Jump to content
Panagiotis_

Golf 7 - 1.6 Tdi Bluemotion [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Φάνη η αναβάθμιση για το auto hold ποτέ βγήκε γνωρίζεις? Εγώ το Ιούνιο που είχα κάνει το σέρβις δεν υπήρχε καμία αναβάθμιση.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο μου ήρθε γράμμα στο σπίτι πριν 2-3 βδομάδες. Αν πας αντιπροσωπεία θα τσεκάρουν με το VIN αν συμπεριλαμβάνεται κ το δικό σου αυτοκίνητο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες . Εμένα η συγκεκριμένη ειδοποίηση μου ήρθε στο mail στις 5 Ιουλίου και πήγα τέλη  Αυγούστου κ το έκανα 

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο πάρε ένα τηλέφωνο αντιπροσωπία κ με το vin θα σου πουν αν επηρεάζεσαι. Δεν είναι κάτι σοβαρό πάντως κ δεν επηρεάζει καθόλου τη χρηστικοτητα του αυτοκινήτου είτε γίνει είτε όχι. Απλά διορθώνει ένα πρόβλημα σε μια πολύ ειδική περίσταση.

Link to comment
Share on other sites

Απλά διορθώνει ένα πρόβλημα σε μια πολύ ειδική περίσταση.

Φάνη τι είδους πρόβλημα γνωρίζεις?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος της ενημέρωσης είναι πως καταγράφηκαν περιστατικά όπου ενώ έχεις το AutoHold να κρατάει το αυτοκίνητο, αν την στιγμή που σβήνεις τον κινητήρα αρχίσεις να σηκώνεις το πόδι σου από το συμπλετκη με ταχύτητα στο κιβωτιο το αυτοκίνητο αντί να βάλει χειροφρενο κ να αφήσει τα φρένα, δεν το έκανε κ έμενε χωρίς χειροφρενο ούτε τα φρένα να το κρατάνε. Αν θυμάμαι καλά αυτή η αναβάθμιση αφορά μόνο αυτοκίνητα με μηχανικό κιβώτιο, χωρίς να είμαι σίγουρος όμως.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος της ενημέρωσης είναι πως καταγράφηκαν περιστατικά όπου ενώ έχεις το AutoHold να κρατάει το αυτοκίνητο, αν την στιγμή που σβήνεις τον κινητήρα αρχίσεις να σηκώνεις το πόδι σου από το συμπλετκη με ταχύτητα στο κιβωτιο το αυτοκίνητο αντί να βάλει χειροφρενο κ να αφήσει τα φρένα, δεν το έκανε κ έμενε χωρίς χειροφρενο ούτε τα φρένα να το κρατάνε. Αν θυμάμαι καλά αυτή η αναβάθμιση αφορά μόνο αυτοκίνητα με μηχανικό κιβώτιο, χωρίς να είμαι σίγουρος όμως.
+1

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καιρό είχα να γράψω εδώ. Παραθέτω φωτογραφίες από το τελευταίο γέμισμα. Όπως βλέπετε τα χιλιόμετρα από το γέμισμα είναι 660 κάτι (σε περίπτωση που κάποιος πιστεύει σε αυτά), με μερική χρήση A/C, 5-10% χρήση εντός πόλης κ εκτός με ταχύτητες γύρω στα 110, ο δείκτης του ρεζερβουάρ δεν έχει αγγίξει τη μέση κ γέμισα ο ίδιος το αυτοκίνητο μέχρι το πρώτο σκάσιμο της αντλίας κ στρογγυλοποίηση μισό λίτρο περίπου στο επόμενο ευρώ.

Πολύ οικονομικό στη κατανάλωση έχω να πω, (αν κ το Avio έφτασε 1.53 στη περιοχή μου) κ απροβληματιστο μέχρι στιγμής (χτύπα ξύλο)!99e92202fdc039416882919aa49a2150.jpg200a6748eec01825fecda31b041e921c.jpg

Στάλθηκε από το TA-1004 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
2 hours ago , faniaros said:

Καιρό είχα να γράψω εδώ. Παραθέτω φωτογραφίες από το τελευταίο γέμισμα. Όπως βλέπετε τα χιλιόμετρα από το γέμισμα είναι 660 κάτι (σε περίπτωση που κάποιος πιστεύει σε αυτά), με μερική χρήση A/C, 5-10% χρήση εντός πόλης κ εκτός με ταχύτητες γύρω στα 110, ο δείκτης του ρεζερβουάρ δεν έχει αγγίξει τη μέση κ γέμισα ο ίδιος το αυτοκίνητο μέχρι το πρώτο σκάσιμο της αντλίας κ στρογγυλοποίηση μισό λίτρο περίπου στο επόμενο ευρώ.

