Jump to content
stratosg

Κινέζικα Λάστιχα

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, χαζεύοντας γενικά για λάστιχα για το αυτοκίνητο κι έχοντας την ατυχία να φοράει ακριβή διάσταση (195/55/15), έπεσα πάνω σε κάτι Κινέζικα τα οποία όμως παραδόξως εκτός από την αναμενόμενα χαμηλή τους τιμή έχουν κι μια πολύ περίεργη EU Label διαβάθμιση, η οποία θεωρητικά πατάει κάτω πολλά από τα πολυφορεμένα, αξιόπιστα (κακά τα ψέματα), επώνυμα και πανάκριβα ελαστικά. 

 

Γενικά έχω αρνητική προδιάθεση σε φθηνά μη αναγνωρισμένα ελαστικά, αλλά μετά λύπης μου διαπιστώνω ότι η αγορά έχει κατακλυστεί από τέτοιου είδους ελαστικά, οι δε τιμές τους δεν είναι τόσο ελκυστικές όσο θα έπρεπε αναλογικά της ποιότητάς τους  (αν υπάρχει) και της αναγνωρισιμότητάς τους και βρίσκονται πολύ κοντά στις τιμές των επώνυμων ελαστικών, ενώ οι περισσότεροι επαγγελματίες του χώρου υποστηρίζουν ότι τέτοιου είδους ελαστικά είναι καλά και βγάζουν πολλά χιλιόμετρα,

 

´Ετσι λοιπόν τα συκεκριμένα Κινέζικα λάστιχα μοιάζουν να είναι πολύ καλά για να είναι αληθινά, σε καλύτερη τιμή από άλλα Κινέζικα ή άγνωστα λάστιχα και απλά μου κίνησαν την περιέργεια να ρωτήσω αν τα ξέρει κανείς από εσάς. Ορίστε και o σύνδεσμος τόσο με την τιμή όσο και με το αυτοκόλλητο της Ευρωπαϊκής διαβάθμισης. 

 

Leao Nova-Force HP

 

Εννοείται ότι κι αυτά είναι κατά πολύ ακριβότερα στη χώρα μας (π.χ. στην Αγγλία κοστίζουν 170 ευρώ), όπως οτιδήποτε άλλο. Αυτή είναι η πλέον θλιβερή διαπίστωση. 

 

Ευχαριστώ εκ των προταίρων για το χρόνο σας. 

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

Έλα Στράτο, υπάρχουν κι άλλες λύσεις για να αποφύγεις τα Κινέζικα

 

HANKOOK VENTUS PRIME 2 K115 - 260 EURO

 

NP70_NC2_RRC_WGB_VCC1.jpg

 

Και κατ' επέκταση δεν καταλαβαίνω γιατί λυπάσαι για την κατάσταση με τα Κινέζικα

Made in China είναι τα πάντα (ή σχεδόν τα πάντα) πια, είτε εν μέρει είτε εξ ολοκλήρου

Ο κατάλογος είναι μακρύς και ατελείωτος

Car multimedia systems

VAG com cables

Gadgets

Τηλέφωνα

Εξαρτήματα ανταλλακτικά για τα πάντα(αυτοκινήτων, ηλεκτρονικών συσκευών πάσης φύσεως)

Ένδυση (εδώ γίνεται ο χαμός, είναι καλύτερα να πληρώνεις τα ρούχα του Γαβαλά 1000 ευρώ ενώ τα έχει φτιάξει με 20-30 ευρώ ?)

 

 

Και πάει λέγοντας

Edited by Koumparos
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Βαγγέλη. Ναι τα εχω δει τα Κ115 όπως και τα Κ425. Το πρόβλημα μου ειναι οτι δεν τα βρισκω εδω επάνω και πολυ φοβάμαι πως θα τα βρω πολύ πάνω από την τιμή που δίνεις. Για να καταλάβεις τα Infinity με διαβαθμιση G, Ε δεν τα βρισκω κατω από 320 ευρώ κάτι που προσωπικά το θεωρώ μη αποδεκτό.

Για να επιστρέψω στο αρχικό μου ερώτημα και με βάση την απάντηση του πλέον ειδικου.

