Jump to content
Billgr4

Billgr4'S Golf Mkv - Η Ολικη Μεταμορφωση

Recommended Posts

Μπραβο αγορινα!! Να χαιρεσε την golfαρα σου καθε  μερα  !!!Απο τις καλυτερες παρουσιασεις  που εχω  δει!! 

  Σβησε κανα  μηνυμα  να σου στειλουμε κανα pm!!

Ευχαριστω Jim!! Κι εσυ το δικο σου..

Δεν το ειχα παρατηρησει με τα pm's, μολις εγινε μια μικρη εκκαθαριση..

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη απο τα πιο όμορφα golfακια!! Συγχαρητήρια για την δουλειά σου! Και δική μου άποψη ειναι να μην προχώρησεις σε μετατροπή! Οπως το έχεις ειναι μια κούκλα η γκολφω! Ασχέτως αν φορά τον tsi!

Η κινητήρας ειναι ο κλασικός 1.6 fsi άτμο που φορούσε το group? είχαμε και εμείς οικογενειακό Α4 με τον 1.6 με τα 103 νομίζω ειναι ο ίδιος έτσι;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη απο τα πιο όμορφα golfακια!! Συγχαρητήρια για την δουλειά σου! Και δική μου άποψη ειναι να μην προχώρησεις σε μετατροπή! Οπως το έχεις ειναι μια κούκλα η γκολφω! Ασχέτως αν φορά τον tsi!

Η κινητήρας ειναι ο κλασικός 1.6 fsi άτμο που φορούσε το group? είχαμε και εμείς οικογενειακό Α4 με τον 1.6 με τα 103 νομίζω ειναι ο ίδιος έτσι;

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Σ'ευχαριστω πολυ Alex! Οχι δεν ειναι ο ιδιος.. Του Α4 που λες ειναι της κλασσικης συμβατικης τεχνολογιας ψεκασμου.. Ο 1.6 fsi ειναι με αμεσο οπως οι tsi.

 

Μπράβο φίλε πολύ ωραίο !! Αι στο καλό συγκινήθηκα και γω με το εσωτερικό  !!

χαχαχα..  Να χαιρεσαι κι εσυ το δικο σου φιλε μου..

 

πολυ καλο το εσωτερικο αλλα με τους πλαινους αεροσακους τι εγινε?

Βαζεις αυτα και καθαρισες.. :p

 

http://www.golf5gti.com/upload/avatars/utool_f_1369161452_806.jpg

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

Βαζεις αυτα και καθαρισες.. :p

 

http://www.golf5gti.com/upload/avatars/utool_f_1369161452_806.jpg

 

 

Τι είναι ακριβώς αυτό Bill? Αντάπτορας??

Ειναι ενα βυσμα που μπαινει στην OEM καλωδιωση κατω απο τα καθισματα.. Σαν αντισταση θα το ελεγα που ξεγελαει τον εγκεφαλο νομιζοντας οτι διαβαζει τον αεροσακο που ομως δεν υπαρχει στα Recaro.. Ουτε σφαλμα βγαζει στο vag com, ουτε τιποτα.. Υπηρχε κι ο εμμεσος τροπος deactivating απο το vag com, αλλα θα υπηρχε μονιμη βλαβη στον εγκεφαλο..

 

τα recaro ειναι ΕU η USA ?εχουν τον ιδιο αριθμο αεροσακων με αυτα που ειχαν τα οεμ σου καθισματα?

Τα Recaro ειναι EU, απο γερμανικοGolf 5 R32.. Δεν εχουν πλαινους αεροσακους αυτα τα καθισματα.. Σε ολα τα αλλα εινα ιδια με τα μανισια καθισματα, η τοποθετηση δηλαδη εναι βγαλε-βαλε..

 

Πολύ καλό Βασίλη. Μπράβο. Άντε να το δούμε κι από κοντά.

