Jump to content
tak

Πλαστικό Ανάμεσα Στο Port Pagage Και Το Πίσω Τζάμι

Recommended Posts

αυτό τι σας λεει? τελικα ποιοι είναι τα αμερικανακια?  http://forums.vwvortex.com/showthread.php?4726996-What-did-you-do-today-to-your-CC/page674    #23565 #23566

 

δειτε επισης: http://forums.vwvortex.com/showthread.php?5710522-Crack-on-CC-Trunk

Edited by makisg4
Link to comment
Share on other sites

αρα τελικά καλά μου είπαν ότι πλέον είναι μεταλλικό!!! Φυσικά, στο ΕΤΚΑ ΔΕΝ δίνει πουθενά νέο κωδικό, ούτε αναφορά ότι αντικαθιστά κάποιον άλλο (ο κωδικός ειναι ο ίδιος που λένε τα Αμερικανάκια)

Link to comment
Share on other sites

μαλλον μεταλλικο φορεσαν στο facelift αν καταλαβα καλα. λογικα θα είναι ιδιο στο σχημα του αλλα στους ιθαγενείς του νοτου στελνουν ακομη τα πλαστικα που ειχαν στοκ....

 

και ένα καθρεφτακι δωρο

 

και άλλες αναφορες σε άλλο φορουμ: http://www.passatworld.com/forums/volkswagen-passat-cc-discussion/351734-2009-passat-cc-platics-cracking.html .

 

και εδώ αναφερουν το μεταλλικο ανταλλακτικο. Αλλα εγω όταν μιλησα με την αντιπροσωπεια για το θεμα η απαντηση ηταν ότι τα "φορα" τους εχουν ζαλισει...

Edited by makisg4
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου έχει σκάσει σε 3 σημεία αλλά είναι πραγματικά δύσκολο να το δεις αν δεν πας πολύ κοντά. Πιστεύω ότι αν σπάσει τελείως η ξεφλουδίσει ως καλύτερη λύση είναι το κόλλημα και το ντύσιμο με μεμβράνη τύπου μαύρη λάκα. Φυσικά η δουλειά πρέπει να γίνει σε σοβαρό μαγαζί με εμπειρία. Το ίδιο ισχύει και για το κομμάτι εμπρός από την ηλιοροφή. Όποιος από εμάς το κάνει πρώτος παρακαλώ ας γράψει εδώ τις εντυπώσεις του. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια ανεβαστε και καμια φωτο να καταλαβουμε σπερι τινος προκειται και το πριν και το μετα...στο αερα  ολα χωρις να εχουμε καταλαβει που ακριβως αναφερεστε μιας και φωτο να εντοπισουμε το θεμα δεν υπαρχει...απο ενδιαφερον δηλαδη...

Link to comment
Share on other sites

πατα στο λινκ που εχω στο #28 και θα δεις.

με την ευκαιρια και άλλο θεμα στο vortex: crack on CC trunk. Εκει μαλιστα λεει ότι του ειπαν ότι εχει γινει ανακληση...

Edited by makisg4
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα μήπως θα μπορούσατε να μου συστήσετε κάποιον μάστορα να το φτιάξω γιατί για αλλαγή που ειπαν 190 ευρω ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο και εμένα. Τρεις φορές το άλλαξα. Την πρώτη φορά ήμουν στη εγγύηση. Τις άλλες δύο το ακριβό πλήρωσα.Τσακώθηκα.. άκρη δεν έβγαλα ...τους είπα ή μου υπογράφεται γραπτή εγγύηση  ή το αλλάζω τελευταία φορά και τον τελευταίο μήνα της εγγύησης το σπάω μόνος μου και έρχομαι και το αλλάζεται. Στο τέλος βαρέθηκα τους σιχάθηκα έβαλα ένα αυτοκόλλητο και ησύχασα. 

