Jump to content
Daniele

Δυστυχώς Vw...

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Αρκετοί φίλοι θα είδαν το παρακάτω θέμα που περιέγραφα τις περιπέτειές μου με το Passat που αγόρασα στις 13/1/2013.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=52140&hl=

 

Επειδή αν κάτι ξεκινήσει στραβά, στραβά θα συνεχίσει σας παραθέτω την αλληλογραφία μου με τους Γερμανούς επειδή τα προβλήματα με το αμάξι καλά κρατούν...

 

Επιστολή που έστειλα στις 06/06/2013 :

 

".... Daniele

June 6, 2013

 

To :

Volkswagen AG

38436 Wolfsburg

Tel                   +49 (0) 1805 865579*

Fax                  +49 (0) 1805 329865*

E-Mail             customercare@volkswagen.com

Homepage       http://www.volkswagen.de

i.V. Holger Andres i. V. Maurizio Meloni
 

Notification:

  1. Kosmocar A.E.

General importer of VW, AUDI & VW in Greece

Central Offices

Vouliagmeni Avenue 566 - 568

164 52 Argiroupoli

Tel. 210 99 81 111

Fax: 210 99 81 130

E-mail:           customercare@kosmo*μη επιτρεπόμενο @ URL*

Homepage      http://www.kosmo*μη επιτρεπόμενο @ URL*/site/content.php
President: Michael Kyrillopoulos,
CEO: Basil I. Mandilis,
General Manager: Steven Sirtis


 

  1. Volkswagen Bank

Vouliagmeni Avenue 409 Α

P.C.. 16346, Ilioupoli Athens

Tel. 210-89.25.900

Fax: 210-89.25.959

Homepage      http://www.volkswagenbank.gr/default.aspx

General Director of Volkswagen Bank Peter Zambetas

 

 

Dear Sirs or Madams

I am owner of a Passat 1.4tsi Limousine.

My Car is identified by the following serial numbers:

  • Engine Nr.: CAX 961284
  • Framework Nr : WVWZZZ3CZCP025165

I purchased my car on 01-13-2012 from ΕΤΕΑ S.A., who is an official retailer of Volkswagen in Thessaloniki, duly licensed by KOSMOCAR S.A., the importer of Volkswagen vehicles in Greece.

   One year ago, specifically on 05 Nov 2012, I have communicated previously with you to express my serious concerns and to ask for your help in regard with the problem of my car. This letter does not aim to solve any particular problem but wants to raise the issue of the reliability of the car itself. 

In a time of just 14 months my car has visited the maintenance shop six times already and yesterday at 10:00 and yesterday was the seventh time. Briefly the causes that led the car for repairs were:

  1. A faulty switch of an electrical window
  2. A change of the oil sensor
  3. Changing the whole main display
  4. Changing the wiring of the oil sensor
  5. Scheduled maintenance at the 15.000 Km mark
  6. Changing the electrical window mechanism (rear right)
  7. Changing, another, electrical window mechanism (rear left)

I have to mention that repair visits nr. 2, 3 and 4 formed the reason I have communicated with you a year ago. Also, for your information, the repairs under nr. 1,2,3 and 4 above, were conducted by Ε.Τ.Ε.Α S.A., while nr. 5, 6 & 7 by ARZOUMANIDIS S.A..

Taking into consideration the number and frequency of problems appearing in the same vehicle, one can reasonably think that they do not refer to a new car, with the latest technology and manufactured by an automobile leader. Personally, I cannot accept the ratio of maintenance runs in the given time of car usage, practically one repair visit every two months. I moreover question that the market value of such an vehicle, that has presented so many problems (and nobody knows how many more), should exceed 23,000€. Under no circumstances I am willing to waste my money on a defect product.

In my first letter I described to you my serious concerns. In this letter my serious concerns have turned into disappointment and anger. I would very much like to hear your official reply to my critical problem but I also reserve the right to seek out my legal rights, which might include a demand for compensation in full or a whole vehicle replacement.

Yours Sincerely,

Daniel Balkogiannopoulos"

 

Και τώρα θαυμάστε την κατ' ελάχιστο απαράδεκτη απάντηση (προσωπική άποψη) από αυτούς που κατασκεύασαν το αυτοκίνητο.

