Jump to content
Panagiotis_

Golf 7 - 1.6 Tdi Bluemotion [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Μετά από ένα πλύσιμο χρειάζεται και μια φωτό! σαν καινούριο έγινε πάλι! 8μηνών 12000χλμ.8b2d99e2d8df8c0d95eda142b8234361.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Faniaros φιλε μου καλοταξιδο!! Σε μενα ηρθε Τριτη και το παρελαβα Παρασκευη !! Mk7 Man σορι αλλα μαλλον δεν το διατυπωσα καλα! το bluemotion ειναι το μοναδικο 6ταχυτο απο τα πετρελαιοκινητα 1.6 tdi. Το δικο μου οπως και του φιλου Faniaros ειναι 6ταχυτα! Απλα ήθελα να τονίσω οτι η 6η ειναι απαραιτητη... και τελικα δικαιώθηκα γιατι αμφιταλαντευομουν σε edition 40 και σε bluemotion. To edition 40 ειναι 5ταχυτο και σε συγκεκριμενα χρωματα ! Κ το χρωμα που ηθελα δεν εβγαινε στο edition 40 ... Εδω μερικες φωτος :

attachicon.gifFullSizeRender.jpg

attachicon.gifIMG_0889.JPG

attachicon.gifIMG_0886.JPG

Ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε Ντίνο!!! Εύχομαι να τα ευχαριστηθούμε όσο δεν γίνεται!!!

Μετά από ένα πλύσιμο χρειάζεται και μια φωτό! σαν καινούριο έγινε πάλι! 8μηνών 12000χλμ.8b2d99e2d8df8c0d95eda142b8234361.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Πολύ όμορφο φίλε Στέλιο!!
Link to comment
Share on other sites

Επανήλθα ως κ επίσημα κάτοχος!! Έχω να δηλώσω ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ με το αυτοκίνητο!!! Το παρέλαβα γύρω στις 7 το απόγευμα λόγω του ότι δεν ήταν έτοιμο το πρωί, έκανα μια πρώτη βόλτα, η οποία περιλαμβάνει 50% διαδρομή εντός πόλης κ σε ορεινή διαδρομή ανάβαση - κατάβαση, κ η υπόλοιπη σε επαρχιακό δίκτυο! Γέμισα με 48 λίτρα diesel avio της ΕΚΟ, κ η μέση κατανάλωση σε αυτά τα 80+ χιλιόμετρα ήταν 4,1! Το αμάξι είναι καταπληκτικό, είμαι ενθουσιασμένος!! Τα πάντα λειτουργούν άψογα!! (φτου φτου μην το ματιάσω!!), τρομερή ηχομόνωση, χωρίς το παραμικρό τριγμό, με ένα μικρό κροτάλισμα από τον κινητήρα, το οποίο πιστεύω θα εξασθενεί όσο στρώνει. Επίσης το χρώμα, σε φυσικό φωτισμό απέσπασε πάρα πολλά θετικά σχόλια, αλλά αυτό για το οποίο ενθουσιάστηκαν όλοι, είναι τα σπορ καθίσματα. Έχουν πολύ καλή πλευρική στήριξη, αλλά το κυριότερο είναι πάρα πολύ άνετα κ βολικά!!! Για επιδόσεις δεν μπορώ να μιλήσω, μιας κ ελάχιστες φορές το πήγα πάνω από 2000 στροφές κ πότε δεν το πίεσα!!! Τα φρένα κ το τιμόνι έχουν πάρα πολύ ωραία αίσθηση κ εμπνέουν αμέσως αίσθηση σιγουριάς!! Φωτογραφίες θα ανεβάσω από αύριο!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Επανήλθα ως κ επίσημα κάτοχος!! Έχω να δηλώσω ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ με το αυτοκίνητο!!! Το παρέλαβα γύρω στις 7 το απόγευμα λόγω του ότι δεν ήταν έτοιμο το πρωί, έκανα μια πρώτη βόλτα, η οποία περιλαμβάνει 50% διαδρομή εντός πόλης κ σε ορεινή διαδρομή ανάβαση - κατάβαση, κ η υπόλοιπη σε επαρχιακό δίκτυο! Γέμισα με 48 λίτρα diesel avio της ΕΚΟ, κ η μέση κατανάλωση σε αυτά τα 80+ χιλιόμετρα ήταν 4,1! Το αμάξι είναι καταπληκτικό, είμαι ενθουσιασμένος!! Τα πάντα λειτουργούν άψογα!! (φτου φτου μην το ματιάσω!!), τρομερή ηχομόνωση, χωρίς το παραμικρό τριγμό, με ένα μικρό κροτάλισμα από τον κινητήρα, το οποίο πιστεύω θα εξασθενεί όσο στρώνει. Επίσης το χρώμα, σε φυσικό φωτισμό απέσπασε πάρα πολλά θετικά σχόλια, αλλά αυτό για το οποίο ενθουσιάστηκαν όλοι, είναι τα σπορ καθίσματα. Έχουν πολύ καλή πλευρική στήριξη, αλλά το κυριότερο είναι πάρα πολύ άνετα κ βολικά!!! Για επιδόσεις δεν μπορώ να μιλήσω, μιας κ ελάχιστες φορές το πήγα πάνω από 2000 στροφές κ πότε δεν το πίεσα!!! Τα φρένα κ το τιμόνι έχουν πάρα πολύ ωραία αίσθηση κ εμπνέουν αμέσως αίσθηση σιγουριάς!! Φωτογραφίες θα ανεβάσω από αύριο!!!