Link to comment
Share on other sites

εναλλακτικά μπορείς να το καλύψεις με μεμβράνη σε γυαλιστερό μαύρο και θέμα λήξαν. Το πρόβλημα οφείλεται σε απότομες συστολές διαστολές όπου το πλαστικό δεν αντέχει και ανοίγει.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τώρα με τις ζέστες άνοιξε τελείως! Που να πάω για μεμβράνη??? LLUMAR??? ή κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τελικά κάλυψα το πλαστικό με μια μεμβράνη μαύρου μεταλλικού χρώματος (στον ήλιο φαίνονται μέσα τα κομματάκια μετάλλου) χωρίς να το κολλήσω πρώτα δεδομένου ότι ήθελα την ελάχιστη παρεμβατικότητα και αν κάτι δεν πάει καλά να τη βγάλω τη μεμβράνη. Φυσικά αν προσέξει κάποιος οι ρωγμές από μέσα φαίνονται αλλά πλεον δεν είναι αντιαισθητικό και πιστεύω ότι κρατάει τη κατάσταση σταθερή. Και μια που βρέθηκα και στο κατάλληλο μαγαζί λέω δεν ντύνω και τη μάσκα στα πρότυπα του r-line? Αυτά και φωτό παρακάτω.

grill.jpg

trunk.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και η δικιά μου σειρά λοιπόν. Εδώ και πάρα πολύ καιρό είχε κάνει ανεπαίσθητο σκάσιμο σε μια μεριά στο βερνίκι. Χτες το είδα ανοιγμένο τελείως στο κέντρο. Από σεπτέμβρη θα κάνω μανούρα στην αντιπροσωπεία αλλά επειδή είναι κλέφτες και δεν νομίζω να βρω άκρη η εναλλακτική θα είναι γέμισμα του κενού και ντύσιμο με μεμβράνη. Στους αμερικανούς το αλλάζουν ακόμα και εκτός εγγύησης με το μεταλλικό αλλά εδώ είναι μπανανία.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από εμένα,

επειδή ήρθε η ώρα να ασχοληθώ και εγώ με το δικό μου cc στο οποίο έχω το ίδιο ράγισμα εδώ και μερικους μήνες (το καλοκαίρι λόγω ζέστης τις περισσότερες ωρες δεν φαινόταν το σπασιμο γιατί έκλεινε λόγω διαστολής του πλαστικου) τώρα πλέον φαίνεται καθαρά όλη την ημέρα (ενα κενο στην μέση περίπου 1,5-2χιλ.) τι μου προτείνετε να κάνω? Καινουριο ανταλλακτικό κάνει 200ε τα οποία δεν θέλω να δώσω οπότε ποια η αλλη λύση? Σκεφτηκα να γεμίσω το κένο με πολυεστερικό στόκο -  λίγο τρίψιμο του γεμισματος και μεμβρανη. Η μήπως χωρίς γέμισμα?

Link to comment
Share on other sites

Είπε και το δικό μου φέτος να ανοίξει, και επειδή είπε να το κάνει, το έκανε μεγαλειωδώς ανοιγοντας σε δύο σημεία με το που έπιασε το πρώτο κρύο.

Το άλλαξα, και επιβεβαιώθηκε ότι ο κωδικός ίδιος αλλά το νέο ανταλλακτικό είναι μεταλλικό! Το αστείο βέβαια είναι οι χρεώσεις...

 

Πλεξούδα πορτ μπαγκάζ κωδικός 3C8971182E    Τιμή ΕΤΚΑ €38   / Τιμή Καρέντα   €45.59 + εργασία €91

Διακοσμητικό κωδικός 3C8853465A041  Τιμή ΕΤΚΑ €175 / Τιμή Καρέντα €207.86 + εργασία €38

τις τιμές τις έδωσαν μετά από ερώτημα μου για τιμή ανταλλακτικού... και εξτρά τη χρέωση τοποθέτησης για να δω που θα τα βάλω. Αφού λοιπόν μου έδωσαν τις τιμές μου είπαν ότι "αν τα βάλετε σε εμάς -15% σε εργασία και ανταλλακτικά". Συγκρίνοντας λοιπόν την τιμή που βρήκα ΕΤΚΑ και την τιμή που μου είπαν, αν βγάλουμε το 15% της "εκπτωσάρας" που δίνουν, καταλήγουμε στην τιμή που θα έπρεπε να πουλάνε από την αρχή!!! Τελικά δεν είναι τυχαίο ότι αυτός ο τόπος είναι εδώ που είναι...

