Jump to content
Quattro81

Τι Παιζει Μετα Νεα Συστηματα Του Golf 7?

Recommended Posts

Αυτό που δεν αναφέρει κανείς πάντως για το σύστημα start - stop είναι ότι μειώνει ραγδαία την ζωή της μπαταρίας.

Λογικό είναι με τις συνεχείς εκκινήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Με εξαίρεση το Νίκο που απλώς βγάζει μια ξινίλα, οι άλλοι..... θα πω απλά μαζέψτε τις, μην τις πατήσετε και σκοντάψετε... Προς τι οι επιθέσεις και η γλώσσα του Μπουρναζίου; Κατ ' αρχάς ο op δεν έθεσε σαφώς την ερώτηση. Επίσης ο Νίκος, όπως και άλλοι, δε λένε ότι το mk5 είναι καλύτερο από το mk7, απλά απογοητεύτηκαν από τα σύγχρονα VW και δε θέλουν να την πατήσουν και άλλοι που γλυκάθηκαν με τα γκάτζετ και τα ψιψιψίνια(εκτός και αν κατάλαβα λάθος).

Ενδεικτικά, πέρυσι άλλαξα αντλία νερού (τα παιξε η αντλία, δεν έχω κομπρέσσορα) και η καινούρια (ανακατασκευής) σφυρίζει στο ρελαντί όταν ζεσταθεί, όπως σε πολλά Golf στο Αμέρικα. Βαρεθήκαμε την (μη) ποιότητα της VW, αλλά δε σημαίνει ότι πρέπει να κάνουμε κατήχηση ή πολεμική σε υποψήφιους κατόχους, παρ'όλ' αυτά πρέπει να λέμε τις εμπειρίες μας και ο καθένας ζυγίζει τις αποφάσεις του.

1) Ακόμα και οι τύποι στο Top Gear το θάβουν, διότι πολύ απλά... δε μπορείς να κάνεις J-turns.

2) Οικονομία σε φανάρια που αργούν, αλλά η μπαταρία θα τελειώσει μια ώρα αρχύτερα (πρόσφατη εμπειρία σε Mito)

3) Νομίζω στα VW ρυθμίζεται η χρονική διάρκεια, γιατί αν διαρκεί πολύ, μπορεί να γίνει σπαστικό. Νομίζω το πιο χρήσιμο από τα 3.

Με ποια λογική μπορεί κανείς να απογοητευθεί με τις λειτουργίες αυτές μου εξηγείς σε παρακαλώ ; Πέραν του ότι υπάρχουν για να διευκολύνουν καταστάσεις, πως μπορεί να πει κάποιος ότι αυτά απογοητεύουν!!!

Δλδ λόγω αυτών, όλοι εσείς αποτρέπετε νέους υποψήφιους να τα αγοράσουν ;

Αρχισε δεύτερος κύκλος.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιάβασε το κείμενο μου. Αν και πάλι δε βγάλεις άκρη, να το κάνω πιο σαφές: δε με απογοητεύουν οι λειτουργίες - γκάτζετ (εκτός από το χειρόφρενο - προσωπική άποψη), αλλά η ποιότητα - αντοχή του αυτοκινήτου ως συνόλου σε βάθος χρόνου. Καλά τα γκάτζετ, αλλά να μην έβγαζε προβλήματα και να μη μας αντιμετωπίζει η VW ως κινούμενες τσέπες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα αν δεν συνίσταται να χρησιμοποιείται σε περιπτώσεις υπερβολικής κίνησης τότε ποιός ο λόγος που υπάρχει?

άλλα διαβάζεις και άλλα καταλαβαίνεις. Έγραψα ότι η vw το συνιστά άλλωστε γιαυτό το έβαλε. Απλά είναι καλύτερα τουλάχιστον για εμένα να το έχω off σε μεγάλη κίνηση όταν δηλαδή σταματάω και ξεκινάω κάθε 5-10''

Μη ξεχνάς ότι τη κίνηση που έχει στο κέντρο της Αθήνας δεν την έχουν όλοι.