Πολύ οικονομικό στη κατανάλωση έχω να πω, (αν κ το Avio έφτασε 1.53 στη περιοχή μου) κ απροβληματιστο μέχρι στιγμής (χτύπα ξύλο)!99e92202fdc039416882919aa49a2150.jpg200a6748eec01825fecda31b041e921c.jpg

Στάλθηκε από το TA-1004 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Πρέπει να σε πάρει για δοκιμαστή της η VW εσένα ή να κλωνοποιήσει η επιστήμη το δεξί σου πόδι!!! :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να σε πάρει για δοκιμαστή της η VW εσένα ή να κλωνοποιήσει η επιστήμη το δεξί σου πόδι!!! :goodjob:
Χαχαχα αν έχει κανένας εδώ μέσα τις γνωριμίες για κάτι τέτοιο, να ξέρει ότι είμαι διαθέσιμος!!!

Στάλθηκε από το TA-1004 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνέχεια από το προηγούμενο ποστ, με 900 χιλιόμετρα πλέον πατημένα κ τον δείκτη γύρω στο ένα τρίτο. 6b77b9724f51565229bbee30dfe86d58.jpg6b8ca452c555da9f603a194d676d7828.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
55 λεπτά πριν , faniaros said:

Συνέχεια από το προηγούμενο ποστ, με 900 χιλιόμετρα πλέον πατημένα κ τον δείκτη γύρω στο ένα τρίτο. 6b77b9724f51565229bbee30dfe86d58.jpg6b8ca452c555da9f603a194d676d7828.jpg

Σπάταλος, με παντελή έλλειψη περιβαλλοντικής συνείδησης...

ΥΓ::startle:

ΥΓ2: μετά τη μέση της στάθμης, η βελόνα σα να κατηφορίζει λίγο πιο εύκολα ε;

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Σπάταλος, με παντελή έλλειψη περιβαλλοντικής συνείδησης...
ΥΓ::startle:
ΥΓ2: μετά τη μέση της στάθμης, η βελόνα σα να κατηφορίζει λίγο πιο εύκολα ε;
Χαχαχαχα η αλήθεια είναι ότι περίπου μετά τη μέση πέφτει πιο γρήγορα η βελόνα, για να σου εξασφαλίσει τα 100 χιλιόμετρα περίπου ρεζέρβα αφού δείξει 0 ο υπολογιστής. Στη συγκεκριμένη περίπτωση έκανα ανηφορική διαδρομή μεσημέρι με A/C καθώς κ κάποια χιλιόμετρα μέσα στη πόλη με κίνηση.
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα! Εσύ πως με τις 19ρες Στέλιο;;

Φάνη πάτα το και λίγο!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Χαχα γι'αυτό είμαι εγώ με τις 15ρες! Αν κ να πω την αλήθεια χαλβαδιαζω άσχημα κάτι 17ρες κ προσπαθώ να μαζέψω χρήματα, οπότε πάμε κυρία να μαζέψουμε λεφτά από τα καύσιμα

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά που οδηγείτε και έχετε αυτές τις καταναλώσεις; τώρα έχω 17 8αρες! Έχω περίπου 850 αυτονομία! Πριν με 17 7αρες είχα 950! 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε εγώ οδηγώ Γιάννενα, Φλώρινα, Εγνατία με ενα 5-10% εντός πόλης με ελάχιστη κίνηση. Γενικά πηγαίνω με 100-120 κ με 195/65 15R λάστιχο υπερχαμηλης αντίστασης κύλισης σύμφωνα με το φυλλάδιο. Μέσα σε πόλη έχω γύρω στα 5,5-6 που ταιριάζουν με τα δικά σου νούμερα

Ρε παιδιά που οδηγείτε και έχετε αυτές τις καταναλώσεις; τώρα έχω 17 8αρες! Έχω περίπου 850 αυτονομία! Πριν με 17 7αρες είχα 950! 
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, faniaros said:

Φίλε εγώ οδηγώ Γιάννενα, Φλώρινα, Εγνατία με ενα 5-10% εντός πόλης με ελάχιστη κίνηση. Γενικά πηγαίνω με 100-120 κ με 195/65 15R λάστιχο υπερχαμηλης αντίστασης κύλισης σύμφωνα με το φυλλάδιο. Μέσα σε πόλη έχω γύρω στα 5,5-6 που ταιριάζουν με τα δικά σου νούμερα

Έτσι οκ πάω πασο! Κ εγω Κοζάνη Θεσσαλονίκη βγαζω 1100 με 1200 χμ. Αλλά μικτο έχω 5.5-5.9 ανάλογα τα κέφια! 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι οκ πάω πασο! Κ εγω Κοζάνη Θεσσαλονίκη βγαζω 1100 με 1200 χμ. Αλλά μικτο έχω 5.5-5.9 ανάλογα τα κέφια! 
Εσύ νομίζω έχεις το R-Line φίλε αν βλέπω καλά, ε; Σκέψου ότι το δικό μου είναι το Bluemotion κ έχει εξαρι κιβώτιο, βελτιστοποιημένο για αυτοκινητόδρομο. Γενικά, αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι τον μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει η διαδρομή κ το δεξί σου πόδι.. Οι καταναλώσεις που βλέπεις είναι νορμάλ κ στον μέσο όρο, εγώ είμαι απλά ανώμαλος κ προσπαθώ συνέχεια να κάνω χαμηλότερη, όπως είχε γράψει σε ένα παλιό ποστ του ο Στέλιος. 🤣
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.