Jump to content
Panagiotis_

Golf 7 - 1.6 Tdi Bluemotion [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Επέστρεψα! Ποιος είπε ότι είναι αδύνατο να φτάσεις την εργοστασιακή κατανάλωση σε πραγματικές συνθήκες? 2 άτομα, μισό γεμάτο πορτ παγκαζ, χωρίς AC με εξωτερική θερμοκρασία 16-20 με τα τελευταία 30 χιλιόμετρα στους 24. Σχετικά συνετη οδήγηση 100-110 έως 140 κ με ένα 5-10% πόλη! 40d067a16576decceb0638d243c1afc3.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

οι εργοστασιακες τιμες επιτυνχανονται αλλά πως μπορείτε και πηγαίνετε με 100?

μια αφορά το έκανα και παραλίγο να με πάρει ο ύπνος :lol:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα έχεις ένα δίκιο! Το καλό με το diesel είναι ότι μπορείς να πας πολύ οικονομικά με συντηρητική οδήγηση, ή μπορείς αρκετά γρήγορα χωρίς να μπαίνεις μέσα! Να προσθέσω πως το παραπάνω έγινε με Avio σε τιμή 1.297 το λίτρο, που συνεπάγεται 4.15€ στα 100 χιλιόμετρα. Είναι ένα καλό κίνητρο αυτό για να κόψεις ταχύτητα νομίζω :-P

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν , faniaros said:

Χαχαχα έχεις ένα δίκιο! Το καλό με το diesel είναι ότι μπορείς να πας πολύ οικονομικά με συντηρητική οδήγηση, ή μπορείς αρκετά γρήγορα χωρίς να μπαίνεις μέσα! Να προσθέσω πως το παραπάνω έγινε με Avio σε τιμή 1.297 το λίτρο, που συνεπάγεται 4.15€ στα 100 χιλιόμετρα. Είναι ένα καλό κίνητρο αυτό για να κόψεις ταχύτητα νομίζω :-P

ουτε με το scooter δεν βλέπω τέτοιες καταναλώσεις :lol::lol:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 16/12/2016 at 11:51 ΠΜ, newincity said:

Πράγματι, το έχω παρατηρήσει κι εγώ!! Εδώ και 1 μήνα δεν διατίθεται το Golf 1.6 TDI Bluemotion!!!

Παραθέτω παρακάτω και τις δικές μου μετρήσεις για το 6-ταχυτο κιβώτιο στο Golf 1.6 TDI Bluemotion, στις 2000 Σ.Α.Λ.:

Σχέση κιβωτίου Ταχύτητα (km/h)
1 21
2 40
3 61
4 80
5 101
6 125

 

μπορει καποιος με 5αρι κιβωτιο να μας γραψει τι χλμ βλεπει στις 2.000σαλ???

11 hours ago , faniaros said:

Χαχαχα έχεις ένα δίκιο! Το καλό με το diesel είναι ότι μπορείς να πας πολύ οικονομικά με συντηρητική οδήγηση, ή μπορείς αρκετά γρήγορα χωρίς να μπαίνεις μέσα! Να προσθέσω πως το παραπάνω έγινε με Avio σε τιμή 1.297 το λίτρο, που συνεπάγεται 4.15€ στα 100 χιλιόμετρα. Είναι ένα καλό κίνητρο αυτό για να κόψεις ταχύτητα νομίζω :-P

αν πηγαινες 140-150-160 τι καταναλωση θα ειχες?

δες το και πες μου αν αξιζει τον κοπο αυτη η χρηματικη διαφορα να την περνας χρονικα στο δρομο οδηγωντας...

η να σου βγει...10 ευρω παραπανω και να εισαι 1-2 ωρες παραπανω ξαααααααααπλα σε εναν καναπε (και να πιανεις και ενα μπουτι :D )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει την ίδια διαδρομή με 140 κ ήμουν γύρω στα 4.5-5 αν θυμάμαι καλά. Οπότε για 160 υπολογίζω γύρω στα 5.5-6. Ίσως να φταίει το ότι είμαι νέος ακόμα σε ηλικία, αλλά προτιμώ μια ώρα οδήγησης έναντι καναπέ υπό οποιεσδήποτε συνθήκες

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν , DubbeR_ChRoniS said:

μπορει καποιος με 5αρι κιβωτιο να μας γραψει τι χλμ βλεπει στις 2.000σαλ???

αν πηγαινες 140-150-160 τι καταναλωση θα ειχες?

δες το και πες μου αν αξιζει τον κοπο αυτη η χρηματικη διαφορα να την περνας χρονικα στο δρομο οδηγωντας...

