Jump to content
ACE2007

Τέλη Κυκλοφορίας & Φόρος Πολυτελείας 2014

Recommended Posts

και ενα ανεκδοτακι για να διασκεδάσουν και τα μικρα του φορουμ μετα το πρωινό γαλατακι τους

 

Άνεργος με δίλιτρο αυτοκίνητο χωρίς πινακίδες, με mac και iphone που του έχουν κόψη το ίντερνετ, έχει πάει διακοπές με σκηνή στην Μύκονο.
.
.
.
.
.
.
.
Πιο Έλληνας πεθαίνεις

Link to comment
Share on other sites

Νικο!! χαχαχαχα...

Πολυ αδικο οντως, αλλα και σε περιπτωση που επεβαλλαν φορο βασει της αντικειμενικης αξιας του εκαστοτε αυτοκινητου, παλι θα ειχαμε τις ιδιες αντιδρασεις, Ανεστη.. Διοτι, θα ερθει καποιος και θα αγορασει το Cayenne που πωλειται σε μαντραδες εως και 13 000 ευρω αυτη την στιγμη και θα πει "εγω κυριε εδωσα τοσα, το πηρα μεταχειρισμενο".. Υπαρχει κι εδω δηλαδη ενα κενο που θα προκαλουσε διαμαχη αναμεσα σε αυτους που το πηραν μεταχειρισμενο και αυτους που το πηραν καινουριο, οπως ακριβως γινεται τωρα με τον κυβισμο αναμεσα σε ενα πχ Huyndai Sonata 2.0 με ενα Audi Α5 2.0..

 

Νομιζω οτι πρεπει να βρεθει μια αλλη φορμουλα λαμβανοντας υπ'οψιν καποιον συνδυασμο ολων αυτων ( κυβικων, αντικειμενικης αξιας, καινουριου και μεταχειρισμενου ).. Ο νομος για τον φορο πολυτελειας οπως προειπε  ο Αλεξ προυπαρχει εδω και πολλα χρονια, απλα τα αυτοκινητα παντα ηταν ο ευκολος στοχος οταν ηθελαν να βρουν ισοδυναμους φορους αντι πχ της εστιασης οπως εγινε τωρα.. Απλα πολυ φοβαμαι οτι σε περιπτωση που δεν τους βγαινουν τα νουμερα και σε μελλοντικη εξευρεση ισοδυναμων φορων, θα πιασουν τα 1.8!! Παντα τα αυτοκινητα θα ειναι ο ευκολος στοχος, οποτε πλεον πρεπει να προσεχουμε σε μελλοντικες αγορες. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ήδη φόρος επι της αγοραίας αξίας= ΦΠΑ !!! Υπάρχει το τεκμήριο αγοράς δλδ που βρήκες εσυ τα λεφτά να αγορασεις αυτό το αυτοκίνητο αν το εισόδημα σου δεν μπορεί να το καλύψει! Ολα υπάρχουν! Υπάρχουν και οι δασμοί απλά μετανομαστηκαν σε τέλη ταξινόμησης! Πολυ σωστός ο Βασίλης όπως το τόνισα και εγω πιο πάνω με τα μεταχειρισμένα και την ευτελή αξία που έχουν αποκτήσει!! Και εν τελεί όλα αυτά έγιναν απο απερισκεπτες αγορές. Φίλος μου σε αντιπροσωπεία μου είπε οτι την περίοδο εκείνη τα premium SUV και η ακριβή γκάμα αυτοκινήτων πωλούνταν κατα χιλιάδες στην Ελλάδα. Και τώρα επέστρεψαν όλοι να τα δώσουν και, εφόσον φυσικά δεν υπήρχε ζήτηση, οι τιμές έπεσαν κατακόρυφα! Αν αυτό δεν ειναι οικονομική κρίση τι ειναι.

Πάντως αυτός ο φόρος του τεκμηριου ειναι αντιπροσωπευτικος της οικονομικής κατάστασης μιας χωρας! Επιβάλλεται αναλόγως τις ανάγκες που έχει η κυβέρνηση στο φαγοπότι.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η αποψη μου καταρχασ ηταν εντοσ θεματοσ.Αν η ειρωνεία ήταν ο πακετας που πληγωθηκατε όλοι σας τότε λυπάμαι αλλα τόνισα πως το επάγγελμα δεν ειναι χαρακτηριστικό. Κατα τα αλλα εξεθεσα την αποψη μου. Ο τρόπος με τον οποίο χιλιάδες έλληνες αγόρασαν αυτοκίνητο τότε την τετραετία Καραμανλή ναι αποτέλεσε ένα γνώσει πολλών μια οικονομική καταστροφή. Δάνεια που ήταν σίγουρο πως δεν θα πληρωθούν γιατί δεν δίνονταν αξιολογικα! Και ο ace με συμπλήρωσε λέγοντας για την περιουσία που έχει πλέον μεταφερθεί στο εξωτερικό για εξευτελιστικές τιμές. Μιλάμε για ένα μεγάλο "οικονομικό κράχ" σε εθνικό επίπεδο.

