Jump to content
Panagiotis_

Golf 7 - 1.6 Tdi Bluemotion [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Έχω μια ερώτηση προς του κατόχους του συγκεκριμένου μοντέλου!

 

Έρχεται από το εργοστάσιο με φιμέ κρύσταλλα? Κ αν ναι, είναι μόνο τα πίσω πλευρικά κ το πίσω ή είναι κ αυτά του οδηγού - συνοδηγού φιμέ??

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ερώτηση προς του κατόχους του συγκεκριμένου μοντέλου!

 

Έρχεται από το εργοστάσιο με φιμέ κρύσταλλα? Κ αν ναι, είναι μόνο τα πίσω πλευρικά κ το πίσω ή είναι κ αυτά του οδηγού - συνοδηγού φιμέ??

Αν δεν κανω λαθος σε ολα τα MK7 τα τζαμια ειναι ελαφρως πρασινα απο το εργοστασιο. Αυτο που λες για τα πισω ειναι επιλογη στον εξτρα εξοπλισμο και αφορα πιο σκουρα κρυσταλα για τα 2 πλαινα και το πισω με εξτρα χρεωση αν δεν κανω λαθος γυρω στα 265€..

Edited by pettros
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σου φίλε μου, γνωρίζω ότι υπάρχει στον προαιρετικό εξοπλισμό του "απλού" Golf. Η απορία μου αφορά το Bluemotion, γιατί νομίζω ότι διάβασα κάπου ότι έχει ειδικά θερμομονωτικά κρύσταλλα για μείωση της κατανάλωσης...

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο.. Εγώ εννοούσα γενικά για όλα οπότε ας απαντήσει κάποιος κάτοχος της συγκεκριμένης έκδοσης. .. .

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνωντας λιγο βρηκα στο Αγγλικο φυλλαδιο οτι τα πισω πιο σκουρα τζαμια ειναι στο βασικο εξοπλισμο μονο στις εκδοσεις GT, R-Line,GTD, GTI και  R. Τωρα πιθανον σε αλλες χωρες να ισχυουν αλλα...

 

"Heat insulating rear tinted glass
from the B pillar backwards absorbs
65% of light, helping to reduce exposure
to the sun’s rays whilst giving your Golf
a sporty look. Standard on GT, R-Line,
GTD, GTI and R models. Optional on
Match models."

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να ψάξεις φίλε μου!! Βρήκα κ εγώ ένα Bluemotion στο car, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω από τις φωτογραφίες αν έχει ή όχι.. Σε κάποιες φαίνεται πιο σκοτεινό το πίσω μέρος, σε άλλες το ίδιο με το εμπρός... Υποθέτω θα περιμένω λίγο πάνω από μήνα, μέχρι να έρθει το δικό μου κ να μάθω...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες το εχω προσεξει κι εγω μια και αναλογα απο τη γωνια ληψης συνηθως τα πισω παραθυρα φαινονται πιο σκουρα.. Κι εγω σκεφτομουν να τα προσθεσω στον εξτρα εξοπλισμο αλλα το κόστος κατα την αποψη μου ηταν μεγαλο.. Ισως στο μελλον και εφοσον δω οτι  στην πραξη δεν εξυπηρετουν τα σκιαδια του jambo... να βαλω μεμβρανες στα πισω.. Κι εγω για αρχες του Ιουνιου το περιμενα (19 εβδ. κατασκευης) αλλα προχτες ενημερωθηκα οτι το αυτοκινητο ειναι ειδη στο δρομο! Οποτε που ξερεις μπορει να σου ερθει κι εσενα νωριτερα!

 

υ.γ. Αν ομως το φπα εννοποιηθει στο 18% οπως συζητιεται την πατησαμε με το timming της αγορας... Τουλαχιστον εγω στα σιγουρα...

Link to comment
Share on other sites

Βάλε πισω μεμβράνες και εισαι μια χαρα. Δεν χρειαζεται να σκασεις 350+ ευρωπουλα. Και εγω στο δικό μου εχω βαλει πισω και ειναι μια χαρα

2dr8a2s.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να παραλάβεις φίλε Πέτρο, όσο για το ΦΠΑ, μην σκας κ τόσο, έρχεται το Golfακι!!!! :-) Φίλε mk7_man, ευχαριστώ για την απάντηση σου!! Η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ θα πλήρωνα για εργοστασιακά φιμέ. Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο βασικά, κ ξέχασα να το αναφέρω πιο πάνω, είναι ότι δεν μου κάθεται καλά αισθητικά να είναι μόνο τα πίσω παράθυρα σκούρα κ θα ήθελα αν είναι έτσι να κάνω κ τα μπροστινά για να μην διαφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έρχεται με φιμέ κρύσταλλα το επιβεβαιώνω και εγω σαν κάτοχος έκδοσης bluemotion.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου φίλε μου!!! :-) Πως τα πας με το αμάξι?? Από κατανάλωση πως είσαι??

