Jump to content
DrYannisK

Το Εχετε Ξαναδει; Τι Λετε;

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα έβαζα ποτέ κάτι τέτοιο αλλά όλα είναι σχετικά, αυτό που δεν αρέσει σε μένα αρέσει σε κάποιον άλλον :bad:  

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση 1:με τι κριτήρια μπαίνει κάτι στην κατηγορία " καγκουριά "?

ερώτηση 2:είναι κακό? συγκρίνετε για παράδειγμα με το είσαι μα....κας?(το τελευταίο είναι γενικό και δεν αναφέρεται σε κανέναν)

απλά είχα δυο απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολή!Shadowman είσαι για καφέ με τα φιλαράκια σου και στην απέναντι πεζοδρόμιο σταματάει ένα Golf κατεβαίνει ο τύπος και βλέπεις αυτό!Ποια είναι η πρώτη σου σκέψη?

Link to comment
Share on other sites

η πρώτη σου λέξη.

δεν είπα ότι μου αρέσει, απλά ακούγεται πολύ εδώ μέσα ο όρος " καγκουριά " και έχω απορία, δηλαδή από ποτε η προσωπική γνώμη κάποιου για κάτι που έχει κάνει κάποιος στο αμάξι που έχει πληρώσει πρέπει να λέγεται " καγκουριά " επειδή δεν αρέσει στον πρώτο.

υπάρχουν και περιπτώσεις που κάποιος κάνει κάτι για μόστρα δεκτό.

αλλα υπάρχουν και πολύ που κάνουν κάτι επειδή αρέσει σε εκείνους και δεν δίνουν δεκάρα για το τι θα πει ο Shadowman και ο κάθε Shadowman (Ανδρέας στην προκειμένη περίπτωση ;) )όταν το δει.. !

δεν αναφέρομαι σε κανέναν και δεν τα λέω για να θίξω κάποιον,μη παρεξηγηθώ και πέσουν να με φάνε..! 

Link to comment
Share on other sites

Καθένας έχει την προσωπική άποψη εννοείται αυτό απλά για μένα το συγκεκριμένο είναι υπερβολή!Για καθέναν το αν κάτι είναι καγκουριά είναι υποκειμενικό αλλά αν ρίξεις μια ματιά στο δρόμο θα δεις αρκετή.Για παράδειγμα δεν έχει ο άλλος να βάλει carbon καπό -που το καταλαβαίνω- πάει και βάζει look carbon αυτοκόλλητο!Αυτό τι είναι αν δεν είναι καγκουριά?Δηλαδή το αυτοκόλλητο που εξυπηρετεί?

Link to comment
Share on other sites

μα αυτό είπα πιο πάνω αν προσέξεις.αυτός που βάζει αυτοκόλλητο carbon στο καπό όπως λες δεν έχει λεφτά, αλλα θέλει να κάνει και την μόστρα του αυτό ναι μπορεί να χαρακτηριστεί έτσι.

απλά έχει επεκταθεί και ότι δεν μας αρέσει είναι " καγκουριά ".

αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω.

 

και ξανά για να μην με παρεξηγήσει κανείς με carbon καπό.. :p ναι έχω βάλει και εγώ carbon μέσα στην κονσόλα και τώρα θέλω να το βγάλω.. xD

Edited by Shadowman
Link to comment
Share on other sites

καγκουριά απίστευτη !    μου θυμίζει  STARTREK !!!   xaxaxa

 

καγκουριά=  κάτι το φριχτό, ασθητική επιλογή που μόνο αηδία-γέλιο προκαλεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καγκουρια=

         •Να βάζεις για φωτογραφία προφίλ του facebook το φτιαγμένο σου αυτοκίνητο/μηχανάκι!

         •Να έχεις τον ήχο στη διαπασών στο αυτοκίνητο, και ας είναι μάπα το ηχοσύστημα.