Μιλάς για έναν άδικο φόρο ο οποίος ΟΜΩΣ προϋπήρχε και δεν πρωτοεπιβαλλεται τώρα. Γνωρίζεις τους λόγους που τότε το τεκμήριο αυτό καταργήθηκε; Ξέρεις τι είχε πει ο Κωστακης; Υπάρχει οικονομική ευμάρεια υπάρχει ΠΟΛΥ ΧΡΗΜΑ και θα πρέπει να ανοίξουμε τις πόρτες στον καθένα να διαθέσει την περιουσία του χωρίς περιορισμούς. Ωστόσο τόνισε τότε ότι η κατάργηση τεκμηρίων ειναι καθαρά ήμιμετρο και ότι σε καθε περίπτωση θα ισχύει όσο υπάρχει καλή οικονομική κατάσταση στην χώρα, επιφυλλασομενος για τον εαυτό του περίπτωση επιστροφής αυτού. Και καθεστε τώρα και λέτε οτι ειναι άδικο. Και ότι εγω το λέω γιατί ζηλεύω τον γείτονα που είχε πάρει το διλιτρο.

Και προς απάντηση στο μικρό μυαλό που θεωρείς πως έχω αλλά και προς τον πασσατουκο που λέει ότι εγω οδηγώ 2ετιας και ο πακετας δεν μπορεί διλιτρο, να σου πω πωσ πέρα απο το γεγονός ότι δεν θεωρώ όνειρο ζώης ένα διλιτρο , πιστευω πως στην αγορά του αυτοκινήτου μου κινήθηκα με λογικά κριτήρια τσέπης (Ναι δεν μου το πήρε ο μπαμπάς πασσατουκο μαγκακο).

Επομένως δεν ειναι τόσο μικρό το μυαλό μου όσο προσπαθείς να τονισεις εσυ ο mist και ο passatοukos.

Αποφάσισα να μην ασχοληθώ αλλο και ανακάλω προσωπικές κρίσεις. Ετσι και αλλιώς δεν έχω υποχρέωση σε κανέναν να εξηγούμαι. Τα χαιρετίσματα όμως στους ομοειδεις σου

Sent from my iPhone using Tapatalk

Μαίστα....

Το ότι πρίν 4-5 χρόνια ένας "πακετάς" καθάριζε ένα 50ρικό την μέρα έυκολα,του απαγόρευεται το δικαίωμα να αγοράσει μια bmw 20ετίας δίλιτρη να καυλαντίζει?

Πρέπει να φορολογηθεί παραπάνω απο εσένα που έσταξες 20+χιλιάρικα για καινούργιο golf επειδή είναι 1400?

Πρέπει να φορολογηθεί παραπάνω απο τον τύπο που έσκασε 50 χιλιάρικα για να πάρει mercedes?επειδή είναι ομως 1800 στα @@ μας?

 

Το ότι κάποιος πραγματοποιήσε το όνειρο του Π.Χ Golf mk5 gti 2000cc με ένα δάνειο,και δόση ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΣΕ να την πληρώσει,και την πλήρωνε,σε τι σε χαλάει?

Ήρθαν όμως τα καρι@λια και πήγαν 400 ευρώ τον βασικο μισθό,50%++ανεργια,η μισή ελλάδα είναι άνεργη,φταίει ο άνθρωπος που είχε ένα πρόγραμμα στην ζωή του και πλήρωνε σαν κύριος της δοσης του?.

Δηλαδή φτάσαμε στο σημείο να θεωρούμε ΜΑΓΚΕΣ αυτούς που πρόβλεψαν οτι η ελλάδα θα γίνει ένα ΑΠΕΡΑΝΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ?

 

Όταν όμως φτιάξουν τα τέλη κυκλοφορίας βάση αξίας αγοράς π.χ 600 ευρώ τέλη,αφού έσταξες 20 χιλιακάκια μετρητά,έχεις 600 για τέλη τότε θα δούμε τι θα κάνουν οι μάγκες με τα 1400ρια που προβλεψαν την κρίση.....

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Passatoukos wrote:

Μαίστα....

Το ότι πρίν 4-5 χρόνια ένας "πακετάς" καθάριζε ένα 50ρικό την μέρα έυκολα,του απαγόρευεται το δικαίωμα να αγοράσει μια bmw 20ετίας δίλιτρη να καυλαντίζει?

Πρέπει να φορολογηθεί παραπάνω απο εσένα που έσταξες 20+χιλιάρικα για καινούργιο golf επειδή είναι 1400?

Πρέπει να φορολογηθεί παραπάνω απο τον τύπο που έσκασε 50 χιλιάρικα για να πάρει mercedes?επειδή είναι ομως 1800 στα @@ μας?

Το ότι κάποιος πραγματοποιήσε το όνειρο του Π.Χ Golf mk5 gti 2000cc με ένα δάνειο,και δόση ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΣΕ να την πληρώσει,και την πλήρωνε,σε τι σε χαλάει?