Ελαστικά σαν του αρχικού μηνύματος όντως τηρούν τις προδιαγραφές ή ειναι κι αυτό μια επικίνδυνη αντιγραφή; Πράγματι θα είναι καλύτερα από τα Continental Premium Contact 2 που φοράω τωρα και που φέρουν διαβάθμιση F, C, 71dB και που έχουν τη διπλή και πλέον τιμή; Τόσο τα Hankook αλλά και αυτά που έχουν την ίδια διαβάθμιση είναι όντως καλύτερα από τα δικά μου; Μεταξύ τους θα είναι σχεδόν ίδια στο δρόμο με βάση πάντα τα δεδομένα που προφέρουν;

 

Αν όντως είναι καλύτερα μήπως τόσα χρόνια ήμουν ανόητος που δεν είχα μπει μέσα σε μια τέτοια διαδικασία αναζήτησης αλλά αγόραζα ελαστικά (κι όχι μόνο) φορώντας επί της ουσίας παρωπίδες;

Το πρόβλημα μου δεν είναι η Χώρα προέλευσης αλλά αν η συγκεκριμένη εταιρεία τηρεί τις προδιαγραφές μιας και θεωρητικά οι εκεί εργολαβίες κατασκευής προιόντων λειτουργούν με συγκεκριμένες προδιαγραφές κι οδηγίες από την εταιρεία(θεωρητικά πάντα). Για παράδειγμα τα ελαστικα Linglong, που είναι η μητρική εταιρεία της Leao, δεν έχουν καθόλου καλές κριτικές αλλά ούτε έχουν και πινακίδα Ευρωπαικής διαβάθμισης.

 

Προσωπικά την τελευταία δεκαετία έχω αγοράσει και χρησιμοποιήσει ανώνυμες Κινέζικες μπαταρίες για τους φορητούς μου υπολογιστές και ουδέποτε είχα προβλημα ή δυσλειτουργία. Εξού και η αρχική μου απορία. Όσο για τα μπλουζάκια... 30 ευρώ που αναφέρεις είναι δέκα φορές επάνω από το πραγματικό κόστος κατασκευής τους.

 

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

Στράτο, εταιρεία leao δεν υφίσταται

Τα περισσότερα κινέζικα κατασκευάζονται με τη μορφή φασόν

από 3-4 μεγάλους (ένας απ' αυτούς είναι και η ling long) κινέζους κατασκευαστές

Δεν μπορω να ξερω αν το tyre label ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα ή είναι μουφα

 

 

Τα infinity τα έχω 230 ευρώ τοποθετημένα

Ότι να 'ναι :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Στράτο, εταιρεία leao δεν υφίσταται

Τα περισσότερα κινέζικα κατασκευάζονται με τη μορφή φασόν

από 3-4 μεγάλους (ένας απ' αυτούς είναι και η ling long) κινέζους κατασκευαστές

Δεν μπορω να ξερω αν το tyre label ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα ή είναι μουφα

 

 

Τα infinity τα έχω 230 ευρώ τοποθετημένα

Ότι να 'ναι :crazy:

 Αυτό είναι το πρόβλημα μου. Γιατί τα 230 τοποθετημένα όπως αναφέρεις, για εμένα τον καταναλωτή δημιουργούν ένα μεγάλο χάσμα τιμής με τα επώνυμα, που πιθανόν να μου δείχνουν και τη διαφορά τους στο δρόμο από τα επώνυμα ελάστικά και πραγματικά μου ξεκαθαρίζει το τοπίο στο πως να επιλέξω αυτό που θέλω. Και είναι η αποτύπωση της πραγματικότητας σε τελική ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

Τα 230 ευρώ είναι η πραγματική τους αξία, Στράτο

Μάγκας αυτός που τα πουλάει 320

 

Αυτή είναι και η διαφορά μεταξύ εμπόρου και επαγγελματία

Δεν υπήρξα ποτέ έμπορος και πολλές φορές το βαράω το κεφάλι μου =@

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάγκας είναι πολύ ευγενική λέξη και διαπιστώνω ότι στην περιοχή μου ή όλοι έχουν δημιουργήσει ένα ωραίο κύκλο με κλειστές τιμές στα +- 20 ευρώ ή όλοι είναι μάγκες, γιατί σε διπλανό νομό βρήκα ίδια επώνυμα ελαστικά, περισσότερων από μια εταιρειών με DOT τρίμηνου - εξάμηνου max, σε τιμές από 80 έως 120 ευρώ χαμηλότερες. Το κόστος της μετακίνησης μου δεν υπερβαίνει τα 10 ευρώ, μιας και πήγαινε έλα είναι σκάρτα 100χλμ και ούτως ή άλλως την κάνω τη διαδρομή λόγω υποχρεώσεων.