η να σου βγει...10 ευρω παραπανω και να εισαι 1-2 ωρες παραπανω ξαααααααααπλα σε εναν καναπε (και να πιανεις και ενα μπουτι :D )

Παίδες αν κάνεις πολλά χλμ αν έτος αυτά τα 10 ευρώ ειναι πολλά λεφτά , ειδικά στις εποχές που ζούμε ....(προσωπικά κανω πάνω απο 20000 χλμ ετησίως ) 

Επιπλεον , ακομη και με 160 χλμ/ώρα  να πας , πράγμα που το εχω κάνει για διαδρομή περίπου 80-90 χιλιομέτρων, η κατανάλωση που ειδα ήταν στο 5.9 ( με 17αρα ζάντα ) . Δηλαδη και παλι το αμάξι ειναι οικονομικό . Φαντάσου τι θα γράψει η κατανάλωση σε έναν  tsi σε αντίστοιχο  golf σε αυτή τη ταχύτητα για την ίδια απόσταση ... ( απαγορευτική κατανάλωση ) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο Ντίνος! Κ εγώ κάνω γύρω στις 20.000 χιλιόμετρα τον χρόνο, γι'αυτο κ επέλεξα το συγκεκριμένο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν , faniaros said:

Είχα κάνει την ίδια διαδρομή με 140 κ ήμουν γύρω στα 4.5-5 αν θυμάμαι καλά. Οπότε για 160 υπολογίζω γύρω στα 5.5-6. Ίσως να φταίει το ότι είμαι νέος ακόμα σε ηλικία, αλλά προτιμώ μια ώρα οδήγησης έναντι καναπέ υπό οποιασδήποτε συνθήκες emoji14.png

Επιπλέον , Στα πλαιςια Της ίδιας λογικής με τον φίλο faniaros, οταν εχεις το αυτοκίνητο αυτο και πας βόλτα ( χωρίς να βιάζεσαι ) , εχει πλάκα να δεις ποσό χαμηλά μπορεις να πας την κατανάλωση ... Εκεί ειναι το μεγςλυτερο challenge ... Προςωπικα Εχω δει 3.9 με ταχύτητες 100-120 ( πάντα ζάντα 17αρα ).... Ενώ  η καλύτερη ( βέλτιστη ) κατανάλωση ειναι με 5η και 75- 78 χλμ/ώρα ( πάντα προςωπικη Εμπειρία ) . Νομιζω οτι σε νέοτερα golf Vii υπάρχει και εφαρμογή απο το εργοστάσιο που σου λέει ποσό % επιτύγχανεις οικονομική οδήγηση .... Εκεί να δεις challenge ...σα να παίζεις play statio....χαχαχαχαχαχ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτο που διαπιστωνω ειναι πως αγοραζοντας ενα ντιζελ εχετε μπει ΟΛΟΙ σχεδον στο τρυπακι 

"πρεπει να εχω χαμηλη καταναλωση" χανοντας την ουσια...η οποια κατ εμε παντα ειναι

θα παρω το αυτοκινητο να κανω ενα ταξιδι να γουσταρω διαδρομη αυτοκινητο ροπη κρατημα φρενο ανεση

γενικα ολο το πακετο που αφορα την ΟΔΗΓΗΣΗ ενος γκολφ ακομα και ντιζελ

αν ηθελα οικονομια εξ αρχης δεν θα εδινα 25.000 να παρω γκολφ αλλα κατι παραπανω απο τα μισα εστω,για να παρω κατι με πιο μικρο κινητηρα ντιζελ

οικονομια με το γκολφ θα κανω μεσα στην πολη.εκει θα το παω κυρια να μπουκωσω το ντιπιεφ και μετα θα βγω εγνατια να τα ξεκαπνισω ολα ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρόνη συμφωνώ μαζί σου μέχρι ένα σημείο. Προσωπικά, πήρα το συγκεκριμένο γιατί ήθελα κάτι ξεκούραστο στο ταξίδι, άνετο σε χώρους, ασφαλές με καλό στήσιμο και οικονομικό. Δεν υπάρχει αυτοκίνητο το οποίο συνδυάζει όλα αυτά τόσο καλά όσο το Golf στη τιμή του, για μένα πάντα. Οι καταναλώσεις που ανεβάζω γίνονται συνήθως σε ταξίδι όπου δεν είμαι μόνος στο αυτοκίνητο, που σημαίνει πως επειδή έχω ευθύνη για την ασφάλεια και των επιβατών μου αλλά κ την άνεσή τους πηγαίνω χαλαρά. Δεν σημαίνει ότι συνέχεια είμαι έτσι. Υπάρχουν φορές που πηγαίνω 160+, που πηγαίνω σε ορεινές διαδρομές και του πίνω το αίμα, που εκμεταλλεύομαι τη ροπή και τη στήσιμο του αυτοκινήτου. Διαφωνώ όμως στο ότι πρέπει να πηγαίνω συνέχεια έτσι για να ευχαριστηθώ το αυτοκίνητο. Περνάω εξίσου καλά, ένα βράδυ, σε άδειο επαρχιακό δρόμο με χαλαρή μουσική πηγαίνοντας με το όριο.