Ήρθαν όμως τα καρι@λια και πήγαν 400 ευρώ τον βασικο μισθό,50%++ανεργια,η μισή ελλάδα είναι άνεργη,φταίει ο άνθρωπος που είχε ένα πρόγραμμα στην ζωή του και πλήρωνε σαν κύριος της δοσης του?.

Δηλαδή φτάσαμε στο σημείο να θεωρούμε ΜΑΓΚΕΣ αυτούς που πρόβλεψαν οτι η ελλάδα θα γίνει ένα ΑΠΕΡΑΝΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ?

Όταν όμως φτιάξουν τα τέλη κυκλοφορίας βάση αξίας αγοράς π.χ 600 ευρώ τέλη,αφού έσταξες 20 χιλιακάκια μετρητά,έχεις 600 για τέλη τότε θα δούμε τι θα κάνουν οι μάγκες με τα 1400ρια που προβλεψαν την κρίση.....

Ξαναλέω ο πακετας ήταν τυχαίο. Το αλλάζω. Και βάζω τον δημόσιο υπάλληλο που βγάζει 1.400€x2 με την γυναίκα του και πήρε cayenne 80.000€. Σε αυτούς εξ αρχής αναφέρθηκα.

Δεν μίλησα για μεταχειρισμένα 20ετιας. Και στην τελική δεν είπα οτι ειναι δίκαιος ο φόρος. Που φαγωθηκατε όλοι!!!

Επίσης εσυ νομίζεις οτι αν έστω το κάνουν επι της αξίας αγοράς, ειναι τόσο γίδια που θα βάλουν φόρο στην αξία του μεταχειρισμένου; ήδη απάντησαν σε αυτό και η φορολόγηση θα ειναι επι της εργοστασιακης αξίας οπότε σε καθε περίπτωση ο φόρος θα ειναι πιο υψηλός απο το 1.400 που πήρα εγω με 20.000 καινούργιο! Λογικο δεν ειναι; Δλδ τι περνώ ένα μεταχειρισμένο 15.000 ενώ έκανε 35.000 και θα πληρώσω φόρο για τα 15.000;;;;;; Σίγουρα όχι! Αρα τα τέλη θα ειναι για εμένα στα 250 και στον άλλον 600.

Μάγκες δεν ειναι σίγουρα ούτε αυτοί που ψήφισαν τον Καραμανλή και επωφελήθηκαν της κατάργησης του μέτρου που ήταν προσωρινό όπως ο ίδιος είπε!!! Αν δε με πιστεύετε ψάξτε λίγο παλιά στις δηλώσεις του και θα το δείτε!

Τώρα επειδή το κάνετε επίτηδες πάτε συμβουλευτείτε κανέναν λογιστή να σας ανοίξει τα ματιά γιατί μου φαίνεται ζείτε σε άλλη χώρα. Βρείτε μου έστω και έναν να έλεγε οτι το τεκμήριο καταργήθηκε οριστικά!!!!!

Και τέλος κατι ακόμα. Καλώς η κακώς ζούμε σε αυτή την κατάσταση. Οπου ακριβό αυτοκίνητο μεγάλου κυβισμού σημαίνει και συγχρόνως αντίστοιχη οικονομική δυνατότητα να το συντηρείς. Δεν συμφωνώ αλλά ούτε και φταίω για το οτι έτσι ειναι.

Ξέχασα να αναφέρω οτι ειναι και στα σχέδια να επιβληθεί φόρος στα 1.800 απλά σε πρώτο επίπεδο πέρασε για τα 2.0 και επάνω.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by AlexkSeRRes
Link to comment
Share on other sites

Μην αναφερεσαι ομως μονο στον μαλακα τον καραμαλη αλο τοσο μαλακες ειναι και οι πασοκοι και ολο το νδ ποσοκ συναπαντημα μαζι με κκε και συριζα λοιπα κομματα..ουτε υπηρχε στο παρελθον ουτε στο παρον πολιτικη παραταξη που να ενδιαφερεται για την Ελλαδα και τους Ελληνες,Προς το παρων μαλωνουμε για εναν φορο που επιβληθικε στους εναπωμειναντες κατοχους των διλιτρων..σε λιγο ομως θα πληρωνουμε ολοι φορους εστω και για την υπαρξη μας και οτι μενουμε στο προτεκτορατο των μεγαλων δυναμεων που λεγεται Ελλαδα,αν δεν κανουμε κατι ΑΜΕΣΑ!..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μην αναφερεσαι ομως μονο στον μαλακα τον καραμαλη αλο τοσο μαλακες ειναι και οι πασοκοι και ολο το νδ ποσοκ συναπαντημα μαζι με κκε και συριζα λοιπα κομματα..ουτε υπηρχε στο παρελθον ουτε στο παρον πολιτικη παραταξη που να ενδιαφερεται για την Ελλαδα και τους Ελληνες,Προς το παρων μαλωνουμε για εναν φορο που επιβληθικε στους εναπωμειναντες κατοχους των διλιτρων..σε λιγο ομως θα πληρωνουμε ολοι φορους εστω και για την υπαρξη μας και οτι μενουμε στο προτεκτορατο των μεγαλων δυναμεων που λεγεται Ελλαδα,αν δεν κανουμε κατι ΑΜΕΣΑ!..

