Jump to content
tak

Πλαστικό Ανάμεσα Στο Port Pagage Και Το Πίσω Τζάμι

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους και καλό μήνα!

 

Έχω το passat cc μοντέλο του 2010 και το πλαστικό που βρίσκεται ανάμεσα στο πίσω τζάμι του αυτοκινήτου και το πορτ παγκαζ, έχει ανοίξει. Για την ακρίβεια δεν έχει σπάσει αλλα έχει ανοίξει και είναι ακριβώς στη μέση. Πήγα σε ένα συνεργείο και μου είπαν ότι αυτή την περιπτωσή την έχει συναντήσει και σε άλλα αντίστοιχα μοντέλα...

Μου είπε επίσης ότι μπορεί να το φτιάξει ( το βγάζει, το κολλάει, το βάφει, το επανατοποθετεί ). Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι αν το έχει πάθει κάποιος άλλος και αν ναι, τι έκανε...το επισκευάσε? ή αγόρασε κάποιο καινούριο??

 

Ευχαριστώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γνωστή περίπτωση, αν και μέχρι τώρα την είχα συναντήσει από περιγραφές φίλων μόνο εντός της εγγύησης και σχεδόν πολύ σύντομα μετά την αγορά του αυτοκινήτου, συνήθως μετά από πλύσιμο ή μετά από έκθεση σε δυνατό ήλιο (προφανώς η εργοστασιακή κόλλα δεν ήταν και τόσο δυνατή). Καμία ανησυχία, μια απλή ανανέωση της κόλλας και έφυγες. Δεν καταλαβαίνω γιατί να χρειάζεται βαφή που γράφεις παραπάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου το είπε εκεί που το πήγα να το δουν...φαντάζομαι γιατί αν το κολλήσει απλά μετά θα φαίνεται η γραμμή ( εκεί που έχει ανοίξει )...Είναι φαντάσου σαν μια ρωγμή στο πλαστικό κάθετα αυτού και ακριβώς στη μέση. Πάντως αν γνωρίζεις που ακριβώς το πήγαν οι γνωστοί σου, στείλε μου σε παρακαλώ σε μήνυμα που για να πάω να το κοιτάξω και εγώ...

 

Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τότε δεν κατάλαβα καλά. Εσύ λες ότι το πλαστικό έχει ανοίξει στη μέση. Τα περιστατικά στα οποία αναφερόμουν εγώ ήταν ξεκόλλημα όλου του ανταλλακτικού, μονοκόμματα. Βέβαια, έτσι όπως το περιγράφεις μου φαίνεται λίγο δύσκολο να έγινε μόνο του, π.χ. από συστολή/διαστολή, εκτός αν μιλάμε για ακραίες διαφορές θερμοκρασίας. Πιο πιθανό είναι να έγινε με κάποιο βίαιο τρόπο, όπως κάποιο βάρος στην μία ή στην άλλη άκρη, ή να έκλεισε το πορτ-μπαγκάζ πιάνοντας ένα αντικείμενο που ακουμπούσε εκεί. Σε κάθε περίπτωση, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις πρώτα σε κάποια αντιπροσωπεία και μετά σε 2-3 φανοποιεία. Τα φανοποιεία ενδέχεται να σου βρούνε και ανταλλακτικό (π.χ. από Φραντζή) ώστε και βάψιμο να μη χρειαστεί και να μη φαίνεται απολύτως τίποτα μετά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω...αυτό που μου είπαν είναι ότι είναι σύνηθες φαινόμενο λόγω ζέστης...διαστολής - συστολής όπως είπες..

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες όπως και να έχει...

 

Καλό καλοκαίρι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κόσμος στον οποίο έχει σπάσει (άνοιγμα στα δύο ή τρία κομμάτια όπως αναφέρεις) αλλά και κόσμος στον οποίο δεν έχει ανοίξει. Προσωπική μου άποψη είναι ότι στο μοντάρισμα του αυτοκινήτου κάτι δεν ειναι 100% ευθεία (αλλα εντός ορίων VW), με αποτέλεσμα να στρεσάρεται λιγάκι και να σπάει. Διαφορετικά άν ήταν συνηθης συμπεριφορά του υλικού τότε θα είχε σπάσει σε όλους μας...