 

Όσο για τα Κ425 βάλε άλλα 110 ευρώ και είσαι μέσα.

 

Έτσι όπως πηγαίνει η οικονομική μας κατάσταση, από το κακό στο χειρότερο δηλαδή, κι όλο και περισσότεροι θα αρχίσουν να ψάχνουν και να αντιλαμβάνονται τις έννοιες καταναλωτική συνείδηση και σχέση τιμής - απόδοσης,  είμαι σίγουρος ότι θα επιβιώσουν μόνο οι επαγγελματίες κι όχι οι μάγκες. Οπότε καλά κάνεις και δεν χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο. Κι αν ήμουν Αθήνα θα πίναμε και καφέ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Syllas

Μακριαααααά. Παιδιά τα οικονομικά είναι δύσκολα αλλά με τα λάστιχα δε παίζουμε,είναι η μόνη επαφή μας με το δρόμο και δε σικώνει εκπτώσεις. Και 200 και 300 παραπάνω και να δώσεις για να έχεις το κεφάλι σου ύσηχο. By the way, μπορείς να παραγγείλεις ελαστικά "φρέσκα" και σε πολύ καλές τιμές απ'έξω. Δες στο elastika_online.gr ( _ αντικατέστησε με - ).

 

Οσο για τα ταμπελάκια......μη δίνεις και πολύ σημασία,ακόμα ενα νέο τέχνασμα είναι για να σου πασάρουν οτι θέλουν. Ειδικά σε οτι αφορά τα κινέζικα λάστιχα παίζει να μην έχει γίνει έστω και μια δοκιμή για βγάλουν τα αποτελέσματα.

 

Μπορείς να διαβάσεις και τι έχουν να πούν οι καταναλωτές για ελαστικα στο http://www.tyrereviews.co.uk/

Edited by Syllas
Link to comment
Share on other sites

Μακριαααααά. Παιδιά τα οικονομικά είναι δύσκολα αλλά με τα λάστιχα δε παίζουμε,είναι η μόνη επαφή μας με το δρόμο και δε σικώνει εκπτώσεις. Και 200 και 300 παραπάνω και να δώσεις για να έχεις το κεφάλι σου ύσηχο. By the way, μπορείς να παραγγείλεις ελαστικά "φρέσκα" και σε πολύ καλές τιμές απ'έξω. Δες στο elastika_online.gr ( _ αντικατέστησε με - ).

 

Οσο για τα ταμπελάκια......μη δίνεις και πολύ σημασία,ακόμα ενα νέο τέχνασμα είναι για να σου πασάρουν οτι θέλουν. Ειδικά σε οτι αφορά τα κινέζικα λάστιχα παίζει να μην έχει γίνει έστω και μια δοκιμή για βγάλουν τα αποτελέσματα.

 

Μπορείς να διαβάσεις και τι έχουν να πούν οι καταναλωτές για ελαστικα στο http://www.tyrereviews.co.uk/

Αδερφέ, κάνε και λίγο κράτει

 

Γράφεις- ''να παραγγείλεις ελαστικά φρέσκα '' - τι είναι αυτό που σου δίνει τη σιγουριά ότι αυτό που θα παραγγείλεις θα είναι και φρέσκο ? Και σε ποιον θα απευθυνθείς αν παραλάβεις ''μπαγιάτικο'' ?

 

Γράφεις - '' σε πολύ καλές τιμές απ'έξω '' - για κάνε μια σύγκριση των τιμών στα επώνυμα από το elastika on line με αυτές που δίνω εγώ

 

Γράφεις '' παίζει να μην έχει γίνει έστω και μια δοκιμή '' - που το ξέρεις αυτό ? Παρ' όλο που είμαι γενικά κατά των Κινέζικων, αν γίνεται όπως το λες εσύ, γιατί να μην πασσάρουν labels με πολύ καλά αποτελέσματα, αλλά τα περισσότερα από αυτά έχουν σε όλες τις κατηγορίες κάτω από C ? Και τα αποτελέσματα να ξέρεις δεν τα βγάζει αυθαίρετα από μόνη της η κάθε εταιρεία, αλλά πιστοποιημένος ανεξάρτητος φορέας.