Στα λόγια μου ήρθες. Τρώμε κουτόχορτο ακούμε οτι μαλακια μας δίνουν έτοιμη και κανείς δεν ξεσηκώνεται. Αντιθέτως βολευτηκαμε με τα δήθεν προνόμια. Εννοείται πως δεν ειναι το θέμα ο Καραμανλής αλλα ο καθένας απο αυτούς.

Και εμμενω στην παραπάνω άποψη μου !! Θέλει να είσαι συνειδητοποιημένος όχι άβουλο ον!

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν αντιδρά η γενιά μας γιατί είμαστε πρόβατα!Το μόνο που νοιάζει του νέους είναι να κάνουν τατουάζ,να ξυρίσουν το κεφάλι γύρω γύρω και να αφήσουν τσουλούφι από πάνω και να πάρουν ακριβό κινητό όπως ο διπλανός τους!Και ας ζητάνε ακόμα από τον πατέρα λεφτά για καφέ!Ξεφτίλα!Τα μπ@στ@ρδι@ που κάνουν κουμάντο κινούνται με Lexus,BMW,Mercedes που πληρώνουμε ΕΜΕΙΣ!Οπότε γιατί να ενδιαφερθούν?

 

Τώρα έγω έχω ένα polo και θέλω να το δώσω να πάρω ένα clio δίλιτρο που το φτάνω γιατί έχει 6-7000, γιατί το γουστάρω ρε παιδί μου επειδή έχει όλα αυτά που θέλω σε ένα αμάξι στήσιμο,δύναμη και κινητήρα ατμοσφαιρικό!Πρέπει να πληρώσω και τέλη 600 ευρώ και φόρο όπως ο κωλόγερος δημόσιος υπάλληλος που πήρε την E200 των 50-60000 επειδή μόλις βγήκε στην σύνταξη και πήρε το εφάπαξ!Και δεν μπορει ούτε να οδηγήσει μην τρελαθούμε!Γιατί?Είναι το ίδιο?

 

Μην κατακρίνετε αυτόν που στερήθηκε για να πάρει 1.8 και 2.0 επειδή το χαλβάδιαζε μια ζωή.Δεν είναι το ίδιο με τον "λεφτά" που θέλει να κάνει τη μούρη του.Τώρα το κατά πόσο μπορεί η μπορούσε να το συντηρήσει με αυτούς τους πουλημένους δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει!Δεν υπολογίζουν τίποτα!Εξάλλου το μισθό που παίρνανε,παιρνουν και τώρα συν τα "τυχερά" που πληρώνουμε όλοι εμείς!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα τελευταία ποστ είναι πολύ σωστά, τόσο για τον υπολογισμό της αξίας που λέει ο Bill (θα γινόταν μπάχαλο με τα μεταχειρισμένα) οσο και με την γενικότερη κατάσταση...

...γενικώς, είναι εξαιρετικά προκλητικό βρε παίδες η κυρία του Άκη να ξοδεύει 2.700 ευρώ για κορδόνι κουρτίνας (!!!) και οι υπόλοιποι να νοιώθουν ενοχές επειδή μία φορά στην ζωή τους πήραν ένα καλό αυτοκίνητο.

 

Και καλά λέει ο Wolsburg, ένα μεταχειρισμένο δίλιτρο με 6-7 ή ακόμα και 12.000 ευρώ δεν είναι και καμία αγορά σκάφους αναψυχής ή learjet...!

 

Και ο Passatoukos δίκιο έχει, ο καθένας προγραμμάτιζε την ζωή του βάσει των εισοδημάτων που είχε, δεν ήταν και το πιο αναμενόμενο ότι τα εισοδήματα θα τα τσεκουρώσουν τόσο ακραία και ταυτόχρονα θα εκτινάξουν στον Θεό τους φόρους..!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε παλικάρι δεν έχει δικαίωμα ο πακετας να πάρει 2000 κυβικά αμάξι είτε σ αρέσει είτε όχι. ειτε ειναι Mercedes ειτε Kia. Το πηρε, πηρε σουπερ δανειο για να το πληρωσει και καλα να παθει. Και να του το παρουν ή να το πουλησει στο 1/10 τησ τιμησ. Δεν μιλάω για αυτούς που μοχθούν για να το αποκτήσουν εννοείται... Επειδή θα σας τσουξει εσάς που πήρατε gti μισό τιμής κλαίτε τώρα. Οταν καποιοι πηγαιναν και περνανε απο τον φουκαριαρη όπως λες μισό τιμής ήταν καλά τότε ε; Η το έπαιρναν απο αυτούς που τους άξιζε;

Επίσης grow up και μιλά κόσμια. Οχι τσαμπουκάδες

Sent from my iPhone using Tapatalk

Και απο 0 κυβικά να φορολόγησουν ace, αναλογικά θα παει. Καμια σχεση δεν θα εχει ο φοροσ για 1.4 και για 2.0... Επόμενως δεν νομίζω να μην αντέχει η τσέπη μου να πληρώσω τον φόρο αυτόν.σε αντίθεση με κάποιους που έχουν 2.0.

