Jump to content
ACE2007

Τέλη Κυκλοφορίας & Φόρος Πολυτελείας 2014

Recommended Posts

Ενώ ακόμα δεν γνωρίζουμε τίποτα, ακούγονται διάφορα για τα τέλη κυκλοφορίας π.χ. ότι καταργούνται οι μέχρι σήμερα διατάξεις βάσει ρύπων, κυβισμού κλπ και ότι θα αλλάξουν, ο φόρος πολυτελείας φαίνεται ότι επανέρχεται για τα καλά :

 

http://www.protothema.gr/politics/article/292985/ston-toiho-stinoun-pali-osous-ehoun-akinita-kai-autokinita/

 

 

Αθάνατο Ελληνικό κράτος...   ...μέσω του φόρου πολυτελείας ΙΧ αναμένουν να ρεφάρουν τις απώλειες από την μείωση του ΦΠΑ Εστίασης...   ....πως εξισώνεται τώρα ένα αυτοκίνητο 1.929cc και άνω με μία πισίνα ή με ένα αεροσκάφος είναι απορίας άξιον...   ...για τα σκάφη βέβαια πάλι γαργάρα... 

Link to comment
Share on other sites

Ποιο deal, για τον φόρο πολυτελείας ή για τα τέλη κυκλοφορίας που ακούστηκε ότι θα υπολογίζονται βάσει εργοστασιακής αξίας και όχι βάσει κυβισμού?

Link to comment
Share on other sites

Ο φόρος πολυτελούς διαβίωσης επιβάλλεται στα ΙΧ με κινητήρες από 1.929 κυβικά εκατοστά και άνω.

 

Για τα αυτοκίνητα από 1.929 έως 2.500 κυβικά ο φόρος ανέρχεται στο 5% της αντικειμενικής δαπάνης (τεκμήριο διαβίωσης).

 

Για τα αυτοκίνητα από 2.501 κυβικά και άνω ο φόρος θα υπολογίζεται με συντελεστή 10% επί του τεκμηρίου διαβίωσης.

 

Ο νέος φόρος αφορά περίπου 100.000 ιδιοκτήτες.

 

Ο νέος φόρος ξεκινά από τα 418 ευρώ για αυτοκίνητα 1.929 κυβικών εκατοστών που δεν έχουν κλείσει πέντε χρόνια από την ημέρα ταξινόμησης

 

...και για 2.500 κυβικά ανέρχεται στα 665 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Απορώ πως αντέχουμε ακόμα

Θα μας πάρουνε και τις συκωταριές μας

Άμα δε μας δουν να σερνόμαστε δε θα σταματήσουν

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσετε σε άλλα φόρουμ θέματα που έχουν δημιουργηθεί και αφορούν υποκυβισμό, κατάθεση πινακίδων κλπ θα καταλάβετε τι γίνεται....!!

 

Θα φτάσουμε στο σημείο τα αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού να τα αφήνουν ξεκλείδωτα και με ανοιχτά παράθυρα οι ιδιοκτήτες μπας και τα βουτήξει κανείς και ησυχάσουν...!!

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι τι το ήθελες ο κακομοίρης ο ελληνας το 2000+ και μιλάω για τότε οχι για σήμερα. Τίποτα μονο για να πουλαει μούρη.

Ε ας το δώσει τώρα για απόσυρση και ας πάρει αυτο που πραγματικά του ταιριάζει

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

"Το υπουργείο Οικονομικών πρότεινε να εφαρμοστεί και να εισπραχθεί και ένα χρόνο νωρίτερα, δηλαδή από φέτος για τα περιουσιακά στοιχεία του 2012..."

 

:question:

 

Δηλαδή ρε παιδιά αν κατάλαβα καλά, τον Αύγουστο θα κληθούν να πληρώσουν φόρο πολυτελείας και οι ιδιοκτήτες οι οποίοι μπορεί να είχαν στην κατοχή τους πέρυσι τέτοιο αυτοκίνητο και όχι φέτος πλέον ; Δηλαδή και "φωτιά" να έχει βάλει κάποιος απο πέρυσι στο αμάξι του για να μην τους πληρώνει, θα πληρώσει...