 

Πρόσεξε λοιπόν φίλε μου τι γράφεις,

και το ύφος που το γράφεις,

γιατί δυστυχώς τα γραφόμενα στα forum τα διαβάζει κόσμος και κοσμάκης

και επιρρεάζεται από γενικότητες και από μη αποδεδειγμένα σχόλια

 

Με συγχωρείς για το ύφος μου,

αλλά να μου επιτρέψεις να γνωρίζω λίγα περισσότερα στο θέμα λάστιχα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μιας και τα άλλαξα τα λάστιχα τελικά, κι επίλεξα τα Pirelli Cinturato P1 Verde, μπορώ να επιβεβαιώσω τον koumparos, αφού τα ελαστικά που τοποθετήθηκαν στο αυτοκίνητό μου είναι όντως 'φρέσκα' (DOT 2013) και το είδα προτού τοποθετηθούν στο αυτοκίνητο και βέβαια είναι κατά 15 ευρώ φθηνότερα ανά ελαστικό από το προαναφερόμενο διαδικτυακό κατάστημα, όπου αν συνυπολογίσουμε και την τιμή που θα μπορούσε να ζητήσει κάποιο συνεργείο τοποθέτησης ελαστικών, θεωρώ ότι τα 360 ευρώ συμπεριλαμβανομένης της τοποθέτησης και της ζυγοστάθμισης, αλλά και της ιδιαίτερα ανόητης διάστασής μου είναι καλή τιμή. Επίσης αν όντως πάει στραβά με τα ελαστικά νομίζω ότι ξέρω που θα απευθυνθώ για να λύσω το πρόβλημά μου.

 

Γενικά είμαι υπέρ των διαδικτυακών αγορών ειδικά όταν προσφέρουν μια διαφορά τιμής που θεωρητικά αξίζει να ρισκάρεις την αγορά από κάποιον που ούτε θα δεις ούτε θα επικοινωνήσεις και υπάρχει 50% πιθανότητα να μην μπορέσεις να επιστρέψεις το ελαττωματικό προϊόν κυρίως λόγω του κόστους της όλης διαδικασίας επιστροφής και παραλαβής εκ νέου, το οποίο ίσως τελικά να αποδειχθεί μεγαλύτερο του κόστους μέσω φυσικής αγοράς. Πόσω δε όταν το διαδικτυακό κατάστημα είναι ακριβότερο του φυσικού καταστήματος.

 

Προσωπικά θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Koumparos, γιατί ουκ ολίγες φορές ανάλωσε τον πολύτιμο (από κάθε άποψη για τον κάθένα μας) χρόνο του προσφέροντάς μου απλόχερα τις γνώσεις του επί του θέματος των ελαστικών, απαντώντας στις ερωτήσεις μου τόσο δημόσια όσο και σε προσωπικό επίπεδο, ακόμη κι αν γνώριζε εκ των προταίρων ότι δεν θα γινόμουν πελάτης του μιας και η απόσταση είναι απαγορευτική (μεγαλύτερη των 600 χιλιομέτρων) και πάντα με ευγένεια, ενώ είμαι σίγουρος ότι θα ήμουν πελάτης του αν βρισκόμουν στην ευρύτερη περιοχή του.

 

Καμιά φορά νομίζω ότι είναι κρίμα που οι αποστάσεις είναι τόσο μεγάλες. Και πάλι ευχαριστώ πολύ Βαγγέλη.

 

Περισσότερα για τα λάστιχα μόλις κάνω μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα αφού στα πρώτα 500 - 600, το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι το αυτοκίνητο είναι πιο ήσυχο, αλλά βέβαια και τα λάστιχα δεν έχουν ακόμη ταλαιπωρηθεί όσο τα προηγούμενα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στράτο, καλημέρα από Κατάκολο (διακοπές γαρ, αλλά η δουλειά δουλειά :acute: )

και να είσαι καλά και καλά ασφαλή χιλιόμετρα :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Guest Syllas

Αδερφέ, κάνε και λίγο κράτει

 

Γράφεις- ''να παραγγείλεις ελαστικά φρέσκα '' - τι είναι αυτό που σου δίνει τη σιγουριά ότι αυτό που θα παραγγείλεις θα είναι και φρέσκο ? Και σε ποιον θα απευθυνθείς αν παραλάβεις ''μπαγιάτικο'' ?

