Jump to content
azk342

Αλλαγή Διάστασης Ελαστικών

Recommended Posts

Καλημέρα. Εχω ελαστικά 205/55/16. Θέλω να φορέσω την επόμενη μικρότερη διάσταση. Ποια είναι αυτή; Η 195/55/16; Με τη ζάντα τη γίνεται πρέπει να είναι 6,5. Αλλάζει το πάτημα και τα κρατήματα του αυτοκινήτου; Εχω την αίσθηση πάντως ότι με τη μαμά διάσταση είναι λίγο μεγάλα τα λάστιχα για golf  5 1600 κυβικά πεντάπορτο. 

Link to comment
Share on other sites

Για να τα έχει βάλει ο κατασκευαστής θα τα θεωρεί σωστά αν όμως επιμένεις θα πρέπει να πας σε 195/60/16

 

Βάλε εδώ την διάσταση που σε ενδιαφέρει: http://www.lesvos4x4.com/tyrecalc.html

Edited by rivol
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά από τις λίγες περιπτώσεις που κάποιος ενδιαφέρεται για στενότερο λάστιχο, αντί για φαρδύτερο! Συμφωνώ βεβαίως ότι 205 λάστιχο είναι υπερβολικό για 1600 αυτοκίνητο. Αρκετά χρόνια πριν, τα 1600άρια έρχονταν με 175 και 185! Μετά άρχισαν οι υπερβολές με 1400άρια να έρχονται με 195 και πάνω!

 

Σαν εξαίρεση ίσως, το Ρενώ Κλιό II 1400 16v που έχω του 2001, ερχόταν από τη μαμά του με.. 165/65/14!! Έμοιαζε σαν να φοράει λάστιχα από μηχανάκι!!

 

Για τον υπολογισμό του προφίλ, χρησιμοποιούμε τον εξής τύπο, όπου Pn το νέο προφίλ, Po το παλιό, Wn το νέο πλάτος του ελαστικού και Wo το παλιό: Wn x Pn = Wo x Po

 

Για να υπολογίσεις το νέο προφίλ: Pn = Wo x Po / Wn

 

Εν προκειμένω, Pn = 205 x 55 / 195 = 57,82

 

Το προφίλ αυτό είναι σχεδόν ακριβώς στη μέση μεταξύ του 55 και του 60, για την ακρίβεια είναι ελάχιστα πιο κοντά στο 60, απ ότι στο 55. Στην ουσία, μπορείς να διαλέξεις όποιο προφίλ θέλεις! Δηλαδή, το πιο φθηνό για το λάστιχο που σε ενδιαφέρει! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εχω ελαστικά 205/55/16. Θέλω να φορέσω την επόμενη μικρότερη διάσταση. Ποια είναι αυτή; Η 195/55/16; Με τη ζάντα τη γίνεται πρέπει να είναι 6,5. Αλλάζει το πάτημα και τα κρατήματα του αυτοκινήτου; Εχω την αίσθηση πάντως ότι με τη μαμά διάσταση είναι λίγο μεγάλα τα λάστιχα για golf  5 1600 κυβικά πεντάπορτο. 

195/65/15...!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εχω ελαστικά 205/55/16. Θέλω να φορέσω την επόμενη μικρότερη διάσταση. Ποια είναι αυτή; Η 195/55/16; Με τη ζάντα τη γίνεται πρέπει να είναι 6,5. Αλλάζει το πάτημα και τα κρατήματα του αυτοκινήτου; Εχω την αίσθηση πάντως ότι με τη μαμά διάσταση είναι λίγο μεγάλα τα λάστιχα για golf 5 1600 κυβικά πεντάπορτο.

Η γνωμη μου ειναι οτι θα χασεις περισσοτερα αποτι θα κερδισεις.

το κανεις για το κοστος ελαστικων ;

Η διασταση ειναι 195/65/15 οπωσ σωστα ανεφεραν πριν.

μεγαλο προφιλ για 120 αλογα σχεδον στην ελληνικη ασφαλτο με 1.5 τονο αμαξι με 2-3 ατομα μεσα και μαμα αναρτηση ειναι βαρκα στο γυαλο χωρις φρεναρισμα.

Θα σου προτεινα αν εχεις ευχερεια βαλε μια τετραδα 15αρια χειμερινα 195/65/16 νοεμβρη-μαρτιο. Εκει αξιζει. Τους αλλους μηνες παραμενεις ως εχεις.

Link to comment
Share on other sites

παίδες μην ξεχνατε ότι φοραέι 16 ζαντα. Αρα τα 15 λάστιχα απορίπτονται. Πες τε μου μόνο για 16αρια.

Link to comment
Share on other sites

σωστός ο Nikdev.

άρα μένεις στα 16άρια ζαντολάστιχα. και πολύ καλά κάνεις φίλε μου. τι να σου πούμε για τα 16άρια που ήδη φοράς ?

είσαι οκ !

Κάτι ξέρουν που τα έβγαζαν με 16άρια απ το εργοστάσιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.