Link to comment
Share on other sites

Όχι λάθος, για κατόχους 2013, έτσι και αλλιώς ήταν συμφωνημένο να εφαρμοστεί απο το 14 και θα ειναι πλεον μόνιμος

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι τι το ήθελες ο κακομοίρης ο ελληνας το 2000+ και μιλάω για τότε οχι για σήμερα. Τίποτα μονο για να πουλαει μούρη.

Ε ας το δώσει τώρα για απόσυρση και ας πάρει αυτο που πραγματικά του ταιριάζει

Ποιο κακός πεθαινεις!!
Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι τι το ήθελες ο κακομοίρης ο ελληνας το 2000+ και μιλάω για τότε οχι για σήμερα. Τίποτα μονο για να πουλαει μούρη.

Ε ας το δώσει τώρα για απόσυρση και ας πάρει αυτο που πραγματικά του ταιριάζει

O κλασικός μίζερος έλληνας που παρακαλάει να ψωφήσει το δίλιτρο του γείτονα επειδή ο ίδιος κατάφερε να πάρει μονο 1400.

Καλά να πάθετε,αφού αγοράσατε δίλτρο με κλεμμένα λεφτά,συντηρούσατε δίλιτρο με κλεμμένα λεφτά,και πληρώνατε τέλη με κλεμμένα λεφτά,να το πάτε 

Για απόσυρση.

 

Φίλε μήπως σε πετύχουμε και σε κάνα συνέδριο της ΝΔ-ΠΑΣΟΚ με καμιά σημαία να φωνάζεις ζήτω ο πρόεδρος?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι πλούσιοι δεν δίνουν τα 2λιτρα παίδες. Οι φτωχοί πακεταδες που πήραν 2λιτρο για μόστρα και δεν έχουν να το κινήσουν τα δίνουν. Που πήραν δάνειο με 5838484737 δόσεις για να πάρουν αυτοκίνητο. Δεν υποτιμω τους πακεταδες για την δουλειά τους εννοείται... Αλλά Mercedes ρε φίλε; Ο με οικονομική άνεση πολίτης ξέρει πολυ καλά τι αγορά είχε κάνει και το συνέπειες θα έχει. Αν πίστεψε κανείς ότι η διακοπή των τεκμηρίων στα αυτοκίνητα ήταν μόνιμο μετρό, χαρακτηρίζεται επιεικώς αδαης. Και αν δεν με πιστεύετε ρωτήστε όποιον λογιστή θέλετε! Προσωρινά επιβλήθηκε λόγω εικονικής ευμάρειας!! Απλά τώρα μπήκαν στην θέση τους όλα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δλδ ρε μεγαλε πολυξερε αυτός που έχει την ε200 που είναι 1800 κυβικά η γενικά όλα τα πολυτελή 18αρια που κοστίζουν 40-50 χιλιαρικα είναι οι σωστοι αξιοπρεπείς ελληναρεσ που δεν έχουν να πληρώσουν!γιατι δεν σηκωσαν το κεφαλι ψηλα όπως ο μιζερος έλληνας πακετας που πηρε το μεταχειρισμένο 2λιτρο γρήγορο hatchback που το λιγουρευοτανε καμία 5ετια η ο οικογενειάρχης που πειρε το κορεατικο 2000++ κυβικά με 20 χιλιαρικα καινούργιο όταν του το επέτρεψε η κυβέρνηση και μάλιστα τον παρότρυνε να δώσει το ερείπιο 20αετιας και να πάρει το αδασμολογητο καινούριο μεγάλων κυβικών ..πρέπει να τιμωρηθούν παραδειγματικά για τον φθόνο που προκάλεσαν στο αξιοπρεπή γείτονα με το γκολφακι τον 1400 κυβικών που προέβλεπε το μέλλον!!..αυτά τα μίζερα ανθρωπακια δεν πρέπει να έχουν δικαίωμα σε 2λιτρο έτσι επειδή δεν αφήνει η κυβέρνηση και το τρίσάθλιο μυαλό σας!ειναι όντως τεράστια και μη συγκρισημη πολυτέλεια το χιουνταη σονατα έναντι του αουντι α4 1800 τσι....εγώ παντός σας εύχομαι να αποκτήσετε μια μέρα το αμάξι που γουσταρετε οτι κυβικά και αν έχει και να μην έχετε στο κεφάλι σας ούτε φόρους ούτε χαράτσια και να το χαίρεστε..