Επίσης για μερικούς που γράφουν ότι το start stop χαλάει την μπαταρία έχουν λάθος

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για μερικούς που γράφουν ότι το start stop χαλάει την μπαταρία έχουν λάθος

 

 

2) Οικονομία σε φανάρια που αργούν, αλλά η μπαταρία θα τελειώσει μια ώρα αρχύτερα (πρόσφατη εμπειρία σε Mito)

Για το mk7 δεν ξέρω αν έχει άλλο τρόπο λειτουργίας, αλλά πώς λες ότι κάνουμε λάθος; Σε 1,5 χρόνο αλλαγή μπαταρίας η Mito.

Link to comment
Share on other sites

άλλα διαβάζεις και άλλα καταλαβαίνεις. Έγραψα ότι η vw το συνιστά άλλωστε γιαυτό το έβαλε. Απλά είναι καλύτερα τουλάχιστον για εμένα να το έχω off σε μεγάλη κίνηση όταν δηλαδή σταματάω και ξεκινάω κάθε 5-10''

Μη ξεχνάς ότι τη κίνηση που έχει στο κέντρο της Αθήνας δεν την έχουν όλοι.

Επίσης για μερικούς που γράφουν ότι το start stop χαλάει την μπαταρία έχουν λάθος

Λοιπόν αδερφέ επειδή όπως λές άλλα διαβάζω κ άλλα καταλαβαίνω και δεν έχω ούτε ειρωνική διάθεση,ούτε πρόθεση να σας την πω μακάρι να σας βγουν απροβλημάτιστα τα 7άρια ειλικρινά, απλά αυτό που αμφισβητούμε είναι κατά πόσο είναι αξιόπιστα σε βάθος χρόνου συγκριτικά με αυτά που προσφέρουν!Τίποτα άλλο απο μένα

Link to comment
Share on other sites

άλλα διαβάζεις και άλλα καταλαβαίνεις. Έγραψα ότι η vw το συνιστά άλλωστε γιαυτό το έβαλε. Απλά είναι καλύτερα τουλάχιστον για εμένα να το έχω off σε μεγάλη κίνηση όταν δηλαδή σταματάω και ξεκινάω κάθε 5-10''

Μη ξεχνάς ότι τη κίνηση που έχει στο κέντρο της Αθήνας δεν την έχουν όλοι.

Επίσης για μερικούς που γράφουν ότι το start stop χαλάει την μπαταρία έχουν λάθος

νομιζω οτι το γραφει το βιβλιο του αυτοκινητου η το ειχα δει καπου αλλου, το σταρτ στοπ καλο ειναι να ειναι ενεργοποιημενο οταν οι στασεις ειναι μεγαλυτερες απο 10 δευτερολελεπτα. ελπιζω η μπαταρια να μη χαλαει τοσο γρηγορα. εγω εχω το αμαξι απο το δεκεμβριο του 2011, μενω θεσσαλονικη και κινουμε μονο με το αυτοκινητο εντος της πολης. και ειναι σχεδον μονοιμα ενεργοποιημενο εκτος οταν ξερω οτι η σταση που θα κανω εινα κατω απο 10 '' το απενεργοποιω. για μια διαδρομη που κανω θελω μιση ωρα συνολο, με το σταρτ στοπ ενεργοποιημενο τα 10 με 15 λεπτα το αμαξι ειναι σβηστο, αυτο μονο καλο μπορει να ειναι και για οικονομια και για τους ρυπους

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αδερφέ επειδή όπως λές άλλα διαβάζω κ άλλα καταλαβαίνω και δεν έχω ούτε ειρωνική διάθεση,ούτε πρόθεση να σας την πω μακάρι να σας βγουν απροβλημάτιστα τα 7άρια ειλικρινά, απλά αυτό που αμφισβητούμε είναι κατά πόσο είναι αξιόπιστα σε βάθος χρόνου συγκριτικά με αυτά που προσφέρουν!Τίποτα άλλο απο μένα