Μακη, σ'ευχαριστω.. Στην επομενη θα ερθω.. Με καποια εκδρομουλα που σχεδιαζαμε τι εγινε; Εχω λιγο καιρο που χαθηκα και δεν γνωριζω τι κανονισατε..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασιλη, Μπορει να βρεθουμε κι απο κοντα καποια στιγμη..

Να τα πουμε.

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη, Μπορει να βρεθουμε κι απο κοντα καποια στιγμη..

Να τα πουμε.

Ναι Νικο.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε πολυ ομορφο το 5αρι σου πολυ προσεγμενο στην λεπτομερεια με ακριβα και επωνυμα προιντα.Μονη ενσταση ...αποψη μου κακως ασχοληθηκες με αυτο το μοτερ ειναι οπως το ειπες αξιοπιστο αλλα μεχρι εκει δεν ειναι για κατι παραπανω.Τα top mount απο Polo 6n γιατι ?Εχω ξανακουσει για αυτο και μπορει να κανω κατι αναλογο top mount απο audi 80 για να κερδισω λιγο χαμηλωμα χωρις να χασω σε διαδρομη.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω πολυ φιλε μου! Το ανεφερα στις πρωτες γραμμες της παρουσιασης μου, δεν ξερω αν το παρατηρησες, οτι πριν αρχισω να το βελτιωνω ειχα μονο φιμε μεμβρανες κι οτι ισως να ειχα πιο πολυ μυαλο τοτε, γιατι εν τελει ισως να μην αξιζε.. Εν πασει περιτωση, τελικα σαν δυνατοτητες  εχει πολλα να δωσει κι αυτο ασχετως αν δεν αξιζει ( σχεδον 30 αλογα πανω για ενα συμβατικο ατμοσφαιρικο, διχως πολλαπλη εισαγωγης ή εκκεντροφορους και πλαναρισμα, δεν ειναι μικρη υποθεση ). 

Οσο για τα top mounts διαβαζα οτι ειναι πιο αντοχης και αντεχουν στο χαμηλωμα, γι'αυτο.. Του audi 80, προσφερουν επιπλεον χαμηλωμα 5cm ανετα, αλλα δεν ξερω αν μπαινουν στο 5αρι.. Εσυ απο οτι βλεπω δηλωνεις οτι εχεις 4αρι, οποτε ταιριαζουν...  Εχεις βρει DΙΥ του τι χρειαζεται ακριβως;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΔΑΣΚΑΛΕ ΜΕ ΤΟ ΤΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΣ ΣΟΥ!!!

Καταρχας με ΣΥΓΧΩΡΕΙΣ π λογο δουλειας δν εμπαινα τοσο καιρο να το θαυμασω!!!! Το θαυμαζα απο κοντα το ηξερα απο κοντα αλλα αυτες τις εξατμισεις πισω δν τις ηξερα.. ΤΡΕΛΑ ΕΙΝΑΙ!!! 

Τελειο αψογο υπεροχο φανταστκο αξιολατρευτο!!! 

Υ.γ Μν του βαλεις αλλο μοτερ.. μν τους ακους!!! Μια χαρα εισαι!!! (οσο εισαι πισω!!! :D ) Παλιοπαιδα μ λειψατε!!!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω πολυ φιλε μου! Το ανεφερα στις πρωτες γραμμες της παρουσιασης μου, δεν ξερω αν το παρατηρησες, οτι πριν αρχισω να το βελτιωνω ειχα μονο φιμε μεμβρανες κι οτι ισως να ειχα πιο πολυ μυαλο τοτε, γιατι εν τελει ισως να μην αξιζε.. Εν πασει περιτωση, τελικα σαν δυνατοτητες  εχει πολλα να δωσει κι αυτο ασχετως αν δεν αξιζει ( σχεδον 30 αλογα πανω για ενα συμβατικο ατμοσφαιρικο, διχως πολλαπλη εισαγωγης ή εκκεντροφορους και πλαναρισμα, δεν ειναι μικρη υποθεση ). 