Edited by Fastrabbit
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Ανέστη. Για κάποιους ήταν όνειρο ζωής ένα καλό αυτοκίνητο, ούτε έκλεψαν - ούτε δανείστηκαν ένα σκασμό λεφτά και στο τέλος τέλος έκαναν ότι οι περισσοτεροι Ευρωπαίοι, πήραν ένα μοντέλο με έναν κινητήρα αντάξιο για να κινεί το αμάξωμα του. Επειδή γυρίζουμε στην δεκαετία του 80 (αν δεν έχουμε γυρίσει ήδη) προσπαθήστε να αλλάξετε λίγο οπτική...  ...Ευρωπαίοι υποτίθεται δεν είμαστε? Γιατί να κυκλοφορούμε με αυτοκίνητα Βόρειας Αφρικής ή Ινδίας??? Εκτός των παραπάνω είναι εξαιρετικά αναχρονιστική η μέθοδος του κυβισμού, έχω φίλο με Hyundai Tuscon των 22.000 ευρώ που το πήρε για να χωράει η οικογένεια του, ομοίως άλλο φίλο με RAV4 των 27.000 ευρώ που έπραξε το ίδιο, επειδή αυτά είναι δίλιτρα είναι δίκαιο να πληρώνουν 4πλάσιους ή 5πλάσιους φόρους από τα Mercedes 1.8 των 40-50.000 ευρώ??? Έλεος δηλαδή, σε λίγο θα λέμε ότι είναι καλύτερο όποιος παίρνει SUV να το παίρνει με μοτέρ από παπάκι ή από Smart...!

 

Και κοντός ψαλμός αλληλούια, αν αλλάξει η φορολόγηση και γίνει βάσει εργοστασιακής αξίας ή ιπποδύναμης όλα τα tsi θα μπουν στην φάκα, τότε θα μας λένε μακάκες όλοι οι κάτοχοι Clio 1.2 και παρεμφερή μοντέλων...  ...αλλά δυστυχώς ο Έλληνας της μεταπολίτευσης ειναι Έλληνας της σφαλιάρας, με Nissan Cherry και Fiat Ritmo νοιώθει αυτό που του έχουν πει να είναι, οτιδήποτε άλλο είναι υπέρβαση και τον πιάνει κομπλεξισμός....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δλδ ρε μεγαλε πολυξερε αυτός που έχει την ε200 που είναι 1800 κυβικά η γενικά όλα τα πολυτελή 18αρια που κοστίζουν 40-50 χιλιαρικα είναι οι σωστοι αξιοπρεπείς ελληναρεσ που δεν έχουν να πληρώσουν!γιατι δεν σηκωσαν το κεφαλι ψηλα όπως ο μιζερος έλληνας πακετας που πηρε το μεταχειρισμένο 2λιτρο γρήγορο hatchback που το λιγουρευοτανε καμία 5ετια η ο οικογενειάρχης που πειρε το κορεατικο 2000++ κυβικά με 20 χιλιαρικα καινούργιο όταν του το επέτρεψε η κυβέρνηση και μάλιστα τον παρότρυνε να δώσει το ερείπιο 20αετιας και να πάρει το αδασμολογητο καινούριο μεγάλων κυβικών ..πρέπει να τιμωρηθούν παραδειγματικά για τον φθόνο που προκάλεσαν στο αξιοπρεπή γείτονα με το γκολφακι τον 1400 κυβικών που προέβλεπε το μέλλον!!..αυτά τα μίζερα ανθρωπακια δεν πρέπει να έχουν δικαίωμα σε 2λιτρο έτσι επειδή δεν αφήνει η κυβέρνηση και το τρίσάθλιο μυαλό σας!ειναι όντως τεράστια και μη συγκρισημη πολυτέλεια το χιουνταη σονατα έναντι του αουντι α4 1800 τσι....εγώ παντός σας εύχομαι να αποκτήσετε μια μέρα το αμάξι που γουσταρετε οτι κυβικά και αν έχει και να μην έχετε στο κεφάλι σας ούτε φόρους ούτε χαράτσια και να το χαίρεστε..