 

Για την ακρίβεια, το παραπάνω σαν σκέψη μου γίνεται ιδιαίτερα πιο έντονο καθότι έχω δει άτομο με το εν λόγω πρόβλημα να του έχει εμφανιστεί ξανά και ξανά, οπότε θεωρώ ότι κάτι "παίζει" με το αμάξι του ;)

 

ΑΝ έχεις κάλυψη εγγύησης ή επέκταση τότε ζήτησε αντικατάσταση. Αν πάλι δεν έχεις, κάνε ένα μανούριασμα μπας και σε καλύψουν γιατί πλέον ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ πλαστικό αλλά τοποθετούν ΛΑΜΑΡΙΝΑ ΒΑΜΜΕΝΗ (το έβαλε φίλος). Αυτό υποδηλώνει αναγνώριση του προβλήματος από πλευράς VW!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ακριβως το ιδιο πρόβλημα και στο δικο μου μαγκες.....την χρονικη περιοδο που σχολιάζατε, διαπίστωσα με έκπληξη ότι το πρωι που ειχε κρυο άνοιγε και το μεσημέρι έκλεινε η ρωγμη που διαβάζω πιο πανω! καλη η πληροφορια που δίνει ο Σιμος....εεεελα...τοποθετουν λαμαρινα??? με την πρωτη ευκαιρια θα παω και γω στα "παιδια".....

Link to comment
Share on other sites

Ιδέα δεν έχω καθότι δεν την άλλαξα ποτέ στο δικό μου (προφανώς κάποια lot είχαν θέμα). Το είχα μάθει από άλλο ιδιοκτήτη που έβγαλε χοντρή ταλαιπωρία με το συγκεκριμένο θέμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια απλη ερωτηση. Αν δεν το αλλαξουμε θα υπαρχει κανενα αλλο προβλημα περα απο το αισθητικο; (που νομιζω ειναι μηδαμηνης σημασιας, σε εμενα ουτε που φαινεται η ρωγμη).

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν τη γλιτωσα και εγω απο το συγκεκριμενο προβλημα και η ερωτηση μου παραπανω στο Σιμο απεδειχθη προφητικη η τιμη για καινουριο δεν παιζει (160 ευρω) οποτε κολληθηκε με ενα ειδος θερμοκολησης (σαν πλαστικο κομματι το οποιο ζεσταινεται και καλυπτει και  συγχρονως κολλαει το κενο) και μετα το εντυσα με carbon αυτοκολλητο.

κοστος και για τα δυο 40 ευρω .

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και στο δικό μου, άνοιξε στην μέση. Το διαπίστωσα με έκπληξη ένα πρωί μετα από ταξίδι στην Β. Ελλάδα!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν τη γλιτωσα και εγω απο το συγκεκριμενο προβλημα και η ερωτηση μου παραπανω στο Σιμο απεδειχθη προφητικη η τιμη για καινουριο δεν παιζει (160 ευρω) οποτε κολληθηκε με ενα ειδος θερμοκολησης (σαν πλαστικο κομματι το οποιο ζεσταινεται και καλυπτει και  συγχρονως κολλαει το κενο) και μετα το εντυσα με carbon αυτοκολλητο.

κοστος και για τα δυο 40 ευρω .

 

Τώρα που έχει γίνει μόδα το wrapping, δεν ξέρω αν παίζει και κανένα φιλμάκι σε piano black (μαύρη λάκα) ώστε μετά από κόλληση να γίνεται οπτικά σαν καινούργιο ;)

 

Σημείωση: Είχα αναφέρει παλαιότερα ότι μου είχε αναφερθεί από άλλο παιδί για "μεταλλικό" ανταλλακτικό. Χθές πάντως που έψαξα στο ΕΤΚΑ (που είναι πλήρως ενημερωμένο ως και προχθες), δεν είδα ΠΟΥΘΕΝΑ αλλαγή κωδικού ανταλλακτικού για το φιλετάκι αυτό!

Link to comment
Share on other sites

επειδή και εγω σημερα παρατηρησα ότι βρισκομαι στην αρχη της δημιουργιας του προβλήματος (εχει αρχισει να φαινεται ένα βαθουλωμα σαν ρωγμη η οποια ακομη δεν βγηκε στην επιφανεια του χρωματος) θα ηθελα να σε ρωτησω καποια πραγματα

1. προφανως εισαι Αθηνα οποτε δεν παιζει να μου προτείνεις τον μαστορα, σωστα?

