Jump to content
Panagiotis_

Golf 7 - 1.6 Tdi Bluemotion [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

 Παιδιά ο νέος κινητήρας συνδυάζεται με 6-τάχυτο μηχανικό ΜΟΝΟ στην έκδοση bluemotion ( όχι τα μοντέλα bluemotion technology που ήδη κυκλοφορούν). Στην επίσημη γερμανική σελίδα, όπως πολύ σωστά ανέφερε PiNiOn, βγαίνει στις εκδόσεις blue tdi και συνδυάζεται με 5-άρι μηχανικό...

Link to comment
Share on other sites

Ο νεος κινητηρας tdi θα συνδυαζεται και με dsg7

Στην Γερμανία που κυκλοφορεί και ρώτησα τουλάχιστον τώρα δεν συνδυάζετε με dsg.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Guest beetle1980mexico

Στο γερμανικο σαιτ με τον καινουργιο κινητηρα υπαρχουν τα εξης 

Der Golf

Golf Comfortline BlueMotion 1,6 l TDI 81 kW (110 PS) 5-Gang

 

Der Golf

Golf Comfortline BlueTDI 1,6 l TDI 81 kW (110 PS) 7-Gang-Doppelkupplungsgetriebe DSG

 

Der Golf

Golf 1,6 l TDI 81 kW (110 PS) 6-Gang

Der Golf Golf Comfortline 4MOTION BlueMotion Technology 1,6 l TDI 77 kW (105 PS) 6-Gang

 

Link to comment
Share on other sites

Στο γερμανικο σαιτ με τον καινουργιο κινητηρα υπαρχουν τα εξης Der Golf

Golf Comfortline BlueMotion 1,6 l TDI 81 kW (110 PS) 5-Gang

Der Golf

Golf Comfortline BlueTDI 1,6 l TDI 81 kW (110 PS) 7-Gang-Doppelkupplungsgetriebe DSG

Der Golf

Golf 1,6 l TDI 81 kW (110 PS) 6-Gang Der Golf Golf Comfortline 4MOTION BlueMotion Technology 1,6 l TDI 77 kW (105 PS) 6-Gang

Όντος δίκιο έχεις. Όλα πλέον βγαίνουν με τον 110 ίππων και με dsg7. Το θέμα; να είναι ότι εγώ έκανα παραγγελία το αμάξι και δεν μου δόθηκε η επιλογή να μπει επάνω το μοτέρ με τα 110 άλογα.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

maximos, το 1.6 110ps μόλις βγήκε και στη Γερμανία και είναι μια ειδική έκδοση που λέγεται BlueTDI, οπότε λογικό που δεν έχει έρθει ακόμα Ελλάδα. Στην Γερμανία μπορεί να αγοράσει κάποιος και τις δύο εκδόσεις του 1.6, δηλαδή και των 105ps και των 110ps. Δεν σημαίνει δηλαδή ότι το 105ps είναι "παλιό" ή ότι θα καταργηθεί, προς θεού.

 

Εξάλλου και ο 105ps του Golf 7 είναι ολοκαίνουργιος κινητήρας, δεν έχει καμία σχέση με τα παλαιότερα 105ps 1.6TDI των Golf 6, μα καμία!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν εγώ παραγγείλω το 1.6 και περιμένω και 3 μήνες, θα μου έρθει με 105 άλογα!?

Ναι με 105 θα έρθει. Εγώ παρέλαβα την περασμένη Τετάρτη. Το αμάξι έχει πολλά παιχνίδια....

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες, παρέλαβα το δικό μου την Παρασκευή 18/10 .
Περιττό να πω ότι είμαι ερωτευμένος με το αυτοκίνητό μου .

VW Golf 1.6 TDi Generation , χρώμα Pacific Blue με το μπεζ Zoom εσωτερικό .

Μετά τα πρώτα χιλιόμετρα νιώθω ιδιαίτερα υπερήφανος με την επιλογή μου ( δε νομίζω ότι "χρειάζεται" η 6η ταχύτητα ) .

 

Αυτό που με προβληματίζει λίγο είναι η κατανάλωση .

Γενικά δεν έχω "βαρύ" πόδι, αλλά περίμενα να μου βγάλει 1000 χιλιόμετρα με ένα γέμισμα .

 

Μετά από ένα μικρό ταξιδάκι ( ~600 km στην Εγνατία χωρίς επιβάτες ) με το cruise control στα 130 km/h η κατανάλωση ταξιδιού δεν ξεπέρασε τα 5.2 l/100km .

 

Συνολικά με ένα γέμισμα 48 lit έκανα 830 km .

Αυτό βγαίνει περίπου 5,7 lit/100km .

Δεν είναι κακή αλλά δεν είναι τα 3,8 που υπόσχεται η μαμά VW ...

 

 

@maximosm : Καλοτάξιδο !