Οχι ρε παλικάρι δεν έχει δικαίωμα ο πακετας να πάρει 2000 κυβικά αμάξι είτε σ αρέσει είτε όχι. ειτε ειναι Mercedes ειτε Kia. Το πηρε, πηρε σουπερ δανειο για να το πληρωσει και καλα να παθει. Και να του το παρουν ή να το πουλησει στο 1/10 τησ τιμησ. Δεν μιλάω για αυτούς που μοχθούν για να το αποκτήσουν εννοείται... Επειδή θα σας τσουξει εσάς που πήρατε gti μισό τιμής κλαίτε τώρα. Οταν καποιοι πηγαιναν και περνανε απο τον φουκαριαρη όπως λες μισό τιμής ήταν καλά τότε ε; Η το έπαιρναν απο αυτούς που τους άξιζε;

Επίσης grow up και μιλά κόσμια. Οχι τσαμπουκάδες

Sent from my iPhone using Tapatalk

Συμφωνώ με τον Ανέστη. Για κάποιους ήταν όνειρο ζωής ένα καλό αυτοκίνητο, ούτε έκλεψαν - ούτε δανείστηκαν ένα σκασμό λεφτά και στο τέλος τέλος έκαναν ότι οι περισσοτεροι Ευρωπαίοι, πήραν ένα μοντέλο με έναν κινητήρα αντάξιο για να κινεί το αμάξωμα του. Επειδή γυρίζουμε στην δεκαετία του 80 (αν δεν έχουμε γυρίσει ήδη) προσπαθήστε να αλλάξετε λίγο οπτική... ...Ευρωπαίοι υποτίθεται δεν είμαστε? Γιατί να κυκλοφορούμε με αυτοκίνητα Βόρειας Αφρικής ή Ινδίας??? Εκτός των παραπάνω είναι εξαιρετικά αναχρονιστική η μέθοδος του κυβισμού, έχω φίλο με Hyundai Tuscon των 22.000 ευρώ που το πήρε για να χωράει η οικογένεια του, ομοίως άλλο φίλο με RAV4 των 27.000 ευρώ που έπραξε το ίδιο, επειδή αυτά είναι δίλιτρα είναι δίκαιο να πληρώνουν 4πλάσιους ή 5πλάσιους φόρους από τα Mercedes 1.8 των 40-50.000 ευρώ??? Έλεος δηλαδή, σε λίγο θα λέμε ότι είναι καλύτερο όποιος παίρνει SUV να το παίρνει με μοτέρ από παπάκι ή από Smart...!

Και κοντός ψαλμός αλληλούια, αν αλλάξει η φορολόγηση και γίνει βάσει εργοστασιακής αξίας ή ιπποδύναμης όλα τα tsi θα μπουν στην φάκα, τότε θα μας λένε μακάκες όλοι οι κάτοχοι Clio 1.2 και παρεμφερή μοντέλων... ...αλλά δυστυχώς ο Έλληνας της μεταπολίτευσης ειναι Έλληνας της σφαλιάρας, με Nissan Cherry και Fiat Ritmo νοιώθει αυτό που του έχουν πει να είναι, οτιδήποτε άλλο είναι υπέρβαση και τον πιάνει κομπλεξισμός....

Και απο 0 κυβικά να φορολόγησουν ace, αναλογικά θα παει. Καμια σχεση δεν θα εχει ο φοροσ για 1.4 και για 2.0... Επόμενως δεν νομίζω να μην αντέχει η τσέπη μου να πληρώσω τον φόρο αυτόν.σε αντίθεση με κάποιους που έχουν 2.0.