Οσο για τα top mounts διαβαζα οτι ειναι πιο αντοχης και αντεχουν στο χαμηλωμα, γι'αυτο.. Του audi 80, προσφερουν επιπλεον χαμηλωμα 5cm ανετα, αλλα δεν ξερω αν μπαινουν στο 5αρι.. Εσυ απο οτι βλεπω δηλωνεις οτι εχεις 4αρι, οποτε ταιριαζουν...  Εχεις βρει DΙΥ του τι χρειαζεται ακριβως;

Nαι να ειναι καλα ο φιλος archon_rc εχει δωσει link http://uk-mkivs.net/forums/t/514717.aspx.Για τα 5cm που λες το εχεις δει καπου.Γιατι ξερω για 1.2cm χαμηλωμα χωρις να πειραξεις ελατηρια και χωρις να χασεις σε διαδρομη.Απλα το μονο κακο μερικοι που τα εβαλαν λενε εχουν λιγο περισσοτερο θορυβο στις ανωμαλιες του δρομου.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΔΑΣΚΑΛΕ ΜΕ ΤΟ ΤΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΣ ΣΟΥ!!!

Καταρχας με ΣΥΓΧΩΡΕΙΣ π λογο δουλειας δν εμπαινα τοσο καιρο να το θαυμασω!!!! Το θαυμαζα απο κοντα το ηξερα απο κοντα αλλα αυτες τις εξατμισεις πισω δν τις ηξερα.. ΤΡΕΛΑ ΕΙΝΑΙ!!! 

Τελειο αψογο υπεροχο φανταστκο αξιολατρευτο!!! 

Υ.γ Μν του βαλεις αλλο μοτερ.. μν τους ακους!!! Μια χαρα εισαι!!! (οσο εισαι πισω!!! :D ) Παλιοπαιδα μ λειψατε!!!

Ελα ρε τρελε! Να εισαι καλα, σ'ευχαριστω.. Θα ειμαι πισω για να χαιρεσαι κι εσυ λιγο. Πηγες και μου πηρες "γαλαζιο καρχαρια"! χαχα 

Αντε κανονισε για καμια βουτια στα μερη σου...

 

 

Nαι να ειναι καλα ο φιλος archon_rc εχει δωσει link http://uk-mkivs.net/forums/t/514717.aspx.Για τα 5cm που λες το εχεις δει καπου.Γιατι ξερω για 1.2cm χαμηλωμα χωρις να πειραξεις ελατηρια και χωρις να χασεις σε διαδρομη.Απλα το μονο κακο μερικοι που τα εβαλαν λενε εχουν λιγο περισσοτερο θορυβο στις ανωμαλιες του δρομου.

Το ειχα πετυχει σε καποιο post απο αυτο το forum που το ανεφερε καποιος.. Με την φραση μου εννοω οτι με σετ ελατηριων χαμηλωματος πχ 5ποντα + top mounts audi 80 εισαι επιπλεον χαμηλωμενος απο τα 5cm.. Οπως πολυ σωστα σημειωσες 1,2cm κερδιζεις μονο απο αυτα...  Οσο για τον θορυβο, λογικο δεν ειναι; :p

Link to comment
Share on other sites

έχω μεινει αφωνος!!!απλα τελειο project!ισως το πιο ευτυχισμενο fsi που βγηκε απο εργοστασιο vw! ευγε ευγε ΕΥΓΕ!!! :clapping: :clapping: :clapping:

μιαν ερωτηση μοναχα!επειδη θελω κ εγω να βαλω το καντραν κ ολοι οι συνεργειαδες μου λενε πως δεν μπαινει γτ δεν ταιριαζουν τα ηλεκτρονικα τους κλπ κλπ εσυ πως ακριβως το εκανες;;;;;;;;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μπιλι το εργαλιο τα σπαει..........ααααχχχχχ αυτα τα καθισματα ειναι ολα τα λεφτα.αργισα φιλε να γραψω γιατι οπως ξερεις το καλοκαιρι εχει πολυ δουλεια (με τα ροδακινα) και στο σπιτι παω μονο για υπνο.μετα τον 15αυγουστο τα πραγματα θα ειναι πιο χαλαρα για να βρεθουμε απο κοντα να τα πουμε...........................αντε και με ενα tsi μοτερ.

