Jump to content
azk342

Φωτισμός Στο Ντουλαπάκι

Recommended Posts

Καλησπέρα το φωτάκι  στο ντουλαπάκι συνοδηγού φαντάζομαι ότι όταν κλείνει σβήνει. Ρε παίδες κάπου χάνω ρεύμα. Είναι η τρίτη μπαταρία που αλλάζω σε διάστημα 9 χρονών. Ο μπαταριάς μου είπε όταν πήγα προχθές να βάλω άλλη μπαταρία ότι υπάρχει διαρροή στο κύκλωμα. σήμερα έλεγξα από μόνος μου τα λαμπάκια του πορτπαγκάζ (οκ) και του ντουλαπιού. Έψαχνα πόση ώρα να βρώ το διακόπτη που σβήνει το λαμπάκι του ντουλαπιού. Δεν το βρήκα. πως μπορώ να το ελέγξω αν σβήνει; ξέρει καποιος;. Το αμάξι μου είναι golf V 1.6 FSI 2005 μοντέλο.

 

Link to comment
Share on other sites

Bάλε ένα κινητό να τραβάει βιντεο,κλείσε το ντουλαπάκι και άσε το να γράφει κάνα 10λεπτο και δες τα αποτέλεσματα.

Καλησπέρα το φωτάκι  στο ντουλαπάκι συνοδηγού φαντάζομαι ότι όταν κλείνει σβήνει. Ρε παίδες κάπου χάνω ρεύμα. Είναι η τρίτη μπαταρία που αλλάζω σε διάστημα 9 χρονών. Ο μπαταριάς μου είπε όταν πήγα προχθές να βάλω άλλη μπαταρία ότι υπάρχει διαρροή στο κύκλωμα. σήμερα έλεγξα από μόνος μου τα λαμπάκια του πορτπαγκάζ (οκ) και του ντουλαπιού. Έψαχνα πόση ώρα να βρώ το διακόπτη που σβήνει το λαμπάκι του ντουλαπιού. Δεν το βρήκα. πως μπορώ να το ελέγξω αν σβήνει; ξέρει καποιος;. Το αμάξι μου είναι golf V 1.6 FSI 2005 μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

οπως εχει απο την μερια του οδηγου οπου ειναι η ασφαλειες εχει και απο την μερια του συνοδηγου ανοιξε το και παρατηρησε αν σβηνει οταν κλεινει εαν οχι στειλε ενα p.m και θα σου πω τι θα κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ. Τελικά το λαμπάκι σβήνει με το κινητό. Πρέπει να ψάξω αλλού για τη διαρροή. Γνωρίζει κάποιος ένα καλό ηλεκτρολόγο κοντά στο Γέρακα;

Edited by azk342
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω οθόνη καν. Το έλεγξα το λαμπάκι του πορτπαγκάζ και σβήνει κανονικά. Μάλλον ή ο συναγερμός φταίει ή το ραδιο σιντι ή οι αισθητήρες παρακαρίσματος. Δεν έχω κάποια άλλη πηγή κατανάλωσης ρεύματος. Ακόμα και τα φώτα στη πλαφονιέρα τα έχω ελέγξει.

Edited by azk342
Link to comment
Share on other sites

Τι ηλεκτρονικο εξαρτημα εχεις βαλει , αν εχεις βαλει στο αυτοκινητο? Εκτος εργοστασιου δηλαδη. Τι εχεις κανει εσυ περα απο την κατασταση που το αγορασες? Για να δουμε τι μπορει να φταιει. Το εργοστασιο οπως ολοι δεν εχουν προβλημα, αρα κατι εχεις κανει. Για πες μας. Ενισχυη ηχου? Ραδιο ? Συναγερμο ? LED  φωτα ημερα ? Κατι ... ?

Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

παιδιά τίποτα από όλα αυτά που λέτε. Ένα απλό ραδιο σντί το συναγερμό που μου τοποθέτησε η αντιπροσωπεία μόλις το πήρα και τους αισθητήρες παρκαρίσματος κατι κινέζικους. τελικά το πήγα σε ηλεκτρολόγο να δω τι φταίει. Ο άνθρωπος το εξέτασε λεπτομερώς και μου είπε ότι δεν ΄χανει ρεύμα από πουθενά. Το πρόβλημα είναι η μπαταρία. Βεέβαια αυτή η μπαταρία είναι 1,5 χρόνου παλιά και μάρκα banner 62A. Την άλλη βδομάδα θα πάω σε αυτόν που την αγόρασα καθότι έχει εγγύηση για 2 χρόνια. Ελπίζω να μην ταλαιπωρηθώ και άλλο..........βαρέθηκα. Όλο ηλεκτρολογικά προβλήματα μου βγάζει

Link to comment
Share on other sites

 Είναι η τρίτη μπαταρία που αλλάζω σε διάστημα 9 χρονών.

 

 

Το πρόβλημα είναι η μπαταρία. Βεέβαια αυτή η μπαταρία είναι 1,5 χρόνου παλιά και μάρκα banner 62A. Όλο ηλεκτρολογικά προβλήματα μου βγάζει

 

 

 

 

οι αλλες 2 μπαταριες..και αυτες προβλημα?κατι δεν κολαει...