 

Γράφεις - '' σε πολύ καλές τιμές απ'έξω '' - για κάνε μια σύγκριση των τιμών στα επώνυμα από το elastika on line με αυτές που δίνω εγώ

 

Γράφεις '' παίζει να μην έχει γίνει έστω και μια δοκιμή '' - που το ξέρεις αυτό ? Παρ' όλο που είμαι γενικά κατά των Κινέζικων, αν γίνεται όπως το λες εσύ, γιατί να μην πασσάρουν labels με πολύ καλά αποτελέσματα, αλλά τα περισσότερα από αυτά έχουν σε όλες τις κατηγορίες κάτω από C ? Και τα αποτελέσματα να ξέρεις δεν τα βγάζει αυθαίρετα από μόνη της η κάθε εταιρεία, αλλά πιστοποιημένος ανεξάρτητος φορέας.

 

Πρόσεξε λοιπόν φίλε μου τι γράφεις,

και το ύφος που το γράφεις,

γιατί δυστυχώς τα γραφόμενα στα forum τα διαβάζει κόσμος και κοσμάκης

και επιρρεάζεται από γενικότητες και από μη αποδεδειγμένα σχόλια

 

Με συγχωρείς για το ύφος μου,

αλλά να μου επιτρέψεις να γνωρίζω λίγα περισσότερα στο θέμα λάστιχα

 

 Καλά δε ντρέπεσαι λίγο? Είναι συμπεριφορά αυτή? Δεν αναφέρθηκα καν σ'εσένα. Δεν αμφισβήτησα τις τιμές σου και την ποιότητα των ελαστικών σου, ξέρω ποιός είσαι και πόσο καλή δουλειά κάνεις. Αναφέρθηκα σε πολούς άλλους που κοροϊδεύουν τον κόσμο και πουλάνε σκ**ά για χρυσάφι.

 

 Δε προσπαθώ να σου πάρω τη δουλειά, σου κάνω και δορεάν διαφήμιση αν θές. Θα αγοράσω και απο΄σένα στο μέλον. Ηρέμησε λίγο. Τα link τα ανέβασα γιατί τα θεορώ αξιόπιστα και ίσως να βολέψουν μερικούς.

 

 Αν απαγορεύεται να ανεβάζουμε link για καταστήματα ελαστικών για να μη χάνεις δουλεία ευχαρίστως να τα σβίσω. Αν και έιναι παντελώς άτιμο να το κάνω. Υπάρχει άλλος τρόπος όμως να με είδοποιήσεις αν θές κάτι τέτιο και όχι να μου τσαμπουκαλεύεσαι σαν να σε έθιξα.

 

Ο τσαμπουκάς έχει παραγίνει εδω μέσα....ηρεμήστε λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπεται να μεταφράσω αυτά που διαβάζω...

 

Ο Syllas μου πρότεινε, χωρίς να ξέρει ο άνθρωπος ότι έχω ήδη αλλάξει ελαστικά, προφανώς για να με βοηθήσει ότι μπορώ να παραγγείλω κι από το συγκεκριμμένο ή κι άλλα παρόμοια ηλεκτρονικά καταστήματα ελαστικά τα οποία πιθανόν να μου βγούν και φθηνότερα από ότι τα φυσικά καταστήματα. Στο σημείο αυτό και σε συγκεκριμένες επιλογές έχει δίκιο. Επίσης αναφέρει ότι τα ελαστικά θα είναι 'φρέσκα'.

 

Ο Koumparos ανταπαντά, και συμφωνώ μαζί του, ότι πιθανόν και να μην είναι φρέσκα και τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση.Γράφω ότι συμφωνώ μαζί του γιατί το εν λόγω ηλεκτρονικό κατάστημα αναφέρει στον ιστοχώρο του ότι τα ελαστικά μπορεί να είναι πολύ δυο ετών, οπότε και θεωρούνται φρέσκα (δεν πολυκαταλαβαίνω τη συγκεκριμένη δήλωση). Δηλαδή εκ των προταίρων ειδοποιούν για την αίσθηση της 'φρεσκάδας' γιατί ο καθένας την αντιλαμβάνεται διαφορετικά.

 

Επίσης ο Koumparos, αναφέρει πως σε επώνυμα ελαστικά είναι φθηνότερος. Μιας και είναι επαγγελματίας, το να γράφει δημόσια μια τέτοια δήλωση σημαίνει δυο απλά πράγματα:

  α. Αυτό που γράφει ισχύει.