Φίλε μου όσο περνάει ο καιρός και οδηγας το αυτοκινητο είμαι σίγουρος ότι θα ενθουσιαζεσαι ολο και περισσότερο!! Εγώ μετά από σχεδόν 2 βδομάδες το απολαμβάνω περισσότερο από τις πρώτες μέρες! Απλά εύχομαι αυτή η περίοδος να κρατήσει όσο το δυνατόν πιο πολύ!

Και πάλι καλορίζικο!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 5 μήνες και 9500 km και το απολαμβανω σαν τη πρώτη φορά :)

Αυτή η αίσθηση στιβαρότητας, σιγουριάς, ασφάλειας και άνεσης είναι το κάτι άλλο.

Edited by AvatarX
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επανήλθα ως κ επίσημα κάτοχος!! Έχω να δηλώσω ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ με το αυτοκίνητο!!! Το παρέλαβα γύρω στις 7 το απόγευμα λόγω του ότι δεν ήταν έτοιμο το πρωί, έκανα μια πρώτη βόλτα, η οποία περιλαμβάνει 50% διαδρομή εντός πόλης κ σε ορεινή διαδρομή ανάβαση - κατάβαση, κ η υπόλοιπη σε επαρχιακό δίκτυο! Γέμισα με 48 λίτρα diesel avio της ΕΚΟ, κ η μέση κατανάλωση σε αυτά τα 80+ χιλιόμετρα ήταν 4,1! Το αμάξι είναι καταπληκτικό, είμαι ενθουσιασμένος!! Τα πάντα λειτουργούν άψογα!! (φτου φτου μην το ματιάσω!!), τρομερή ηχομόνωση, χωρίς το παραμικρό τριγμό, με ένα μικρό κροτάλισμα από τον κινητήρα, το οποίο πιστεύω θα εξασθενεί όσο στρώνει. Επίσης το χρώμα, σε φυσικό φωτισμό απέσπασε πάρα πολλά θετικά σχόλια, αλλά αυτό για το οποίο ενθουσιάστηκαν όλοι, είναι τα σπορ καθίσματα. Έχουν πολύ καλή πλευρική στήριξη, αλλά το κυριότερο είναι πάρα πολύ άνετα κ βολικά!!! Για επιδόσεις δεν μπορώ να μιλήσω, μιας κ ελάχιστες φορές το πήγα πάνω από 2000 στροφές κ πότε δεν το πίεσα!!! Τα φρένα κ το τιμόνι έχουν πάρα πολύ ωραία αίσθηση κ εμπνέουν αμέσως αίσθηση σιγουριάς!! Φωτογραφίες θα ανεβάσω από αύριο!!!