ούτε εγώ έχω διάθεση ειρωνείας αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με το αν άλλα διαβάζεις και άλλα καταλαβαίνεις. πέραν τούτου δεν μπορείς να αμφισβητείς την αξιοπιστία στο 7αρι όταν μέχρι τώρα δεν έχει βγάλει τίποτα από βλάβες. Όταν και άμα βγάλει τότε μπορείς να αρχίζεις να το αμφισβητείς εσύ χωρίς ειρωνεία όπως λες και μερικοί άλλοι μπορούν να ξεράσουν όλη τη χολή τους. Επίσης να σε πληροφορήσω ότι ξέρω από βλάβες και ειδικά στα 5αρια καθόσον είχα μέχρι πρότινος ένα 5αρι gti και υπάρχει ήδη στην οικογένεια ένα 5αρι gt sport.

Για το mk7 δεν ξέρω αν έχει άλλο τρόπο λειτουργίας, αλλά πώς λες ότι κάνουμε λάθος; Σε 1,5 χρόνο αλλαγή μπαταρίας η Mito.

καμιά σχέση το mito με το 7αρι. Δεν μπορούν να συγκριθούν. Τα συστήματα που έχει το golf θα τα δούμε μετά από χρόνια στο mito. π.χ ανάκτηση ενέργειας από φρενάρισμα σου λέει τίποτα? Επίσης από τα γραφόμενα σε τεστ το start stop που έχει η vw είναι πολύ εξελιγμένο και βέβαια οι μπαταρίες των αυτοκινήτων με start stop είναι πολύ πιο ενισχυμένες και αυτό ισχύει για όλες τις εταιρείες. Σε μερικά χρόνια, σύντομα θα έλεγα, δεν θα υπάρχει αμάξι αλλά ούτε και δίκυκλο χωρίς start stop. 

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι πιο ενισχυμένη η μπαταρία του Golf 7 γιατί το να δίνεις κάθε 1-2 χρόνια  70 ευρώ για νέα μπαταρία όχι απλά εξανεμίζει το όποιο όφελος από την χαμηλότερη κατανάλωση λόγω χρήσης start stop αλλά σε βάζει μέσα με τα τσαρούχια.

 

Πάντως το συγκεκριμένο σύστημα δεν συμβαδίζει εν μέρει με την φιλοσοφία του Golf, ίσως επειδή είναι διαδεδομένο στα super mini, mini και κάποια μικρομεσαία χαμηλού κυβισμού σε ξενίζει αρχικά το να ακούς ότι το φοράει το Golf σε μία δυνατή του έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

ούτε εγώ έχω διάθεση ειρωνείας αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με το αν άλλα διαβάζεις και άλλα καταλαβαίνεις. πέραν τούτου δεν μπορείς να αμφισβητείς την αξιοπιστία στο 7αρι όταν μέχρι τώρα δεν έχει βγάλει τίποτα από βλάβες. Όταν και άμα βγάλει τότε μπορείς να αρχίζεις να το αμφισβητείς εσύ χωρίς ειρωνεία όπως λες και μερικοί άλλοι μπορούν να ξεράσουν όλη τη χολή τους. Επίσης να σε πληροφορήσω ότι ξέρω από βλάβες και ειδικά στα 5αρια καθόσον είχα μέχρι πρότινος ένα 5αρι gti και υπάρχει ήδη στην οικογένεια ένα 5αρι gt sport.

 

Μα πως να βγάλει βλάβες αφού δεν έχει ούτε χρόνο που έχει κυκλοφορήσει.Δεν έχω κάτι με το 7άρι απλά τα περι start-stop,auto hold και ACT εμένα προσωπικά με αφήνουν αδιάφορο.Είναι μια τάση των αυτοκινητοβιομηχανιών για συνεχές downisizing και οικονομία. Απλά κινητήρες διαμάντια όπως ο VR6,o G60 o 3.2 του R32,ο 1.8Τ δεν πρόκειται να ξαναβγούν.Έχουν ένα 1.400αρι TSI και πειραματίζονται με τον  λόγο οικονομίας,απόδοσης.Κολοκύθια!