Φυσικά και δεν είμαι υπέρ αυτής της φορολόγησης που τυγχάνει και αντισυνταγματική. Απλά όταν εθελοτυφλούμε να είμαστε έτοιμοι να αναλάβουμε τις ευθύνες μας.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Δυστηχως τετοια μυαλα μας κυβερνανε, σαν το δικο σου, για αυτο δεν θα παει ποτε μα ποτε αυτη η χωρα μπροστα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως τετοια μυαλα μας κυβερνανε, σαν το δικο σου, για αυτο δεν θα παει ποτε μα ποτε αυτη η χωρα μπροστα.

Συγνώμη λάθος ήταν η άποψη μου. Εχετε δίκιο δεν εκτίμησα σωστά τα δεδομένα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by AlexkSeRRes
Link to comment
Share on other sites

Δλδ ρε μεγαλε πολυξερε αυτός που έχει την ε200 που είναι 1800 κυβικά η γενικά όλα τα πολυτελή 18αρια που κοστίζουν 40-50 χιλιαρικα είναι οι σωστοι αξιοπρεπείς ελληναρεσ που δεν έχουν να πληρώσουν!γιατι δεν σηκωσαν το κεφαλι ψηλα όπως ο μιζερος έλληνας πακετας που πηρε το μεταχειρισμένο 2λιτρο γρήγορο hatchback που το λιγουρευοτανε καμία 5ετια η ο οικογενειάρχης που πειρε το κορεατικο 2000++ κυβικά με 20 χιλιαρικα καινούργιο όταν του το επέτρεψε η κυβέρνηση και μάλιστα τον παρότρυνε να δώσει το ερείπιο 20αετιας και να πάρει το αδασμολογητο καινούριο μεγάλων κυβικών ..πρέπει να τιμωρηθούν παραδειγματικά για τον φθόνο που προκάλεσαν στο αξιοπρεπή γείτονα με το γκολφακι τον 1400 κυβικών που προέβλεπε το μέλλον!!..αυτά τα μίζερα ανθρωπακια δεν πρέπει να έχουν δικαίωμα σε 2λιτρο έτσι επειδή δεν αφήνει η κυβέρνηση και το τρίσάθλιο μυαλό σας!ειναι όντως τεράστια και μη συγκρισημη πολυτέλεια το χιουνταη σονατα έναντι του αουντι α4 1800 τσι....εγώ παντός σας εύχομαι να αποκτήσετε μια μέρα το αμάξι που γουσταρετε οτι κυβικά και αν έχει και να μην έχετε στο κεφάλι σας ούτε φόρους ούτε χαράτσια και να το χαίρεστε..

πεστα χρυσοστομε!!!!!

μονο κακομοιρης δε νιωθω εχοντας το 2λιτρο,αλλα λενε αν ητανε η ζηλια ψωρα θα ειχε γεμισει ολη η χωρα.....

Edited by tolisgti
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ τη γνώμη μου.

 
Ας ξεκινήσουμε λοιπόν από την ύπαρξη των τεκμηρίων. Γιατί υπάρχουν; Γιατί πολύ απλά το κράτος έχει αποδεχθεί ότι όλοι λίγο πολύ φοροδιαφεύγουν. Έτσι λοιπόν υπάρχουν τεκμήρια σε οτιδήποτε με κάποιον τρόπο αποδεικνύει ότι ένα άτομο έχει εισόδημα (π.χ. αυτοκίνητο, σπιτι, σκάφος κτλ).
 
Πάμε τώρα στο αν μπορεί ένας "πακετάς" να έχει ενα δίλιτρο. 
Κατ' εμέ οχι δε μπορεί να έχει και πριν πέσετε να με φάτε διαβάστε λίγο παρακάτω.
Πρώτα από όλα και ο "πακετάς" ζει σε αυτή τη χώρα που όλοι ξέρουμε πόσο αναξιόπιστη είναι και πόσο έχει "δαιμονοποιηθεί" η κατοχή αυτοκινητού άνω των 2.0λ, οπότε είναι αρκετά αφελής η κίνηση του να αγοράσει αυτοκίνητο με πολλά κυβικά με το που μειώθηκαν κατακόρηφα τα τεκμήρια.
 
Δεύτερον και αρκετά πιθανό είναι ο πακετάς να είχε δει γονείς και συγγενείς να πηγαίνουν εκδρομές, βόλτες και γενικά να βολεύονται με αρκετά ταπεινά αυτοκίνητα, κοινώς δε χρειάζεται να έχεις και κανένα θηρίο για να είσαι κάνεις τη δουλειά σου ή την πλακα σου...
 
