Jump to content
Panagiotis_

Golf 7 - 1.6 Tdi Bluemotion [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Με το καλό να σου έρθει φίλε μου!!!! Μπορείς σε παρακαλώ να με ενημερώσεις λίγο για τον προαιρετικό εξοπλισμό που επέλεξες, αν επέλεξες και την τιμή. Με ενδιαφέρει κ εμένα προσωπικά το συγκεκριμένο μοντέλο. Να μας γράφεις τις εντυπώσεις σου και όταν το έχεις στα χέρια σου! 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Φάνης

Εσάς

Με το καλό να σου έρθει φίλε μου!!!! Μπορείς σε παρακαλώ να με ενημερώσεις λίγο για τον προαιρετικό εξοπλισμό που επέλεξες, αν επέλεξες και την τιμή. Με ενδιαφέρει κ εμένα προσωπικά το συγκεκριμένο μοντέλο. Να μας γράφεις τις εντυπώσεις σου και όταν το έχεις στα χέρια σου! 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Φάνης

Ευχαριστώ για τις ευχές.....το αυτοκίνητο ήταν ετοιμοπαράδοτο και επειδή δεν ήθελα να περιμένω 2,5 μήνες το επέλεξα με τον εξοπλισμό που είχε. Έτσι, το αυτοκίνητο έχει επιπλέον, μεταλλικό χρώμα, προβολείς ομίχλης, composition media, πολυλειτουργικο τιμόνι, αισθητήρες παρκαρίσματος εμπρός-πίσω. Η τιμή με τα μεταφορικά κτλ βγαίνει στα 25.200 περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαι νέος στο forum και σύντομα κάτοχος του golf bluemotion edition με τα 110ps. Συγκεκριμένα παραλαμβάνω μέσα στην εβδομάδα. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι εάν ξέρει κάποιος αν το μοντέλο όπως έρχεται στην Ελλάδα, μπροστά στην κλειστού τύπου γρίλια έχει τη μπλε λεπτομέρεια ή κάτω από τη μαύρη γρίλια έχει ασημί χρώμιο. Επίσης θα με βοηθούσε πολύ αν κάποιος είχε να μου προτείνει καλή και οικονομική ασφάλεια. Τέλος, θα μου προτείνατε να κάνω και για ολική κλοπή; Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Χθες είδα ένα στο δρόμο, κ έχει την κλειστού τύπου γρίλια μπροστά, ακριβώς σαν αυτή σε αυτό το βιντεάκι 

 

Τώρα, όσο για ασφάλεια, πάρα πολλοί είναι αυτοί που προτιμούν την anytime (λόγω διαφήμισης/τιμής?). Πολλοί επίσης πλέον αποφεύγουν την ολική λόγω πολύ υψηλού κόστους...

Link to comment
Share on other sites

Χθες είδα ένα στο δρόμο, κ έχει την κλειστού τύπου γρίλια μπροστά, ακριβώς σαν αυτή σε αυτό το βιντεάκι

.

Τώρα, όσο για ασφάλεια, πάρα πολλοί είναι αυτοί που προτιμούν την anytime (λόγω διαφήμισης/τιμής?). Πολλοί επίσης πλέον αποφεύγουν την ολική λόγω πολύ υψηλού κόστους...

Και γω με κλειστου τυπου γρυλλια εχω δει, χαριν οικονομιας προφανως

Off topic:

Αλλο μικτη αςφαλεια αλλο ασφαλεια ολικης κλοπης.

Επισης η anytime εχει αλλαξει σε πολυ βαςικο πακετο απο τις εποχες που πρωτοξεκινησε. Το τρεχον πακετο ειναι ξεβρακωτο και αν τυχει η στραβη θα πεσει κλαμα.

Ψαχτειτε με τις "προσφορες".

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χθες είδα ένα στο δρόμο, κ έχει την κλειστού τύπου γρίλια μπροστά, ακριβώς σαν αυτή σε αυτό το βιντεάκι 

 

Τώρα, όσο για ασφάλεια, πάρα πολλοί είναι αυτοί που προτιμούν την anytime (λόγω διαφήμισης/τιμής?). Πολλοί επίσης πλέον αποφεύγουν την ολική λόγω πολύ υψηλού κόστους...