2. αυτό το κομματι είναι βιδωμένο ή κολλημένο στην λαμαρινα? ποσο ευκολα βγήκε? επειδή σε εμενα ακομη δεν εχει κανει εμφανή-εντονη ρωγμη φοβάμαι μην το κανω χειρότερο αν προσπαθήσω να το βγαλω

3. παιζει να μαθεις τα υλικα που χρησιμοποιησε ο μαστορας σου για να δω τι μπορω να κανω?

 

Ευχαριστω εκ'των προτερων.

 

ΥΓ. στην αντιπροσωπεια μου ζήτησαν 180€ για το ανταλλακτικο βαμμένο -15% έκπτωση δλδ περίπου 155€ συν εργατικά.

Link to comment
Share on other sites

επειδή και εγω σημερα παρατηρησα ότι βρισκομαι στην αρχη της δημιουργιας του προβλήματος (εχει αρχισει να φαινεται ένα βαθουλωμα σαν ρωγμη η οποια ακομη δεν βγηκε στην επιφανεια του χρωματος) θα ηθελα να σε ρωτησω καποια πραγματα

1. προφανως εισαι Αθηνα οποτε δεν παιζει να μου προτείνεις τον μαστορα, σωστα?

2. αυτό το κομματι είναι βιδωμένο ή κολλημένο στην λαμαρινα? ποσο ευκολα βγήκε? επειδή σε εμενα ακομη δεν εχει κανει εμφανή-εντονη ρωγμη φοβάμαι μην το κανω χειρότερο αν προσπαθήσω να το βγαλω

3. παιζει να μαθεις τα υλικα που χρησιμοποιησε ο μαστορας σου για να δω τι μπορω να κανω?

 

Ευχαριστω εκ'των προτερων.

 

ΥΓ. στην αντιπροσωπεια μου ζήτησαν 180€ για το ανταλλακτικο βαμμένο -15% έκπτωση δλδ περίπου 155€ συν εργατικά.

 

1. Στα διαγράμματα εμφανίζει μόνο κόλλα που χρειάζεται και καμία βίδα...

2. "ανταλλακτικό βαμμένο". Δεν βάφεται το εξάρτημα από όσο γνωρίζω. Το δίνει έτοιμο σαν χρωματισμό και από όσο γνωρίζω ειναι injection plastic (αυτό είναι το χρώμα του πλαστικού)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου makisg4

1.Ναι ειμαι απο  Αθηνα

2.Νομιζω μονο κολλημενο

3.Θα ρωτησω τον φιλο μου εαν γνωριζει γιατι δεν το εκανε ο ιδιος αλλα καποιος που συνεργαζεται μαζι του και απλα ετυχε να ειμαι παρων οταν εκανε τη διαδικασια

Αυτο που γραφεις για "βαμμενο" μου φαινετε και εμενα περιεργο ποιος ο λογος του βαψιματος αφου το oem νομιζω οτι ειναι ετοιμο για τοποθετηση χωρις βαψιμο δεν το εψαξα παραπανω μολις ακουσα την τιμη αλλα εχω την εντυπωση οτι ειναι ετοιμο για τοποθετηση χωρις βαψιμο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σιμο τελικα θελει η δεν θελει βιδες? με μπερδεψες :sorry:

 

Στο ΕΤΚΑ δεν δίνει βίδες για ανταλλακτικά... ενώ και από όσο έχω ακούσει ειναι κολλημένο (κόλλα δίνει στο ΕΤΚΑ). Παρόλα αυτά, δεν μπορώ να σου πω 100% γιατί πολύ απλα δεν έχει τύχει να το δω με τα μάτια μου

Link to comment
Share on other sites

οκ ρε Σιμο τωρα καταλαβα. Βασικα αυτό και αν είναι περιεργο... Αν ηταν βιδωμενο θα το καταλαβαινανα σπαει λογω συυστολων-διαστολων αλλα κολλημένο δεν επρεπε να εχει μια ανοχη λογω ελαστικότητας της κολλας? από την άλλη βεβαια η διαφορες συστολο-διαστολων αναμεσα σε πλαστικο και μεταλλο είναι ένα ζητημα....

ΠΕΤΕ7 το ""βαμμενο"  το διευκρινησε ο Σιμος, αλλωστε σε όλα τα χρωματα το συγκεκριμενο κομματι μαυρο είναι... Ελπιζω σε νεα σου

Link to comment
Share on other sites

Το ονομα του υλικου ειναι πολυκαρβονικο η pvc αυτη η μορφη κολλησης που εκανε στο passat μου ηταν σε μορφη "μπαρας" το οποιο με το ελιωνε μεσα στο κενο με φλογιστρο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.