Καλορίζικο να ειναι το Golfaki σου, καλοτάξιδο και με απροβλημάτιστα χιλιόμετρα. Αλήθεια για το στρώσιμο τι σου είπαν, Γιατι εγώ όταν το πήρα ο μηχανικός μου είπε να το σκίσω στην κυριολεξία, μου λεει να το πηγαίνεις 4000-5000 σ.α.λ βέβαια δεν το εχω πάει για κανένα λόγο ακόμη, το λυπάμαι. Μέχρι τα πρώτα 1500 km δεν ξεπέρασα τις 2800 σ.α.λ. τωρα έχει σχεδόν 3500 km το ανοίγω λιγο παραπάνω αλλα σταδιακά, μέχρι 3200 το εχω πάει.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο να ειναι το Golfaki σου, καλοτάξιδο και με απροβλημάτιστα χιλιόμετρα. Αλήθεια για το στρώσιμο τι σου είπαν, Γιατι εγώ όταν το πήρα ο μηχανικός μου είπε να το σκίσω στην κυριολεξία, μου λεει να το πηγαίνεις 4000-5000 σ.α.λ βέβαια δεν το εχω πάει για κανένα λόγο ακόμη, το λυπάμαι. Μέχρι τα πρώτα 1500 km δεν ξεπέρασα τις 2800 σ.α.λ. τωρα έχει σχεδόν 3500 km το ανοίγω λιγο παραπάνω αλλα σταδιακά, μέχρι 3200 το εχω πάει.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε ευχαριστώ πολύ Σωκράτη, εύχομαι κ για το δικό σου τα καλύτερα!!! Όσο για το στρώσιμο, μου είπαν να το πάω χαλαρά για τα πρώτα 1000-1500 χιλιόμετρα κ μετά σταδιακά να αρχίσω να το πιέζω... Η αλήθεια είναι ότι το λυπάμαι κ εγώ να το ζορισω στην αρχή... Edited by faniaros
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω διαβάσει είναι ότι είναι καλό να λειτουργεί σε όλο το φάσμα στροφών (με μέτρο), αλλά σίγουρα είναι καλό να αποφευχθεί το cruise control για τα πρώτα 5000 km (για πολύ ώρα τουλάχιστον).

Link to comment
Share on other sites

 

Να μερικές φωτογραφίες που έβγαλα με το κινητό την Παρασκευή, μόλις έφτασε το αυτοκίνητο στην αντιπροσωπεία. Λόγω ενθουσιασμού, δεν είναι πολλές κ δεν είναι τρομερή η ποιότητά τους, αλλά με καταλαβαίνετε..  :angel:  :angel:  :angel:

 

Καλοτάξιδο, καλά χιλιόμετρα σου εύχομαι, απροβλημάτιστα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ Νίκο, να'σαι καλά!!!! :)

Edited by faniaros
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο να ειναι το Golfaki σου, καλοτάξιδο και με απροβλημάτιστα χιλιόμετρα. Αλήθεια για το στρώσιμο τι σου είπαν, Γιατι εγώ όταν το πήρα ο μηχανικός μου είπε να το σκίσω στην κυριολεξία, μου λεει να το πηγαίνεις 4000-5000 σ.α.λ βέβαια δεν το εχω πάει για κανένα λόγο ακόμη, το λυπάμαι. Μέχρι τα πρώτα 1500 km δεν ξεπέρασα τις 2800 σ.α.λ. τωρα έχει σχεδόν 3500 km το ανοίγω λιγο παραπάνω αλλα σταδιακά, μέχρι 3200 το εχω πάει.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το δικό μου μεχρι στα πρώτα 5000χλμ. το άνοιγα σιγά σιγά μεχρι της 2.500σ.α.λ. μετά το άνοιγα μέχρι 3.000-3.500σ.α.λ στα 6000χλμ. το ανοιξα μεχρι της 4.000σ.α.λ για πρώτη φορά έκτοτε δεν το ξανα πάτησα, συνεχισα μεχρι της 3.200σ.α.λ. να το ανοίγω, στης 11000χλμ. το ξαναπάτησα και το ανοιξα μεχρι της 4.800σ.α.λ για πρώτη φορα πάλι, και εκτοτε ακομη το πηγένω μεχρι της 3.200σ.αλ.