  β. Αυτό που γράφει, σε περίπτωση που δεν ισχύει, θα τον φέρει σε πάρα πολύ δύσκολη θέση κι αναλογιζόμενος την οικονομική κατάσταση της Χώρας, τη δική μου και των περισσοτέρων, πολύ δύσκολα παίρνει κάποιος τέτοιο ρίσκο. Ειδικά σε μια ψηφιακή εποχή όπου ισχύει η φράση scripta manent, για πάρα μα πάρα πολύ χρόνο.

 

Όσον αφορά στη διαβάθμιση του που υπάρχουν στις ετικέτες επιδόσεων των ελαστικών, με το αν είναι πραγματικές ή όχι όσον αφορά στα κινέζικα ελαστικά είναι περίεργη η κατάσταση, αφου ναι μεν απονέμονται οι διαβαθμίσεις με βάση συγκεκριμένα κριτήρια, από την άλλη όμως έχουμε όλοι μας τις αμφιβολίες μας λόγω της προέλευσης. Εξάλλου υπάρχει και ανέκδοτο επ' αυτου(1).

 

Νομίζω δε ότι δεν επιτέθηκε ο Koumparos στον Syllas, απλά θέλησε να ξεκαθαρίσει κάποια πράγματα μιας και πολύς κόσμος μπορεί να παρερμηνεύσει κάποιες πληροφορίες που δίνονται, αναμφισβήτητα με καλή διάθεση και σκοπό (για τις δοθείσες από τον Syllas πληροφορίες) και που για αρκετές περιπτώσεις ατόμων πιθανον να είναι και χρηστικές.

 

Δυστυχώς όμως η αντικατάσταση της προσωπικής επαφής με το πληκτρολόγιο σε συνδυασμό με τους δύσκολους ρυθμούς της καθημερινότητας, μας έχει κάνει όλους ευερέθιστούς. Τα παραπάνω μηνύματα μου θυμίζουν τους πόλους του μαγνήτη όπου αν και οι δυο θετικοί, παρόλα αυτά απωθούνται.

 

(1) Ανέκδοτο

 

Πούλησε ο Κινέζος την ψηχή του στο Διάβολο.....

.......

.......

.......

.......

Και μετά από τρεις μέρες χάλασε (η ψυχή).

Link to comment
Share on other sites

Θελω να αναφερθω στα παραπανω σχετικα με τις τιμες.Εχω παρει προσφορα για 205/45-16 απο τον Koumparos για πεντε διαφορετικες μαρκες,σε σιγκριση τιμων που εκανα με σαιτ που αναφερεται παραπανω οι διαφορες ειναι τις ταξεως των 20-30 ευρω ή ιδιες οποτε δεν υπαρχει λογος να μπω στη διαδικασια αγορας απο διαδικτιο

Τον koumparo ουτε που τον εχω δει.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ είδα κάπου να υπάρχει κάποιος τσαμπουκάς.
 
Αντιθέτως θα έλεγα ο Βαγγέλης έγραψε στο τέλος
 

Με συγχωρείς για το ύφος μου, αλλά να μου επιτρέψεις να γνωρίζω λίγα περισσότερα στο θέμα λάστιχα

ώστε να μην παρεξηγηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι πόλεμοι ξεκίνησαν για των έλεγχο των αγορών (=χωρών) ...ή...ο καθενας μπορει να βγαλει ενα καλο προϊόν , αλλα το θεμα ειναι που θα το πουλησει ????????????????...!!!

 

Οδηγος απο το 1983 ( παπακι honda 90cc και απο το 1993 αυτοκινητο οπελ )  εβαζα σχεδον μια μαρκα στα ελαστικα michelin μεχρι πριν 4 χρονια ,  που εβαλα κινεζικη μαρκα Sunny  χειμερινα .

Πριν πω την γνωμη μου να σας πω , οτι δεν τρεχω πολυ(οποτε δεν τα δουλευω στα ακρα....αλλα ποιος τα δουλευει τα λαστιχα στα ακρα ??? ...ποιος παει με 200 220 ??)  , αλλα οδηγω πολλά χιλιομετρα (πανω απο 140 δεν οδηγω  πλεον σχεδον ποτέ,  ενω 119χμ /ωρα  ειναι σχεδον η μονιμη ταχυτητα και λογο οικονομιας αλλα και κουρασης ).