Θεωρώ τυχερό τον εαυτό μου που μπορώ να ευχαριστιέμαι την οδήγηση υπό κάθε συνθήκη, από σταμάτα - ξεκίνα κίνηση μέχρι και στροφές σε ορεινές διαδρομές και τελικιασμένες ευθείες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago , DubbeR_ChRoniS said:

αυτο που διαπιστωνω ειναι πως αγοραζοντας ενα ντιζελ εχετε μπει ΟΛΟΙ σχεδον στο τρυπακι 

"πρεπει να εχω χαμηλη καταναλωση" χανοντας την ουσια...η οποια κατ εμε παντα ειναι

θα παρω το αυτοκινητο να κανω ενα ταξιδι να γουσταρω διαδρομη αυτοκινητο ροπη κρατημα φρενο ανεση

γενικα ολο το πακετο που αφορα την ΟΔΗΓΗΣΗ ενος γκολφ ακομα και ντιζελ

αν ηθελα οικονομια εξ αρχης δεν θα εδινα 25.000 να παρω γκολφ αλλα κατι παραπανω απο τα μισα εστω,για να παρω κατι με πιο μικρο κινητηρα ντιζελ

οικονομια με το γκολφ θα κανω μεσα στην πολη.εκει θα το παω κυρια να μπουκωσω το ντιπιεφ και μετα θα βγω εγνατια να τα ξεκαπνισω ολα ;) 

Φίλε Χρονη , οπως λέει κ ο faniaros ( με τον οποίο εχω καταλάβει έχουμε την ίδια νοοτροπία -φιλοσοφία  ) , δεν έχουμε μπει σε κανένα τρυπάκι του πετρελαίου . Το αυτοκινητο αυτο πάει απιςτευτα Καλα και ροπιαζει για την πλάκα του απο 140-170 χοντρικά σε σημείο που σε αφήνει άφωνο .... Εννοείται και το χω πάει ΟΥΚ ολίγες φορές στα 200 όπου κρεμάει απο και και πέρα ! Το συγκεκριμένο αυτοκινητο με το στήσιμο που εχει αναφορικά με τις σχέσεις του κιβωτίου, θα έλεγα οτι ειναι περισσότερο για ταξίδι, παρά για πόλη . ( ιδιαιτέρως αν σκεφτεί κανεις οτι στην μέσα στην  κίνηση της πόλης ,  η Δευτέρα του στο ρελαντί ειναι 20 χλμ ανα ώρα και θα πρέπει να κατεβάσεις 1η και να φρενάρεις πιο συχνά κιόλας ) .... Απο την άλλη ,   οταν κανεις παρά πολλά χλμ και εχεις πουληθεί στις βενζίνες για χρόνια ( πριν ειχα golf v 1.6 fsi 2006 ) , το φυσάς και δεν κρυώνει ...  Εννοείται αν δεν έκανα χλμ δεν θα έπαιρνα πετρέλαιο . Στο συγκεκριμένο chat του 1.6 blue motion με τις 6 ταχύτητες (το τονίζω ) έχουμε λίγο την τάση να βλογαμε τα γενιά μας και να καυχιόμαστε για τις καταναλώσεις , γιατι όντως δεν μπορεις να τις πιστέψεις ποσό χαμηλές ειναι , οποτε το λέμε για να το βλέπει και ο κόσμος και να καταλάβει τη διαφορά του 6ταχυτου πετρελαίου απο το 5ταχυτο και  το οποίο δυστυχώς έπαψε να βγαίνει στην παραγωγή  ... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον Dino84, αλλά και με τον Faniaro. Αν κινείνσαι εντός πόλης, πάρε τη βενζίνη. Για ταξίδια όμως το πετρέλαιο είναι απίστευτο!!