 

"Ref. no.: VW-2013/06-026669

10 June 2013



Dear Mr Balkogiannopoulos,

Thank you for your e-mail, even if the reasons that prompted you to write are unpleasant.

We are sorry to learn that you faced the described difficulties with your Volkswagen Passat in the past 14 months and that some
repairs had to be carried out on your vehicle. Of course, we can well understand your dissatisfaction and offer our apologies in
this regard.

Whilst regretting your experiences, we can assure you that quality and customer satisfaction stand in first place for us, and we
do everything possible to offer our customers vehicles that are long-lasting and reliable, i.e. which run trouble-free for many
years. As a protection for the customer in this respect, a warranty is provided with every new vehicle. During this period,
faults in material or workmanship will be rectified free of charge.

We assure you that we are highly interested in regaining your confidence in
Volkswagen. Since in the export markets our respective importers or subsidiaries and their dealer organisation are responsible
for the sale and service of our products, we have immediately sent a copy of this correspondence to


Kosmocar S.A.
Vouliagmenis Ave. 566
16452 Argyroupoli
Greece
E-mail: customercare@kosmo*μη επιτρεπόμενο @ URL*


We have asked our importer to give your concern their best attention. Our importer or your Volkswagen dealer will contact you as
soon as possible in order to clarify your matter. Please expect further communication from our representatives in Greece.

With regard to your wish to have your vehicle replaced, we have to mention that this decision lies with your selling dealer as
your contractual partner. We as manufacturer cannot exert influence on the decisions and actions taken by the individual
Volkswagen dealerships or our importers/subsidiaries, as they are autarkic companies and as such operate their business under
their own name and responsibility.

In closing, we assure you that customer satisfaction with our products and service is our highest priority and customer feedback
is therefore always appreciated.

Yours sincerely,
i.V. Holger Andres i. A. Ann-Christin Kleiner

Volkswagen AG
38436 Wolfsburg
Tel        +49 (0) 1805 865579*
Fax        +49 (0) 1805 329865*
Mail to        customercare@volkswagen.com
Homepage    http://www.volkswagen.de

0,14 €/Min. aus dem dt. Festnetz, max. 0,42 €/Min. aus den Mobilfunknetzen


VOLKSWAGEN AG
Sitz/Domicile: Wolfsburg
Registergericht/Court of Registry: Amtsgericht Braunschweig
HRB Nr./. Commercial Register No.: 100484
Vorsitzender des Aufsichtsrats/Chairman of the Supervisory Board: Ferdinand PiΓ«ch
Vorstand/Board of Management: Martin Winterkorn (Vorsitzender/Chairman), Francisco J. Garcia Sanz, Jochem Heizmann, Christian
Klingler, Michael Macht, Horst Neumann, Leif Oestling, Hans Dieter Poetsch, Rupert Stadler

Wichtiger Hinweis: Die vorgenannten Angaben werden jeder E-Mail automatisch hinzugefuegt und lassen keine Rueckschluesse auf den
Rechtscharakter der E-Mail zu.
Important Notice: The above information is automatically added to this e-mail. This addition does not constitute a
representation that the content of this e-mail is legally relevant and/or is intended to be legally binding upon VOLKSWAGEN AG."

 

Εγώ ακόμη περιμένω από την KOSMOCAR S.A. να επικοινωνήσει μαζί μου όπως υποστηρίζουν στην επιστολή τους οι Γερμανοί. Ακόμη, τουλάχιστον και τον μήνα Ιούνιο, κατάβαλα την δόση του δανείου. Άλλη δεν έχει...

Σήμερα έστειλα την απάντηση των Γερμανών στην KOSMOCAR S.A. μήπως βρε παιδί μου ξεχάστηκαν οι Γερμανοί και δεν τους ενημέρωσαν...

 

Τα συμπεράσματα δικά σας

Link to comment
Share on other sites

Guest πανος-gti

καλησπερα φιλε σου ευχομαι καλη δυναμη στο προβλημα σου . διαβαζοντας τη κλασσικη απαντηση των γερμανων οπως συνηθιζουν να αποποιοουνται τις ευθυνες τους ,κοιτα το προβλημα 

σου μηπως ειναι καλυτερα να το χειριστεις απο δω κ περα νομικα με ενα καλο δικηγορο με οτι στοιχεια αλλαγες εκανες κ φυσικα τα email μεταξυ εσου κ εργοστασιου!