Ευχαριστώ πολύ faniaros για την απάντηση. Προχθές το παρέλαβα από την αντιπροσωπεία της karenta στο Φάληρο και τώρα περνάω τις πρώτες στιγμές μαζί του! Οι εντυπώσεις έως τώρα εξαιρετικές με χαρακτηριστικότερο το συναίσθημα ότι το αυτοκίνητο το οδηγάς και το ξέρεις χρόνια, ενώ είναι η πρώτη φορά που οδηγάω γενικά vw. Πολύ βολικό και άνετο. Το σύστημα auto hold αφού το συνηθίσεις σου λύνει κυριολεκτικά τα ...πόδια και ιδίως για εντός πόλης διαδρομές με τα συχνά ξεκινοσταματήματα ιδιαίτερα εξυπηρετικό! Ανάρτηση κάπως σκληρή χωρίς βέβαια να ενοχλεί τον οδηγό. Καταναλώσεις, αν και έως τώρα μόνο με εντός πόλεις διαδρομές, αρκέτα υψηλότερες από τις εργοστασιακές και χωρίς να γίνεται κατάχρηση στο γκάζι. Εντυπωσιακά τα ηλεκτρονικά συστήματα του αυτοκινήτου, όπως το auto hold που προανέφερα αλλά και το park pilot που έχω προσθέσει με τις ενδείξεις απόστασης στην οθόνη καθώς και οι προβολείς ομίχλης που φωτίζουν εστιακά ανάλογα με τη στρέψη του τιμονιού. Στο χρώμα ήμουν ανάμεσα σε λευκό και στο clearwater blue. Τελικά επέλεξα το δεύτερο και δε το μετανιώνω καθόλου καθώς δίνει ξεχωριστό χαρακτήρα στο αυτοκίνητο, δεν είναι το πλέον συνηθισμένο και αναδεικνύει τη bluemotion έκδοση του μοντέλου. Από ασφάλεια, μου έκαναν μια πρόταση από την allianz στην αντιπροσωπεία με 250 ευρώ/ εξάμηνο με μέσα όλες τις καλύψεις πλην καιρικών φαινομένων και ίδιων ζημιών η οποία από μια μικρή έρευνα αγοράς που έκανα μου φάνηκε συμφέρουσα και τελικά την επέλεξα.

Link to comment
Share on other sites

Και γω με κλειστου τυπου γρυλλια εχω δει, χαριν οικονομιας προφανως

Off topic:

Αλλο μικτη αςφαλεια αλλο ασφαλεια ολικης κλοπης.

Επισης η anytime εχει αλλαξει σε πολυ βαςικο πακετο απο τις εποχες που πρωτοξεκινησε. Το τρεχον πακετο ειναι ξεβρακωτο και αν τυχει η στραβη θα πεσει κλαμα.

Ψαχτειτε με τις "προσφορες".

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Σε ευχαριστώ πολύ κι εσένα nikdev για την απάντηση. Όσον αφορά στην γρίλια η απορία μου δεν ήταν για το εάν είναι η κλειστού τύπου, αυτό το γνώριζα. Ήθελα να μάθω εάν κάτω από αυτή, η γραμμή που υπάρχει πριν τον προφυλακτήρα ήταν σε μπλε χρώμα, όπως είχα δει σε κάποια reviews στο εξωτερικό ή σε ασημί χρώμιο. Τελικά είναι το δεύτερο.

Αρνητική εντύπωση η μη ύπαρξη ρεζέρβας(αντί αυτής kit επισκευής) προφανώς για λόγους οικονομίας μέσω της απομείωσης βάρους.

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλά φίλε!!!