  • Να φτιάχνεις το αυτοκίνητο σου βάζοντας έξαλλες αεροτομές, εξάτμιση σαν μπουρί, τεράστιες γυαλιστερές  ζάντες, φουσκώματα κτλ.
  • Να βάφεις το αυτοκίνητο/μηχανάκι σε ότι ποιο έντονο χρώμα υπάρχει (φουξ, πορτοκαλί) ώστε να κάνεις πάντα αισθητή την παρουσία σου!
  • Να έχεις ανοιχτό παράθυρo και το χέρι έξω απο αυτό ακόμη και αν χιονίζει ώστε να ακούγεται σε όλη την πόλη η μουσική σου.
  • Να περνάς έξω από καφετέριες με τέρμα μουσική και ξαφνικά να φεύγεις με τις "μπάντες" και με στροφές κινητήρα λίγο πριν αυτός σπάσει (εκτός αν εχεις ξεχάσει τον κόφτη) και να καμαρώνεις άσχετα που οι περισσότεροι θα βρίζουν.
  • Να περνάς έξω απο Κ.Α.Π.Η. και με τον ήχο τις εξάτμισης σου και μόνο να "στέλνεις" 2-3 γριές με έφγραγμα απο την τρομάρα...
  • Να χρησιμοποιείς το YouTube αποκλειστικά και μόνο για να βλέπεις άλλα φτιαγμένα αυτοκίνητα ή κόντρες κτλ.
  • Να σκέφτεσαι καθημερινά τι μετατροπές μπορείς να κάνεις ακόμη στο  αυτοκίνητο σου κλέβοντας ιδέες από συναδέλφους κάγκουρες...
  • Ο αγαπημένος σου ήχος να είναι αυτός της εξάτμισης.
  • Να σε κοιταει για ένα nanosecond μια γκόμενα καπου, και εσυ να λες ολο καγκουροχαρα στους φίλους σου, "Μαλ@κ3ς  αυτή η γκόμενα με έχει φάει με τα μάτια της".
  • Και πάνω απ' ολα είναι να τραβάς βίντεο οταν κάνεις τα παραπάνω και να τα ανεβάζεις στο YouTube. Για να σε δουν οι γκόμενες και να τα παίξουν με την σκληράδα και την μαγκιά σου!

 

Η ετυμολογία της λέξης:
Η λέξη κάγκουρας προέρχεται από τα ίδια τα καγκουρό. Πώς βγήκε αυτό:

  • Σύμφωνα με μια θεωρία, εκείνοι που παρακολουθούν μια κόντρα αυτοκινήτων - στιγματίζοντας έτσι τον εαυτό τους γιατί δεν συμμετέχουν - από το κρύο αναγκάζονται να βάλουν τα χέρια στις τσέπες, παίρνοντας μια σκυφτή στάση. Πάλλονται για να ζεσταθούν θυμίζοντας έτσι τα καγκουρό!
  • Ο όρος προεκτάθηκε και από τους θεατές - κάγκουρες πέρασε στους ίδιους τους οδηγούς - κάγκουρες που ποζάρουν με το αυτοκίνητό τους και προσπαθούν να πουλήσουν μούρη.
  • Ο όρος πήρε και μια άλλη προέκταση για όποιον γενικά προσπαθεί να δείξει κάτι και θέλει να τραβήξει την προσοχή του κοινού με την οδήγηση, τη μόδα, το στυλ, τη συμπεριφορά του κλπ.

http://www.kouinet.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=543&Itemid=61

Edited by SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

τοτε θα παω να βαλω αυτοκολλητο carbon και το led της πορτας...ελεος ρε παιδια τι να πουνε και οι ιαωπωνες με τα hondA και οι γαλλοι με τα σαξοραλα και οι ρωσοι με τα bmw 20ετιας

ο καθενας με την τρελα του κ καλα κανει.δεν τα βρισκω καγκουριες πχ να βαλει καποιος sticker.το βαριεσαι το βγαζεις κοστιζει λιγο κλπ.ξερετε ποσο ποναει οταν το carbon σπαει?αν δε το ξερετε καλυτερα να μην κρινετε τους αλλους.