σκεψου το ειναι καλυτερα ετσι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε σου ευχομαι καλη δυναμη στο προβλημα σου . διαβαζοντας τη κλασσικη απαντηση των γερμανων οπως συνηθιζουν να αποποιοουνται τις ευθυνες τους ,κοιτα το προβλημα 

σου μηπως ειναι καλυτερα να το χειριστεις απο δω κ περα νομικα με ενα καλο δικηγορο με οτι στοιχεια αλλαγες εκανες κ φυσικα τα email μεταξυ εσου κ εργοστασιου!

σκεψου το ειναι καλυτερα ετσι.

Σε ευχαριστώ φίλε μου για την ευχή σου και την απάντησή σου γενικότερα.

 

 

:sorry:

 

Το ότι αγοράζεις ένα προϊόν και βγαίνει "σκάρτο" είναι κάτι που μπορεί να συμβεί σε καθέναν. Το χειρότερο είναι όταν αυτός που κατασκευάζει το συγκεκριμένο προϊόν αποποιείται των ευθυνών του αντί να αναλάβει τις ευθύνες του και να σου προτείνει λύσεις όπως οφείλει.

 

Οφείλω τέλος να αναφέρω πως το βράδυ της ίδιας μέρας που έστειλα το emai στην ΚΟΣΜΟΚΑΡ Α.Ε. εποικονώνησε μαζί μου ένας ευγενέστατος κύριος. Με ενημέρωσε πως άργησαν να επικοινωνήσουν μαζί μου λόγο της συλλογής στοιχείων. Επίσης μου είπε πως θα δει προσωπικά το πρόβλημά μου μάζι με τον κύριο Στήβεν Σύρτη και πως να περιμένω εκ νέου επικοινωνία. Βέβαια χωρίς να θέλω να γίνω κακώς. Αν ένας πελάτης έχει πρόβλημα, επικοινωνείς άμεσα μαζί του και τον ενημερώνεις για το ποιές διαδικασίες θα ακολουθηθούν (ταυτοποίηση - συλλογή στοιχείων κλπ) και όχι αφού έχεις κάνει τις απαιτούμενες διαδικασίες. Αυτό πιστεύω είναι το σωστό.

Ελπίζω η λύση που θα μου προτείνουν να είναι τουλάχιστον ανεκτή.

 

Οσονούπω περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Daniele,

 

Συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτησή σου. Άλλωστε απογοήτευσή μου προέρχεται από αντίστοιχες επικοινωνίες που κατά καιρούς είχα τόσο με τον κατασκευαστή του αυτοκινήτου μου, όσο και με κατασκευαστές ελαστικών που είτε δεν μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν (Γαλλική εταιρεία) είτε με Γερμανική εταιρεία που θεωρεί ότι απαντά σε παιδάκι τεσσάρων ετών, οδηγόντας με στο να αποκλείσω a priori τα προϊόντα τους.

 

Περιττό δε να σου περιγράψω τι γίνεται στο χώρο των υπολογιστών και ηλεκτρονικών συσκευών. Ακόμη πιο περιττό να σου περιγράψω την αντιμετώπιση εντός των συνόρων της χώρας μας.

 

Δυστυχώς από τη λίγη ενασχόληση μου με φόρα του εξωτερικού κι από την ακόμη μικρότερη αγοραστική μου κίνηση μέσω διαδικτύου έχω βγάλει (εγώ προσωπικά) τα εξής τέσσερα συμπεράσματα :

 

1. Στο εξωτερικό σέβονται πολύ περισσότερο τους πελάτες - καταναλωτές. Οι εταιρείες τείνουν να προτείνουν κινήσεις καλής θέλησης προκειμένου να μην χάσουν τον πελάτη αλλά και να μην χάσουν κομμάτι της φήμης τους (δυσαρεστημένος πελάτης - name and shame).

 

2. Ο πελάτης - καταναλωτής προστατεύεται περισσότερο από τα εκεί ισχύοντα νομικά πλαίσια.