Link to comment
Share on other sites

έχω μεινει αφωνος!!!απλα τελειο project!ισως το πιο ευτυχισμενο fsi που βγηκε απο εργοστασιο vw! ευγε ευγε ΕΥΓΕ!!! :clapping: :clapping: :clapping:

μιαν ερωτηση μοναχα!επειδη θελω κ εγω να βαλω το καντραν κ ολοι οι συνεργειαδες μου λενε πως δεν μπαινει γτ δεν ταιριαζουν τα ηλεκτρονικα τους κλπ κλπ εσυ πως ακριβως το εκανες;;;;;;;;;;

Να εισαι καλα φιλε Νικο, σ'ευχαριστω! Εχεις πμ για την ερωτηση σου..

 

Ζόρικο το γκολφάκι billy!

Η ανάρτηση τι λέει, καλός ο μάστορας? Αν επιτρέπεται πόσο σου στοίχισε? 

Ελα ρε φιλε, που χαθηκες; Ο μαστορας ειναι κορυφη στο ειδος.. Γυρω στα 650 μου βγηκε οταν την εβαλα στις 115.000χλμ κι απλα εκανα μια επισκευη-ρυθμιση πριν λιγο καιρο στις 200.000χλμ  (εχουν αυτο το θετικο οι Β8 και δεν τις πετας).. :p

 

μπιλι το εργαλιο τα σπαει..........ααααχχχχχ αυτα τα καθισματα ειναι ολα τα λεφτα.αργισα φιλε να γραψω γιατι οπως ξερεις το καλοκαιρι εχει πολυ δουλεια (με τα ροδακινα) και στο σπιτι παω μονο για υπνο.μετα τον 15αυγουστο τα πραγματα θα ειναι πιο χαλαρα για να βρεθουμε απο κοντα να τα πουμε...........................αντε και με ενα tsi μοτερ.

Χαθηκαμε τελειως ρε billll!!!!! Ευχαριστω κι εσυ να χαιρεσαι τον .."πυραυλο"! Μετα τον 15Αυγουστο θα κανονισουμε κατι πολυ καλο... ;)

 

Αντε κ με ένα r32 μοτέρ συγχαρητήρια bill

thanks ρε Πανο! Να χαιρεσαι κι εσυ το δικο σου..

Δυσκολα για ενα τετοιο μοτερ.. :sad:

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το golfακι !!! Ειδικά τα καθίσματα ειναι σε άλλο level (μπήκα πρόσφατα σε r32 και ήθελα να τα πάρω μαζί μου βγαίνοντας :p)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το golfακι !!! Ειδικά τα καθίσματα ειναι σε άλλο level (μπήκα πρόσφατα σε r32 και ήθελα να τα πάρω μαζί μου βγαίνοντας :p)

Να εισαι καλα φιλε μου, σ'ευχαριστω!  Οσο για τα καθισματα εφ'οσον ειχες την εμπειρια αυτη, θα συμφωνησεις οτι νιωθεις πως θελεις να φτασεις στο οριο οταν στριβεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Φετος το καλοκαιρι, επειδη το αυτοκινητο στην κατοχη μου εκλεισε αισιως τα 8 ½  χρονακια, ειπα να το φρεσκαρω λιγακι.. Προμηθευτηκα, λοιπον, απο πολυ γνωστο καταστημα της Β.Ελλαδας τα παρακατω προϊοντα κι επιχειρησα μονος μου αυτες τις μερες να φερω εις περας την επαναφορα χρωματος (διχως αλοιφαδορο)..