Edited by wolfsburg
Link to comment
Share on other sites

καμιά σχέση το mito με το 7αρι. Δεν μπορούν να συγκριθούν. Τα συστήματα που έχει το golf θα τα δούμε μετά από χρόνια στο mito. π.χ ανάκτηση ενέργειας από φρενάρισμα σου λέει τίποτα?

Κοίτα, δεν τα συγκρίνω ως σύνολα (προφανώς) ούτε θέλω να βγάλω χολή ούτε κατηγορούμε το 7άρι για βλάβες. ΕΛΕΟΣ! Για την ανάκτηση με πιάνεις αδιάβαστο. Δηλαδή το δικό σου έχει τέτοιο σύστημα; Γιατί τέτοιο σύστημα περιλαμβάνει γεννήτριες ή υδραυλικά συστήματα κλπ, δε θυμάμαι να διάβασα κάτι τέτοιο στον ειδικό τύπο.

 

ΣΥΝΟΨΗ TOPIC:

- Το 7άρι μου είναι γεμάτο ηλεκτρονικά βοηθήματα!

- Κλάιν... Την είδαμε τη Φαουβε στα προηγούμενα μοντέλα. Ποιότητα στο χρόνο να βγάλει πρώτα και βλέπουμε...

- Κομπλεξικοί γιατί θάβετε ολοκαίνουριο μοντέλο;;;;;

- ;;;;;;;!!;;!;;;;!;;; Τι κάναμε πάλι;;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, δεν τα συγκρίνω ως σύνολα (προφανώς) ούτε θέλω να βγάλω χολή ούτε κατηγορούμε το 7άρι για βλάβες. ΕΛΕΟΣ! Για την ανάκτηση με πιάνεις αδιάβαστο. Δηλαδή το δικό σου έχει τέτοιο σύστημα; Γιατί τέτοιο σύστημα περιλαμβάνει γεννήτριες ή υδραυλικά συστήματα κλπ, δε θυμάμαι να διάβασα κάτι τέτοιο στον ειδικό τύπο.

 

ΣΥΝΟΨΗ TOPIC:

- Το 7άρι μου είναι γεμάτο ηλεκτρονικά βοηθήματα!

- Κλάιν... Την είδαμε τη Φαουβε στα προηγούμενα μοντέλα. Ποιότητα στο χρόνο να βγάλει πρώτα και βλέπουμε...

- Κομπλεξικοί γιατί θάβετε ολοκαίνουριο μοντέλο;;;;;

- ;;;;;;;!!;;!;;;;!;;; Τι κάναμε πάλι;;;;

στο μεταφέρω από το σαιτ της kosmocar

Κινητήρες TSl: μέγιστη ισχύς, ελάχιστη κατανάλωση

Ο συνδυασμός άμεσου ψεκασμού βενζίνης και έξυπνης τεχνολογίας υπερτροφοδότησης επιτρέπει την ιδιαίτερα αποτελεσματική λειτουργία των κινητήρων βενζίνης με τεχνολογία TSI. Έτσι είναι σε θέση να συνδυάζουν προτερήματα όπως η ισχυρή απόδοση, η υψηλή ροπή στρέψης και η χαμηλή κατανάλωση. Στο νέο Golf όλοι οι κινητήρες TSI εξοπλίζονται με BlueMotion Technology που συμβάλλει στην περεταίρω εξοικονόμηση καυσίμου χάρη στο σύστημα Start-Stop, το οποίο σταματά αυτόματα τη λειτουργία του κινητήρα πχ. όταν βρίσκεστε σε ένα φανάρι, ώστε να μην καταναλώνετε άσκοπα καύσιμο. Επιπλέον, με το σύστημα ανάκτησης κάθε φορά που φρενάρετε, το σύστημα πέδησης χρησιμοποιεί αυτή την ενέργεια για τη φόρτιση της μπαταρίας του αυτοκινήτου.