Στα 6000χλμ το εκανα και ανοιγμα να δω τελικη και είχα πιάσει τα 195 δεν πηγενε αλλο,πριν ενα μήνα με 11000χλμ για 2η φορα το πατησα να δω πάλι τελική και εβγαλα 218 αυτη την φορά!!

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας κάνει το πρώτο σοβαρό ταξιδάκι με το αμάξι, επέστρεψα να σας πω νέα, νούμερα και εντυπώσεις!

 

Έχουμε και λέμε:

 

Το ταξίδι αποτελείται από 800 περίπου χιλιόμετρα, το οποία έγιναν εντός εικοσιτετραώρου. Δύο άτομα, εγώ και ένας φίλος μου, με αποσκευές για ένα βράδυ. 

 

Τα 650 περίπου έγιναν σε αυτοκινητόδρομο, συγκεκριμένα στην Εγνατία με ταχύτητες 120-140 και τα υπόλοιπα σε επαρχιακό δίκτυο κ ορεινές διαδρομές. Το αυτοκίνητο το λάτρεψα! Πολύ ξεκούραστο, λόγω ηχομόνωσης, ανάρτησης και καθισμάτων, τα οποία εκτός από τη βολική τους θέση, έχουν και αρκετά καλή πλευρική στήριξη. Σε ταχύτητα αυτοκινητοδρόμου, ο μόνος εξωτερικός ήχος είναι ένας αεροδυναμικός από τους καθρέφτες, ενώ ο ήχος του κινητήρα είναι σχεδόν μηδενικός. Πολύ καλό πάτημα στον δρόμο, ακόμα και με 15ρες, πολύ ευθύβολο και με ένα αίσθημα σιγουριάς σε κάθε περίπτωση! Ο κινητήρας δεν με απογοήτευσε στιγμή, με το εξάρι κιβώτιο κ την πολύ καλή ροπή του να με βγάζουν ασπροπρόσωπο σε κάθε σημείο της διαδρομής. Δεν είμαι οδηγός αγώνων, δεν έκανα κόντρες κλπ, έκανα σχετικά ήρεμη οδήγηση, όταν όμως χρειάστηκε σε εκκινήσεις κ προσπεράσεις, τα φαινομενικά του λίγα άλογα, δεν με πρόδωσαν. Προορισμός μας ήταν η Καβάλα, για όποιον γνωρίζει, το αυτοκίνητο δεν ήταν κανένα πρόβλημα στα στενά της πόλης. Είναι πολύ ευέλικτο εντός πόλης και λόγω μεγέθους το παρκάρισμα δεν ήταν πρόβλημα. Επιπλέον η ορατότητα είναι πολύ καλή σε όλες τις συνθήκες!

 

Πάμε τώρα και στα νούμερα. Όπως είπα, 800 χιλιόμετρα, με τα 650 σε Εγνατία, με ταχύτητες 120-140, δύο άτομα με ελάχιστες αποσκευές και τα υπόλοιπα 150 εντός πόλης, με ταχύτητες 40-60, βαριά 70 σε κάποια σημεία που επέτρεπαν οι συνθήκες, σε μέτρια κίνηση με αρκετές ανηφόρες - κατηφόρες και στροφές. Ο κλιματισμός ήταν μονίμως στους 22-23 βαθμούς. Έκαψε λίγο πάνω από 38 λίτρα, δηλαδή με το ΕΚΟ Diesel Avio περίπου στα 1,3€ μας βγαίνει 50€ και η μέση κατανάλωση 4.8 με 4.5 να δείχνει ο υπολογιστής.

 

Να συμπληρώσω ότι το αυτοκίνητο έχει λίγο πάνω από 3000 χιλιόμετρα μετά το ταξίδι. 