Φυσικά και δεν είμαι υπέρ αυτής της φορολόγησης που τυγχάνει και αντισυνταγματική. Απλά όταν εθελοτυφλούμε να είμαστε έτοιμοι να αναλάβουμε τις ευθύνες μας.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είσαι εσύ ρε που θα αποφασίσεις αν κάποιος πρέπει η δεν πρέπει να πάρει διλιτρο;;και που ξέρεις πως το αγόρασε ο άλλος και αν το πήρε μισοτιμης;;όπως γράφεις τσαμπουκαλιστικα και οι απαντήσεις που θα παίρνεις τέτοιες θα ειναι.κατσε και σκέψου αυτά που εγραψα παραπάνω σίγουρα προς το παρών ειναι αδύνατο να τα δεχτεις..όταν μεγαλώσεις ομωσ και δουλεψεις για να πάρεις αυτό που σου αρέσει πραγματικα και οχι αυτο που σου αγορασανε επειδη βολευει τότε θα το καταλάβεις πλήρως το νόημα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ επαναλαμβάνω πάντως ότι αυτο που συμβαίνει με τα δίλιτρα αυτοκίνητα είναι εξαιρετικά άδικο, δεν μιλάμε για πολυτελή αυτοκίνητο των 5.000 κυβικών, είναι λάθος που το αντιμετωπίζουμε έτσι. Ένας νορμάλ κυβισμός ειναι, ειδικά για μεσαία αυτοκίνητα.

Αυτό που κατάφεραν πάντως οι κυβερνούντες ήταν να οξύνουν τις αντιθέσεις και να γίνουν πάλι για λίγους τα καλά αυτοκίνητα. Αυτή την στιγμή τα δίλιτρα έχουν απαξιωθεί στο 60% της αξίας τους και παραπάνω ενώ πολυτελή οχήματα αρχικής αξίας άνω των 40.000 ευρώ απαξιώνονται μόλις 20-30%. Χάνει πολύ περισσότερο δηλαδή ο κάτοχος δίλιτρου μεσαίας τάξης και ο πλούσιος αλλάζει αυτοκίνητο με αρκετά λιγότερες απώλειες..   ..και επειδή αρκετά μεταχειρισμένα μας καταλήγουν στα Βαλκάνια, μπράβο μας - θα οδηγούν όλοι οι Σέρβοι, Βούλγαροι κλπ τα δίλιτρα μας και εμείς θα γυρίσουμε στα χιλιαράκια...   ...αυτό εγώ μόνο σαν βήμα μπροστά δεν το βλέπω, αντιθέτως επιστροφή στα 80's μου φαίνεται, μην πω και 60's όπου θα καταντήσουν τα παιδιά μας να πηγαίνουν με πούλμαν για μπάνια το καλοκαίρι καθώς ούτε να αγοράσουν - ούτε να συντηρήσουν θα μπορούν Ι.Χ.

Edited by ACE2007
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Grow up σε ποιόν το λες ακριβώς ρε πιτσιρικά ; Ξέρεις τι σου γίνεται ;

Link to comment
Share on other sites

Ρε τθ μαλακιες διαβαζουμε εδω μεσα?ποιος εισαι εσυ που λες οτι ο πακετας απαγορευεται να εχει διλιτρο?γιατι τι ειναι το διλιτρο?

Και στο κατω κατω ρε φιλε,εσυ ποιος εισαι που εχεις golf διετιας ενω ο πακερας απαγορευεται να εχει ενα διλιτρο δεκαετιας?

Ζητω το πασοκ

Link to comment
Share on other sites

Ace ακριβώς αυτό ήταν το point μου. Η κατάσταση ειναι τραγική. Δυστυχώς εισρεει μεγάλο χρήμα εκτός Ελλάδος και μεγάλη ακίνητη και μεταβίβαστη περιουσία ελλήνων που τα απέκτησαν αυτοί με λεφτά σε αγοραία αξία τώρα πωλείται για εξευτελιστικές τιμές εκτός Ελλάδος. Και θεωρω πως πολλοί απο εμάς εθελοτυφλούμε, γιατί τα πράγματα ήταν ήδη απο 04 φανερά και ωσ το προσ που θα οδευαμε. Και φυσικά όλα τα αυτά τα γράφω θεωρώντας ως κοινώς αποδεκτό ότι δεν υπάρχει εμπιστοσύνη στην πολιτική αντιπροσώπευση όπως έχει αποδειχθεί εδώ και χρόνια. Γιαυτο και θεωρω "αδαη" τον ελληνα που επαιρνε δανειο καταναλωτικο για να παρει υπερπολυτελεσ αυτοκινητο. εσυ πιστευω να καταλαβεσ τον παραλληλισμο πακετα. Γιατι οι υπολοιποι οπωσ παρατηρησεσ ......Για τα τεκμήρια όπως σου είπα δεν συμφωνώ και ως νομικός τα κρίνω αντισυνταγματικά.