 

Καλοτάξιδο εύχομαι, με πάρα πολλά απροβλημάτιστα και ασφαλή χιλιόμετρα!!! Όσο για την κατανάλωση, μην σε απασχολεί προς το παρόν, είναι γνωστό ότι οι πετρελαιοκινητήρες θέλουν μέχρι και 15-20 χιλιάδες χλμ για να "στρώσουν" όπου και πέφτει σημαντικά η κατανάλωση! Πρόσεχε μόνο τις σύντομες διαδρομές για την "υγεία" του φίλτρου μικροσωματιδιών (DPF). Σου παραθέτω δοκιμή του AUTOΤΡΙΤΗ και μπορείς να δεις στην ενότητα Κινητήρας-Κιβώτιο τη κατανάλωση που έχει σε εθνική σε διάφορες ταχύτητες σύμφωνα με δικές τους μετρήσεις. Να πω ότι κ εγώ, με το που οδήγησα πρώτη φορά το Golf 7, αν και ήταν το πρώτο αυτοκίνητο του ομίλου που οδήγησα, αισθάνθηκα απίστευτα οικεία, σαν να το οδηγούσα όλη μου τη ζωή!!! 

 

Συνέχισε να μας δίνεις στοιχεία κ γνώμες για το αυτοκίνητό σου, για το forum, αλλά και για μένα προσωπικά, μιας κ ενδιαφέρομαι και εγώ πολύ για το συγκεκριμένο!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Παρατήρησα μια μικρή λεπτομέρεια σε μια αγγελία σήμερα κ θα ήθελα να παρακαλέσω τους κατόχους του συγκεκριμένου μοντέλου να μου ελέγξουν τα δικά τους αυτοκίνητα κ να μου πουν αν πρόκειται για σχεδιαστικό στοιχείο του μοντέλου αυτού ή αν έχει "ζημία" το αυτοκίνητο της αγγελίας. 
 
Πιο συγκεκριμένα, στη κυκλωμένη περιοχή φαίνεται ότι υπάρχει μόνο ένας ρυθμιστής κατεύθυνσης αέρα (δικός μου όρος, δεν ξέρω πως λέγεται)

 

 

 

Κ εδώ μία με το πως θα έπρεπε να είναι, να υπάρχουν δηλαδή δύο

 

 

post-23333-0-96795100-1425331525_thumb.j

post-23333-0-63793900-1425331547_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Παρατήρησα μια μικρή λεπτομέρεια σε μια αγγελία σήμερα κ θα ήθελα να παρακαλέσω τους κατόχους του συγκεκριμένου μοντέλου να μου ελέγξουν τα δικά τους αυτοκίνητα κ να μου πουν αν πρόκειται για σχεδιαστικό στοιχείο του μοντέλου αυτού ή αν έχει "ζημία" το αυτοκίνητο της αγγελίας. 

 

Πιο συγκεκριμένα, στη κυκλωμένη περιοχή φαίνεται ότι υπάρχει μόνο ένας ρυθμιστής κατεύθυνσης αέρα (δικός μου όρος, δεν ξέρω πως λέγεται)

 

 

 

Κ εδώ μία με το πως θα έπρεπε να είναι, να υπάρχουν δηλαδή δύο

 

 

ο ένας έχει σπάσει. χαλανε ευκολα και ιδίως εάν υπάρχουν παιδιά σε μένα δεν έχει κανεναν φρόντισαν τα παιδιά μου........

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα, δε περίμενα πάντως να σπάνε τόσο εύκολα. Ευχαριστώ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν υπάρχει η δυνατότητα να το παραγγείλει κάποιος με αλλη ζάντα, πχ 17αρα; Ρωτάω μήπως δεν δίνουν την επιλογή για να μην αυξήσουν την κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν υπάρχει η δυνατότητα να το παραγγείλει κάποιος με αλλη ζάντα, πχ 17αρα; Ρωτάω μήπως δεν δίνουν την επιλογή για να μην αυξήσουν την κατανάλωση.

Διατίθεται κανονικά. Αυτό που δεν υποστηρίζει η bluemotion edition για λόγους κατανάλωσης είναι η ηλιοροφή...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ρώτησα στην αντιπροσωπία, στον καταλογο των εξτρα εχει μονο μια 16ρα την perth, που κατα τη γνώμη είναι τελείως αδιάφορη ζαντα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα!!

