Jump to content
developer

Βουητό Όταν Κινούμαι Με Χαμηλή Ταχύτητα Και Στριμενο Το Τιμόνι

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Τελευταία κινούμενος στο κλειστό parking της εταιρείας όπου επικρατεί απόλυτη ησυχία παρατηρώ ότι όταν κινούμαι με μικρή ταχύτητα και το τιμόνι ειναι στριμένο προς οποιαδήποτε κατεύθυνση ακούγεται ένα αυξομειούμενο βουητό που υποθέτω ότι ίσως ειναι κάτι που προέρχεται από την κρεμαγιέρα. Μιλησα με το μηχανικό που δεν το άκουσε και με καθυσηχασε λέγοντάς μου ότι πιθανότατα ακούγεται το ηλεκτρικό μοτέρ της κρεμαγιέρας που συμπιέζει τα υδραυλικά υγρά....

Δεν είμαι ιδιαίτερα ήσυχος πάντως...

Έχετε άποψη τι μπορεί να ειναι;

Ξέχασα: Golf V TSI 140 GT Sport DSG  

Edited by developer
Link to comment
Share on other sites

Μιλησα με το μηχανικό που δεν το άκουσε και με καθυσηχασε λέγοντάς μου ότι πιθανότατα ακούγεται το ηλεκτρικό μοτέρ της κρεμαγιέρας που συμπιέζει τα υδραυλικά υγρά....

 

 

Ηλεκτρο-μηχανική δεν είναι η κρεμαγιέρα του golf 5? Δεν έχει υγρά. (αλλά και να είχε δεν θα συμπιέζονταν)

Edited by thednick
Link to comment
Share on other sites

Τον ρώτησα για αυτό, και μου είπε ότι υπάρχουν υγρά που ειναι μέσα στο σύστημα και είναι απρόσιτα για αλλαγή, ασχέτως της ηλεκτρομηχανικής κρεμαγιέρας...

Επίσης, τα υγρά αντίθετα με την κοινή πεποίθηση είναι ελαφρώς συμπιέσιμα!

Σχετικά με το πρόβλημα γνωρίζεις κάτι επιπλέον;

Edited by developer
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, τα υγρά αντίθετα με την κοινή πεποίθηση είναι ελαφρώς συμπιέσιμα!

 

 

Σωστός! :-)

 

Για το πρόβλημα δυστυχώς δεν μπορω να σε βοηθήσω, αν και μου φαίνεται περίεργο να είναι η κρεμαγιέρα δεδομένου ότι απο την περιγραφή καταλαβαίνω ότι έχεις σταθερά στριμμένο το τιμόνι.

Link to comment
Share on other sites

Ρουλεμαν τροχου κανα 50αρικο μαζι με τα εργατικα. Λογικα οσο ανεβαινουν τα χιλιομετρα ακουγεται περισσοτερο και οχι μονο στο στριψιμο αλλα και στην ευθεια για παρατηρησε το.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα νομίζω ότι ακούω κάτι σαν τρίξιματάκι/σφυριγματάκι όταν πηγαίνει το αμάξι με το τιμόνι λίγο στριμένο. Όχι στην ευθεία, ή όταν είναι περισσότερο στριμένο. Θα το πώ στο σέρβις, αλλά τι μπορεί να είναι;

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία να πω ότι το πρόβλημα έπαψε μα υφίσταται, αφού έγιναν εξονυχιστικοί έλεγχοι σε πολλά σημεία του αμαξώματος ως εξής: αλλαχτηκαν τα πίσω ελαστικά με τα εμπρός!!! Ο θόρυβος ως δια μαγείας εξαφανίστηκε. Μα σημειωθεί ότι δεν υπήρχε πρόβλημα ευθυγράμμισης...Και ότι τα ελαστικά εξ όψεως τουλάχιστον δεν ήταν ισομερώς φθαρμένα...

Εστάλη από το Xperia Z.

Link to comment
Share on other sites

φιλε το ιδιο προβλημα εχω και εγω σε jetta tsi 140 hp 2008 στην αντιπροσωπεια μου ειπανε [δεν ειναι τιποτα αυτο] η γνωστη απαντηση οταν δεν μπορουν να βρουν τη λυση

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποιες αντιπροσωπείες,που ανη τι άλλο είναι σοβαροί οι μηχανικοί...φοβόμουν και εγώ το Δεν είναι τίποτα....άλλα μου είπαν: θα προσπαθήσουμε να το δούμε τι είναι....δεν υποσχόμαστε ότι θα το καταφέρουμε...

Εστάλη από το Xperia Z.

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε τα ημιαξονια σου!

 

Επειδή είχα προγραμματισμένο σέρβις, το είπα και το τσέκαραν.

Μου είπαν ότι το άκουσαν και αυτοί, είναι στον μπροστά αριστερό τροχό το πρόβλημα, αλλά είναι ακόμα σε πολύ αρχικό στάδιο.

Από εκείνη την ημέρα, δεν το άκουσα ξανά, οπότε μάλλον θα με απασχολήσει στο μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.