Link to comment
Share on other sites

ξερετε ποσο ποναει οταν το carbon σπαει?αν δε το ξερετε καλυτερα να μην κρινετε τους αλλους.

Δηλαδή είχες carbon καπό κ έσπασε?το carbon έχει παροιμιώδη αντοχή και είναι ελαφρύτερο απο το πλαστικό και το μέταλλο!Αν τρακάρεις και σπάσει θα πονέσεις το ίδιο.Και λές ότι δεν βάζει ο άλλος για να μην σπάσει,όχι επειδή δεν έχει τα χρήματα.Προσωπικά όταν βλέπω σιδερώστρα αεροτομή,bodykit τίγκα στον πολυεστέρα, tribal αυτοκόλλητα, Μ3 σε 316,GTI σε Golf 1.4 μόνο σαν καγκουριά μπορώ να το χαρακτηρίσω.Η βελτίωση του αυτοκινήτου είναι μεν υποκειμενικό θέμα αλλά κάποιες φορές ξεφεύγει σε υπερβολή και μπορεί και σε καγκουριά!Και τι πάει να πει μην κρίνω τους άλλους?Βλέπω ένα αμάξι στο δρόμο και λέω τι γνώμη μου!Υπάρχουν γυφτιές αλλά και όμορφα και διακριτικά βελτιωμένα αυτοκίνητα σε όλους τους τομείς χωρίς να ξεφεύγουν οπτικά!

Edited by wolfsburg
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παίδες εδώ ολόκληρος 007 και από το Skyfall πλέον έχει αφαιρέσει από την φαρέτρα του τα μπλιμπλίκια...   ...προσαρμόστηκε στο σήμερα...

 

...το εν λόγω αξεσουάρ είναι βγαλμένο από τα 80's....   ...περίμενα στο βίντεο να βγει ο David Hasselhoff από τον kit - αυτοκίνητο δοκιμής...   ...Knight Rider ΕΝΤΕΛΩΣ ΟΜΩΣ...!! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είχες carbon καπό κ έσπασε?το carbon έχει παροιμιώδη αντοχή και είναι ελαφρύτερο απο το πλαστικό και το μέταλλο!Αν τρακάρεις και σπάσει θα πονέσεις το ίδιο.Και λές ότι δεν βάζει ο άλλος για να μην σπάσει,όχι επειδή δεν έχει τα χρήματα.Προσωπικά όταν βλέπω σιδερώστρα αεροτομή,bodykit τίγκα στον πολυεστέρα, tribal αυτοκόλλητα, Μ3 σε 316,GTI σε Golf 1.4 μόνο σαν καγκουριά μπορώ να το χαρακτηρίσω.Η βελτίωση του αυτοκινήτου είναι μεν υποκειμενικό θέμα αλλά κάποιες φορές ξεφεύγει σε υπερβολή και μπορεί και σε καγκουριά!Και τι πάει να πει μην κρίνω τους άλλους?Βλέπω ένα αμάξι στο δρόμο και λέω τι γνώμη μου!Υπάρχουν γυφτιές αλλά και όμορφα και διακριτικά βελτιωμένα αυτοκίνητα σε όλους τους τομείς χωρίς να ξεφεύγουν οπτικά!