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες, παρέλαβα το δικό μου την Παρασκευή 18/10 .

Περιττό να πω ότι είμαι ερωτευμένος με το αυτοκίνητό μου .

VW Golf 1.6 TDi Generation , χρώμα Pacific Blue με το μπεζ Zoom εσωτερικό .

Μετά τα πρώτα χιλιόμετρα νιώθω ιδιαίτερα υπερήφανος με την επιλογή μου ( δε νομίζω ότι "χρειάζεται" η 6η ταχύτητα ) .

Αυτό που με προβληματίζει λίγο είναι η κατανάλωση .

Γενικά δεν έχω "βαρύ" πόδι, αλλά περίμενα να μου βγάλει 1000 χιλιόμετρα με ένα γέμισμα .

Μετά από ένα μικρό ταξιδάκι ( ~600 km στην Εγνατία χωρίς επιβάτες ) με το cruise control στα 130 km/h η κατανάλωση ταξιδιού δεν ξεπέρασε τα 5.2 l/100km .

Συνολικά με ένα γέμισμα 48 lit έκανα 830 km .

Αυτό βγαίνει περίπου 5,7 lit/100km .

Δεν είναι κακή αλλά δεν είναι τα 3,8 που υπόσχεται η μαμά VW ...

@maximosm : Καλοτάξιδο !

Καλοτάξιδο και σε εσένα. Εμένα η κατανάλωση είναι στα 5lt σε εθνική με 120 και 4.7 σε επαρχιακό και έθνικη. Βέβαια την ίδια μέρα που παρέλαβα έβαλα και 18 άρες ζάντες οπότε κάτι παραπάνω θα έχω σε κατανάλωση.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Καλοτάξιδο και σε εσένα. Εμένα η κατανάλωση είναι στα 5lt σε εθνική με 120 και 4.7 σε επαρχιακό και έθνικη. Βέβαια την ίδια μέρα που παρέλαβα έβαλα και 18 άρες ζάντες οπότε κάτι παραπάνω θα έχω σε κατανάλωση. Θερμοκρασία λαδιού πρόσεξες;

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδο και σε εσένα. Εμένα η κατανάλωση είναι στα 5lt σε εθνική με 120 και 4.7 σε επαρχιακό και εθνική. Βέβαια την ίδια μέρα που παρέλαβα έβαλα και 18 άρες ζάντες οπότε κάτι παραπάνω θα έχω σε κατανάλωση. Θερμοκρασία λαδιού πρόσεξες;

 

 

Και εμένα η κατανάλωση ήταν 5.2 συνολικά , αλλά στην Εγνατία με τις ανηφόρες και τις κατηφόρες είχε μεγάλο εύρος .

 

Η θερμοκρασία λαδιού έπαιζε από 95-110 περίπου .

Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό επηρεάζει την κατανάλωση .

Τι χρώμα το πήρες και ποια έκδοση ?

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα η κατανάλωση ήταν 5.2 συνολικά , αλλά στην Εγνατία με τις ανηφόρες και τις κατηφόρες είχε μεγάλο εύρος .

Η θερμοκρασία λαδιού έπαιζε από 95-110 περίπου .

Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό επηρεάζει την κατανάλωση .

Τι χρώμα το πήρες και ποια έκδοση ?

Limestone χρώμα, generation έκδοση με xenon, acc, χειριστήρια στο τιμόνι, keyless entry. Έρχομαι από skoda octavia και έχω να πω από εσωτερικούς χώρους είμαι πολύ ικανοποιημενος με μόνη διαφορά το πορτ μπαγαζ που βέβαιος γνώριζα ότι θα είναι μικρότερο σε σχέση με το golf. Από εκεί και πέρα περιμένω το στρώσιμο και καμιά 10000 κμ για να δούμε πόσο πραγματικά καίει διότι ακόμα τα μοτέρ είναι πολύ σφικτά. Θα ανεβάσω και φώτο...

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες, παρέλαβα το δικό μου την Παρασκευή 18/10 .

Περιττό να πω ότι είμαι ερωτευμένος με το αυτοκίνητό μου .

VW Golf 1.6 TDi Generation , χρώμα Pacific Blue με το μπεζ Zoom εσωτερικό .

Μετά τα πρώτα χιλιόμετρα νιώθω ιδιαίτερα υπερήφανος με την επιλογή μου ( δε νομίζω ότι "χρειάζεται" η 6η ταχύτητα ) .

 

Αυτό που με προβληματίζει λίγο είναι η κατανάλωση .

Γενικά δεν έχω "βαρύ" πόδι, αλλά περίμενα να μου βγάλει 1000 χιλιόμετρα με ένα γέμισμα .

 

Μετά από ένα μικρό ταξιδάκι ( ~600 km στην Εγνατία χωρίς επιβάτες ) με το cruise control στα 130 km/h η κατανάλωση ταξιδιού δεν ξεπέρασε τα 5.2 l/100km .