 

απο οτι βλεπω δεν ειναι τωρα το προβλημα αλλα παλιο...αλλα ασχετο με την μπαταρια...αλλο η προβληματικη μπαταρια και αλλο τα ηλεκτρολογικα προβληματα...

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Τι προτείνεις να κάνω; στις άλλες δύο νόμιζα ότι ήρθε η ώρα τους να τις αλλάξω. Την άλλη βδομάδα θα πάω στο μαγαζι που μου πούλησε τη μπαταρία. να δω τι θα μου πει. θα ξαναεπανέλθω στο φορουμ με νεότερα.....

Edited by azk342
Link to comment
Share on other sites

σήμερα έβγαλα τη μπαταρία (μάρκας banner 62A)  και την πήγα στο μαγαζί που την αγόρασα. Ο τύπος την έβαλε σε ένα μηχάνημα υποτίθεται διαγνωστικό μάρκας Bosch αν θυμάμαι καλά. Μου έδειξε 12,51 V και Amper εκκίνησης 493. Από τη μάνα της η μπαταρία δίνει 540 Αμπερ. Μου είπε ότι είναι καλή για τον 1,5 χρόνο που την έχω και δεν μου την αλλάζει. Να δω όταν αρχίσουν τα κρύα τι θα μου κάνει..........διότι τώρα είναι καλοκαίρι και δεν ζορίζεται το αμάξι. ΆΛΛΩΣΤΕ τα προβλήματα ξεκίνησαν από πέρισυ το χειμώνα 

Link to comment
Share on other sites

σήμερα έβγαλα τη μπαταρία (μάρκας banner 62A)  και την πήγα στο μαγαζί που την αγόρασα. Ο τύπος την έβαλε σε ένα μηχάνημα υποτίθεται διαγνωστικό μάρκας Bosch αν θυμάμαι καλά. Μου έδειξε 12,51 V και Amper εκκίνησης 493. Από τη μάνα της η μπαταρία δίνει 540 Αμπερ. Μου είπε ότι είναι καλή για τον 1,5 χρόνο που την έχω και δεν μου την αλλάζει. Να δω όταν αρχίσουν τα κρύα τι θα μου κάνει..........διότι τώρα είναι καλοκαίρι και δεν ζορίζεται το αμάξι. ΆΛΛΩΣΤΕ τα προβλήματα ξεκίνησαν από πέρισυ το χειμώνα 

όντως η μπαταρία φαίνεται οκ για να δεις εάν χάνεις ρεύμα είναι να το πας αντιπροσωπεία το συνδέουν στο vas και μπορούν να δουν εάν χάνει ρεύμα και από πού αυτό είχα κάνει και εγώ και το βρήκαν αμέσως

Link to comment
Share on other sites

κατι δεν κολλάει...η μπαταρία είναι οκ απ ότι λες,  ρεύμα το μέτρησαν και δεν χάνει, εσύ λες οτι έχεις διαρροή ρεύματος...

κάποιος κάτι χάνει στο παζλ.

κάποια πράγματα δεν κολλάνε..

Link to comment
Share on other sites

λέω ότι για κάποιο λόγο η μπαταρία μετά από 5 ημερες ακινησίας χάνει από τα φορτία της. Το δε χειμώνα με τα κρύα εκφορτίζεται ποιο γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κοιταξει τον δυναμο;;;;;μηπως χανεις απο εκει;;;;

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

αν όλα είναι οκ, τότε έχεις διαρροή απο τα καλώδια.  μήπως κανα ποντικάκι ψιλοέφαγε κανα καλώδιο και έχεις διαρροή ρεύματος.

δεν υπάρχει άλλη εξήγηση αδελφέ.

Αφού όλα τα μέρη δουλεύουν κανονικά και η διαρροή συνεχίζεται, μόνο απο κανα φθαρμένο καλώδιο..

θέλει σχολαστικό ψάξιμο με μηχάνημα και να ελέγχει ο ηλεκτρολόγος σε κάθε καλώδιο την τάση.. 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το λες θυμήθηκα κάτι. ο μάγκας ο ηλεκτρολόγος μέσω του VAG COM βρήκε ότι ένα καλώδιο που πήγαινε στο σεβρό είχε κοπεί. Μου το έφτιαξε. Λες να ήταν όλο αυτό που προκαλούσε διαφυγές ρεύματος; Πρώτα όμως το έψαξε για διαφυγές και μου είπε ότι δεν υπάρχουν και μετά το έλεγξε μέσω vag com.

Σε ερώτηση που του έκανα για το ραδιο σιντι γιαποιο λόγο δεν κλείνει όταν βγάζω το κλειδί από το διακόπτη μου είπε ότι τα golf έτσι κα΄νουν. Ακόμα και να μην έχεις το κλειδί πάνω πέρνουν κατευθείαν ρεύμα απόπ τη μπαταρία. Μου είπε βέβαια ότι η κατανάλωση είναι ανεπέστατη. Άρα δεν έχω πρόβλημα από κει

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έτσι κάνουν τα 5άρια, όταν βγάζεις το κλειδί, μετά από λίγο κλείνει και τι ραδιοCD εκτός και αν εχεις κάποιο after-market που είναι συνδεδεμένο διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.