Jump to content
playmaker

Golf 7 Που Βαδίζει Η Vw?

Recommended Posts

Όσον αφορά το Golf ναι, όχι όμως για Passat, Scirocco, Eos κλπ που υπάρχουν εκδόσεις με τον twincharged. Η αλήθεια είναι ότι μας εξέπληξε η VW που απουσιάζει από την γκάμα του νέου Golf κάποια έκδοση με τον twincharged από την στιγμή που στο συγκεκριμένο μοντέλο πρωτοεμφανίστηκε ο κινητήρας.

 

Μπορούμε να γράψουμε πάρα πολλά για αυτό, σελίδες ολόκληρες, εγώ έχω ξαναγράψει ότι επέλεξα το αυτοκίνητο που πήρα αφού είχα μπει και οδηγήσει το mk5 GT 170ps (που δεν ήταν πια στην παραγωγή). Συμβιβασμός βέβαια ήταν από δίλιτρο που σκεφτόμουν, χωρίς να το έχω μετανοιώσει φυσικά, αφενός λόγω του χρηματοοικονομικού οφέλους και αφετέρου γιατί τα 185 ή 175 άλογα που έχει μετά το περιβόητο recall εμένα μου αρκούν.

 

Anyway, το Group καταργεί σταδιακά την οικογένεια κινητήρων ΕΑ113 και λανσάρει πλέον τις ΕΑ211 (1.2 & 1.4) και ΕΑ888 (2.0 tsi). Σε αυτές τις νέες γενιές κινητήρων έχεις δίκιο, το TSI μεταφράζεται πλέον μόνο ως  Turbocharged Stratified Injection και όχι σαν Twincharged Stratified Injection.

 

Edit : είναι 1η φορά που ο 1.4 έχει "μόλις" 100 ίππους στο λίτρο, όλοι οι υπόλοιποι (2.0, 2.5, 3.0, 4.0lt) έχουν καλύτερη απόδοση ίππων. Απουσία βέβαια κομπρέσορα = αναγκαστικά μικρή τουρμπίνα για αποφυγή lag. Το απόδοση 2.300cc / κατανάλωση 1.600cc μας τελείωσε...

 

Υ.Γ. Φαντάζομαι ότι οι κινητήρες TSI από 2.5 και πάνω δεν ενδιαφέρουν και πολλούς....

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτο με το βαρος ΔΕΝ ισχυει...δεν ειναι ολα 100Kg ελαφρυτερα... ειναι αναλογα την εκδοση και νομιζω φτανει τοσο σε καποια εκδοση. Το συστημα πεδησης ειναι καινουριο λενε. Δυστηχως το 5 και λιγοτερο το 6 στον τομεα του φρεναρισματος δεν το ειχανε καθολου. 

Επισης ενα ενδοαφερον βιντεακι ,γενικα λενε οτι οι ιπποδυναμεις στα νεα μοτερ ειναι "οσο λενε" και οχι παραπανω οπως μας ειχε συνηθισει το παλιο diesel εβγαζε 148σε δυναμομετρηση αλλα το ελεγαν 140 .Στο μκ7 βγαζει 150-152 αλλα ειναι ποιο αργο http://www.youtube.com/watch?v=Jdh0TR7zEvA

Link to comment
Share on other sites

Έγινε πάτημα πρόσφατα με το Mk7 140hp του Lefteris_7 και του Golf 5 1.4 tsi 140 hp του Sotiris_golf.

 

Και στα 2 ρολλαριστά πατήματα το Golf 7 βρισκονταν αρκετά μπροστά(2-3 αυτοκινητα).

Ίσως έχω και In car video απο το 5ρι,θα κοιτάξω μηπως το βρώ.

Edited by Passatoukos
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει πες 1 2 αυτοκίνητα αν και κανονικά πρέπει μ συγκριθεί με το golf mk6 160 πάντως το 5 αρι καινούργιο με καινούργια μπεκ δίσκο κτλ κουτιου παίζει να ήταν στα ίδια !συγτινουμε καινούργιο με καταπονημενο αμάξι

Link to comment
Share on other sites

Εγω ανοιξα με το 7αρι. Εχω 103.000 χλμ 17αρα με 225 λαστιχο 95αρα βενζινη και σχετικα καινουριο δισκο πλατο. Το 7αρι ηταν με 16αρα 205 και 100αρα βενζινη. Ανοιξαμε απο 2ες 60χλμ και η διαφορα μας ανοιγε συνεχεια μεχρι τελος 5ης που μου ειχε ριξει κατι παραπανω απο 2 αυτοκινητα. Γενικα δεν τον επιανα πουθενα.