Στουσ υπολοιπουσ που παρεξηγηθηκαν Για να σας λυθεί η απορία ο πακετας ήταν παραλληλισμος. Εννοείται καθε χαμηλόμισθός που,χωρίς οικονομική σταθερότητα και επωφελουνενος τις κατα καιρούς ευμενεις πράξεις που εκδίδει η κυβέρνηση για να επανεκλεγεί, θεωρεί λογικο να πάρει μεγάλο δάνειο για να αγοράσει αυτοκίνητο που εξ των πραγμάτων αδυνατεί να συντηρήσει. Αυτός λοιπόν ο πακετας δεν μπορεί να έχει ένα τέτοιο αυτοκίνητο. Και δεν κατηγόρησα το γεγονός ότι ένα τελεί το αγορασε αλλά το γεγονός ότι δεν σκέφτηκε τα οικονομικά κριτήρια που δεν καλύπτει για αυτή την αγορά του, και ότι απλώς βασίστηκε στην πίστωση χρήματος που του έδινε η τράπεζα χωρίς αντίκρισμα για να ικανοποιήσει τα γούστα του.

Δλδ πακετας - δάνειο - απερισκεπτη αγορά. Και στις δυο απαντήσεις μου σας γράφω ότι αναφέρομαι στα δάνεια και όχι σε αυτούς που μόχθησαν για να το αποκτήσουν. Επίσης ότι δεν υποτιμω καμία δουλειά. Σας τα ξανά γράφω εδώ για να μην νομίζετε ότι έχετε και δίκιο.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Επίσης ποιοι είστε εσείς ρε μάγκες δεν κατάλαβα ; Τι ποιος είμαι εγω ; Τι παίζει ; Εχουμε κάποιο πρόβλημα; Για να ακούσω.

Passatuko μαλακιες δεν γράφω και ΠΑΣΟΚ δεν ψήφισα ποτε.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by AlexkSeRRes
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και για να σας λυθεί η απορία δεν χρειάζεται να σεβαστω κανέναν που το παίζει έξυπνος εναντίον μου, εδώ μέσα. Εγραψα ότι έγραψα καθώς ειναι άποψη μου και φυσικά απαντώ όπως μου απαντούν. Και επειδή ο fast και ο καθένας εδώ μέσα έχει 2-5 χρόνια παραπάνω απο εμένα δεν μου λέει κάτι για να τον σεβαστω. Κατάλαβες mist? μπορούσε ο θιγόμενος να μου πει: τι εννοείς φίλε ότι ο πακετας ειναι φτωχός και δεν του αξίζει; Και να του εξηγήσω τι πραγματικά εννοώ.. Μου γράφει ειρωνικά και περιμένει να σεβαστω τι; Αυτός κατάλαβε τι έγραψα ; Άντε πες ότι δεν διατύπωσα κάτι σωστά , έχεις δικαίωμα να μου γράφεις ειρωνικά εσυ ανεστη και οποίος άλλος; Μου λες ότι σου γράφω και τσαμπουκαλιστικα εγω όταν εσυ ξεκινάς με το πολυξερε! Η σκέψη μου ειναι αρκετά ώριμη και προσγειωμενη.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by AlexkSeRRes
Link to comment
Share on other sites