Τρίτον μια σοφή παροιμία του λαού μας λέει να μην απλώνεις τα πόδια σου πιο πέρα απο εκεί που φτάνει η κουβέρτα σου. Την παραβλεψαμε όμως και είτε πήραμε ένα ακόμα δάνειο,είτε τα σπρώξαμε όλα και μείναμε ταπί χωρίς να βάζουμε στο μυαλό μας τι θα γίνει αύριο -γιατι πολύ απλά ΣΗΜΕΡΑ βγάζω χαλαρά ένα 50αρι, είμαι δημόσιος υπάλληλος. 
 
Το βασικότερο όλων το άφησα για το τέλος. Μέσα σε αυτή την εικονική πραγματικότητα που ζούσαμε (δάνεια, χρηματιστήρια, επιδοτήσεις) σε συνδυασμό με την τάση για επίδειξη που όλοι λίγο πολύ έχουμε, μας έκαναν να νομίζουμε ότι όλα είναι για όλους. Όλοι μπορούν να έχουν μεγάλο ή/και καινούργιο αυτοκίνητο, σουπερ κινητό, μοντέρνα φιρματα ρούχα, διακοπές με όλα τα κομφόρ. Δυστυχώς ή ευτυχώς τα πράγματα δεν είναι ετσι. Για το αν είναι δίκαιο απλά θα πω πως είναι τόσο δίκιο όσο και ότι όλες οι γυναίκες δεν είναι σαν την Κάμερον Ντιάζ. 
 
και για να το δείτε και λιγο πιο γενικά. Οι περισσότεροι που φωνάζουν "γιατι δηλαδή είναι αμάρτημα να έχω ενα 2λιτρο;;" πιστεύω ότι βρίσκουν λογικό τον φόρο για πισινα ή για σκαφος σωστα;;
 
ΥΓ.1 δε γνωρίζω τι ακριβώς κάνει ένας πακετάς
ΥΓ. 2 δεν επιβάλλεται φόρος για αυτοκίνητα άνω των 10 ετών
ΥΓ. 3 ασφαλώς και θα έπρεπε να υπάρχει πιο ορθολογιστικός τρόπος για τον υπολογισμό του φόρου -(πχ τα τέλη δε σχετίζονται πλεόν με τα κυβικά).
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακούστηκε φέτος τίποτα για τα 1800ρια?

Τρέμει το φυλλοκάρδι σου ε Χρηστάκο?Πάρε της γιαγίας το micra!

Link to comment
Share on other sites

Ακούστηκε φέτος τίποτα για τα 1800ρια?

ακουστηκε, και ειναι φυσιολογικο(να ακουστει) μιας και ολα τα 2.0 και πάνω πουλήθηκαν. 

 

Να πω και εγώ τη γνώμη μου.

 
Ας ξεκινήσουμε λοιπόν από την ύπαρξη των τεκμηρίων. Γιατί υπάρχουν; Γιατί πολύ απλά το κράτος έχει αποδεχθεί ότι όλοι λίγο πολύ φοροδιαφεύγουν. Έτσι λοιπόν υπάρχουν τεκμήρια σε οτιδήποτε με κάποιον τρόπο αποδεικνύει ότι ένα άτομο έχει εισόδημα (π.χ. αυτοκίνητο, σπιτι, σκάφος κτλ).
 
Πάμε τώρα στο αν μπορεί ένας "πακετάς" να έχει ενα δίλιτρο. 
Κατ' εμέ οχι δε μπορεί να έχει και πριν πέσετε να με φάτε διαβάστε λίγο παρακάτω.
Πρώτα από όλα και ο "πακετάς" ζει σε αυτή τη χώρα που όλοι ξέρουμε πόσο αναξιόπιστη είναι και πόσο έχει "δαιμονοποιηθεί" η κατοχή αυτοκινητού άνω των 2.0λ, οπότε είναι αρκετά αφελής η κίνηση του να αγοράσει αυτοκίνητο με πολλά κυβικά με το που μειώθηκαν κατακόρηφα τα τεκμήρια.
 
Δεύτερον και αρκετά πιθανό είναι ο πακετάς να είχε δει γονείς και συγγενείς να πηγαίνουν εκδρομές, βόλτες και γενικά να βολεύονται με αρκετά ταπεινά αυτοκίνητα, κοινώς δε χρειάζεται να έχεις και κανένα θηρίο για να είσαι κάνεις τη δουλειά σου ή την πλακα σου...
 
Τρίτον μια σοφή παροιμία του λαού μας λέει να μην απλώνεις τα πόδια σου πιο πέρα απο εκεί που φτάνει η κουβέρτα σου. Την παραβλεψαμε όμως και είτε πήραμε ένα ακόμα δάνειο,είτε τα σπρώξαμε όλα και μείναμε ταπί χωρίς να βάζουμε στο μυαλό μας τι θα γίνει αύριο -γιατι πολύ απλά ΣΗΜΕΡΑ βγάζω χαλαρά ένα 50αρι, είμαι δημόσιος υπάλληλος. 
 