Edited by Sotiris_golf
Link to comment
Share on other sites

η αναλογια κιλων ιππων ειναι διαφοτετικη στα 2 αυτοκινητα

εγω οταν φορουσα 16ρες κ ανοιξα με  ιδιο αμαξι με 17ρες ημουν μπροστα ( TSI vs TSI δλδ)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει πες 1 2 αυτοκίνητα αν και κανονικά πρέπει μ συγκριθεί με το golf mk6 160 πάντως το 5 αρι καινούργιο με καινούργια μπεκ δίσκο κτλ κουτιου παίζει να ήταν στα ίδια !συγτινουμε καινούργιο με καταπονημενο αμάξι

Έγινε και το έν λόγω πάτημα.

Στο πάτα έφευγε το 7ρι και σταδιακά μάζευετε το 160 και του έκανε 1-1.5 αυτοκίνητο.

Πιστέυω οτι αν ο λευτέρης μάθεί να το οδηγάει άψογα,και ανοίξει λίγο το μοτέρ του(2000χλμ) τότε πάει κοπίο με 160ρι.

Link to comment
Share on other sites

Καλό αυτό το 7 αρι ειναι πιο οικονομικό tsi απο τ προηγούμενα !ζωρις να στερείται απόδοση εργοστασιακή ! Απλα εγω δύσκολα θ παίρνα ένα τέτοιο αμάξι για κάθε μέρα τώρα που μπορώ να πάρω tdi εκτός κ έκανα κ ταξίδια συχνά ελπίζω να μη βγάλει προβληματα περιμένω ειδικά νέα για dsg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το δικο μου πατημα ηταν με 160DSG!!! Εγω ειμαι manual και με σχετικα κλειστο μοτερ! Με manual πιστευω θα ειχαμε μικροτερη διαφορα...

Παντος με τ παλιο 160 δεν νμζ ν εβλεπα ποτε μεση καταναλωση 5.8 σε διαδρομη αιγαλαιο δασκαλιο που εκανα σμρ κ μ σταματα-ξεκινα σ κομματια τς διαδρομης!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 2 πολυ διαφορετικα μοτερ...το ενα ειναι ενα τερας φιμωμενο για λογους ρυπων και οποιος ηθελε εβαζε προγραμμα και το αμαξι  εβγαζε 210-215 αλογα με ασφαλεια και απο εκει και περα εοχυμε δει παρα πολλα μοτερ με 235-240 +++ που εχουν κανει και 100.000 χιλ. Επισης τα 160αρια εχουν υποστει και ενα μικρο downgrade στους ιπους και στην ροπη απο το γνωστο update 24s4. Το mk7 μια χαρα δυνατο ειναι η αληθεια και με το νεο πλαισιο και νεα κλιμακωση  ταχυτητων ειναι super.  Λειπει ομως ενα δυνατο twinchared...στο βωμο του κοστους θυσιαστηκε και αυτο το μοτερ ενω ανετα θα ειχαμε μια εκδοση 170-180ps. που με το πλαισιο αυτο (mqb) θα χτυπουσε  ανετοτατα 7.2  αν κρινουμε απο το Golf 5 gt 170 που ειχε 7.6.

 

Leyteris το 50-150 με 3η που λεγαμε ?  χεχ οποτε μπορεις !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει καποια στιγμή να το κάνω και αυτο thano...Δεν σας έχω ξεχασει!

Το είχαμε κανονίσει ν τ τραβήξουμε με τν passatouko όταν μ το είχατε ζητήσει αλλά έσκασαν στρουμφ και δεν γινόταν.... 

 

Άλλη μια δοκιμή του golf 7 1.4 act: http://www.caroto.gr/2013/06/07/golf-1-4-tsi-act-5d-test-drive/

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει καποια στιγμή να το κάνω και αυτο thano...Δεν σας έχω ξεχασει!

Το είχαμε κανονίσει ν τ τραβήξουμε με τν passatouko όταν μ το είχατε ζητήσει αλλά έσκασαν στρουμφ και δεν γινόταν.... 

 

Άλλη μια δοκιμή του golf 7 1.4 act: http://www.caroto.gr/2013/06/07/golf-1-4-tsi-act-5d-test-drive/

Πρόσεξε μην δώ στο βίντεο φυλαγμένες αλλαγές σαν της γιαγιάς μου.......

Θα σε πάρω τήλ απο τετάρτη να κανονισουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

ΧΑχαχαχαχαχ!!!Θα αλλάζω με τα πόδια ή με τους αγκώνες ! 

Έλα ρε μλκ αφού ξέρεις οτι το λυπάμαι το κιβώτιο! Αν δεν αλλάξω σιιγααααα σιγαααα δν μπορώ!!