Προσθέτω απλά ένα μικρό σχόλιο στο post του Dino84: Δεδομένου ότι οδηγούσα παλαιότερα το 5-τάχυτο και πλέον έχω το 6-τάχυτο (μιλάω πάντα για το Golf 7 1.6 TDI), οι διαφορές τους στην κατανάλωση είναι άνευ σημασίας. Και το 5-τάχυτο είχε περίπου το ίδιο χαμηλή κατανάλωση. Ομολογώ πως η κλιμάκωση του 5-τάχυτου μου άρεσε περισσότερο, και δεν είχε το lag μεταξύ 1ης και 2ας σχέσης στο κιβώτιο, με συνέπεια καλύτερο "drivability" μέσα στην πόλη. Από την άλλη, η 6η σχέση στην εθνική οδό είναι απίστευτη!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

σορυ κιολας ρε παιδια αλλα απο τα 10 ποστ που διαβαζει καποιος τα 9 ειναι για το ποιος την εχει πιο μικρη :whistling:

τι συμπερασμα να βγαλω και γω ο δολιος? :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είσαι μεγάλο τρολ τελικά! Δηλώνω πως σε αυτό το thread εγώ την έχω μικρότερη ΤΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ. Έτσι νομίζω τουλάχιστον

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχα. Υπάρχει ένα θέμα που μπαίνει ο καθένας κ γράφει κ στο τέλος βλέπουμε ποιος την έχει μεγαλύτερη, την τελική... Αν δεν σε καλύψει, θα ανοίξουμε ένα εδώ να δούμε ποίος την έχει μεγαλύτερη ανάμεσά μας τη κατανάλωση

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα το ηθικό δίδαγμα είναι πως πάντα θα υπάρχει κάποιος με μεγαλύτερη αλλά κ κάποιος με μικρότερη, οπότε να είσαι εντάξει με αυτή που έχεις. Για καταναλωσεις μιλάμε πάντα

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όπως και να πάει κάποιος με αυτό το αυτοκίνητο είναι όντως πολύ οικονομικό, τόσο που τελικά απλά το ευχαριστιέσαι χωρίς να σε νοιάζει η κατανάλωση που συνήθως είναι πολύ ... μικρή.

Πρόσφατα σε ταξίδι 200 + 200 km, πηγαίνοντας με AC, 3 άτομα, βαλίτσες με 140-160 συνεχώς, έβγαλε 5.4 (δεν το λες άσχημο). Στην επιστροφή το άφησα χαλαρά επειδή βαριόμουν (120) και έπεσε στα 4.8.

Sent from my SM-A510F using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επανήλθα! Με 45.000 πλέον κλειστά κ το τρίτο σέρβις ολοκληρωμένο, καιρός για μια ακόμη αναφορά. Το τρίτο σέρβις είναι μικρό, δηλαδή λάδια κ φίλτρα μόνο. Επίσης, για όσους δεν το γνωρίζουν, υπάρχει μια αναβάθμιση του συστήματος AutoHold η οποία διήρκεσε περίπου μια ώρα. Όσον αφορά στο αυτοκίνητο, είχα δύο χαζά θεματακια. 1. Το ένα πλαϊνό σποιλερ της αεροτομής ξεκολλησε, το οποίο διόρθωσα μόνος, αφού είναι απλά κολλημένο με ταινία διπλής όψης. Αν ξεκολλήσει ξανά θα το κολλήσω με παμπριζοκολα για μόνιμο αποτέλεσμα. 2. Είχα ανοίξει θέμα για τριξιμο που είχα στη μπροστινή ανάρτηση. Τελικά, προέρχεται από τα συνεμπλοκ, τα οποία παίρνουν βρωμιά από το δρόμο κ ακούγονται. Γι'αυτο κ σταματάει μετά από πλύσιμο. Επίσης το χειμώνα ίσως γίνει λίγο πιο έντονο. Σύμφωνα με τον μηχανικό, δεν υπάρχει πρόβλημα, ούτε θέμα προωρης φοράς. Επίσης δεν υπάρχει λόγος αντικατάστασης, αφού κ τα καινούργια θα έχουν το ίδιο θέμα μετά από λίγο, όπως κ αν λιπανθουν με γρασο λιθιου όπως προβλέπεται.
Τέλος, αρχές καλοκαιριού έσπασε το ρεκόρ κατανάλωσης. Με προσεκτική οδήγηση, χωρίς κλιματισμό, με άδειο αμάξι κ ταχύτητα 100 - 110 σε αυτοκινητόδρομο, έγραψε 3.0 στα 100. Βγαίνοντας από τον αυτοκινητόδρομο, έπεσα σε λίγη κίνηση κ μέχρι να φτάσω σπίτι, ανέβηκε στο 3.1 Χαμηλότερη κ πάλι όμως από την εργοστασιακή. Αυτή τη στιγμή, η μέση κατανάλωση long term είναι 4.0
Συγγνώμη για το σεντόνι, αλλά έλειψα καιρό Ορίστε κ η φωτογραφία
e7090f80abc1908d7771258fde990cfc.jpg

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.