Το βασικότερο όλων το άφησα για το τέλος. Μέσα σε αυτή την εικονική πραγματικότητα που ζούσαμε (δάνεια, χρηματιστήρια, επιδοτήσεις) σε συνδυασμό με την τάση για επίδειξη που όλοι λίγο πολύ έχουμε, μας έκαναν να νομίζουμε ότι όλα είναι για όλους. Όλοι μπορούν να έχουν μεγάλο ή/και καινούργιο αυτοκίνητο, σουπερ κινητό, μοντέρνα φιρματα ρούχα, διακοπές με όλα τα κομφόρ. Δυστυχώς ή ευτυχώς τα πράγματα δεν είναι ετσι. Για το αν είναι δίκαιο απλά θα πω πως είναι τόσο δίκιο όσο και ότι όλες οι γυναίκες δεν είναι σαν την Κάμερον Ντιάζ. 
 
και για να το δείτε και λιγο πιο γενικά. Οι περισσότεροι που φωνάζουν "γιατι δηλαδή είναι αμάρτημα να έχω ενα 2λιτρο;;" πιστεύω ότι βρίσκουν λογικό τον φόρο για πισινα ή για σκαφος σωστα;;
 
ΥΓ.1 δε γνωρίζω τι ακριβώς κάνει ένας πακετάς
ΥΓ. 2 δεν επιβάλλεται φόρος για αυτοκίνητα άνω των 10 ετών
ΥΓ. 3 ασφαλώς και θα έπρεπε να υπάρχει πιο ορθολογιστικός τρόπος για τον υπολογισμό του φόρου -(πχ τα τέλη δε σχετίζονται πλεόν με τα κυβικά).

 

 

 

Οχι αυτή δεν είναι λογική φίλε!!! Τι είπες τώρα !!! της κυβέρνησης είσαι ??? 

 

Υ.Γ.: Ξέρει κανείς σας τι κόστος έχει μία πισίνα 40τ.μ. ? την μισή από την αγορά του GTI. 

Edited by AlexkSeRRes
Link to comment
Share on other sites

Ο φόρος πρέπει να μπάινει αναλογικά με την τιμή κτήσης του αυτοκινήτου!Γιατί πολύ απλά δεν είναι το ίδιο όλα τα δίλιτρα!Άλλο E200 και άλλο ένα Golf δίλιτρο η ένα Clio sport!Όπως επίσης είναι κ διαφορετικό το κοινό στο οποίο απευθύνονται!Και μην γελιόμαστε αυτοί που είχαν το κεφάλαιο και κάνανε τη μούρη τους δεν έχουν χάσει κάτι!Όλοι έμεις την πληρώνουμε που προσπαθούμε με τα χίλια ζόρια να βγάλουμε τον μήνα!

Link to comment
Share on other sites

Ο φόρος πρέπει να μπάινει αναλογικά με την τιμή κτήσης του αυτοκινήτου!Γιατί πολύ απλά δεν είναι το ίδιο όλα τα δίλιτρα!Άλλο E200 και άλλο ένα Golf δίλιτρο η ένα Clio sport!Όπως επίσης είναι κ διαφορετικό το κοινό στο οποίο απευθύνονται!Και μην γελιόμαστε αυτοί που είχαν το κεφάλαιο και κάνανε τη μούρη τους δεν έχουν χάσει κάτι!Όλοι έμεις την πληρώνουμε που προσπαθούμε με τα χίλια ζόρια να βγάλουμε τον μήνα!

Αποτι αποφασίστηκε σε αυτό Wolfsburg σε περίπτωση που επιβληθεί φόρος με την αξία του αυτοκινήτου θα αφορά την εργοστασιακή τιμή και όχι την τιμή αγοράς μεταχειρισμένου. Απλά θα υπάρχει κλιμάκωση παλαιότητας η οποία όπως διάβασα λέγεται οτι θα ξεκινάει απο την 4ετια με το ΚΤΕΟ. Και αν παραμείνει η συσχέτιση με τον κυβισμο τότε ειναι γαμησετα. Βάλε και φόρο στην βενζίνη βάλε και αυτό που λένε για επίπλεον φόρο ρύπανσης του περιβάλλοντος με καυσαέρια. Οχι 1.400 με ποδήλατο μας βλέπω.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα οτι από την επιβολή του φόρου πολυτελούς διαβίωσης εξαιρούνται τα επιβατικά αυτοκίνητα ιδιωτικής χρήσης με παλαιότητα άνω των δέκα ετών από το έτος πρώτης κυκλοφορίας τους στην Ελλάδα... Αληθεύει;

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα οτι από την επιβολή του φόρου πολυτελούς διαβίωσης εξαιρούνται τα επιβατικά αυτοκίνητα ιδιωτικής χρήσης με παλαιότητα άνω των δέκα ετών από το έτος πρώτης κυκλοφορίας τους στην Ελλάδα... Αληθεύει;

Ναι... 10ετιας και όλων των αναπήρων

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι εξαιρούνται το ξαδερφάκι μου είχε Octavia 5 rs την έδωσε 10000 και ψάχνει M3 E36 που είναι 10 ετίας γιατί του είπε ο λογιστής ότι θα του κόψουν τον κώλο αν πάρει το 350Z που πάντα ήθελε!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που είναι 1800cc και 13 χρονών με πιάνει?


