φαινεται ειναι και ισως αρκετα μαλιστα.

Το αρνητικο για μενα ειναι ο κινητηρας...οτι και να λενε η χρηση ιμαντα (2cm και μαλιστα χωρις προβλεπομενη αλλαγη για ολη τη ζωη του αυτοκινητου") μου καθεται "καπως" οπως και οι τρομερα εκτεταμενες διαιτες στα επιμερους συτηματα κατα 30% σε παχος και βαρος. Θα μου πειτε ναι αλλα ειναι οικονομικος...και ο twincharged με 4 ατομα με 120 ειναι 0.8Λ πανω αλλα με ενα ελαφρυτερο πλαισιο και καποια πιθανη βελτιωση θα ηταν εξισου οικονομικος, δυστηχως το group ηθελε εναν πολυ φτηνοτερο κινητηρα ομως σχεδον κατα 1/3 του κοστους! Μιλαμε για τρομακτικα ποσα σε οικονομια κλιμακας. Οπως και να εχει ομως με αυτα τα καποια πιθανα μικρα αρνητικα δεν παυει να ειναι πολυ καλυτερο και πολυ ποιο ασφαλες golf ειδικα στον τομεα του φρεναρισματος. Η οδηγικη απολαυση θυσιαζεται σιγα σιγα για χαρη της οικονομικης πολιτικης του group...μεγαλη χαζομαρα η απουσια gt εκδοσης με τον Twincharged γιατι μην τρελαθουμε ποιος δεν θα εδινε 1500 παραπανω για ενα twincharged 170-180ps βελτιωμενο στα σημεια που χρειαζοταν ?...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πως να μην είναι καλύτερο στο φρενάρισμα αφού είναι 100 κιλά ελαφρύτερο? Όσο πιο ελαφρύ το αυτοκίνητο - τόσο καλύτερα φρενάρει. Συμφωνώ πάντως για την δίαιτα, ειδικά για ταμπλό, καθίσματα κλπ, όταν αφαιρείς ή αντικαθιστάς υλικά παραμένει άραγε η ποιότητα η ίδια? Θα φανεί στον χρόνο.

 

Για τον ιμάντα διαφωνώ και εγώ είχα Ιταλικό με ιμάντα ε και? Αλλαγή κάθε 4 χρόνια ή κάθε 100.000 χιλιόμετρα αν θυμάμαι καλά έγραφε το manual, εδώ όμως η VW αναφέρει ότι είναι νέας γενιάς και αντοχής. Όσοι έχουν δώσει χιλιάρικα για την αλλαγής της καδένας όπου έχει βγάλει πρόβλημα λίγα έχουν δώσει? Ή να πάρουν όλοι Auris λόγω καδένας? Μην ξεχνάμε ότι ο ιμάντας έχει πολύ λιγότερες απώλειες από την καδένα και είναι αρκετά πιο αθόρυβος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.