 

Ρώτησα κ εγώ για το συγκεκριμένο μοντέλο κ επειδή θέλω το πολυλειτουργικό τιμόνι, μου είπαν ότι μπαίνει μόνο σαν μέρος του πακέτου Comfort. Μπορεί κάποιος ο οποίος το έχει επιλέξει να μου τι ακριβώς περιέχει? 

Αν θυμάμαι καλά, επιπλέον του τιμονιού περιλαμβάνει το πακέτο Light and Sight με αυτόματα φώτα κ υαλοκαθαριστήρες καθώς κ αυτόματο αντιθαμβωτικό εσωτερικό καθρέφτη, το Park Pilot, δηλαδή εργοστασιακούς αισθητήρες παρκαρίσματος εμπρός-πίσω με ένδειξη στην οθόνη καθώς κ τέλος αυτόματο ρύθμιση του καθρέφτη του συνοδηγού, πέφτει δηλαδή όταν επιλεγεί η όπισθεν σε μια προκαθορισμένη από τον οδηγό θέση κ επανέρχεται στην αρχική του, όταν το αυτοκίνητο αρχίσει να κινείται με πάνω από 15χλμ/ώρα.

 

Είναι σωστά αυτά που λέω ή μήπως έχω παρερμηνεύσει κάτι; Μήπως παραλείπω κ κάτι άλλο που είναι μέρος του πακέτου;

 

Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτά έχει. Τόσο το park pilot με τους αισθητήρες όσο και ο αντιθαμβωτικός καθρέφτης απαραίτητα, ειδικά αν είσαι σε πόλη.

Το μόνο "άσχημο" (αν μπορείς να το πεις έτσι) είναι ότι καλομαθαινεις με όλα αυτά τα καλούδια, αλλά σου δίνουν όλα αυτά μια πολύ καλή αίσθηση άνεσης.

Link to comment
Share on other sites

Διατίθεται κανονικά. Αυτό που δεν υποστηρίζει η bluemotion edition για λόγους κατανάλωσης είναι η ηλιοροφή...

Δηλαδη πως ανεβαζει καταναλωση η ηλιοροφη ?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη πως ανεβαζει καταναλωση η ηλιοροφη ?

Λόγω βάρους καθώς η ηλιοροφή μαζί με το μηχανισμό της ζυγίζει 50-60 κιλά. Αυτό επηρεάζει τόσο την αναλογία κιλών/ίππο όσο και το κέντρο βάρους του αυτοκινήτου το οποίο μετατοπίζεται προς τα πάνω. Όπως εύστοχα μου είχε πει ο πωλητής της αντιπροσωπείας όταν είχα πάει να παραγγείλω το δικό μου bluemotion edition, είναι σα να έχεις έναν άνθρωπο δεμένο στην οροφή σου...

Εδώ το συγκεκριμένο μοντέλο δεν έχει καν ρεζέρβα για λόγους απομείωσης βάρους...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

δεν βγαζουν και τα καθισματα πισο να ελαφρηνη κιαλο :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Στο πίσω καθίσματα το κάτω μέρος υπάρχει τρόπος να σηκωθεί /βγει;Επεσε ένα lego του ιού μου και είχαμε δράμα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, μόλις επισκέφτηκα το volkswagen.de κ παρατήρησα ότι το Golf Bluemotion θα διατίθεται κ με κινητήρα βενζίνης, εκτός του πετρελαίου κ του φυσικού αερίου! Πρόκειται για έναν τρικύλινδρο Euro 6 χιλιάρη, ναι καλά διαβάσατε, χιλιάρη tsi 115 ίππων με 4,3 μικτή κατανάλωση, 99 γραμμάρια/km κ λίγο πάνω από τα 20 κιλά ροπής κ με 0-100 σε 9,7, ο οποίος συνδυάζεται με εξάρι μηχανικό κ εφτάρι DSG! Άγνωστο βέβαια το ΑΝ κ ΠΟΤΕ θα κυκλοφορήσει στην Ελλάδα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.