Υλικα:

 

  • Pads, Microfibers και τα σχετικα (Meguiars & Chemical Guys)
  • Citrus wash and Gloss (Chemigal Guys)
  • EZ- Creme Glaze (Chemigal Guys)
  • Vertua Bond 408 (Chemigal Guys)
  • Clay Bar Grey Medium Duty (Chemigal Guys)
  • V38 Optical Grade Polish (Chemigal Guys)
  • V36 Optical Grade Cutting Polish (Chemigal Guys)
  • V34 Optical Grade Compound (Chemigal Guys)
  • Quick Detailer and Polish (Chemigal Guys)
  • Gold Glass Paste Wax (Meguiars)

     

Αφου στην αρχη πλυθηκε καλα, προετοιμαστηκε για τον  πηλο, ωστε να απομακρυνθουν μικροσωματιδια και στιγματα του χρωματος..

Επειτα, προετοιμαστηκε παλι η επιφανεια για να περαστουν οι 3 αλοιφες και να ζωντανεψει το χρωμα.. Ηδη στο περασμα της δευτερης αλοιφης (V36) αρχισε να «εμφανιζεται» η περλα του χρωματος.. Δυστυχως, ο χρονος ηταν λιγος και χρειαστηκε να συνεχιστει η δουλεια και την επομενη ημερα..

Ετσι, την επομενη μερα κι αφου τελειωσε η διαδικασια με τις αλοιφες, προετοιμαστηκε παλι αυτην τη φορα για τη διαδικασια του κερωματος.. Τελειωνοντας με τη διαδικασια  του κερωματος, οπου ηταν με την μορφη παστας κι επρεπε λιγακι να «καθισει» στο χρωμα, σκουπιστηκε και περαστηκε η προστασια του.. Πιστευω, οτι το αποτελεσμα ηταν κατι παραπανω απο ικανοποιητικο καθως δεν χρησιμοποιηθηκε το τονιζω οτι δε χρησιμοποιηθηκε αλοιφαδορος…
 

 Συνολικος χρονος γυρω στις 11 ωρες!



Και μερικες φωτογραφιες...

 

Την ωρα το ξεπλυματος (διακρινεται οτι η ειδικη συσταση του συγκεκριμενου σαμπουαν επιτρεπει στο νερο να ρεει με τη μορφη μικρων σταγονιτσων)

 

40dc.jpg
 

 

 

Προετοιμασια πηλου..

 

y75p.jpg
 

 

 

Ο πηλος κανει θαυματα.. κι εφυγαν τα αρκετα στιγματα που ειχε!  :p   (Το σκυλι στανταρ με κοροϊδευε με τετοιο καυσωνα... αλλα τελος παντων)

 

uqbe.jpg
 

 

 

Η διαδικασια των τριων αλοιφων μολις ειχε τελειωσει... ( η περλα εκανε και παλι την εμφανιση της!!!)

 

0pc1.jpg
 

 

 

Ολα ειχαν τελειωσει (επιτελους) ..Το αποτελεσμα μετα και το κερωμα!!

 

c7d9.jpg
 

 

 

av6u.jpg

 

 

 

 

 

Το χρωμα εγινε ξανα Black..    Magic!!  χαχαχα
 

Edited by Billgr4
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

bill πανεμορφο το εργαλειο σου και παρα πολυ ψαρωτικο!

εντυπωση μου κανει η ροπη που εχει βγαλει.μου φαινεται υπερβολικα πολυ.

οσο για το γυαλισμα μπραβο φιλε για την προσπαθεια.

για δουλεια με το χερι εχεις κανει παρα πολυ κσλη προσπαθεια.

για μενα,επειδη το ειχα περασει και εγω μεχρι να παρω αλοιφαδορο,επρεπε να παρεις μια αλοιφη γυαλισματος που να καλυπτει τις ατελειες μιας και ειναι πιο ευκολοδουλευτες με το χερι.

σιγουρα η V34 ειναι πολυ χοντρη για να την δουλεψεις με το χερι.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.