Μακάρι να είναι πιο ενισχυμένη η μπαταρία του Golf 7 γιατί το να δίνεις κάθε 1-2 χρόνια  70 ευρώ για νέα μπαταρία όχι απλά εξανεμίζει το όποιο όφελος από την χαμηλότερη κατανάλωση λόγω χρήσης start stop αλλά σε βάζει μέσα με τα τσαρούχια.

 

Πάντως το συγκεκριμένο σύστημα δεν συμβαδίζει εν μέρει με την φιλοσοφία του Golf, ίσως επειδή είναι διαδεδομένο στα super mini, mini και κάποια μικρομεσαία χαμηλού κυβισμού σε ξενίζει αρχικά το να ακούς ότι το φοράει το Golf σε μία δυνατή του έκδοση.

να σου θυμίσω ότι σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές βάζουν πλέον start stop π.χ bmw mercedes και πολλές άλλες. ακόμα και σε scooter το βάζουν. Σε κάθε περίπτωση όμως άμα δεν σου αρέσει το απενεργοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι το δυναμό έτσι κι αλλιώς φορτίζει τη μπαταρία συνέχεια. Προφανώς έχουν βάλει κάποιο σύστημα διαχείρισης για να εκμεταλλεύεται καλύτερα το φρενάρισμα του μοτέρ. Ok then!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν το οδήγησεις θα καταλάβεις τι εννοώ. Το αμάξι έχει παρά πολλα εξελιγμένα συστηματα. Υπάρχουν φορές που ενώ είσαι σταματημενος με σβήστηκε μηχανή λόγω start stop και αναμμένα το a/c το αμάξι παίρνει μόνο του μπροστά λόγω του οτι το σύστημα αντιλαμβάνεται οτι δεν μπορεί να υποστηρίξει άλλο το a/c μόνο με την μπαταρία.. Επίσης το auto hold δεν λειτουργεί αν δεν φορούν οι μπροστινοι ζώνη....και αλλα πολλα πολλα.....

Link to comment
Share on other sites

Με τη μιζα το δυναμο κτλ τι παιζει με το star stop ? Ακουσα γενικα οτι οι βλαβες που βγαζουν τα star stop στην 4-5ετη χρηση ειναι 3πλασια απο την οικονομια που προσφερουν... , ειναι και turbo... δεν ξερω ρε παιδια μηπως ειναι μεγαλες υπερβολες ολα αυτα ?  Το κοστος πολυπλοκοτητας των συστηματων δεν δικαιολογει την ελαχιστη αποδοση πχ για το δυναμο με τα φρενα κτλ. Η εποχη τα θελει ομως ,ελπιζω να μην χαλανε πριν απο την 15ετια παντως

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μέσα κάπου είχα διαβάσει οτι τα TDI δεν συμφέρουν γιατί αλλάζουν τρομπα πετρελαίου :D

 

O πατέρας μου με το TDI που έχει 540.000+ και δεν εχει αλλάξει τρόμπα θα του πω οτι είναι μλκς  :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μέσα κάπου είχα διαβάσει οτι τα TDI δεν συμφέρουν γιατί αλλάζουν τρομπα πετρελαίου :D

 

O πατέρας μου με το TDI που έχει 540.000+ και δεν εχει αλλάξει τρόμπα θα του πω οτι είναι μλκς  :laugh:

σε κάθε περίπτωση και σε γενικές γραμμές η χρήση του πετρελαίου είναι πιο οικονομική από την βενζίνη και ειδικότερα όταν γράφεις πάνω από 25000 χλμ το χρόνο καλύπτεις άνετα και τη διαφορά τιμής κτήσης. Πέραν τούτου όμως στην αντιπροσωπία λένε ότι στα 3-4 χρόνια θέλεις απαραίτητα αλλαγή ιμάντα και τρόμπας κόστος που φτάνει μαζί με την εργασία τα 2,5-3 χιλιάρικα. Δεν έχω ντίζελ οπότε και δεν μπορώ να έχω δική μου άποψη για τα λεγόμενα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε εγώ δεν ξέρω τι λέει η αντιπροσωπεία που έχει λόγους(οικονομικους) να τα λέει αυτά.