 

 

Υ.Γ.: Ξέρει κανείς σας τι κόστος έχει μία πισίνα 40τ.μ. ? την μισή από την αγορά του GTI. 

 

Όταν χτίζαμε το σπίτι μάς και έπαιζε το ενδεχόμενο πισίνα,εκτός της κατασκευής....Μάθε πόσο έχει η άδεια :laugh:  :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που είναι 1800cc και 13 χρονών με πιάνει?

 

Όταν χτίζαμε το σπίτι μάς και έπαιζε το ενδεχόμενο πισίνα,εκτός της κατασκευής....Μάθε πόσο έχει η άδεια :laugh:  :laugh:

 

Για τώρα σου είπα πιάνει μόνο τα 2.0 και πάνω. Από τον επόμενο είπαν εάν δεν εισπραχθούν, όσα υπολογίζουν, θα κατέβουν κατηγορίες. Ακόμα και αν υποθέσουμε όμως ότι  ότι πιάσει τα 1.8 με δεδομένο ότι θα ισχύει ο περιορισμός της 10ετίας, εσύ είσαι εκτός με 13 χρόνια.

 

για μία πισίνα 5x5 και όχι βαθιά που είχε τύχει να ρωτήσω για πλάκα σε μία έκθεση μαζί με τις αδειες τόσο μου ειχαν πει αν θυμαμαι και καλα!!... τώρα αν εσείς πηγαίνατε για ολυμπιακών διαστάσεων  :laugh:

Edited by AlexkSeRRes
Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα οτι από την επιβολή του φόρου πολυτελούς διαβίωσης εξαιρούνται τα επιβατικά αυτοκίνητα ιδιωτικής χρήσης με παλαιότητα άνω των δέκα ετών από το έτος πρώτης κυκλοφορίας τους στην Ελλάδα... Αληθεύει;

Σωστό είναι, ισχύει η 1η άδεια στην Ελλάδα από όσο γράφουν μέχρι τώρα τουλάχιστον (στην Ελλάδα είμαστε - ποτέ δεν ξέρεις!). Αυτό είναι εν μέρει άδικο, π.χ. αν εγώ έχω φέρει ένα BMW 320ci το 2007 στην Ελλάδα (από εισαγωγέα) και το αυτοκίνητο είναι μοντέλο του 2004 (στην Γερμανία) τότε για την παλαιότητα μετράει το έτος 1ης άδειας στην Ελλάδα δηλ. το έτος 2007. Ένα αυτοκίνητο δηλαδή 9 ετών φορολογείται σαν 6 ετών επειδή τότε ήρθε στην χώρα μας και έβγαλε πινακίδες.

Αν δείτε στο *μη επιτρεπόμενο @ URL* τα μεταχειρισμένα του 2002-2003 το γράφουν στα σχόλια της αγγελίας "Χωρίς φόρο πολυτελείας". Συμβαίνουν βέβαια και ευτράπελα, υπάρχουν σε αγγελίες 320 cabrio E46 με κινητήρα 1.8 που δεν φορέθηκε ποτέ στο μοντέλο, μπήκαν εκ των υστέρων με μετατροπή από τους κατόχους για να κατέβουν κάτω από τα 1.929 κυβικά και να έχουν λιγότερα τέλη κυκλοφορίας.

Στο φόρουμ της BMW τα μέλη ξέρουν τους κωδικούς κινητήρα που αφορούν κάθε μοντέλο / γενιά και γελάνε με τις αγγελίες και τις μαιμουδιές που βλέπουν...

Ναι εξαιρούνται το ξαδερφάκι μου είχε Octavia 5 rs την έδωσε 10000 και ψάχνει M3 E36 που είναι 10 ετίας γιατί του είπε ο λογιστής ότι θα του κόψουν τον κώλο αν πάρει το 350Z που πάντα ήθελε!

Ένα Μ3 αλλά Ε46 10ετίας θα το χτύπαγα και εγώ ανετότατα, αν δεν είχαμε τόσο μπάχαλο κράτος...!

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως ζουμε σε χωρα αβεβαιοτητας. οπως ειχα γραψει και σε αλλο ποστ, γτ πολυ απλα δεν υπαρχει σταθερη πολιτικη..........μας <<βγαινουν τα νουμερα>> παμε καλα δεν πειραζουμε τιποτα........ δεν μας βγαινουν, τραβα ενα φορο πολυτελειας νααααα με το συμπαθειο :laugh: και οποιον παρει ο χαρος :mad: και αν συνεχισουν και δεν μας βγαινον  ας βαλω φορο πολυτελειας και στα 1400αρια να τελιωνουμε :shok: προσωπικη αποψη εκφραζω παντοτε.

 

υ.γ. παντως ετσι οπως πανε τα πραγματα το <<κοβω>> οι εφοριες να νοικιαζουν αποθηκες για τις πινακιδες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.