 

Συνολικά με ένα γέμισμα 48 lit έκανα 830 km .

Αυτό βγαίνει περίπου 5,7 lit/100km .

Δεν είναι κακή αλλά δεν είναι τα 3,8 που υπόσχεται η μαμά VW ...

 

 

@maximosm : Καλοτάξιδο !

Καλοτάξιδο και από εμένα και με πολλά ασφαλή χιλιόμετρα.

Πάντως περίμενα να έχει χαμηλότερη κατανάλωση to TDI. Πριν λίγο γύρισα από τριήμερο στη Μεσσηνιακή Μάνη και με το cruise control  στην εθνική να παίζει στα 130-140 με δύο άτομα και αποσκευές Αθήνα-Καρδαμύλη-Αθήνα συν τοπικές εξορμήσεις (σύνολο 750χλμ) κατανάλωση 6,1l/100km. Έχω το golf7 1.4 5d ACT 140ps Highline

Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδο και από εμένα και με πολλά ασφαλή χιλιόμετρα.

Πάντως περίμενα να έχει χαμηλότερη κατανάλωση to TDI. Πριν λίγο γύρισα από τριήμερο στη Μεσσηνιακή Μάνη και με το cruise control στην εθνική να παίζει στα 130-140 με δύο άτομα και αποσκευές Αθήνα-Καρδαμύλη-Αθήνα συν τοπικές εξορμήσεις (σύνολο 750χλμ) κατανάλωση 6,1l/100km. Έχω το golf7 1.4 5d ACT 140ps Highline

Πολύ οικονομικό το 14αρι. Εγώ στο octavia 1.8 tsi με 130-140 είχα 7.5 λίτρα.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ οικονομικό το 14αρι. Εγώ στο octavia 1.8 tsi με 130-140 είχα 7.5 λίτρα.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Πάντως και τα 7,5 για 1800αρι είναι πολύ καλά νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες, παρέλαβα το δικό μου την Παρασκευή 18/10 .

Περιττό να πω ότι είμαι ερωτευμένος με το αυτοκίνητό μου .

VW Golf 1.6 TDi Generation , χρώμα Pacific Blue με το μπεζ Zoom εσωτερικό .

Μετά τα πρώτα χιλιόμετρα νιώθω ιδιαίτερα υπερήφανος με την επιλογή μου ( δε νομίζω ότι "χρειάζεται" η 6η ταχύτητα ) .

Αυτό που με προβληματίζει λίγο είναι η κατανάλωση .

Γενικά δεν έχω "βαρύ" πόδι, αλλά περίμενα να μου βγάλει 1000 χιλιόμετρα με ένα γέμισμα .

Μετά από ένα μικρό ταξιδάκι ( ~600 km στην Εγνατία χωρίς επιβάτες ) με το cruise control στα 130 km/h η κατανάλωση ταξιδιού δεν ξεπέρασε τα 5.2 l/100km .

Συνολικά με ένα γέμισμα 48 lit έκανα 830 km .

Αυτό βγαίνει περίπου 5,7 lit/100km .

Δεν είναι κακή αλλά δεν είναι τα 3,8 που υπόσχεται η μαμά VW ...

@maximosm : Καλοτάξιδο !

Καταρχήν καλορίζικο.

Για τις καταναλώσεις δώστου λίγο χρόνο για να βγάλεις συμπεράσματα. Μετά από λίγο καιρό που και αυτό θα έχει στρώσει και εσύ θα το έχεις μάθει καλύτερα πιστεύω θα δεις πολύ καλύτερα νούμερα.

Προσωπικά επειδή σημειώνω αναλυτικά όλα τα γεμίσματα κλπ. μετά τον πρώτο χρόνο έβλεπα περίπου 1.5 lt / 100 km λιγότερο από τις αρχικές τιμές.

Επιπλέον οι τιμές που δίνουν για ε.ο. είναι με σταθέρη ταχύτητα 90-100 και σε σχετικά ιδανικές συνθήκες εδάφους/οδοστρώματος, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι εφικτές, ειδικά αν το "μάθεις" περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Για τις καταναλώσεις και τα standards με τα οποία βγαίνουν οι εργοστασιακές τιμές πληροφορίες υπάρχουν και στο παρακάτω:

 

http://www.dft.gov.uk/vca/fcb/faqs-fuel-consumptio.asp

 

"How is the fuel consumption test conducted? 