Το νημα εξ αρχης ητανε για τον φορο στα διλιτρα και τους κατοχους που θα πληρωσουν αδικα.Οχι τα δανεια του πακετα!!Οταν αγορασα το 5αρι gti το 2006 πληρωνα αν θυμαμαι καλα 350 ευρο τελη και δεν ητανε οπως συνεχιζει να μην ειναι πολυτελεια το εκαστοτε διλιτρο 30 χιλιαδων οπου ενα μεγαλο μερος μισθωτων,ελευθερων επαγγελματιων αγροτων μπουρουσανε να αγορασουν χωρις δανεια!σε εξι χρονια εχουν 3πλασιασει την ετησια δαπανη χρησης αυτων των αυτοκινητων και ειναι πασιφανες οτι οχι μονο δεν εισεπραξαν αλλα ουτε θα εισπραξουν τα αναμενομενα.Σημερα η κυβερνηση εχει βαλει εναν αδικο φορο που δεν παει βαση της πραγματικης αντικειμενικης αξιας του οχηματος αλλα ηλιθιων τεκμηριων βαση κυβισμου !!αυτο δεν συμβαινει σε καμια χωρα.Με ειρωνια και χαιρεκακια μικρε μου φιλε εγραψες σαν να ευχαριστιεσαι που θα επιβαλει εναν αδικο φορο η <κυβερνηση> στον συνανθρωπο σου που σε μεγαλο ποσοστο ισως να εχει την ιδια οικονομικη κατασταση με σενα η και χειροτερη.Τελος επειδη δεν θελω να χαλιεμαι για πραγματα που δεν εχουν αξια στην ζωη μου,σε χαιρετω και οπως εγραψα καποιες σειρες παραπανω σου ευχομαι να πραγματοποιησεις καθε αυτοκινητιστικη σου επιθυμια χωρις τελη και φορους.

Link to comment
Share on other sites

Η αποψη μου καταρχασ ηταν εντοσ θεματοσ.Αν η ειρωνεία ήταν ο πακετας που πληγωθηκατε όλοι σας τότε λυπάμαι αλλα τόνισα πως το επάγγελμα δεν ειναι χαρακτηριστικό. Κατα τα αλλα εξεθεσα την αποψη μου. Ο τρόπος με τον οποίο χιλιάδες έλληνες αγόρασαν αυτοκίνητο τότε την τετραετία Καραμανλή ναι αποτέλεσε ένα γνώσει πολλών μια οικονομική καταστροφή. Δάνεια που ήταν σίγουρο πως δεν θα πληρωθούν γιατί δεν δίνονταν αξιολογικα! Και ο ace με συμπλήρωσε λέγοντας για την περιουσία που έχει πλέον μεταφερθεί στο εξωτερικό για εξευτελιστικές τιμές. Μιλάμε για ένα μεγάλο "οικονομικό κράχ" σε εθνικό επίπεδο.

Μιλάς για έναν άδικο φόρο ο οποίος ΟΜΩΣ προϋπήρχε και δεν πρωτοεπιβαλλεται τώρα. Γνωρίζεις τους λόγους που τότε το τεκμήριο αυτό καταργήθηκε; Ξέρεις τι είχε πει ο Κωστακης; Υπάρχει οικονομική ευμάρεια υπάρχει ΠΟΛΥ ΧΡΗΜΑ και θα πρέπει να ανοίξουμε τις πόρτες στον καθένα να διαθέσει την περιουσία του χωρίς περιορισμούς. Ωστόσο τόνισε τότε ότι η κατάργηση τεκμηρίων ειναι καθαρά ήμιμετρο και ότι σε καθε περίπτωση θα ισχύει όσο υπάρχει καλή οικονομική κατάσταση στην χώρα, επιφυλλασομενος για τον εαυτό του περίπτωση επιστροφής αυτού. Και καθεστε τώρα και λέτε οτι ειναι άδικο. Και ότι εγω το λέω γιατί ζηλεύω τον γείτονα που είχε πάρει το διλιτρο.

Και προς απάντηση στο μικρό μυαλό που θεωρείς πως έχω αλλά και προς τον πασσατουκο που λέει ότι εγω οδηγώ 2ετιας και ο πακετας δεν μπορεί διλιτρο, να σου πω πωσ πέρα απο το γεγονός ότι δεν θεωρώ όνειρο ζώης ένα διλιτρο , πιστευω πως στην αγορά του αυτοκινήτου μου κινήθηκα με λογικά κριτήρια τσέπης (Ναι δεν μου το πήρε ο μπαμπάς πασσατουκο μαγκακο).

Επομένως δεν ειναι τόσο μικρό το μυαλό μου όσο προσπαθείς να τονισεις εσυ ο mist και ο passatοukos.

Αποφάσισα να μην ασχοληθώ αλλο και ανακάλω προσωπικές κρίσεις. Ετσι και αλλιώς δεν έχω υποχρέωση σε κανέναν να εξηγούμαι. Τα χαιρετίσματα όμως στους ομοειδεις σου

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by AlexkSeRRes
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.