Μάλλον 28-30 θα είμαι πάτρα γτ έχει patras motor show k θα εκθέσει ενας φίλος τ αμάξι του οπότε μάλλον την άλλη εβδομάδα θα συναντηθούμε! Χτύπα τηλ πάντως όποτε έχεις χρόνο να κανονίσουμε! 

Link to comment
Share on other sites

Έγινε και το έν λόγω πάτημα.

Στο πάτα έφευγε το 7ρι και σταδιακά μάζευετε το 160 και του έκανε 1-1.5 αυτοκίνητο.

Πιστέυω οτι αν ο λευτέρης μάθεί να το οδηγάει άψογα,και ανοίξει λίγο το μοτέρ του(2000χλμ) τότε πάει κοπίο με 160ρι.

Στο πάτα κανονικά θα έπρεπε να φεύγει το 160 λόγω κομπρέσορα και σταδιακά να μειώνεται. Εντυπωσιακό το mk7 τελικά αν και οι διαστάσεις ελαστικών παίζουν ρόλο, γυρνάμε βουρ σε 16άρια όλοι μου φαίνεται...!

Link to comment
Share on other sites

Στο πάτα κανονικά θα έπρεπε να φεύγει το 160 λόγω κομπρέσορα και σταδιακά να μειώνεται. Εντυπωσιακό το mk7 τελικά αν και οι διαστάσεις ελαστικών παίζουν ρόλο, γυρνάμε βουρ σε 16άρια όλοι μου φαίνεται...!

Η αλήθεια είναι οτι δεν οδηγούσα εγώ ούτε ήμουν μέσα για να σου λύσω την απορία.

Μπορεί στα χιλιόμετρα που πάτησαν το 160ρι λόγω "κοντου" DSG να είχε αλλη ταχύτητα απο οτι το 7ρι του λευτέρη.

 

Λευτέρη δώσε μου το ρε μλκ να σου κάνω αλλαγές dsgατες αλλαγές να ρίξουμε στο 160ρι :laugh:  :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Αν περάσει το mk7 140 το mk6 160 την άλλη μέρα πάω για πρόγραμμα ή θα βάλω ζάντες από Atos...!

Τι να λέμε,160 άλογα το 6ρι με 24 κιλά ροπής,140 αλογα το 7ρι με 25 κιλά ροπης  :pardon: 

Link to comment
Share on other sites

Τι να λέμε,160 άλογα το 6ρι με 24 κιλά ροπής,140 αλογα το 7ρι με 25 κιλά ροπης  :pardon:

Με τελείως διαφορετική αναλογία κιλών/ίππων, άλλες πραγματικές μετρήσεις και μεγάλη διαφορά σε 0-50, 0-80.

http://www.zeperfs.com/en/duel2981-4539.htm

 

Λόγω κομπρέσορα τα Golf & Scirocco 160 έχουν πολύ καλό ξεκίνημα.

Link to comment
Share on other sites

Ιδικά ανάβαση λόγο βάρους και ροπής το 7 πιστεύω θα είναι μπροστά στο πάτα...Μετά είναι που δεν ξέρω τι γίνεται!

Ρε παιδιά ένα 6αρι 160 manual δεν υπάρχει να κάνουμε τις δοκιμούλες μας να μας λυθούν οι απορίες?!!

Χρίστο ρώτα τον φίλο σ με το punto πως αλλάζω μιας και εσύ  δεν με έχεις δει ακόμα! Ε να μην μου αλλάξουν και ένα σασμαν όσο εχω εγγύηση :hyper:  :hyper: ?(Πλάκα κάνω φυσικά!!!)

Θάνο τα  video θα τα βγάλω όταν συναντηθώ με τν Χρίστο γτ μόνος μου δεν τ έχω!! Την μια με έπιανε κοκκινο, την αλλη έχανα αλλαγή γτ με τ ένα χέρι τραβαγα video και με το άλλο οδηγούσα, την άλλη είχα ένα almera που μου κόλλαγε... Ε δεν γινόταν!! Α τλκ το σούβλισα το almera... και ήταν και 1.8 180 άλογα απ'οτι μου είπε αυτος που τ είχε! Είναι όντος τόσο τάφοι αυτά ή έπαιζε μαζί μου ο τύπος :poke: ?!!!(sry για τ off topic!)

Edited by lefteris_7
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα τα 40 αλογα διαφορα ειναι παααρα πολλα.... Δεν ξερω τι αναλογια κιλων υπων εχει αυτο αλλα σγρ ειναι κλτερη απο εμενα!!

Χρίστο σμρ δν μπορω ρ φιλε... Τν αλλη εβδομαδα ομως θα περασω σγρα! Αντε να μας λυθουν κ οι αποριες...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.