 

3. Οι τιμές είναι κατά πολύ χαμηλότερες σε αναλογία πάντοτε με τους μισθούς της κάθε χώρας, ενώ αρκετές φορές είναι πολύ καλύτερες ακόμη και για τους σύγχρονους και κατά πολύ υποβιβασμένους Ελληνικούς μισθούς (όπου αυτοί ακόμη υπάρχουν). 

 

4. Οι εκεί πελάτες - καταναλωτές έχουν αυξημένο το αισθητήριο της αναζήτησης της καλύτερης τιμής αλλά και της διεκδίκησης αποζημίωσης - αποκατάστασης - αντικατάστασης μιας βλάβης σε σύγκριση με εμάς.

 

Ειδικά το τελευταίο το συμπεραίνω και από συζητήσεις με φίλους, συγγενείς και συναδέλφους που αποφεύγουν να διαμαρτύρονται για τυχόν ελλατώματα - βλάβες - χαμηλότερης ποιότητας υπηρεσίες μιας και το θεωρούν τουλάχιστον χάσιμο χρόνου και ψυχικής ηρεμίας και με χαρακτηρίζουν γραφικό ή περίεργο ή μοναχικό που δεν θα καταφέρει ποτέ τίποτα.

 

Κι έχω την εντύπωση ότι δεν είμαι τίποτα από τα τρία, απλά θεωρώ πως από τη στιγμή που δεν μου χαρίζεται τίποτα κι επιπλέον καταβάλλω το αντίτιμο που καθορίζει κι απαιτεί ο κατασκευαστής - πωλητής του προϊόντος, νομίζω πως δικαιούμαι να περιμένω να αποκομίζω τα περιγραφόμενα από τον κατασκευαστή ωφέλη και ούτε κατ' ελάχιστον περισσότερα αυτών. Αλλά ούτε και λιγότερα αυτών.

 

Όπως επίσης έχω την εντύπωση πως αν ο καθένας από εμάς ενεργούσε όπως εσύ (και μάλλον απ' ότι διαβάζω όπως κι εγώ), τότε μάλλον η πίεση θα ήταν πολύ μεγαλύτερη προς τους κατασκευαστές - πωλήτες και μάλλον θα είχαμε καλύτερη αντιμετώπιση. Δεν εννοώ συλλογικές κινήσεις, να μαζευτούμε τριάντα και να διεκδικήσουμε κάτι, εννοώ ο καθένας από εμάς για κάθε τι που δεν πληροί τις προδιαγραφές του, είτε είναι προϊόν είτε υπηρεσία.

 

Εύχομαι να βρεις γρήγορα λύση στο πρόβλημά σου και να είσαι σίγουρος πως σε καταλαβαίνω.

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Στράτο επέτρεψέ μου σε παρακαλώ να κάνω μερικές παρατηρήσεις στα γραφόμενά σου.

Με την σειρά λοιπόν :

1. Σύμφωνοι στο εξωτερικό (από προσωπικές εμπειρίες) έτσι είναι. Γιατί ο συνειδητοποιημένος πελάτης - καταναλωτής όταν δυσαρεστηθεί θα αποκλίσει το συγκεκριμένο "μαγαζί" γνωρίζοντας την πραγματική του ισχύ.

2. Επίσης ο συνειδητοποιημένος πελάτης - καταναλωτής γνωρίζει ότι προστατεύεται και ξέροντας τα δικαιώματά του πράττει αναλόγως. Η αλήθεια είναι ότι οι εκεί οργανισμοί προστασίας του καταναλωτή έχουν αντανακλαστικά αίλουρου και λειτουργούν πιο "ανεξάρτητα".

3. Εδώ βλέπεις μας έχουν κάνει να τρογώμαστε μεταξύ μας. Αν κάποιος μπορεί να παίρνει έναν ικανοποιητικό μισθό (στα πλαίσια της λογικής πάντα) είναι κακός γιατί εγώ δέχτηκα - ανέχτηκα να ζω με τρεις και εξήντα αβίαστα.

4. Σε παραθέτω στις περιπτώσεις 1 & 2.

Στο υπόλοιπο κείμενό σου με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο!!! Χαίρομαι να γνωρίζω τέτοια άτομα.

 

Σε ευχαριστώ για την ευχή σου

Φιλικά

Ντανιέλ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.