Εγώ ξέρω απο πρώτο χέρι Octavia 5 2.0 140 hp κοντέυει τα 550.000 χιλιόμετρα δεν έχει ζητήσει τιποτα εκτός απο κάτι ψηλά.

Και μιλάμε για ένα αμάξι που δουλέυει 18 ώρες την ημέρα σταμάτα-ξεκινα ;)

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο δεν λέμε ότι όλα τα πετρελαιοκίνητα βγάζουν πρόβλημα με τρόμπα.Το κόστος επισκευής του πετρελαιοκινητήρα είναι μεγαλύτερο από ενός μέσου βενζινοκινητήρα!Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι οι τάσεις της αυτοκίνησης!Πάρε μ@λ@κ@ Έλληνα πετρελαιοκίνητο μικρό των 1.2 η 1.4 κυβικών γιατί είναι οικονομικό!Πάρε με ημιαυτόματο κιβώτιο είναι καλύτερο!Δεν θα χει και 5-6 gadget να χεις να λές?όσο πιο πολύπλοκα γίνονται τα αυτοκίνητα τόσα περισσότερα προβλήματα θα βγάζουν!Πάρτε το χαμπάρι.Και το κακό είναι ότι ο Έλληνας δεν είναι Γερμανός να έχει την πολυτέλεια να αλλάξει στα 5 χρόνια το αμάξι του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα συστήματα πάντως και τα κόλπα δεν ενδιαφέρουν τον συνειδητοποιημένο αγοραστή, αυτά τα κόλπα τα πουλάνε οι Κορεάτες που τα δίνουν τζαμπέ όλα σε κάθε έκδοση μαζί με 152 χρόνια εγγύηση για να προσελκύσουν αγοραστές, σαν τα καθρεπτάκια στους ιθαγενείς ένα πράγμα...

...ο αγοραστής του Golf ΚΥΡΙΩΣ ενδιαφέρεται αν το αυτοκίνητο είναι ποιοτικό, στιβαρό, με την κλασσική καμπίνα = θησαυροφυλάκιο, την παθητική ασφάλεια στους ανώτερους δείκτες της κατηγορίας κλπ...   ...χέστηκε μεταξύ μας για τα start & stop κλπ... ..θα χαρεί που θα τα βρει στο Golf αλλα δεν είναι αυτός ο κύριος λογος επιλογής και αγοράς του συγκεκριμένου αυτοκινήτου... ...μην τρελαθούμε κιόλας..!!

 

Τα γνωστά λοιπόν χαρακτηριστικά εδώ και χρόνια των Γερμανικών μοντέλων προφανώς το Golf 7 τα έχει, βάσει όσων περιγράφουν οι νέοι κάτοχοι..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

MHN συγκρινετε tdi περασμενης γενιας με τους νεους 1.2 και 1.6. Η EURO4 γενια ειχε απιστευτη αξιοπιστια οι κινητηρες εγραφαν στα ταξι 1.5εκ χιλ . Οι νεοι 1.2-1.6 αναμενεται καθε 150.000 να χρειαζονται τρομπα και ιμαντα αλλα οχι καθε 3 χρονια, αν και θα δουμε πως θα τα πανε...γιατι το θεμα ειναι οι επικαθησεις θειου...

Το diesel καρασυμφερει μαγκες... το focus 1.8 tdci του πατερα μου εχει 6.2μεση και το παει γρηγορα. Οποτε παιρνει το δικο μου γραφει 8.5 στις ιδιες διαδρομες...μεσα στην πολη δεν το συζηταω...το diesel εκει υπερεχει 2.5Λ κατω. Εχει 200.000Χιλ και μονο τα προβλεπωμενα ,δεν το αλλαζει  με τιποτα ! 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.