Τα κινεζικα επωνυμα χειμερινα  ελαστικα μου Sunny,  εδω κια 4 χρονια μου αρεσαν πολυ  κια θα ξαναπαρω παλι κινεζικα ( ισως στο παιχνιδι μπαινουν κια τα triangle  που απο εναν φιλο μου τα γνωρισα ,αλλα τα θεωρω πολυ ακριβα ...150 με 100 το καθε λαστιχο ...!!???? ) .Τι βλεπω στα κινεζικα sunny : δεν εχουν σημαντικη φθορα ,δεν γλιστρανε στο χιονι μετα απο 4 χρονια και  55.000 χμ δεν με προδωσαν σε φρεναρισμα ,πολυ καλα και στο βρεγμενο. Στην πρωτα χιλιομετρα φοβομουνα μην σκασουν ..τοσο επηρεασμενος αρνητικα ημουνα  ,παρολο που ειναι radial  με σιδερενια πλαινα . Αρνητικο εχουν τον  θορυβο , αλλα και πριν φορουσα τα μισελεν λατιτιουτ ,  οποτε ειχα παλι θορυβο. Τα κινεζικα δεν ειναι πλεον no name (ή φασον )  , αλλα επωνυμα κινεζικα ( αλλωστε δεν ειναι και πολλες φιρμες εργοστασια αλλα 5 -6 ) .

 Η προτιμηση μου σε κινεζικες μαρκες ξεκινησε απο την Hawei  κινητα ( τωρα εχω το Ρ40 )  κια συνεχιστηκε με τα αθλητικα παπουτσια   li Ning  ( πρωτοποροι , βραβευμενοι παγκοσμια για την σχεδιαση τους , ποιοτικα με πολυ δυσκολες ραφες και ακριβα υφασματα  ... περιπου στα 90 ευρω και  αξιζει οσο αθλητικα εως 150-180 ) . Τοσο πολυ επηρεάστηκα , ωστε αρχισα να διαβαζω κριτικες σε οτιδηποτε ηθελα να αγορασω... ετσι αγορασα περσυ τηλεοραση  Hisens  55 στα 800 ευρω ( 4κ ,90 πραγματικα xz  κλπ , ενθουσιασμενος αλλα ειναι νωρις ακομα) .Καταλαβαινω απολυτα γιατι οι αμερικανοι-δυτικοευρωπαιοι τραπεζιτες -βιομηχανοι  ....  παιρνουν οικονομικα -πολιτικα μετρα εναντια στην Κινα (  αποκλεισμος Hawei απο google   .... ,5G ....κλπ κλπ ) . Αληθεια ποιος θυμαται τηλεορασεις πανακριβες ευρωπαικες : saba ,metz , grundig κλπ ???).Ποιος εμπιστευοτανε πριν 40 -50 χρονια γιαπωνεζικα αμαξια ? To datsun  αλλαξε ονομα σε  nissan , μετα απο μια σχεδον μοιραια καθολικη αποτυχια ...και σημερα  το πιο γερο, αξιοπιστο, ποιοτικο , με αφθονα -φθηνα ανταλλακτικα , με χωρους , το πιο εμπορικο σε ολον τον πλανητη  ειναι το qashqai !!!

Ετσι εν κατακλειδι , θα συνοψισω στο εξης :  ολα αλλαζουν και παντα πρεπει να ψαχνεσαι !! μην εμπιστευεσαι κανεναν !! τωρα με το διαδικτυο μπορεις να μαθεις περισσοτερα πραγματα . Εμπα σε λατινοαμερικανικα σαιτ  ,ρωσικα ..."ανεξαρτητα" δηλαδη , . ..μεταφρασε ευκολα ...διαβασε ,σκεψου πανω σε αντικειμενικα στοιχεια και οχι προκαταληψεις ,γενικολογες και κλισε !!! ζουμε σε εναν αντιμαχομενο, αλληλοσυγκρουομενο , εκμεταλευτικο ,αδικο κοσμο ,που ολα αλλαζουν. Με δυσκολια βγαζουμε το μεροκαματο προς το ζειν ,μην αφηνεις ουτε να σε κλεψουν ουτε να σε ξεγελασουν !! ζησε οσο πιο καλα μπορεις !! 

 

Edited by Γιωργος Γεωργιαδης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κινεζικα ουτε στο τρειλερ δεν εβαλα


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.