Link to comment
Share on other sites

Είπε και το δικό μου φέτος να ανοίξει, και επειδή είπε να το κάνει, το έκανε μεγαλειωδώς ανοιγοντας σε δύο σημεία με το που έπιασε το πρώτο κρύο.

Το άλλαξα, και επιβεβαιώθηκε ότι ο κωδικός ίδιος αλλά το νέο ανταλλακτικό είναι μεταλλικό! Το αστείο βέβαια είναι οι χρεώσεις...
 
Πλεξούδα πορτ μπαγκάζ κωδικός 3C8971182E    Τιμή ΕΤΚΑ €38   / Τιμή Καρέντα   €45.59 + εργασία €91
Διακοσμητικό κωδικός 3C8853465A041  Τιμή ΕΤΚΑ €175 / Τιμή Καρέντα €207.86 + εργασία €38

τις τιμές τις έδωσαν μετά από ερώτημα μου για τιμή ανταλλακτικού... και εξτρά τη χρέωση τοποθέτησης για να δω που θα τα βάλω. Αφού λοιπόν μου έδωσαν τις τιμές μου είπαν ότι "αν τα βάλετε σε εμάς -15% σε εργασία και ανταλλακτικά". Συγκρίνοντας λοιπόν την τιμή που βρήκα ΕΤΚΑ και την τιμή που μου είπαν, αν βγάλουμε το 15% της "εκπτωσάρας" που δίνουν, καταλήγουμε στην τιμή που θα έπρεπε να πουλάνε από την αρχή!!! Τελικά δεν είναι τυχαίο ότι αυτός ο τόπος είναι εδώ που είναι...


Η έκπτωση ισχύει για οχήματα άνω των 5 ετών αν θυμάμαι καλά, πάντως μας πιάνει. Την πλεξούδα τη βάζεις άνετα μόνος σου αν πιάνουν τα χέρια σου. Εγώ στην πυλωτή μου έκατσα και την έβαλα.
170 ευρώ για το παπαράκι δεν τους δίνω, φτάνουν αυτά που έδωσα για τα μαρσπιέ. 20 ευρουλάκια και το έντυσα.
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι το πλαστικό που λέτε είναι αυτό εδώ.

 

https://www.ebay.co.uk/itm/Original-VW-Passat-CC-Blende-Heckklappe-Heckscheibe-Abdeckung-satinschwarz-OEM-/222893898923

Link to comment
Share on other sites

On 30/11/2018 at 4:53 ΜΜ, OMINUS said:

Να υποθέσω ότι το πλαστικό που λέτε είναι αυτό εδώ.

 

https://www.ebay.co.uk/itm/Original-VW-Passat-CC-Blende-Heckklappe-Heckscheibe-Abdeckung-satinschwarz-OEM-/222893898923

ναι αυτό το κομμάτι είναι

Link to comment
Share on other sites

Just now, yositosi said:

ναι αυτό το κομμάτι είναι

Δεν είμαι και σίγουρος???? 

 

Αλλά έχω την εντύπωση ότι Μπορεί να έχει πάρει το μάτι μου κάλυμμα σε νικελ (Να το πω έτσι) που μπαίνει επάνω σε αυτό?

 

Έχετε δει τίποτα στο ebay.???

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει κάτι τέτοιο. Βασικά, είναι ευθεία με το πορτ μπαγκάζ, οπότε αν βάλεις κάτι από πάνω του (πέρα από φιλμ) αυτομάτως θα πετάγεται πιο πάνω από το πορτ μπαγκάζ και δεν θα φαίνεται ωραία. Ισως να το είδες πουθενά στο ebay στη μεταλλική του έκδοση, που είναι και η καινούργια που δίνει η VW εδώ και μερικά χρόνια (από τότε βασικά που άρχισαν να τους τα χώνουν άσχημα ιδιοκτήτες οι οποίοι πλήρωναν για ανταλλακτικό το οποίο έσπαγε ξανά και ξανά)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.