  • The test is outlined in Directive 93/116/EC as amended by Regulation (EC) 692/2008, and provides results that are more than representative of actual average on-road fuel consumption than previous tests. There are two parts: an urban and an extra-urban cycle. The cars tested have to be run-in and must have been driven for at least 1,800 miles (3,000 kilometres) before testing.
  • Urban Cycle
    The urban test cycle is carried out in a laboratory at an ambient temperature of 20oC to 30oC on a rolling road from a cold start, i.e. the engine has not run for several hours. The cycle consists of a series of accelerations, steady speeds, decelerating and idling. Maximum speed is 31mph (50km/h), average speed 12mph (19km/h) and the distance covered is 2.5 miles (4km).
  • Extra-Urban Cycle 
    This cycle is conducted immediately following the urban cycle and consists of roughly half steady-speed driving and the remainder accelerations, decelerations, and some idling. Maximum speed is 75mph (120km/h), average speed is 39mph (63 km/h) and the distance covered is 4.3miles (7km). 
  • Combined Fuel Consumption Figure 
    The combined figure presented is for the urban and extra-urban cycle together. It is therefore an average of the two parts of the test, weighted by the distances covered in each part."
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι λέτε?

 

Εγώ εδώ και έναν μήνα έχω το Golf Vii, TDI 2.0, 150 hp, 6 ταχύτητες. 

 

Αυτός ο κινητήρας κυκλοφορεί στην Ευρώπη από το Μάιο σίγουρα. Ήθελα να πάρω το νέο Golf με TDI κινητήρα, αλλά όταν το έψαχνα στην αρχή στην Ελλάδα μου έλεγαν 105 άλογα max (ζονγκ) και 5 ταχύτητες (ζόνγκ Χ2)! Δεν επιτρέπεται να δίνει τόσα χρήματα και να παίρνεις τόσο λίγα άλογα και 5 ταχύτητες. 

 

Το έψαξα λοιπόν το Μάη στα site της vw σε γερμανία και αγγλία και είδα τον 2λιτρο. Ρώτησα στην Ελλάδα και μου είπαν ότι εδώ δεν έρχεται αυτό το μοντέλο. Ρώτησα αν μπορούμε να το παραγγείλουμε και έτσι κ έγινε! Περίμενα 5-5.5 μήνες και πλέον το έχω! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ποσο πηγε η τιμη και ποσα τελη πληρωνει?Εγω αν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα να εισαγω το διλιτρο θα το επαιρνα DSG οπωσδηποτε.Πολυ καλη επιλογη παντως.

Link to comment
Share on other sites

2.0 TDi Highline +

Ζαντες 17" Geneva με sport αναρτηση

Υπολογιστης ταξιδιου color

Top Xenon

Light & Sight (πακετο)

Adaptive CC

-----

28910

 

+ 96 τελη κυκλοφοριας

 

Απλα εχω ενα κολλημα να μη συμπαθω το dsg, που μου φαινεται τλκ οτι μονο εγω το εχω! :p 

Link to comment
Share on other sites

2.0 TDi Highline +

Ζαντες 17" Geneva με sport αναρτηση

Υπολογιστης ταξιδιου color

Top Xenon

Light & Sight (πακετο)

Adaptive CC

-----

28910

 

+ 96 τελη κυκλοφοριας

 

Απλα εχω ενα κολλημα να μη συμπαθω το dsg, που μου φαινεται τλκ οτι μονο εγω το εχω! :p

Καλορίζικο το καινούριο αμάξι σου φίλε Γιάννη !

Καλή η επιλογή σου, και στο αυτοκίνητο το ίδιο όσο και στα extra που έβαλες ...

Αλλά αν είχα ~29.000 ευρώ θα έπαιρνα BMW X1 και όχι Golf Diesel ...

Άσε που με 2000 cc σε πιάνει και ο φόρος πολυτελείας ...

Και οι 5,5 μήνες είναι για μένα πάρα πολύς καιρός ...

Εγώ το παρήγγειλα το δικό μου 5 Οκτώβρη και το πήρα στις 18 ...

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι με 29κ θα επερνες το χ1 και θα ηταν εντελος γυμνο και για να του εβαζες τα εχτρα που εβαλε πο φιλος + αυτα που θα ειχε επιδει ηταν hightline εκδοση θα πηγενε 40 χιλιαρικα.....πολυ καλη επιλογη καλοταξιδο αδερφε να το χερεσαι:)

Link to comment
Share on other sites

2.0 TDi Highline +

Ζαντες 17" Geneva με sport αναρτηση

Υπολογιστης ταξιδιου color

Top Xenon

Light & Sight (πακετο)

Adaptive CC

-----

28910

+ 96 τελη κυκλοφοριας

Απλα εχω ενα κολλημα να μη συμπαθω το dsg, που μου φαινεται τλκ οτι μονο εγω το εχω! :p

gtd πήγαινε πιο πολλά;

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να σται καλα ρε παιδια! Σας ευχαριστω! Αληθεια το εχω αγαπησει ηδη αυτο το αυτοκινητο!

 

GTD ηταν στα 32 και γυμνο..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.