 

Ξέχασα να πω ότι συμπεριλαμβάνεται και μια ανάγεννηση DPFστα νούμερα αυτά και ότι η κατανάλωση μετά από 330 περίπου χιλιόμετρα κ πριν μπλέξω στη πόλη ήταν 4.2

Edited by faniaros
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Γνωρίζει μήπως κανείς αν υπάρχει κάπου ένα manual με το πρόγραμμα (έστω αδρά) των εργασιών service για Golf 7 TDI 1.6;;

 

Στο βιβλιαράκι που αναγράφονται τα service που έχει δώσει η αντιπροσωπεία, δεν αναφέρει λεπτομέρειες (σε αντίθεση με ό,τι έκανε στο παρελθόν, όπου νομίζω πάντα υπήρχε ένας πίνακας με τις εργασίες προς τα καλυφθέντα χιλιόμετρα). Σέ όποιο άλλο αυτοκίνητο έχει τύχει να δω, όλα έχουν κάτι αντίστοιχο, και μου προξενεί μεγάλη εντύπωση που στο δικό μου δεν έχει. Μήπως επίτηδες οι αντιπροσωπείες VW δεν δίνουν αυτή την πληροφορία;;

Edited by newincity
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως... Είχα ρωτήσει παλαιότερα τους πωλητές, αλλά μου είπαν ότι μάλλον δεν θα το δίνει πλέον η VW...

 

Παιδιά, μήπως το έχει κανένας άλλος;;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ρώτησα και τον Προϊστάμενο Συνεργείου της αντιπροσωπείας και έκανε πως δεν ήξερε! Και καλά "η VW έχει αλλάξει τη φιλοσοφία των service και όλα πλέον είναι μεταβλητά, και μόνο όταν πας εκεί, κάνουν import στο pc τα δεδομένα και αυτό τους λέει τι πρέπει να δουν"!!! Το ίδιο μου είπε και ένας φίλος ότι του είπαν!!

 

Δουλευόμαστε μεταξύ μας, με λίγα λόγια... Ας μη μιλήσω για την τιμή σε σχέση με το εύρος των εργασιών... Όσο μου αρέσει το Golf μου, τόσο από την άλλη σιχαίνομαι τους αντιπροσώπους της VW στην Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες ! Δεν ξερω αν αναφέρθηκε πουθενά σε αλλο σημειο του φόρουμ, απλά ηθελα να τονίσω αλλη μια φορα ποσο καλή ηταν(τελικα) η επιλογή του bluemotion έναντι των άλλων εκδόσεων πετρελαίου ! Τα bluemotion (euro 5 / 85gr CO2 και euro 6 /89 gr CO2 αντίστοιχα ) δεν πλήρωσαν τέλη κυκλοφοριας για το 2016 ουτε cent !!! ????

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα λοιπόν κλείσαμε 10 χιλιάδες!! Να πω μερικά πράγματα για το αυτοκίνητο... Πρώτα από όλα, τα λατρεύω όσο τη πρώτη στιγμή που το είδα! Από προβλήματα σε αυτό το διάστημα... Χρειάστηκε να συμπληρωθεί λίγο ψυκτικό υγρό γύρω στις 7.500 επειδή η στάθμη είχε πέσει κάτω από το ελάχιστο. Δεν είχε καεί σταγόνα λάδι! Ένα ακόμα πρόβλημα που παρατήρησα ήταν ότι ο υπολογιστής έδειχνε περίπου 0,5 λίτρα/100 χιλιόμετρα χαμηλότερη κατανάλωση από τη πραγματική. Όμως! έλεγξα ξανά σήμερα τον μετρητή και πλέον είναι απόλυτα ακριβής! Επίσης να πω ότι σήμερα, τυχαία ανακάλυψα ότι το αυτοκίνητό μου έχει Active Grill Shutters! Η μέση μου κατανάλωση είναι 4,2 μακροχρόνια. Παραθέτω κ μια φωτογραφία. Να πω ότι είναι πραγματική ευτυχία να μπορείς να κάνεις πάνω από 1100 χιλιόμετρα με ένα ντεπόζιτο, ειδικά σε χειμερινούς μήνες και αυτό να σου κοστίζει 40-50€!