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πολύ ευχαριστημένος εχω φτάσει τα 10.000χλμ μεσα σε 5 μήνες,η μέση κατανάλωση μου τωρα που ζέστανε ο καιρός ειναι πολύ καλύτερη εχω δει μέχρι 3,7 ενώ μεσα στο χειμώνα της ίδιες διαδρομές που έκανα έβλεπα 4,2. Η πλάκα ειναι οτι προσπαθώ πάντα να πετύχω την χαμηλότερη κατανάλωση!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα τώρα έχει πέσει λίγο (4.2 εκεί που έβγαζε 5 με τα κρύα).

Σίγουρα παίζει ρόλο και ότι είμαι πλέον στα 7.000 km μετά από 3.5 μήνες.

Δεν ξέρω αν με 225/45/17 και τα bridgestone turanza μπορεί να πάει πιο χαμηλά εύκολα, αλλά και το 4.2 μια χαρά είναι.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά νούμερα παιδιά!!!! Να προσθέσω πως το Bluemotion, για το 2016, θα διατίθεται με νέο πετρελαιοκινητήρα, Euro 6, με τα ίδια χαρακτηριστικά ροπής κ ιπποδύναμης, με διαφορά όμως στη μέση κατανάλωση!!! Η τελευταία, δέχεται μια αύξηση της τάξεως των 0,2 λίτρων/100 χλμ, φτάνει δηλαδή τα 3,4 σε σχέση με τα 3,2 του μέχρι τώρα μοντέλου, ενώ στον ίδιο δρόμο βρίσκονται κ η εκπομπή CO2, η οποία από τα 85gr/km βρίσκεται πλέον στα 89gr/km.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ! Προχτές παρέλαβα το 1.6 TDI bluemotion (110 ps). Ευτυχώς που μετα απο πολυ ψάξιμο και συγκριση με το edition 40 κατέληξα στην συγκεκριμένη επιλογή! Η Μονή διαφοροποίηση ήταν η αλλαγη ζαντας και ελαστικών . Απο την 15αρα του εργοστασίου τοποθέτησα 17αρα με 225/45/17 και το αυτοκίνητο εξωτερικά έγινε κούκλα, εις βάρος μεν της κατανάλωσης. Και επειδή με το που το πήρα πήγα εκδρομή , φαίνεται οτι η 6η ειναι απαραίτητη στο αυτοκίνητο ιδιεταιρως αν κάποιος κανει πολλα ταξίδια η χιλιόμετρα σε εθνική! Να αναφέρω τελος οτι το εσωτερικό με την συγκεκριμένη επένδυση που προσφέρεται απο το εργοστασιο(ειναι μοναδική για την συγκεκριμένη έκδοση) με το συγκεκριμένο ταμπλό και τα πλατοκαθισματα ειναι σούπερ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο φίλε μου, με πολλά ασφαλή κ απροβλημάτιστα χιλιόμετρα!!! Αύριο παραλαμβάνω κ εγώ το δικό μου επιτέλους κ νομίζω ότι όντως είναι πάρα πολύ καλή επιλογή. Το εσωτερικό, με τα σπορ καθίσματα κ τη συγκεκριμένη σχεδίαση είναι πάρα πολύ όμορφο κατά τη γνώμη μου!! Οδηγικες εντυπώσεις δεν μπορώ να εκφράσω ακόμα, αλλά από αύριο θα το διορθώσω!!! :-) Ανέβασε φωτογραφίες να το δούμε!!! Θα προσπαθήσω κ εγώ να κάνω αύριο το ίδιο!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dinos84 καλοτάξιδο!

Faniaros με το καλό να το παραλάβεις!

Εννοείται αναμένουμε φωτο κι απ τους 2!

