Jump to content
chaos748

Λαμπακια Πινακιδας

Recommended Posts

Εχω αλλαξει τα εργοστασιακα λαμπακια της πινακιδας με κατι ασπρα led τα οποια δουλευουν κανονικα αλλα μου βγαζει ειδοποιηση στο καντραν οτι δεν λειτουργουν κ ειναι ενοχλητικο.Λογικα κατι παιζει με το canbus error που λεμε.Που θα βρω λαμπακια που να μην τα βγαζει σφαλμα?Και το κυριοτερο τι λαμπακια να ψαξω?πως τα λενε η αν εχουν καποιο χαρακτηριστικο

Link to comment
Share on other sites

Όσα μα όσα λεντ και αν έχω δοκιμάσω στην πινακίδα (Golf MK6 MY2010) εννοείται με κύκλωμα can buss error free όλα βγάζανε σφάλμα στο καντράν...

Η μόνη λύση που κατάφερα να βρώ είναι με παράλληλο κύκλωμα αντιστάσεων μέσα σε ψύκτρες και με εργοστασιακά βύσματα για 

εύκολη επαναφορά σε μαμίσια κατάσταση.

Πλέον έχω βάλει τις original led πλαφωνιέρες της VW αλλά και αυτές σφάλμα βγάζουν οπότε τις έχω συνδέσει με τις παράλληλες αντιστάσεις.

 

Να σημειώσω πως αν και έχω κάνει ρύθμιση με vcds στον BCM να μην κάνει check τις λάμπες τις πινακίδας φαίνεται να μην πιάνει και 

το σφάλμα παραμένει αν δεν βάλω τις παράλληλες αντιστάσεις.

Λογικά σε BCM controllers με νέωτερες εκδόσεις λογισμικού (06xx->) το σφάλμα να είναι απλά θέμα και μόνο ρύθμισης μέσω vcds.

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ σε Polo 6R(2011) έβαλα ledακια canbus στην πινακίδα και δεν έχω ένδειξη καμμένης λάμπας στο καντράν εδώ και ενάμιση χρόνο που τα έχω στο αυτοκίνητο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ σε Polo 6R(2011) έβαλα ledακια canbus στην πινακίδα και δεν έχω ένδειξη καμμένης λάμπας στο καντράν εδώ και ενάμιση χρόνο που τα έχω στο αυτοκίνητο...

 

για βαλε λινκ απο τα λαμπακια!

Link to comment
Share on other sites

για βαλε λινκ απο τα λαμπακια!

Έλα φίλε μου,σόρρυ για την καθυστέρηση...

Αυτά έχω εγώ στην πινακίδα μου http://www.ebay.com/itm/T10-13-SMD-5050-Pure-White-CANBUS-Error-Free-Interior-Car-W5W-13-LED-Light-Bulb-/281026996996?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item416e83ab04

Link to comment
Share on other sites

Εχω αλλαξει τα εργοστασιακα λαμπακια της πινακιδας με κατι ασπρα led τα οποια δουλευουν κανονικα αλλα μου βγαζει ειδοποιηση στο καντραν οτι δεν λειτουργουν κ ειναι ενοχλητικο.Λογικα κατι παιζει με το canbus error που λεμε.Που θα βρω λαμπακια που να μην τα βγαζει σφαλμα?Και το κυριοτερο τι λαμπακια να ψαξω?πως τα λενε η αν εχουν καποιο χαρακτηριστικο

 

Αν και έχει περάσει καιρός... (είμαι νέος στο forum, και είναι το πρώτο μου post!)

 

Δεν ξέρω αν έχει διαφορά ανάμεσα στα Golf V και Golf VI πάντως έβαλα πρόσφατα στην πινακίδα μου αυτά τα ledάκια http://www.ledmania.gr/el/led-gr-gr-2/festoon-c5w-6-smd-1210-36mm.html ΜΕ Canbus και δεν έχω κανένα πρόβλημα με ένδειξη καμμένης λάμπας και τα σχετικά!

 

Έχει μεγάλη ποικιλία σε λάμπες led και μπορεί να σε βοηθήσει αν δεν έχεις βρει ακόμη τη λύση!

 

Χρυσιππου 1 - Ζωγραφου TK.15773 - Αθηνα

Link to comment
Share on other sites

Patsaga, αυτα έχω βαλει και εγω στο golf v απο τη συγκεκριμένη σελίδα σε πλαφονιερα και πινακίδα και δεν είχε πρόβλημα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας ειμαστε λιγο προσεχτικοι, καλα που το εψαξα το συγεκριμενο led δεν εχι can bus και βγαζει error, αυτά μετά απο επικοινωνια με το μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.