DSC_0380_zpspotzzpvy.jpg

Edited by faniaros
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι! Εγώ στα 25000 έχω μ.ο. λίγο πάνω από 5 lt/100 km (χωρίς ιδιαίτερη προσοχή). Ο υπολογιστής είναι μόνιμα 0.3 περίπου πιο ... αισιόδοξος.

Το μόνο που χρειάστηκε να προσθέσω ήταν υγρό για υαλοκαθαριστήρες αυτόν τον ένα χρόνο. Πρώτη αλλαγή λαδιών στα 15000 (είπα να το κάνω λίγο νωρίτερα), οπότε σε λίγο η επόμενη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι πάρα πολύ καλό νούμερο αυτό, δεδομένου ότι είσαι με 17ρες + όλα τα της Edition 40 που επιβαρύνουν τη κατανάλωση. Κ εγώ θα το πάω για τη πρώτη αλλαγή στα 15.000!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και εγω τα ίδια με εσένα Φάνη!! Άρχισες να το ανοίγεις σιγά σιγά,σταδιακά το αυτοκινητο?Εγω είμαι στης 24000 το πρώτο σέρβις έγινε στης 15000.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι Στέλιο, αν και, για να πω την αμαρτία μου, δεν άντεξα κ το πάτησα τέρμα για να δω τη τελική του... Γενικά μετά τα πρώτα 1500 χιλιόμετρα που το πήγαινα μέχρι 2-2200 στροφές άρχισα να το ανοίγω μέχρι τις 3000, μετά 3500, μετά 4000 κ έμεινα εκεί... Να πω ότι το αμάξι έχει απίστευτα μακρύ κιβώτιο, αφού με 2000 στροφές κ 6η έχει 125 χιλιόμετρα! Επίσης με 3400 είναι στα 210!!!! Η τελική που είδα εγώ ήταν 217 με 6η... Αναρωτιέμαι αν θα ήταν μεγαλύτερη αν είχα 5η... Επίσης να πω ότι το αμάξι ήταν απίστευτα σταθερό κ στιβαρό σε αυτές τις ταχύτητες, παρά τις 15ρες... Βέβαια έμεινα μόνο λίγα δευτερόλεπτα σε τέτοια ταχύτητα γιατί λυπηθηκα να το πιέσω περαιτέρω.. Όσο για το σέρβις, νομίζω ότι κάθε 15.000 χιλιόμετρα είναι ένα καλό διάστημα, ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι βάζω μόνο Avio κ το 90% των χιλιομέτρων γίνονται στην Εγνατία.. Εύχομαι να τα χαιρόμαστε για πολλά πολλά χιλιόμετρα ακόμα!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες,να το ανοίξεις αργότερα και μέχρι της 5000 μην το φοβάσαι δεν παθαίνει τίποτα αλλά όχι με 1η ταχύτητα. και εγω 215 έχω δει τελική, όντως αν και με 15αρες εχει καλό κράτημα!! πάντα με ασφάλεια!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς φίλε μου Στέλιο! Πάντα, σε ό,τι κάνουμε να έρχεται πρώτη η ασφάλεια η δική μας αλλά κ των υπολοίπων! Ξέχασα να πω ότι σήμερα συμπλήρωσα 1000 χιλιόμετρα με ένα ντεπόζιτο και δεν έχει ανάψει καν το λαμπάκι της ρεζέρβας! Τη στιγμή που ο πατέρας μου, αν κ πολύ καλός στην οικονομική οδήγηση, με το δικό του (Vectra 1.6 βενζίνη) παλεύει να κάνει πάνω από 600-700. Κ εκείνο έχει ντεπόζιτο 60 λίτρα, σε αντίθεση με το δικό μας των 50! Είναι απίστευτη η αίσθηση να πηγαίνεις με 110 κ να έχεις μια κατανάλωση της τάξης των 3,5-4 λίτρων στα 100! Δεν μετάνιωσα στιγμή αυτή μου την επιλογή! Φαντάζομαι κ εσύ το ίδιο!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.