Edited by pettros
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Πέτρο!! Πανέμορφο κ το δικό σου edition 40!!  Εύχομαι κ σε σένα άπειρα, ασφαλή κ ευχάριστα χιλιόμετρα, μια που είδα ότι κ εσύ το πήρες πρόσφατα!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ! Προχτές παρέλαβα το 1.6 TDI bluemotion (110 ps). Ευτυχώς που μετα απο πολυ ψάξιμο και συγκριση με το edition 40 κατέληξα στην συγκεκριμένη επιλογή! Η Μονή διαφοροποίηση ήταν η αλλαγη ζαντας και ελαστικών . Απο την 15αρα του εργοστασίου τοποθέτησα 17αρα με 225/45/17 και το αυτοκίνητο εξωτερικά έγινε κούκλα, εις βάρος μεν της κατανάλωσης. Και επειδή με το που το πήρα πήγα εκδρομή , φαίνεται οτι η 6η ειναι απαραίτητη στο αυτοκίνητο ιδιεταιρως αν κάποιος κανει πολλα ταξίδια η χιλιόμετρα σε εθνική! Να αναφέρω τελος οτι το εσωτερικό με την συγκεκριμένη επένδυση που προσφέρεται απο το εργοστασιο(ειναι μοναδική για την συγκεκριμένη έκδοση) με το συγκεκριμένο ταμπλό και τα πλατοκαθισματα ειναι σούπερ.

Καλοτάξιδο φίλε μου και να το χαρείς. Αυτό που γράφεις όμως ότι μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξες στο συγκεκριμένο δεν συμβαδίζει ότι τώρα κατάλαβες ότι του λείπει η 6η ταχύτητα. Μάλλον δεν έκανες πολύ ψάξιμο μου φαίνεται!!! :search:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Πέτρο!! Πανέμορφο κ το δικό σου edition 40!! Εύχομαι κ σε σένα άπειρα, ασφαλή κ ευχάριστα χιλιόμετρα, μια που είδα ότι κ εσύ το πήρες πρόσφατα!!!!

Σ ευχαριστώ φίλε μου! Είμαι σίγουρος ότι κι εσυ θα μείνεις απόλυτα ευχαριστημενος οπως κι εγώ! !! Εδω θα είμαστε να τα λέμε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να μερικές φωτογραφίες που έβγαλα με το κινητό την Παρασκευή, μόλις έφτασε το αυτοκίνητο στην αντιπροσωπεία. Λόγω ενθουσιασμού, δεν είναι πολλές κ δεν είναι τρομερή η ποιότητά τους, αλλά με καταλαβαίνετε..  :angel:  :angel:  :angel:
 

DSC 0125

DSC 0124

DSC 0122

DSC 0120

DSC 0119

DSC 0118

DSC 0117

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο! Το μπλε του πάει πολύ! Πως σε καταλαβαίνω. .. Κι εμένα Παρασκευή είχε φτάσει. .. Αλλά έπεσα και στην αργία του Αγ. Πνεύματος. .. το παρέλαβα Τετάρτη. .. Υπομονή!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο! Το μπλε του πάει πολύ! Πως σε καταλαβαίνω. .. Κι εμένα Παρασκευή είχε φτάσει. .. Αλλά έπεσα και στην αργία του Αγ. Πνεύματος. .. το παρέλαβα Τετάρτη. .. Υπομονή!!

Ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε!!! Η αλήθεια είναι ότι ήμουν μεταξύ λευκού κ μπλε, επειδή το ένα τονίζει κάθε καμπύλη κ γραμμή του αυτοκινήτου κ κάνει αντίθεση με όλα τα διακοσμητικά στοιχεία κ το άλλο έχει ένα βάθος κ μια ποικιλία αποχρώσεων, ανάλογα με το φωτισμό!! Επέλεξα τελικά το μπλε, για τον λόγο που μόλις είπα κ το γεγονός ότι είναι το αγαπημένο μου χρώμα, αλλά η επιλογή δεν ήταν εύκολη...

Οι ώρες πάντως φαίνεται να περνάνε βασανιστικά αργά!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο για το χρώμα! Δύσκολη απόφαση αλλά και στην μια περίπτωση και στην άλλη υπάρχουν τα συν και τα πλην.. Αύριο λοιπόν περιμένουμε τις πρώτες εντυπώσεις! ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Faniaros φιλε μου καλοταξιδο!! Σε μενα ηρθε Τριτη και το παρελαβα Παρασκευη !! Mk7 Man σορι αλλα μαλλον δεν το διατυπωσα καλα! το bluemotion ειναι το μοναδικο 6ταχυτο απο τα πετρελαιοκινητα 1.6 tdi. Το δικο μου οπως και του φιλου Faniaros ειναι 6ταχυτα! Απλα ήθελα να τονίσω οτι η 6η ειναι απαραιτητη... και τελικα δικαιώθηκα γιατι αμφιταλαντευομουν σε edition 40 και σε bluemotion. To edition 40 ειναι 5ταχυτο και σε συγκεκριμενα χρωματα ! Κ το χρωμα που ηθελα δεν εβγαινε στο edition 40 ... Εδω μερικες φωτος :

 

post-27635-0-16605900-1434317567_thumb.j

post-27635-0-91299000-1434317627_thumb.j

post-27635-0-89479600-1434317680_thumb.j

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.