εχεις η αν θελεις εχουε χασει λιγο το νοημα η κοιταμε υπο το πρισμα της υπερβολης.τους πολυεστερες κ τα tribal ειναι αλλη ιστορια εγω πρωτος πιο πανω δεν ανεφερα για τους φτιαγμενους hondakides bwakides saxoralakides, οποτε αστοχο το σχολιο σου στην δικη μου παραθεση

εγω ενα πραγμα ξερω μην κρινεις για να μην κριθεις αλλα στην ελλαδα μονο τον απεναντι κοιταμε κ τις δικες μας μ@λ@κιες τις περναμε κατω αποτο εδαφος οπως τα αγαπητα πτηνα στρουθοκαμηλοι.το carbon ξαναλεω αν σπασει κλαις.το λεω εκ πειρας.δε χρειαζεται να τρακαρεις μπορει καλιστα καποιος καθυστερημενος να σου κανει τη ζημια οσο εσυ πινεις καφε η κοιμασαι το βραδυ κ να το δεις φαγωμενο.επισης ανεφερα οτι το αυτοκολητο ειναι φτηνο το βαριεσαι το πετας κ αλλαζεις Look.δε βαριεσαι ολοι ειμαστε κριτες κ κρινουμε τους αλλους, να ειχαμε κ σωστη κριση να παει στο #@ΡΕ@ αλλα αν κρινω πως παμε τα τελευταια χρονια μαλλον ουτε αυτο το κανουμε καλα

αντε καλο καλοκαιρι κ αναψτε κ κανενα A/C να χαλαρωσουμε ολοι

Edited by leonenero
Link to comment
Share on other sites



εδω υπαρχει και βιντεο που δειχνει ακριβως πως να το τοποθετησεις και ειναι πολυ ευκολο.
μονο που δεν εχω το προγραμμα -καλωδιο για να κανω τις ρυθμισεις αλλα πιστευω αυτες μπορουν να γινουν ευκολα σε μια αντιπροσωπια
Link to comment
Share on other sites

εγω ενα πραγμα ξερω μην κρινεις για να μην κριθεις αλλα στην ελλαδα μονο τον απεναντι κοιταμε κ τις δικες μας μ@λ@κιες τις περναμε κατω αποτο εδαφος οπως τα αγαπητα πτηνα στρουθοκαμηλοι.

Αυτά που κοροιδεύω δεν τα κάνω αδερφέ!ΑΑΑΑΑ ξέχασα το άλλο που τα Honda και τα saxoralla τρυπάνε τον πίσω προφυλακτήρα και καλά για ελάφρωμα!Κάνει ένας μια μ@λ@κι@ κ ακολουθούνε όλοι οι υπόλοιποι

Edited by wolfsburg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραίο τόπικ ανοίξαμε !!! χαχαχχα  

 

εγώ λέω αύριο να παω σε έναν φίλο μου με φωτεινές επιγραφές, και να βάλω καταμήκος του αμαξώματος νέον φώτα, ξέρετε σαν στρόγγυλα σωληνωτά που είναι, ευλίγιστα, εύκαμπτα, και δεν σπάνε !!  γιατί όχι παρακαλώ ??? :angel:

 θα με βλέπουν απο μακριά και θα είμαι και φωτιζόμενος !!  σαν το παλιό κουκλάκι, τον ¨αγκαλίτσα¨  τον πατάς και ανάβει !!

 

ας βάλουμε όλοι 1 φώτο με καγκουριά μέσα,  να έχουμε να γελάμε !!!  :laugh:  :laugh:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή χαλάσαμε το τόπικ, DrYannis μπορείς να βάλεις ότι θέλεις στο αυτοκινητό σου!Αυτό είναι υποκειμενικό αρκεί να μην χάσεις το μέτρο

Edited by wolfsburg
Link to comment
Share on other sites

βλεποντας παντως διαφορα βιντεο, το βρισκω ομορφο και πιθανον να το βαλω. αλλωστε δεν εχω καν φως εκει παρα μονο ενα κοκκινο πλαστικο οποτε και το κοστος ειναι πολυ μικρο και ευκολα μονος το κανεις συμφωνα με το βιντεο. μα ενοειται πως ο καθενας μας θα εχει αλλη αποψη. λογικο ειναι. αλλιως ολοι θα ειχαμε το ιδιο χρωμα αμαξι.
δεν το βρισκω καγκουρια γιατι το σημα εμφανιζεται μονο οτα νανοιγεις την πορτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.